E pabesueshme! Zbulohet pjesė e njė mekanizmi 300 milionė vjeēar!

Shko poshtė

E pabesueshme! Zbulohet pjesė e njė mekanizmi 300 milionė vjeēar!

Mesazh  Odin prej 26.01.13 14:04

E pabesueshme! Zbulohet pjesė e njė mekanizmi 300 milionė vjeēar!E pabesueshme por e vėrtet!

Kanė zbuluar nė qytetin Vladivostok tė Rusisė, njė pjesė mekanizmi me moshė 300 milionė vjeēare…!!!

Specialistėt theksojnė se kjo pjesė e ēuditshme e kėtij mekanizmi tė panjohur, i pėrbėrė nga alumini, ėshtė e krijuar dhe nuk pėrbėnė krijesė pėr pasoj tė ndėrhyrjes sė forcave tė natyrės.

Pjesa e pėrpunuar e aluminit, pra mekanizmi, u zbulua krejt rastėsisht kur njė banor i zonės nė Vladivostok po ndizte oxhakun e tij. Objekti, ishte i izoluar nė njė copė qymyri. Ngaqė zbulimi ju duk shumė interesant dhe i mistershėm, vendosi t’ia dorėzoj atė autoriteteve. Specialistėt tė cilėt analizuan kėtė zbulim pohuan se qymyri ku u gjend objekti, ėshtė nxjerrė nga minierat e qymyrgurit tė zonės sė Chakasias.

Gjithashtu, edhe njė pyetje tjetėr po shqetėson sė tepėrmi paleontologėt, pasi pėr ta ende nuk ėshtė e qartė nėse ky objekt ėshtė krijim i qenies njerėzore apo krijesė e jashtėtokėsorėve.

Madje njė ide dominuese ėshtė edhe ardhja e tij me anė tė njė meteoriti i cili u rrėzua nė Tokė.

Pėr disa arkeologė ky objekt mund tė jetė pjesė/mbetje e njė qytetėrimi tė stėrlashtė tė panjohur qė mund tė ketė banuar nė atė periudhė nė Tokė.

Veē hamndėsive tė shumta, shkencėtarėt kėshillojnė se duhet edhe ka durim derisa tė dalin rezultatet pėrfundimtare pėr tė vėrtetuar me saktėsi se nga e ka prejardhjen ky mekanizėm.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi