Gjeometria e shenjtė

Shko poshtė

Gjeometria e shenjtė

Mesazh  Odin prej 29.01.13 21:17

Gjeometria e shenjtėGjeometria e shenjtė ėshtė baza e Krijimit dhe gjeneza e tė gjitha formave. Ėshtė njė shkencė e lashtė, e cila eksploron dhe shpjegon modelet e energjisė, tė cilat krijojnė dhe bashkojnė gjithcka dhe nė tė njėjtė kohė, zbulon mėnyrė ekzakte se si energjia e Krijimit organizon veten e saj. Nė ēdo shkallė, ēdo model natyror rritjeje apo lėvizjeje, pėrkon nė mėnyrė tė paevitueshme me njė apo mė shumė forma gjeometrike.

Sapo hyn nė botėn e Gjeometrisė sė Shenjtė, fillon tė vėresh si kurrė mė parė modelet e mrekullueshme dhe perfekte tė Krijimit. Molekulat e ADN-sė, bebja e syrit, flokėt e dėborės, pishat, petalet e luleve, kristalet e diamantit, degėt e pemėve, mburoja e kėrmijve, yjet nė qiell, galaktika nė tė cilėn ndodhemi, ajri qė thithim dhe tė gjitha format e jetės, ashtu siē i njohim, janė krijuar prej kodeve tė pėrjetshme gjeometrike. Tė vėresh dhe tė studiosh kėto kode, tė lejon tė shikosh drejt nė linjat e fytyrės sė zgjuarsisė sė thellė dhe tė ofron njė shfaqje tė punės sė brendshme tė Trurit Universal dhe tė vetė Universit.

Nė lashtėsi besohej se eksperienca e Gjeometrisė sė Shenjtė ėshtė thelbėsore pėr edukimin e shpirtit. Ata e dinin se kėto modele dhe kode ishin simbolika e vetė qėnies sonė tė brendshme dhe struktura tė imtėsishme tė vetėdijes. Atėherė, termi “i shenjtė” kishte njė domethėnie tė veēantė, e cila pėrfshinte vetėdijen dhe misterin e thellė tė ndėrgjegjes… mrekullia e fundit e shenjtė. Gjeometria e Shenjtė merr njė tjetėr nivel domethėnieje kur bazohet nė eksperiencėn e vetėdijes.


Trupat Platonikė


Qė para 2500 vjetėsh, nė shkollat greke tė Misterit,thuhej se ekzistojnė pesė forma tredimensionale perfekte: tetraeder, hekzaeder, oktaeder, dodekaeder, ikosaheder.

Kėto trupa sė bashku njihen si Trupat Platonikė dhe janė thelbi i gjithēkaje nė botėn fizike. Studiuesit modernė e kanė pėrqeshur kėtė ide deri nė vitet 1980, kur professor Robert Moon i Universitetit tė Chikagos demostroi se e gjithė Tabela Periodike e Elementeve, pra gjithēka nė botėn fizike, ėshtė e bazuar nė kėto pesė forma. Nė fakt, kudo nė Fizikė, Kimi apo nė Biologjinė moderne, modelet e Gjeometrisė sė Shenjtė po rizbulohen, por shpeshherė pa kontekstin e madh tė kuptimit shpirtėror, i cili i mbron nga keqpėrdorimi. Njė nga qėllimet tona kryesore ka qenė gjithmonė krijimi i njė ure drejt kuptimit tė intuitės shpirtėrore, i cili vjen bashkė me pėrdorimin e duhur tė kėsaj vetėdije.


Gjeometria e Shenjtė


Format gjeometrike pėrfaqėsojnė etapat e zhvillimit. Tė vėresh dhe tė punosh me bashkimin dhe tėrėsinė nė gjeometri mund tė tė ndihmojė nė shkatėrrimin e nocionit tė ndarjes nga natyra dhe nga njėri-tjetri. Nėpėrmjet Gjeometrisė sė Shenjtė mund tė zbulosh se raporti i pandryshueshėm, balanca dhe harmonia qė ekziston nė ēdo situatė, tė gjitha manifestojnė realitetin, madje edhe rrethanat e jetės sonė tė pėrditshme.

Marcel Proust dikur ka thėnė se, “Udhėtimi i vėrtetė drejt zbulimit nuk ėshtė tė kėrkosh toka tė reja, por t’i shikosh ato me sy tė rinj”.


Energjia nė Veprim


Leonardo Fibonacci ka qenė njė matematicien italian, i cili i prezantoi dhe i popullarizoi Europės sistemin e numrave Hindu-Arabikė (i quajtur gjithashtu si sistemi dhjetor). Ai i dha njė kontribut shumė tė madh teorisė sė numrave dhe gjatė jetės sė tij ka publikur shumė libra tė rėndėsishėm. Ai ėshtė gjithashtu i njohur pėr Serinė Fibonacci, seri numerike tė hasura shumė shpesh nė botėn natyrore.

Sekuenca Fibonacci prodhohet duke mbledhur dy numrat paraprijės sė bashku, pėr tė formuar tjetrin dhe kėshtu me rradhė (1,1,2,3,5,8,13,21,34,55….) Pjestimi i ēdo numri tė sekuencės me atė paraprijės, p.sh 55/34 ose 21/13, jep gjithnjė njė numėr shumė tė afėrt me 1.61803. Ky ėshtė quajtur si “Raporti i Artė”.

Njė nga aktivitetet mė tė rėndėsishme dhe mė domethėnėse i Gjeometrisė sė Shenjtė dhe Burimit tė Dritės ėshtė “Spiralja e Artė” e pėrftuar nga “Raporti i Artė”.

Spiralja e Artė ėshtė pėrdorur nė dizenjimin e ndėrtesave tė shenjta nė arkitekturėn e lashtė pėr tė prodhuar energji shpirtėrore, e cila favorizonte lidhjen me fushat shpirtėrore pa u lutur. Realiteti ynė ėshtė shumė i strukturuar, madje jeta ėshtė e strukturuar nė detaje tė imtėsishme. Kjo reflektohet nė tė gjithė natyrėn nė formėn e gjeometrisė. Gjeometria ėshtė baza e realitetit tonė, kjo do tė thotė qė jetojmė nė njė botė koherente tė qeverisur nga ligje qw nuk shihen me sy, por qė manifestohen nė botėn tonė nė forma tė ndryshme. Spiralja e Artė drejton raportin e botės tonė dhe mund tė gjendet edhe nė format e gjalla (aktive), tė cilat mund tė duken si mė jo proporcionalet.

Njė tjetėr shembull, ndoshta mė pak i dukshėm i kėtij raporti tė veēantė, mund tė gjendet edhe nė ADN – mekanizmi krijues dhe drejtues i tė gjitha qėnieve tė gjalla.

Kuptimi i gjeometrisė si njė pjesė e ekzistencės tonė nuk ėshtė diēka e re, por nė fakt Spiralja e Artė dhe format e tjera tė gjeometrisė kanė qenė baza e shumė monumenteve antike, tė cilat ekzistojnė edhe nė ditėt e sotme. Shembulli mė i mirė pėr kėtė fakt ėshtė Piramida e Madhe nė Giza. Gjatėsia e kėsaj piramide ėshtė nė raport me Fi-nė nė bazėn e saj. Nė fakt, gjeometria nė kėtė strukturė tė veēantė ėshtė shumė mė e detajuar se nė ēdo ndėrtesė tjetėr moderne tė ditėve tė sotme.

Kjo shpjegon pėrse format mė tė famshme me kuptim shpirtėror janė piramidat dhe hemisferat (p.sh kupolat, tė cilat janė bazat e ndėrtesave fetare si xhami, kisha e sinagoga). Kėto forma tė veēanta janė trasmetuese energjie dhe njė lloj vale penetruese, tė cilat Chaumery dhe De Belizal, i kanė quajtur jeshilja negative (e cila sillet si valė radioje qė pėrcon informacion). Cilėsitė tronditėse tė Spirales sė Artė i japin kėtyre formave veti tė forta komunikative, tė cilat lehtėsojnė rezonancėn me fushat mė tė larta tė lutjeve.

Ne jetojmė nė dimensionin e tretė ose “Plani i Manifestimit”. Spiralja e Artė funksionon si njė portė intra-dimensionale, nga e cila lind materia, qė mė pas manifestohet nė realitetin tredimensional. P.sh. kur lind njė yll, ai ndjek njė numėr specifik sekuencash apo rregullash universale, tė njėjtat rregulla tė jetės nė procesin e pėrhapjes. Mė pas shohim dritėn! Pra, asgjė nuk ndodh rastėsisht. Natyra ėshtė njė mekanizėm kompleks dhe perfekt. Mund tė themi se Spiralja e Artė funksionon si njė burim i pandarė i Krijimit. Kur ne rikrijojmė kėtė sekuencė lėvizėse dhe gjithmonė nė rritje kuptojmė se ėshtė mjaft e ngjashme me procesin e pėrhapjes sė jetės, e cila lind nga njė pikė e mė pas rritet e pėrhapet duke u zgjeruar nė pafundėsi.

Ajo riprodhohet ekzaktėsisht nė bazė tė Raportit tė Artė, duke i rritur dimensionet e saj nė pėrputhje perfekte me sekuencėn magjike, ku ēdo numėr i korespondon njė pike tė spirales, e cila me pikėn tjetėr pasuese formon njėēerek rrethi tangent me brendėsinė e ēdo rrethi. Pėrmasat e ēdo ēerek rrethi janė nė Raport tė Artė me ēerek rrethin paraprijės. Tėrėsia e kėtyre ēerek rrathėve krijojnė kėtė Spirale Logaritmike perfekte. Ashtu si vetė procesi i jetės, Spiralja e Artė ėshtė pa dyshim dhe nė mėnyrė tė pamohueshme eksperienca mė harmonioze dhe balancuese, ku asnjė element nuk del jashtė formulės “hyjnore”.

Tė gjitha format e observuara nė natyrė janė tė lidhura ngushtė me gjeometrinė, e cila siguron mbarėvajtjen e procesit tė tyre jetik. P.sh kėrmilli rritet nė njė raport konstant dhe nė kėtė mėnyrė, zhgualli i tij formon njė spirale logaritmike, e cila pėrshtatet nė mėnyrė perfekte me rritjen e tij. Bletėt krijojnė qeliza nė formė perfekte gjashtėkėndore, pasi kjo formė ėshtė mė optimalja pėr tė ruajtur mjaltin e tyre. Kėto dhe tė gjithė rastet e tjera janė prova tė kuptimit kozmik dhe jetėsor tė formave gjeometrike.


Magjia e gjeometrisė


Bio-gjeometria ėshtė njė shkencė qė studion efektin e formave gjeometrike nė funksionet e jetės dhe dizajnin e formave, tė cilat ndėrveprojnė me fushat energjitike tė tokės pėr tė prodhuar efekte tė veēanta tė pėrllogaritura nė sistemin biologjik. Kjo shkencė ėshtė zhvilluar fillmisht nga Dr. Ibraham F. Karim nė Kairo, i cili e ka studiuar atė qė nė vitin 1968.

Kėrkimet nė Bio-gjeometri i janė dedikuar mė sė shumti zhvillimit tė formave tė reja tė arkitekturės, tė afta pėr tė gjallėruar sistemin njerėzor biologjik dhe pėr t’i dhėnė njė kuptim tė ri konceptit tė shtėpisė. Pėr tė pėrmirėsuar qilėsinė energjike tė shtėpive ekzistuese duke zhdukur efektet e kėqia tė mundshme tė fushave energjitike tė pakontrolluara, tė nxitura nga format arkitekturore, ngjyrat e mobiljeve, sistemi ndriēues dhe orenditė elektroshtėpiake, elementet dekorative tė formave tė caktuara vendosen nė vende strategjike pėr tė neutralizuar energjinė negative dhe pėr t’i shtuar cilėsi pozitive.

Bizhuteritė e dekoruara me forma bio-gjeometrike kanė treguar efekt shumė pozitiv nė fushėn energjike njerėzore, duke reduktuar rreziqet potenciale tė shėndetit tė shkaktuara nga valėt negative tė telefonave celulare, kompjuterave dhe pajisjeve tė tjera elektronike. Bio-gjeometria mund tė konsiderohet edhe si  shkenca e pėrmirėsimit tė mirėqėnies shpirtėrore, duke krijuar njė mburojė qė ēliron energji pozitive, si pėr natyrėn ashtu edhe pėr qėniet njerėzore.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjeometria e shenjtė

Mesazh  Luli prej 09.05.15 17:14

Gjeometri dhe Krijim: Njeriu si masė e krijimitĒfarė lidhjesh mund tė gėrshetohen mes gjeometrisė dhe krijimit?

Fraza mitike si, “Nė fillim ishte fjala”, ose aksioma tė pazbėrthyeshme si “Gjeometria ėshtė muzikė e ngrirė” (Goethe) ose akoma mė mirė  e edhe mė pėrpara “Gjeometria ėshtė muzikė e ngurtėsuar” (Pitagora), nė dukje nuk mund tė lidhen. Krahasimi mbetet thuajse njė paradoks, duke patur parasysh ngjyrimet e ndryshme tė kėtyre mesazheve. Nėse mes gjithė krijimit njeriu rezulton tė jetė produkti mė i arrirė i bėmave Hyjnore (duke ditur se ėshtė krijuar si imazh a ngjashmėri), ēfarė roli luan Gjeometria nė krijim, apo mos ndoshta mund tė jetė vetė njeriu hallka e lidhjes? Ėshtė shumė tėrheqėse tė dihet se shumė prej njerėzve tė mėdhenj tė sė shkuarės e kanė ndėrmarrė kėtė rrugė kah mendimi fillimor, pra kah Thelbi, nėpėrmjet tė cilit mund tė lidhet gjithēka, ku gjithēka mund tė bashkohet nė njė sinkretizėm idealist, diktuar nga i vetmi synim pėr tė zbuluar tė vėrteta tė mėdha qė e mundojnė njeriun nė kėrkimin e dėshpėruar tė realitetit tė tij autentik. Qėllimi pėr tė kuptuar tė vėrtetėn, ėshtė diēka qė mund tė arrihet vetėm nėpėrmjet sintezės.

Sepse sintezat janė nė tė vėrtetė konstruksione tė Shenjta tė tė gjitha kohėrave e tė ēdo vendi ku vepron Krishterimi si Katedralet e mėdha apo kulturat dukshmėrisht tė ndryshme prej tonės, si ato parakolombiane, Hindu, Egjiptiane, Greke, etj…

Vėndet ishin tė ndryshme, kohėrat tė ndryshme, por qėllimi, pra rezultati i Harmonisė, ka qenė gjithmonė i pandryshueshėm; sepse figura njerėzore, qė nė njė farė periudhe tė historisė ėshtė sintetizuar me urti nga Leonardo Da Vinci (i cili ndjek me pėrsosmėri tė dhėnat e Vitruvio-s), nuk shprehin tjetėr veē se koceptin se, Njeriu ėshtė masa qė duhet ndjekur pėr tė shqyrtuar nė trajtė tė zvogėluar Krijimin Hyjnor, e pėr rrjedhojė edhe imazhin e Zotit.

Rezultati ėshtė Njeriu Vitruvian, i cili pėrfaqėson Mikrokozmosin qė ndryshon simbas Makrokozmosit. Njė konkluzion mė i denjė na ofrohet nga Johan Kepler, i cili, nė njė nga traktatet e tij mė tė famshėm, “Harmonices Mundi”, shkruan:

“Gjeometria i paraprin krijimit tė gjėrave, tė pėrjetshme si Shpirti i Zotit, madje, gjeometria ėshtė vetė Zoti, dhe na ka ofruar arketipėt pėr krijimin e Botės.”

Cosimo Orlando

Pėrktheu: Shpėtim Kelmendi
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi