Domethėnia e syve!

Shko poshtė

Domethėnia e syve!

Mesazh  Zattoo prej 22.01.13 21:50

Domethėnia e ngjyrės sė syve!Sytė dyngjyrėsh: Janė sytė me tėrheqės dhe bindės, nė raste tė veēanta zotėrojnė pushtetin e hipnotizimit tė personave tė tjerė. Konsiderohen shumė tėrheqės, janė mjaft ekzotikė. Shprehin vetėbesim dhe dėshmojnė krenari.

Sytė gėshtenjė: Dėshmojnė se individi ėshtė zot i fjalės dhe se meriton t’i zihet besė. Sa mė e mbyllur tė jetė ngjyra aq mė shumė ato rrezatojnė sensualitet. E meta kryesore ėshtė se flasin shumė pėr veten.

Sytė e kaltėr: Shprehin kthjelltėsinė e cila nėnkupton romantizmin dhe feminilitetin tuaj. Ndoshta nuk duhet tė imagjinojnė princin e ardhshėm, por duhet tė lėvizin nga vendi dhe tė jenė nė kėrkim tė tij.

Sytė e gjelbėr: Shumica e njerėzve me sy tė gjelbėr, konsiderohen mjaft tė urtė dhe tė bindur. Kėta njerėz dinė tė sillen dhe respektojnė tė tjerėt, por nė raste tė veēanta kur u shkelet nė kallo nuk ngurojnė tė bėhen mjaft agresivė.

Sytė e zinj: Ngjyra e syve tuaj, ju bėn qė tė jeni gjithnjė njeri serioz dhe qė gjėrat i bėni me pjekuri. Mos harroni se gjithnjė pėrtej shikimit tė personave qė kanė sy tė zinj fshihet njė mister i trashėguar.

Sytė kafe: Sytė kafe janė mjaft ekspresivė dhe dėshmojnė pėr aftėsi mbi mesataren dhe janė mjaft tė talentuar. Zakonisht ata janė njerėz kėmbėngulės dhe kėrkues ndaj vartėsve, kjo pėr shkak tė hijes sė rėndė.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Domethėnia e syve!

Mesazh  Luli prej 10.03.15 19:11

Sytė janė pasqyra e shpirtit

Sytė janė pasqyrė e shpirtit. Ne i mbajmė sytė hapur dhe shohim njėri-tjetrin nė sy.

Ne mund tė dallojmė si ndihet njė person vetėm duke e parė nė sy, prandaj disa persona kur flasin me tė tjerėt vendosin syze me xhama tė errėt.

Mėnyra se si ne i shohim tė tjerėt ėshtė pjesė e fenomenit tė shikimit nė sy, njė nga format tona mė tė rėndėsishme dhe mė primitive tė komunikimit. Shikimi nė sy me bashkėbiseduesin luan njė rol tepėr tė rėndėsishėm gjatė bisedės. Tė shohėsh dike nė sy ėshtė dhe njė mėnyrė pėr marrjen e feedback-ut nė momente tė veēanta. Ai po ashtu pėrdoret edhe pėr sinkronizimin e sinjaleve. Njerėzit kanė tendencė t'i lėvizin shpesh sytė nė drejtime tė ndryshme nė momente dhe situata tė caktuara.Zakonisht ka njė kontakt reciprok tė syve gjatė ndėrprejeve tė bisedės, tė qeshurės dhe pėrgjigjeve tė shkurtra.

Shikimi nė sy ka kuptime tė veēanta:

•Nėse nė njė dhomė dikush ju ka ngulur sytė, nėse dhe ju bėni diēka tė tillė, atėherė kjo do tė thotė pranim tė ftesės, nėse ju i hiqni sytė atėher do tė thotė refuzim. Po ashtu, me sy ne tregojmė kur ndihemi nė siklet, kur urrejmė diēka apo kur shohim diēka me neveri.

•Ka mė shumė kontakt sysh mes miqve dhe familjarėve dhe kjo ėshtė shenjė tepėr pozitive. Po ashtu, tė dashuruarit e vėshtrojnė mė shumė njeri-tjetrin nė sy.

•Personat, tė cilėt duke folur kėrkojnė kontaktin e syve janė cilėsuar si persona tė fortė dhe tė suksesshėm nė jetė. Politikanėt janė shumė tė zotėt nė kėtė drejtim.

•Kohėzgjatja e kontaktit tė syve ofron shumė informacion. Po ashtu, zmadhimi i bebes sė syrit, lėvizja e shpeshtė e qepallave tė syrit, drejtimi i shikimit, hapja e syve etj, tė gjitha kėto pėrcjellin mesazhe tepėr tė qarta.

Sidomos pjesa e zmadhimit tė bebes sė syrit ėshtė tepėr interesante, pasi kur ndodh kjo askush nga bashkėbiseduesit nuk e kupton qė po ndodh gjatė komunikimit.

Bebet e syve zgjerohen pėr shkaqe tė ndryshme: Kur ka shumė dritė bebja e syrit zvogėlohet; dhe nė errėsirė zmadhohet. Ajo zmadhohet gjithashtu pėr shkak tė emocioneve tė forta si ndjenjat e forta tė dashurisė apo eksitimi. Kjo gjithashtu vėrehet tej qeni dhe macja pėrpara se tė zihen me njėri-tjetrin.

Ka njerėz qė mbyllin sytė gjatė kohės qė flasin dhe kjo tregon se personi ėshtė i mėrzitur ose ndihet superior. Mbyllja e syve i kufizon bashkėbiseduesit nga marrja dhe dhėnia e feedback-ut.

Kontakti i syve ėshtė shumė i rėndėsishėm gjatė komunikimit dhe duhet ta pėrdorim sa mė shpesh tė mundemi. Nė varėsi tė kohės qė njė njeri ju sheh nė sy, mund tė gjeni nėse ai ju pėlqen. Nėse ai mban njė kontakt mė tė gjatė sysh sesa tė tjerėt, mund tė jetė njė shenjė qė ėshtė i interesuar pėr ju. Ne tė gjitha bėjmė kontakt me sy kur flirtojmė, e drejtė? Ėshtė e njėjta gjė dhe pėr djemtė. Sigurisht njė djalė edhe kur i mban sytė pėr njė kohė tė shkurtėr, mund tė jetė duke flirtuar, vetėm se ėshtė pak i turpshėm.Ne i heqim sytė nga diēka qė nuk na pėlqen dhe bebėzat zmadhohen kur diēka na tėrheq. Sepse po mos tė na pėlqejė bebėzat kontraktohen. Kjo ndodh edhe me sytė e tij. Nėse ju sheh me bebėza tė zmadhuara tregon qė i interesoni. Nė tė kundėrt nuk do ju shihte fare.

Gjuha e trupit

Gjuha e trupit ėshtė shumė e rėndėsishme. Duke parė gjestet e meshkujve, femrat mund tė zbulojnė shumė gjėra. Pėr tė kuptuar tėrėsisht qėllimet e njė mashkulli, femrat fokusohen tek sinjalet psikologjike qė pėrēohen me anė tė gjesteve tė tij. Lėvizjet e tij, pėr tė cilat nė tė shumtėn e rasteve nuk ėshtė koshient qė po i bėn, tregojnė qė vėmėndja e tij ėshtė e ndezur, ėshtė i sintonizuar ose ėshtė krejtėsisht i ēorientuar. Kur anija e tij lėkundet nė valėt e detit, atėherė ju mund tė bėheni piloti mė i mirė i saj. Duke mos qenė nė koshiencė tė plotė, pėrdorim disa pėrgjigje instiktive pėr tė shprehur ndjeshmėrinė tonė. Kėshtu nėse do tė mundni tė interpretoni sinjalet e tipave tė ndryshėm, do tė keni njė hartė tė mirėfilltė tė psikologjisė sė tij. Kur sytė tuaj takohen ai pėrkul pak kokėn nga njėra anė.

Lėvizja e kokės anash ėshtė njė gjest i pakontrolluar dhe tregon pėr ndjeshmėrinė e kėtij tipi mashkullor ndaj femrės. Ky ėshtė njė gjest tė cilin meshkujt e bėjnė kur janė tė interesuar pėr njė femėr, por qė gjithashtu duan t'i thonė asaj: Lėvizjen e parė bėje ti pasi unė nuk mundem. Kėshtu nė qoftė se mashkulli me tė cilin po shkėmbeni shikime herė pas here pėrkul kokėn anash, atėherė ėshtė nė dorėn tuaj.

Dekodifikimi i tipit: Sapo keni bėrė diēka qė atij i ka pėlqyer. Kur njė mashkulli, veprimet e njė femre i duken tė admirueshme dhe tė ėmbla, atėherė ndizet instikti njerėzor pėr ta bėrė tė tijin. Shpatullat e tij lėvizin nė mėnyrė instiktive duke dhėnė tė kuptojė se dėshiron ta pėrfshijė mes krahėve tė tij.

Ja pesė xheste tė pėrbashkėta qė mund tė pėrdoren:

Lėvizja e syve

Nė qoftė se shikimi juaj ėshtė aty, kėtu dhe kudo, partneri juaj do tė lėndohet sepse do tė mendojė se nuk e ka vėmendjen dhe interesin tuaj. Kėshtu ushtroni njė shikim tė kujdesshėm dhe tė pėrqėndruar tek ai pa vėzhguar gjithēka rreth e rrotull. Do tė mjaftonte njė shikim i tillė ēdo 10 sekonda.

Pėrqafimi i vetes

Ėshtė e ditur qė tė pėrqafosh veten tėnde ose tė kryqėzosh duart rreth vetes bėn pjesė nė listėn e gjėrave qė bėhen nga mėndjelehtėsia, por burrat e konsiderojnė kėtė shenjė si njė shenjė pasigurie dhe koshience tė fortė.

Lėvizja rrethore e kėmbės.

Tė lėvizni mė mėnyrė rrethore ose lart e poshtė pjesėn e poshtme tė kėmbės do tė tėrheqė vėmėndjen e meshkujve por ndėrkohė ata mund tė kuptojnė dhe se ju jeni nė njė gjendje ankthi. Doni tė jetoni njė stuhi tė vėrtetė dhe ato lėvizje tė kėmbės tregojnė pėr padurimin tuaj pėr tė treguar se jeni e zonja tja dilni pėrballė ēdo tipi.

Duart pas qafės

Shpeshherė kur njė femėr bashkon duart e saj pas qafės ose pas kokės atėherė ajo ose po bėn njė rizgjim tė trupit tė saj duke tėrhequr muskujt ose po nxjerr nė pah tė mirat e saj. Por kjo lėvizje mund tė duket arrogante dhe ndonjėherė mund tė largojė dhe partnerėt mė tė fortė.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi