Lidhja mes vetėtimės dhe dhimbjes se kokes

Shko poshtė

Lidhja mes vetėtimės dhe dhimbjes se kokes

Mesazh  Odin prej 31.01.13 1:02

Lidhja mes vetėtimės dhe dhimbjes se kokesE keni menduar ndonjehere qe mund te kishte nje lidhje direkte ndemrjet vetetimave dhe dhimbjes se kokes?

sipas nje studimi te fundit, eshte zbuluar qe ne ditet kur ka patur shfaqje te vetetmave, rastet e dhimbjes se kokes dhe migrenes jane shtuar me 24% dhe 23% respektivisht. Dhe ky rezultat eshte arritur nder njerezit e shendetshem te cilet jetonin ne nje rreze 25 milje (40 km).

Ndersa statistikat ne lidhje me ata qe vuanin ne menyre kronike nga dhimbja e kokes ose migrena jane edhe me alarmante. Ne to perqindja e rritjes ne kohe me vetetima eshte 31% dhe 28% respektivisht.

Pergjigjese per shtimin apo shkaktimin e dhimbjeve te kokes, sipas kerkuesve, mund te jene valet elektromagnetike, nderkohe qe vetetimat shkaktojne edhe shtimin e ndotjes se ajrit dhe mund te shkaktojne edhe leshimin e sporave kerpudhore qe mund te rezultojne ne shkaktim te migrenes. KJo eshte logjika qe kane ndjekur kerkuesit.

Profesor Vincent martin, i Unoiversitetit te Cincinnati dhe djali i tij Geoffrey, nje student i mjekesise, i kane kerkuar vullnetareve te mbajne nje ditar te perditshem te dhimbjeve te kokes dhe te migrenes se tyre per tre deri ne gjashte muaj, dhe me pas ata krahasuan ndryshimet e tyre me ndryshimet e motit per cdo dite.

Edhe kushte te tjera meteoroligjike, duke perfshire edhe motin e stuhishem, presionin barometrik, dhe lageshtiren, eshte treguar qe influencojne ne dhimbjet e kokes.

Por ede duke marre te gjitha keto ne konsiderate, studimi zbuloi qe vete vetetimat kishin nje efekt te rendesishem.
Profesor Martin shpjegoi: “Ne perdorem metoda matematike per te percaktuar nese vete vetetima ishte shkaku i rritjes se shpeshtesise se dhimbjeve te kokes apo nese ajo mund tu atribuohej faktoreve te tjere meteorologjike.”

“Kerkimet tona treguan qe kishte nje rritje me 19% te riskut per shtim te dhimbjeve te kokes gjate diteve me vetetima, edhe pasi ishin marre parasysh me vete faktor te tjere. Kjo tregon qe vete vetetimat kane nje efekt te vetin unik ne shkaktimin e dhimbjes se kokes.”

Rezultatet e kerkimit, te publikuara tek gazeta Cephalalgia, treguan qe vecanerisht rrymat e vetetimave te ngarkuara negativisht, ishin te lidhura me nje numer me te madh te dhimbjeve te kokes.

Profesor Martin tha: “Meganizmat ekzakt me ane te se cilit mund te kuptohet se si vetetimat dhe/apo faktoret meteorologjik te tyre shkaktojne dhimbje koke, jane ende te panjohur, megjithese ne kemi disa spekulime.”

“Ne fakt, efekti i motit ne dhimbjet e kokes eshte shume kompleks, dhe do te nevojiten studime te tjera per te percaktuar ne menyre me te qarte rolin qe kane vetetimat dhe bubullimat ne dhimbjen e kokes.”
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lidhja mes vetėtimės dhe dhimbjes se kokes

Mesazh  ghosthunter prej 05.10.13 23:21

Ne fakt une do thosha se nje faktor klimatik qe ndikon ne dhimbjen e kokes eshte era dhe i ftohti. I ftohti tkurr enet e gjakut duke bere qe truri te mos furnizohet mjaftueshem me gjak.Ndersa per eren e kam nga eksperienca personale, me shkakton dhimbje koke se di arsyen ,ndoshta hidratimi.
avatar
ghosthunter

Paranormalja eshte ura lidhese midis fese dhe shkences:Shkenca na pohon permes instrumenteve te saj se e pertejmja vertet egziston.

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi