Fragmente nga Libri

Shko poshtė

Fragmente nga Libri

Mesazh  Admin prej 21.01.13 0:11

Ata qė ndjekin Rrugėn e Dashurisė mund tė vuajnė, kur tė dashurit e tyre janė marrė.
Ata qė ndjekin Rrugėn e Pushtetit mund tė vuajnė, kur kundėrshtohet vullneti i tyre.
Por ata qė ndjekin Rrugėn e Urtėsisė janė nė paqe, sepse Urtėsia e tyre nuk mund tė ju hiqet. Kur kjo Urtėsi ėshtė aq e thellė ajo zhytet nė nėnvetėdije pėr t’u ngritur nė vetėdije, duke e bėrė Njeriun imun kundėr dhimbjeve.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fragmente nga Libri

Mesazh  Admin prej 21.01.13 0:35

Mėkati? Ai ėshtė, si tė thuash, njė formė foshnjore, mėkati, ėshtė tė marrėsh, pėr tė arritur te lumturia shpirtėrore, rruga bie pėrqark nė vend tė rrugės sė drejtpėrdrejtė. Po kush e dėnon njė fėmijė qė sillet fėmijėrisht?

Fėmija injorant e vė gishtin e tij nė zjarr, dhe digjet: ai bėn njė gabim dhe merr mėsim nga vuajtja e tij. Pse ai e vė gishtin e tij nė zjarr? Pėr tė gjetur njė kėnaqėsi, duke e kėrkuar nė drejtim tė gabuar ...I rrituri ėshtė pak mė i menēur, ai nuk e vė gishtin e tij nė zjarr, por bėnė gabime...Pastaj zbulohet krimi i tij, ai vuan gjithashtu. Mėkati nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrveē kėrkim i lumturisė nė rrugė tė gabuar, mėkatarėt nuk janė asgjė mė shumė se sa fėmijėt - tė cilėt nė fund do tė rriten. Toleranca ėshtė pranimi i kėtij fakti.

Ndėshkimi ėshtė njė lloj hakmarrje. Duan tė marrin masa kundėr tė afėrmit tė tij, nuk ėshtė tjetėr veēse shtim i tė keqes nė tė keqe. Sa pėr sanksione ligjore, unė mendoj se kriminelėt duhet tė jenė tė lirė, tė reformohen nga mirėsia dhe shembuj tė mirė - por kurrė tė ndėshkohen.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fragmente nga Libri

Mesazh  Admin prej 21.01.13 21:44

Njeriu nuk ėshtė vetėm njė trup fizik, ai ka njė trup emocional, njė trup mendor, njė trup shpirtėror - dhe tė gjitha kėto trupa dhe trupi fizik mbushen nė vete ...... Duke projektuar njė mendim tė dashurisė pėr njė personi tjetėr, ju me tė vėrtetė pasuroni trupat e tij delikat, ndėrsa duke bėrė tė ashtuquajtura "vepra tė mira", ju pasuroni pjesė kalimtare tė qenies sė tij, trupat delikate nė njė formė janė tė pėrjetshėm, ndėrsa trupi fizik vdes brenda disa viteve.

Unė e pranoj qė tė ushqesh njeriun fizikisht ėshtė shumė e dobishme, por tė ushqesh njė njeri nė brendi, pėrjetshėm, ėshtė shumė mė efektive, sepse njė gjė sa mė shumė qė ėshtė e qėndrueshme, ajo ka mė shumė vlerė. Tė japėsh paratė tuaja, nga pasuria e juaj nuk ėshtė pa merita, tė duash ėshtė mė shumė: kjo ėshtė tė japėsh njė pjesė tė vetes suaj. Gjithashtu, ata qė me tė vėrtetė duan kurrė nuk mund tė jenė mė tė vėrtetė egoist.

Egoizmi apo vetmohimi - kėto janė fjalė qė njerėzit i hedhin nė kokė duke pasur njė ide tė paqartė pėr kuptimin e tyre. Egoizmi ėshtė pėrqendrimi i njė qenie nė vetvete, dashuria nuk ėshtė vetėm koncentrimi i mendjes nė dikė tjetėr, ai ėshtė edhe me shumė, dhurimi i njė pjesė tė vetvetes pėr qenjen qė e duam.

Kėshtu qė mė e mira e veprave tė mira ėshtė qė tė japim tė gjitha sė bashku nė punėn tonė, paratė tona dhe dashurinė tonė. Duke bėrė kėshtu, ne korrim lumturi, sepse dashuria ėshtė pėrvoja mė dehėse e tė gjitha ndjesive.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fragmente nga Libri

Mesazh  Admin prej 25.01.13 21:37

Zoti ėshtė Njė, por adhuruesit e tij mund t’i japin emra tė ndryshėm.

Para se tė dėnoni fenė e tė tjerėve, sė pari mundohuni ta kuptoni atė, dhe mė mirė akoma nėse ju e kuptoni fenė tuaj, sepse nė thelb, tė gjitha janė tė ngjashme.Konvertimit nuk ėshtė njė ēėshtje e besimit, por njė ēėshtje e zemrės.

Tė gjitha fetė janė njė dhe kushdo qė e adhuron Atin e adhuron Brahman, ai qė adhuron Brahman e adhuron Tao-n, kėto janė emrat e shumėfishtė tė Dashurisė, tė Ekzistences, tė Lumturisė, tė cilat janė nė fakt Perėndia.

E vėrteta ėshtė e pafund nė format dhe nė thelbin e saj ; vetėm njė sekt ose njė libėr nuk i posedon tė gjitha. Megjithatė, kjo i ėshtė shpallur tė gjithėve.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fragmente nga Libri

Mesazh  Admin prej 25.01.13 22:05

Nėse unė u kėrkoj atyre qė tė kenė dashuri, kjo nuk ėshtė pėr mua, por vetėm pėr hir tė tyre, sepse dashuria nė realitet ėshtė ushqimi mė i lartė pėr shpirtin pėr ata qė duan.

Te tė gjithė nė brendėsi tė tyre ėshtė Ati, ėshtė Vetėdija hyjnore, qė i bėn njė me Atin, duke qenė njė me Atin do tė thotė tė jenė njė me tė gjitha qeniet, kjo ėshtė realizimi nė thelb i Ekzistencės, Njohurisė dhe Lumturisė absolute.

Ai qė guxon tė krijojė njė ide pėr Zotin nė plotėsinė e natyrės sė Tij ėshtė fajtor pėr besim tė tepruar, sepse kjo ėshtė e pamundur ashtu sikur milingona tė prezentojė njė njeri. Megjithatė, unė e quaj Perėndi "Ati", ėshtė mė shumė se Ati, Perėndia ėshtė dashuri, megjithatė ėshtė mė shumė se dashuri sepse Perėndia ėshtė e gjitha e mundshme qė mund tė paramendohet dhe ėshtė edhe mė shumė se gjithēka qė ėshtė e mundur tė imagjinohet.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fragmente nga Libri

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi