Si e mendoni boten pa shkencė dhe politikė ?

Shko poshtė

Si e mendoni boten pa zhvillimet shkencore dhe politike ?

28% 28% 
[ 5 ]
0% 0% 
[ 0 ]
17% 17% 
[ 3 ]
17% 17% 
[ 3 ]
38% 38% 
[ 7 ]
 
Totali i votave : 18

Si e mendoni boten pa shkencė dhe politikė ?

Mesazh  shqiptari etnik prej 01.02.13 12:16

Si e mendoni boten pa zhvillimet shkencore dhe politike ..?
avatar
shqiptari etnik

Nuk ka Zeus, as nuk ka zot,
Ferr, Lugat t'imagjinuar,
Po ka popull tė paditur
Popull q'ende s'ėshtė zgjuar.

Lasgush Poradeci

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si e mendoni boten pa shkencė dhe politikė ?

Mesazh  Anon prej 04.02.13 14:45

un preferoj te parėn qė tė ketė ushqim tė mjaftushėm pėr tė gjithė por jo pasuri te tepruar poashtu paqe ndėr fetare! sinqerisht jam kundėr teknologjisė sepse ajo vazhdimisht po e zhduk natyrėn njerzore.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si e mendoni boten pa shkencė dhe politikė ?

Mesazh  Marlend prej 04.02.13 14:54

Sa me pak teknologji aq me shume i pazhvilluar eshte njeriu.
Teknologjia eshte e rendesishme ne zhvillimin e njerezimit dhe dobi prurese(gjthm e perdorur pozitivisht).
Une jam pro teknologjise!
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si e mendoni boten pa shkencė dhe politikė ?

Mesazh  Ekonomisti prej 04.02.13 18:31

Pa zhvillim shkencore , nje bote thjeshte primitive , kjo dihite sepse historia e njeh kete dhe ajo ne na i ka prezantuar. pa zhvillim politik kjo eshte dicka qe duhet provuar , per te para rezultatet , sepse edhe kjo ka egzistuar qe me lindjen e njeriut . njeriut te porsa ardhur ne jete gjeja e pare qe i meson prinderi eshte politika ,mjedisi ku ai zhvillohet eshte i gjithi politik , madje po te kthehemi deri ne kohen e hershme te Adamit dhe Eves dhe mjedisi i ketyre ishte politik , ata duhet te hajen vetem nga pema qe ju qe caktuar, pra politika ka egzistuar dhe rezultati shikohet sote bukure.

un mendoj se duhet eksperimentuar nje here me lirin e njeriute , duke e lene menjane politiken , dhe kete pergjegjsim duhet te marre gjithsecili, un nuk besoj tek pergjegjsia e shoqeris ,pergjegjsia e politikanve , apo revulicjoni. perderisa ajo nuk egziston . ate shoqeri jemi ne individ qe e perbejme , nese ne ndryshojme ne menyre individuale ,ky eshte maksimumi qe ne mund te bejme per ndryshimin.

por kjo vertet eshte e veshtire sepse ne jemi vete politikan dhe nje ndryshim 180 grad te ve friken ..por kjo eshte mundesi e jona qe ne ta zhvillome per here te pare parajsen ketu. dhe kjo eshte plotesishte e mundur , kete nuk mund ta bejne politikanet , as zotat e trilluar nga njerzit e dobet, ne qofte se mundeshin ta bejne duhet patjeter te kish ndodhur , kaluajten te pakten 2000 vite , dhe bota nga dita ne dite varferohet ne te gjitha drejtim . .jo ne te gjitha se u shpreha gabim , ne te keqe ajo pasurohet, ne mjerim ajo po rritet , ne farferi po rritet , hipokrizia po arrin himalajet , jeta fallco po behet natyre e jona. cfar prisni me o njerez , mundesi eshte gjithmon ketu ajo pret qe ne ta provojme , ajo pret , ose me sakt ajo nuk pret ajo thjeshte ka qene dhe eshte ne dispozicjonin e egzistences ajo pergjigjet per te gjitha , dielli lind per te gjith.

me zhvillim politik , xhvillimi i njeriut ngelet thjeshte nje fjale e bukur , nje lule e bukur , por plastike .
ngelet thjeshte nje utopi.
avatar
Ekonomisti

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

si e mendoni boten pa zhvillimet shkencore dhe politike

Mesazh  wolf27 prej 05.02.13 15:59

shqiptari etnik shkruajti:Si e mendoni boten pa zhvillimet shkencore dhe politike ..?

bota do te shkonte ne zhvillimin e shpirtit dhe ne arritjen e trurit para ( renies ) thjesht do te shkonim drejt perfeksionit te mendjes,trupit,shpirtit dhe ku i dihet sot mund te ishim nje projektim i vetes tone. Sepse e gjithe kjo teknologji per mendimin tim eshte e kote,nuk duhen makinat e shpejta kur mund te transferohesh thjesht me nje mendim,nuk duhet gjithe ky mjerim qe ka kapur boten kur ushqim ka per te gjithe,nuk duhet lufte per resurse te reja kur ato jane me bollek anes nesh. Pra ka fakte qe jemi ne rruge te gabuar, jemi drejt vetshkaterrimit. Pyetjet qe shtroni ju kane vetem opsionin e besimit por pertej besimit,ateizmit dhe shkences ka dicka qe duhet te kuptoni sepse dhe ateizmi eshte nje besim ( KUR NUK BESON ASGJE BESON GJITHCKA) pra jane njerez te turbulluar dhe besojne gjithcka qe u serviret,vete shkenca eshte nje besim. Mendimi im eshte qe keto gjera duhen te lihen menjane sepse nuk kane fryte por duhet te studiohet truri njeriut dhe te zhvillohet deri ne piken kulminante qe ka(NE AKOMA NUK NJOHIM VETEN TONE DHE MUNDOHEMI TE STUDIOJME QENIE , TEKNOLOGJI DHE PLANETE TJERA. Njerzimi njeh 7% te gjithesise qe rrethon planetin tone dhe perdor 10% te trurit (koincidence ? ) jo aspak.Si ka mundesi qe nuk arrijme te kalojme 10% por dikush mund te parashikoje,tjetri te beje llogari,tjetri te jete telepatik,tjetri te jete telekinezik etj... Per mendimin tim tek keto gjera duhet te fokusohen njerezit dhe jo si ti bejme (MIRE APO KEQ) tjetrit. Thjesht mendoni qe nje e mire e njerit eshte e keqja e tjetrit, kujtoni se beni mire por nderkohe keni bere edhe keq,pa drite nuk ka erresire.
avatar
wolf27

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si e mendoni boten pa shkencė dhe politikė ?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi