Vendet ku kanė zbritur Ufo-t nė tokė

Shko poshtė

Vendet ku kanė zbritur Ufo-t nė tokė

Mesazh  Admin prej 02.08.08 0:02

Vendet ku kanė zbritur UFO-t nė tokė


Historitė e UFO-ve kanė filluar mjaft thjesht. Njė objekt i paidentifikuar qė endej nė lartėsi. Drita tė ēuditshme. Lazera. Njė disk qė shndrit mbi qiellin e Nevadės. Njė inxhinier i dalė nė pension i "Air Force" qė flet pėr njė disk tė caktuar. Kurioziteti i madh mbi UFO-t mjafton pėr ta kthyer atė dhe nė njė burim turistik.

Turizmi jashtėtokėsor ėshtė njė forcė jo shumė e madhe nė industrinė e udhėtimit, sidoqoftė funksionon dhe nė vendet qė mendohet se kanė lidhje nė njė mėnyrė a tjetėr me jashtėtokėsorėt, ka dyqane dhe restorante qė kanė objekte e ushqime nė lidhje me alienėt.

Por udhėtimi pėr tė parė vendin, ku ėshtė pėrplasur njė disk fluturues apo njė vend tjetėr qė ka lidhje me jashtėtokėsorėt ėshtė gjithashtu dhe justifikimi i duhur pėr tė vizituar disa prej vendeve mė tė ēuditshme nė planetin tonė. Dhe nė disa raste, ėshtė dhe mundėsia pėr tė folur me disa prej njerėzve mė tė ēuditshėm.

Kryeqyteti i "Epokės sė Re", Sedona nė Arizonė ka pritur fanatikė tė alienėve pėr dekada mė radhė, mė sė shumti nė vitin 1987, kur qindra besimtarė tė "Shkrirjes Harmonike" pritėn nė shkėmbin kryesore qė tė shfaqej njė UFO. Kjo gjė nuk ndodhi. Sidoqoftė, restorantet e zonės vazhdojnė tė tėrheqin turistė me njė metodė tė tillė. Zona sekrete ushtarake e njohur si "Area 51-Rachel" nė Nevada ėshtė epiqendra e rajonit pėr gjėrat qė kanė lidhje me jashtėtokėsorėt.

Ndalesa e parė e turistėve janė baret dhe restorantet qė ofrojnė pije qė kanė lidhje me jashtėtokėsorėt. Nė rajon ka dhe banorė lokalė qė u rrėfejnė turistėve vendet qė kanė lidhje me jashtėtokėsorėt. Drita me shkėlqim dhe forma konike qė lundrojnė nė ajėr. Njė pyll i errėt dhe i mjegullt anglez. Kjo ka qenė skena e vitit 1980 pėr "Rosuellin Britanik", ku ushtarakėt britanikė mendohet se kanė pasur takim me njė objekt jashtėtokėsor.

Pas thuajse tre dekadash, vendi akoma ngjall mister dhe tėrheq turistė. A ėshtė shkaktuar shpėrthimi mė i madh nė historinė e kohėve tė fundit nga pėrplasja e njė UFO-je. Kjo ėshtė teoria qė fshihet pas ngjarjes "Tunguska", njė shpėrthim monumental nė vitin 1908, i cili ishte njėmijė herė mė i fuqishėm se shpėrthimi i njė bombe atomike, duke rrafshuar miliona pemė.

Marfa, Teksas

Tė quajtura "Dritat Marfa" ato mbeten njė efekt i konsideruar si jashtėtokėsor, akoma i pashpjeguar sot e kėsaj dite. Bėhet fjalė pėr disa drita nė madhėsinė e topit tė basketbollit qė u shfaqėn nė grupe njė natė, nė qiellin mbi qytet. Zona vizitohet nga mijėra turistė, tė cilėt pėrpiqen tė kuptojnė diēka nga misteri i jashtėtokėsorėve.

Kulla e Djallit, SHBA

Falė filmit "Takim i afėrt i llojit tė tretė", kultura popullore mund ta lidhė kėtė mrekulli gjeologjike me tė ēuditshmen e botėve tė tjera. Nė film, shkėmbi shėrben si vendi i uljes pėr anijen aliene qė lėshon njerėzit e rrėmbyer. Sot, ato turistė qė ia kanė haberin alpinizmit, kanė fatin tė ngjiten deri nė majė.

Sedona, Arizona

Kryeqyteti i "Epokės sė Re" ka pritur fanatikė tė alienėve pėr dekada mė radhė, mė sė shumti nė vitin 1987, kur qindra besimtarė tė "Shkrirjes Harmonike" pritėn nė shkėmbin kryesore qė tė shfaqej njė UFO. Kjo gjė nuk ndodhi. Sidoqoftė, restorantet e zonės vazhdojnė tė tėrheqin turistė me njė metodė tė tillė.

Nevada, SHBA

Zona sekrete ushtarake e njohur si "Area 51-Rachel" ėshtė epiqendra e rajonit pėr gjėrat qė kanė lidhje me jashtėtokėsorėt. Ndalesa e parė e turistėve janė baret dhe restorantet qė ofrojnė pije qė kanė lidhje me jashtėtokėsorėt. Nė rajon ka dhe banorė lokalė qė u rrėfejnė turistėve vendet qė kanė lidhje me jashtėtokėsorėt.

Mali Rinier, Uashington

Me njė lartėsi prej pothuajse 20 mijė metrash, krateri i vullkanik i mbuluar me borė, nė malin Rainier ėshtė njė prej majave malore mė magjepsėse tė vendit. Ai ėshtė gjithashtu vendi, ku ndodhi incidenti nė lidhje me biznesmenin Keneth Arnold. Por janė tė rrallė turistėt e pasionuar pas jashtėtokėsorėve qė mund tė ngjiten deri kėtu.

Vizat Nazca, Peru

E njohur si njė prej enigmave mė tė mėdha arkeologjike nga "UNESCO", kjo zonė nė Peru ėshtė njohur prej kohėsh si shenjė e alienėve. Gėrvishtjet dy mijė-vjeēare nė tokė shfaqin imazhe krijesash, bimėsh dhe figurash gjeometrike. Disa prej tyre nuk dallohen nga toka dhe marrin formė vetėm kur shikohen nga ajri.

Pylli Rendlesham, Angli

Drita me shkėlqim dhe forma konike qė lundrojnė nė ajėr. Njė pyll i errėt dhe i mjegullt anglez. Kjo ka qenė skena e vitit 1980 pėr "Rosuellin Britanik", ku ushtarakėt britanikė mendohet se kanė pasur takim me njė objekt jashtėtokėsor. Pas thuajse tre dekadash, vendi akoma ngjall mister dhe tėrheq turistė.

"Krasnoyarsk Krai", Siberi

A ėshtė shkaktuar shpėrthimi mė i madh nė historinė e kohėve tė fundit nga pėrplasja e njė UFO-je. Kjo ėshtė teoria qė fshihet pas ngjarjes "Tunguska", njė shpėrthim monumental nė vitin 1908, i cili ishte njėmijė herė mė i fuqishėm se shpėrthimi i njė bombe atomike, duke rrafshuar miliona pemė.

Ciapas, Meksikė

Ikonografia e varrit tė lashtė ka krijuar spekulime pėr dekada me radhe nė lidhje me majat e lashtė dhe lidhjen e tyre me qenie nga botė tė tjera. Janė tė shumtė turistėt qė vizitojnė kėtė vend, ku imazhet qė shfaqin njė udhėheqės maja duken si njė lloj anijeje jashtėtokėsore.

Rosuell, Nju Meksiko

Nė njė vend me pluhur dhe tė largėt nė Nju Meksiko do tė qėndrojė gjithmonė hija e njė prej ngjarjeve mė tė bujshme, qė ka lidhje me jashtėtokėsorėt. Incidenti i Rosuellit nė vitin 1947. Bėhet fjalė pėr atė qė u quajt si anatomia e njė jashtėtokėsori. Tashmė aty mund tė gjendet dhe njė muzeum.

Revista Forbes

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi