Imazhe Spirituale - Mandala

Shko poshtė

Imazhe Spirituale - Mandala

Mesazh  Neo prej 28.01.13 2:03

MandalaMandala  (मण्डल)  ėshtė njė term nga Sanskrishtja qė ka kuptimin rrethi, sferė, mjedis, komunitet.
I referohet kryesisht  rrethit tė  shenjtė tė njė hyjnie, prezentim i stilizuar. Diagrami simbolik i mandalės mund tė shėrbejė si njė mbėshtetje pėr meditim. Disa mandala, tė sofistikuar dhe tė kodifikuara,  bėhen gjysmė-figurative dhe  gjysmė-abstrakte.

Mandala ėshtė njė mbėshtetje pėr meditim nė tre dimensione. Ajo ėshtė mė shpesh e pėrfaqėsuar nė dy dimensione, por ka edhe mandala tre-dimensionale. Kėto janė veprat arti tė njė kompleksitetit tė madh.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imazhe Spirituale - Mandala

Mesazh  Neo prej 28.01.13 2:05avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imazhe Spirituale - Mandala

Mesazh  Neo prej 28.01.13 2:07
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imazhe Spirituale - Mandala

Mesazh  Neo prej 28.01.13 2:11avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imazhe Spirituale - Mandala

Mesazh  Neo prej 28.01.13 2:15

Edituar pėr herė tė fundit nga Neo nė 03.04.14 21:55, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imazhe Spirituale - Mandala

Mesazh  Neo prej 03.04.14 21:49

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imazhe Spirituale - Mandala

Mesazh  Neo prej 03.04.14 21:54

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imazhe Spirituale - Mandala

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi