Problem me veten time !

Shko poshtė

Problem me veten time !

Mesazh  cori prej 17.01.13 1:31

Pershendetje une qe po ju shkruaj jam nje person ne universitet. Gjate kohes nga dhjetori e tani nuk arrij te studioj nuk perqendrohem dot eshte e pamundur , dhe gjithmone qortoj veten time duke e shajt , shpeshere e denoj vetem time me gjera nga me te ndryshme se perse une nuk studioj dhe te ecin ne rrugen e drejte.

Gjithmone i lutem zotit te me denoje dhe jo te me fal per gabimet qe une bej dhe pse nuk studioj duke marre parasysh dhe sakrificen e te tjereve per kete qe jam keetu ne universitet deri tani dhe une jua shperblej ne te kundert duke mos studiuar. Koha iken shpejt dhe dita me iken duke mos hapur asnje liber por duke e harxhuar kohen kot ! Jam njeri i drejte qe i ndihmoj te tjeret dhe tregohem gjithnje i drejte dhe duke i respektuar , me vjen keq kur shof njerez qe vuajne.

Kohet e fundit jam bere dhe shume kritik ndaj gjerave , cdo gje e shoh me ate syrin kritik. Gjithnje mendoj se njerezit me shohin me urrejtje dhe perbuzje dhe mendoj me veten time qe ata po gabojne sepse une jam ndryshe dhe nuk arrij dot te tregoj anen time me vlere. Pra mendoj se jam nje njeri i kot qe jeton ne kurrizin e te tjereve !
avatar
cori

Nese fundi i botes duhet te vije nje dite , duhet me pare te kaloje nga une .

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Problem me veten time !

Mesazh  syri i art prej 17.01.13 10:31

pershendetje Cori,te flas nga pervoja ime,gjeja e par qe esht mir te besh, esht te mos e gjykosh askend per asgje po ti pranosh gjerat ashtu qysh jan .si tek ty si tek te tjeret.dhe te fillosh te falesh veten se pari pastaj te tjeret.se pari pranoje veten ashtu qysh je ta duash veten me te gjitha te mirat apo te ligat .fillo te MEDITOSH, televizion sa ma pak ose hiq,ke literatur te mjaftueshme ne ket forum per te mesu,rreth MEDITIMIT,po e more me besim te plot shum shpejt do e shohish ndryshimin.mandej fillon me sahagja joga per hapjen e qakrave apo qendrave te energjith qe gjenden ne trup e qe jan 7 kryesore. dhe kur ti hapesh keto gjthqka do te duket ma e mir ma ebukur ma e dashur. urrejtje sduhet te ket per asgje vetem DASHURI . me shum dashuri e miqesi per te gjith.ju faleminderit ...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Problem me veten time !

Mesazh  cori prej 17.01.13 15:06

syri i art shkruajti:pershendetje Cori,te flas nga pervoja ime,gjeja e par qe esht mir te besh, esht te mos e gjykosh askend per asgje po ti pranosh gjerat ashtu qysh jan .si tek ty si tek te tjeret.dhe te fillosh te falesh veten se pari pastaj te tjeret.se pari pranoje veten ashtu qysh je ta duash veten me te gjitha te mirat apo te ligat .fillo te MEDITOSH, televizion sa ma pak ose hiq,ke literatur te mjaftueshme ne ket forum per te mesu,rreth MEDITIMIT,po e more me besim te plot shum shpejt do e shohish ndryshimin.mandej fillon me sahagja joga per hapjen e qakrave apo qendrave te energjith qe gjenden ne trup e qe jan 7 kryesore. dhe kur ti hapesh keto gjthqka do te duket ma e mir ma ebukur ma e dashur. urrejtje sduhet te ket per asgje vetem DASHURI . me shum dashuri e miqesi per te gjith.ju faleminderit ...

Flm per keshillat ! Une nuk eshte se urrej te tjeret por veten time pra eshte si te them nuk jam ne harmoni me veten time , une i dua shume qe te gjithe dhe askujt nuk dua ti bej keq apo ti uroj te ligen . Televizion ska pare hic qe prej 1 viti vetem internet ne pc. Po shfletoj temat rreth meditimit po nuk di nga tja nis nqs mund te me jepni nje sygjerim?
avatar
cori

Nese fundi i botes duhet te vije nje dite , duhet me pare te kaloje nga une .

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Problem me veten time !

Mesazh  linaiku prej 17.01.13 19:11

Qe te jesh ne harmoni me veten duhet te besh dicka, gjej ne do te studjosh apo esht dicka qe me shum e zgjodhen te tj per ty dhe ndiesh fajtor per mundimet e tyre.
Ndodh shpesh qe ne jete bejme gjera se duhet ber se na e thojne prinderit apo te tj, qe te gjesh harmoni gjej ne radh te par ca esht ajo qe do me shum dhe ca te gezon ty, mund te jete dicka tj qe te mbush ty me shume gjeje dhe shqyrtoje mire.
avatar
linaiku

lina

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Problem me veten time !

Mesazh  syri i art prej 17.01.13 20:03

ti nuk esht se ke problem me veten ,po esht fiksim ,sepse problemet ne jet jan per tu rritur e per tu pjekur.nuk ka njeri qe nuk ka problem e as nuk ka problem qe nuk ka zgjidhje. qe te gjith kan problem me veten e tyre jo vetem ti,prandaj fillo nga vetja,te kisha sugjeru te digjosh edhe tinguj relaksues gjat studimit apo mesimit une kete e bej gjithnje ,dhe ne nje mynyr esht si meditim gjat leximit.dhe kuptohet e zgjedh ate qe te pelqen, po me ta than te drejten qfaredo qe te sugjerohet nga te tjeret nuk besoj se do te mbetesh i kenaqur,sepse zgjedhjen e ke vetem ti po te duhet vetem pak qetesi,qe ta dish kete,e qetesin mund ta arrish vetem me MEDITiM , ky ti hap shtigjet per me tutje. nuk e di ake fillu me meditim a jo,po te kshilloj ta besh. dhe degjoje intuiten ajo te shpie ne drejtimin e duhur,...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Problem me veten time !

Mesazh  Jetmira prej 01.02.15 12:10

cori shkruajti:Pershendetje une qe po ju shkruaj jam nje person ne universitet. Gjate kohes nga dhjetori e tani nuk arrij te studioj nuk perqendrohem dot eshte e pamundur , dhe gjithmone qortoj veten time duke e shajt , shpeshere e denoj vetem time me gjera nga me te ndryshme se perse une nuk studioj dhe te ecin ne rrugen e drejte.

Gjithmone i lutem zotit te me denoje dhe jo te me fal per gabimet qe une bej dhe pse nuk studioj duke marre parasysh dhe sakrificen e te tjereve per kete qe jam keetu ne universitet deri tani dhe une jua shperblej ne te kundert duke mos studiuar. Koha iken shpejt dhe dita me iken duke mos hapur asnje liber por duke e harxhuar kohen kot ! Jam njeri i drejte qe i ndihmoj te tjeret dhe tregohem gjithnje i drejte dhe duke i respektuar , me vjen keq kur shof njerez qe vuajne.

Kohet e fundit jam bere dhe shume kritik ndaj gjerave , cdo gje e shoh me ate syrin kritik. Gjithnje mendoj se njerezit me shohin me urrejtje dhe perbuzje dhe mendoj me veten time qe ata po gabojne sepse une jam ndryshe dhe nuk arrij dot te tregoj anen time me vlere. Pra mendoj se jam nje njeri i kot qe jeton ne kurrizin e te tjereve !
Mendoj se je ne vitin e par te universitet, mos u merzit esht thjesht nje gjendje stresi asgje me shum, ndoshta meqe esht edhe sezoni. Cdo student keshillohet me veten e vet, duhet te studioj, duhet te bej, etj. etj.
Por, ki rrespekt per veten, vleresoje veten
Askush ste sheh me urrejtje, kujdes me ato qe rrethohesh sepse nese ti dikujt i ben mir, ai do ta trefishoj te keqen.
MOS U Shqeteso, tgjith kemi qen tgjith keshtu, nese sdon te mesosh un te sugjeroj tgjejsh nje shok, ose shoqe nmenyre qe tkonsultohesh me te, edhe te nxis per mir(per studimet)
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Problem me veten time !

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi