Struktura e masonerisė sė lirė

Shko poshtė

Struktura e masonerisė sė lirė

Mesazh  Mr-Bledi prej 26.01.13 22:02

Struktura e masonerisė sė lirė


Masoneria e lirė Amerikane ngjan me dy grupe shkallėsh qė fillojnė dhe mbarojnė sėbashku, ashtu siē shfaqet nė skicėn e Strukturės Masonike. (Shikoni foton)

Hapi i parė i njė masoni ėshtė tė pranohet si nxėnės. Rrugės ai ngjitet nė hapin e tretė, aty ku shumica e masonėve qėndrojnė.
(Shikoni foton)

Nėse dėshiron tė bėhet pjėsė e Hierarkisė Masonike ai duhet tė futet nė ritet Skoceze apo nė ato Jorkeze. Shumė autoritete thonė qė Ritet Skoceze nė fillim nisėn nga emigrantėt Skocezė qė ishin nė Francė. Ndėrsa ritet Jorkeze u emėruan sias Jorkut, Angli, ku sipas legjendės, ishte vendi ku u krijua trupa e parė Masonike.

Nė ritin Skoceze njė Mason ngjit 30 shkallė, apo gradė. Reputacionet qė merr nė secilėn shkallė janė tė sqaruara nė figurėn mė poshtė. Dy emrat e parė nė fillim janė pėrdor nga Masonėt Veriorė. Disa figura tė shquara qė njė Mason mund tė njohė gjatė riteve ceremonialė, janė: Mbreti Solomon, Mbreti Cyrus, ndihmės, Xhorxh Uashington, Sulltani.

Ēdo gradė ka tė mėson njė moral. Pėr tė fituar njė gradė, duhet tė mėsosh moralin e asaj grade dhe pastaj ta dramatizosh nė ceremoni. Grada e 32-tė ėshtė grada mė e lartė qė njė Mason mund tė fitojė. Grada e 33-tė i pėrket kėshillit tė lartė i cili udhėheq trupėn e ritit.

Njė mason nė ritin e Jorkut kalon 10 gradė. Qė njihen nga emrat dhe jo nga numrat e gradės. Nė foto paraqiten figurat e shquara qė njeh gjatė rrugės: Punėtorin e tempullit, Mjeshtrin e sė kaluarės, Fisin Izraelit, Priftin e lartė tė Ēifutėve, Mbretin Hiram tė Tyres, Mbretin e Maltės, Mbretin Templar, qė ėshtė i njėjtė me gradėn e 33tė tė ritit Skocez.

Nėn Hark janė organizatat aleatė tė Masonerisė sė lirė, Mjeshtrat e Masonerisė janė tė zgjedhur pėr gufat(shpellat) dhe kedrat e gjata tė Libanit. Vajzat qė kanė njė Mason nė familjė mund tė shtohen nė punėn e "bijat vajzave tė ylberit" Gratė nė "Yllin Lindor" ndėrsa djemtė nė DeMolay.

Vetėm masonėt e gradės sė 32-tė apo ata tė Tempullit tė Errėsirės mund t'i bashkohen faltores. Vajzat e faltorėve mund tė bėhen, "Vajzat e Nilit. Simbolet mė tė rėndėsishme tė masonėve nodhen nė biblėn me kompas nė tė. Tempujt e Solomonit dhe G me syrin qė sheh gjithēka. ndėrga G qėndron pėr God.(Zotin)

Burimi: www.mr-bledi@blogspot.com


Edituar pėr herė tė fundit nga Explorer nė 27.01.13 17:45, edituar 3 herė gjithsej (Reason for editing : Shtova burimin)
avatar
Mr-Bledi

"Jeta ėshtė pėr tė gjallėt. Vdekja ėshtė pėr tė vdekurit. Le tė jete jeta muzikė. Dhe vdekja njė notė e pashprehur. "
"Sa me i qete te behesh, aq me shume je ne gjendje te degjosh."
"Shpejtesia e drites eshte me e madhe se ajo e zerit. Ja perse disa njerez te duken te ndritur derisa ata fillojne dhe flasin!"


2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi