Hyjnesha Gaia

Shko poshtė

Hyjnesha Gaia

Mesazh  Odin prej 20.01.13 0:03

Hyjnesha GaiaGaia eshte Toka, nena qe ushqen te gjitha gjallesat, sundimtarja mbi jeten dhe vdekjen, mbi fuqine e riperterimit dhe te shkaterrimit.

Ajo krijoi vete nje djale, Uranos (= qiell), te cilin e deshironte si dashnor. Ajo krijoi te gjitha qeniet ne kete Toke: qenie te bukura, te perbindshme, te frikshme, magjepsese.

Drapri eshte simboli i Gaies. Me kete draper i sillte Tokes vdekjen e pjellshme.

U flihoheshin embelsira me mjalte dhe drithera hapjeve te trupit te saj: shpellave, vrimave, carjeve. Premtimet jepeshin dhe jepen perpara Gaies.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Komentim:

Gaia, duke qene hyjnesha e Tokes, eshte bere simboli i nje pjese te levizjeve ekologjike.

Toka nuk konsiderohet si objekt qe mund te shfrytezohet sipas deshires se njeriut, por si dicka e gjalle, e shenjte, si nena e te gjitha gjallesave, e cila prandaj duhet te respektohet, te falenderohet dhe te mbrohet.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi