Cili eshte qellimi yt?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Cili eshte qellimi yt?

Mesazh  Pellumb039 prej 16.01.13 16:42

ĒFARĖ BĖJ KĖTU?

Imagjino sikur u zgjove nė njė fabrikė tė madhe, nė tė cilėn nuk ke qenė kurrė mė parė. I sheh mijėra njerėz qė punojnė, ndėrsa tė gjitha dyert dhe dritaret janė tė mbyllura.

Njerėzit punojnė, flenė dhe e shpenzojnė gjithė jetėn e tyre brenda kėsaj fabrike. Nė kėtė situatė, ēfarė do tė mendoje nė vetvete?

“Pasi jam kėtu, t’i bashkohem edhe unė tė tjerėve”, apo do tė mendoje: “Si kam ardhur kėtu? Ēfarė ka jashtė fabrikės? Pėrse jam vėnė nė kėtė vend?”

Ky shembull, ėshtė i njėjtė me ekzistencėn tonė kėtu nė Tokė. Ne, qeniet njerėzore, jemi vėnė nė ekzistencė pa ndonjė mundėsi zgjedhjeje, prandaj pyetje si: Nga kam ardhur? Ēfarė bėj kėtu? Ku do tė shkoj pasi tė vdes?, vazhdojnė tė sillen nė mendjen tonė. Ne i harrojmė kėto pyetje themelore nė jetėn tonė tė pėrditshme, por injorimi nuk nėnkupton mos-ekzistencėn e tyre.


CILI ĖSHTĖ QĖLLIMI YT?

Ēfarė di pėr veten tėnde para tė ekzistonte gjithėsia? Jo, leje kėtė pyetje; Ēfarė di pėr veten tėnde para se tė ekzistonin prindėrit tu? Ė’ė, leje edhe kėtė pyetje; Mė thuaj, ēfarė di pėr veten tėnde para se tė derdheshe si njė farė me erė te keqe nga organi gjenital i babait tėnd? Mė fal, e di, e shpifur, por, harroje edhe kėtė pyetje; Mė thuaj, a e tė kujtohet si nga kjo
pikė fare, ia krijove vetes eshtrat, pastaj ua ngjite mishin; zgjodhe tė kishe dy krahė, dy kėmbe, pėlqeve qė me vesh tė dėgjosh, sytė vendose ti krijoje qė tė shohėsh, vazhdove kėshtu derisa e pėrsose vetveten dhe ishe gati pėr tė dalė nga organi gjenital i nėnės tėnde... Ēfarė?! Nuk ishte ti qė e krijove vetveten?! Jo?! Mė thuaj se tė paktėn e vėshtroje veten derisa krijoheshe! As kėtė?!

Harroje edhe kėtė ngjarje, se atėherė ndoshta s’ke ditur tė logjikosh; Mė thuaj pra, ēfarė di pėr vetėn tendė para se t’i mbushje 3, 4 apo ndoshta 5 vjet? S’mban mend asgjė? Aha, pas kėsaj moshe tė kujtohen nga pak gjėrat, apo jo?

O NJERI! Ti as nuk e ke idenė se kush je, cili ėshtė qėllimi yt dhe ku do tė shkosh.

Mė thuaj pra, cili ėshtė qėllimi yt? - Ti lindesh, e kalon gjithė jetėn duke e kėrkuar lumturinė e rehatinė dhe pastaj vdes. Hė, kjo ėshtė e gjitha? Kaq tė pavlerė e ke bėrė jetėn tėnde? Nė tė vėrtetė, e pavlerė ėshtė jeta e atij qė s’e njeh qėllimin e saj.

MOS VALLĖ, KENI MENDUAR QĖ NE (ZOTI) JU KEMI KRIJUAR KOT?! (Kuran, 23:115)

JETA

Me siguri se, kėtė shkrim, nė kėtė moment, je duke e lexuar nė dhomėn tėnde, i ulur nė karrige dhe sigurisht se ke edhe rroba tė veshura. Unė tė pyes: Pėr ēfarė arsye? Pse i ke rrobat e veshura dhe ēfarė roli luan karrigia? Pasi qė kėto janė pyetje retorike, s’ke nevojė tė pėrgjigjesh, sepse tė gjithė e dimė pėrgjigjen.

Qėllimi i karriges ėshtė qė tė na mundėsojė uljen nė tė duke e mbėshtet
ur peshėn tonė, ndėrsa rrobat kanė pėr detyrė tė na ngrohin trupin, tė na e mbulojnė lakuriqėsinė dhe tė na bėjnė tė dukemi mirė.

Tani nga dhoma jote mė lejo tė tė mbartė nė njė pyll kudo diku nė botė; natyrisht qė nė atė pyll duhet tė ketė drunj dhe nė njėrin nga ato drunj ėshtė njė molė (lloj fluture e familjes “lepidoptera”; nė kėtė rast bėhet fjalė pėr larvėn e saj).

Kjo molė ėshtė duke e thithur limfėn e drurit, ndėrsa nėn tė gjendet njė molė tjetėr, roli i sė cilės ėshtė tejet i ēuditshėm: ajo i thith jashtėqitjet e molės sė parė. Kjo pėr shkak se mola e parė, gjatė thithjes sė limfės, aty pėr aty i nxjerr mbeturinat e saj. Me siguri je duke menduar “ku do tė dalė me kėtė?” Mirė, sė pari le ta sqarojmė se cili ėshtė qėllimi i molės sė dytė. Qėllimi i saj ėshtė pastrimi i jashtėqitjes sė molės sė parė, nė mėnyrė qė tė mos rrjedh pėrgjatė drurit, e qė milingonat dhe insektet tjera tė mos i vinin pas gjurmės dhe ta hanin molėn e parė. Mė fjalė tė tjera, mola e dytė ėshtė polici e sigurimit pėr molėn e parė.

Tani qė e kuptove kėtė, me siguri nuk ke ditur asgjė rreth kėsaj mole tre minuta mė parė, nė fakt, edhe sikur tė ndodhte gjenocid mbi molet, nuk do tė tė interesonte fare – mirė, shumicės prej jush. Sido qė tė jetė, ne i atribuojmė qėllim njė krijese tė tillė kaq tė parėndėsishme, dhe, t’i kthehemi rrobave dhe karriges sonė, tė cilat janė objekte tė pajeta, pa ndjenja dhe pa intelekt, u atribuojmė qėllime edhe atyre gjithashtu. Kurse, nuk i atribuojmė qėllim ekzistencės sonė. A nuk ėshtė kjo absurde?!

Tė besosh se nuk ke kurrfarė qėllimi nė jetė, nuk ėshtė vetėm irracionale por edhe problematike, pasi qė kjo do tė thotė se shumė nga ato gjėra qė kemi arritur si racė njerėzore, nuk kishin pėr tė ndodhur fare, meqė shumė nga njerėzit qė kanė arritur gjėra tė mahnitshme, duke e pėrfshirė edhe zbulimin e penicilinės, nuk do t’i shtynte asgjė pėr t’i arritur ato ēfarė kanė arritur. Kjo sepse, pikėrisht kėta individė, i janė qasur jetės nga njė qėllim i cili i ka nxitur, pa tė cilin do tė ishim sikur kafshėt, duke iu nėnshtruar instinkteve tona, apo robotė kimikė qė shėtisin poshtė-lart, duke pritur qė acidi i baterisė tė shterohet!

E, pse na qenka irracionale? - Ėshtė irracionale, sepse nėse ēdo gjė qė zbulojmė nė natyrė e ka njė qėllim tė caktuar, duke e pėrfshirė edhe molėn e parėndėsishme, si dhe gjėrat tė cilat ne i zhvillojmė apo krijojmė, atėherė logjikisht rrjedh se edhe ne duhet tė kemi njė qėllim gjithashtu. Ta mohosh kėtė, ėshtė ngjashėm sikur tė besosh nė gjėra pa pasur asnjė argument, sepse nuk ka ndonjė argument qė tė pohojmė se ne nuk kemi ndonjė qėllim nė jetė. Pėrkundrazi, kemi argumente pėr tė thėnė se gjėrat kanė qėllime tė caktuara dhe kėtė mund ta arrijmė si pėrfundim edhe pėr veten tonė gjithashtu. Sikur qė Kurani me elokuencė shpjegon:

“Me tė vėrtetė, nė krijimin e qiejve dhe tė Tokės dhe nė ndėrrimin e natės e tė ditės, ka shenja pėr mendarėt, pėr ata qė e pėrmendin Zotin duke qėndruar nė kėmbė, ndenjur ose shtrirė dhe qė meditojnė pėr krijimin e qiejve dhe tė Tokės (duke thėnė:) “O Zoti ynė! Ti nuk i ke krijuar kot kėto - lartėsuar qofsh (nga ēdo e metė)! Prandaj na ruaj nga ndėshkimi i zjarrit.” Kuran, 3:190-191

Nė pėrfundim, mund tė themi se pa njė qėllim tė caktuar, nuk do tė kishim nė fakt njė kuptim mė tė thellė tė ekzistencės sonė. Pėr shembull, nėse e marrim njė pikėpamje shkencore vėrtet jonjerėzore, nė lidhje me ekzistencėn tonė, ajo thotė se “ne gjendemi mbi njė anije qė ėshtė duke u fundosur”. Kjo anije quhet gjithėsi, sepse sipas shkencėtarėve, gjithėsia do ta vuajė njė vdekje nga nxehtėsia dhe njė ditė Dielli do ta shkatėrrojė Tokėn, prandaj edhe kjo anije njė ditė do tė fundoset. Kėshtu qė unė tė pyes: cili ėshtė qėllimi i bamirėsisė sė rigrupimit dhe renditjes sė karrigeve nė kuvertė, apo bamirėsia ndaj gruas sė moshuar, duke i dhėnė njė gotė qumėshti? Ne tė gjithė do tė vdesim njė ditė.

Qėllimi i jep kuptim mė tė thellė jetės sonė. Kėshtu qė, tani ne mund tė pyesim: “Cili ėshtė qėllimi ynė nė jetė?”

Koncepti Islam mbi qėllimin e jetės bazohet nė dy formulime themelore:

• Ėshtė racionale tė besosh nė Zot
• Ka arsye tė shėndosha pėr tė besuar se Kurani ėshtė fjala e Zotit

Nė seksionin qė e kemi quajtur “Ngatėrresat rreth Zotit”, janė shqyrtuar argumentet pro, si dhe polemikat rreth Zotit. Seksioni tjetėr, “Islami i shpalosur”, shpjegon arsyen pse Islami ėshtė i vėrtetė dhe shpjegon qėllimin e ekzistencės sonė

REHATIA E BRENDSHME (SHPIRTĖRORE)

A mund tė ndjejmė ndonjėherė rehati[1]? A ekziston nė tė vėrtetė rehatia? Qė tė ndjejmė rehati tė vėrtetė shpirtėrore dhe mendore, duhet ta kėrkojmė atė.

A nuk ėshtė e vėshtirė qė nė disa situata tė ndihesh rehat? Nė fund tė fundit, ka disa gjėra qė na prishin rehatinė pothuajse tė gjithė neve. Pėr shembull, a nuk ėshtė neveritėse kur ne jemi duke pushuar nė sht
ėpi dhe papritmas i plas alarmi njė makine? Ose kur e dėgjojmė goditjen e pikave tė ujit? Si thua kur njė mizė gumėzhimė pranė veshit tonė? Apo kur jemi nė njė fluturim tė gjatė dhe dėgjojmė vazhdimisht tė qara tė foshnjave? Nė kushte tė kėtilla, shumė prej nesh do tė mendonim nė vetvete: “Kam nevojė pėr pak paqe dhe qetėsi!” Nė
fakt, sa mė shumė qė zgjat zhurma, aq mė shumė vdesim pėr qetėsi.

Tė gjithė ne e kėrkojmė rehatinė nė gjėra tė ndryshme; por ēfarė ėshtė ajo qė na jep rehatinė e vėrtetė shpirtėrore? Pėr t'iu pėrgjigjur kėsaj: imagjino sikur je ulur nė njė plazh tė qetė; njė fllad i lehtė butėsisht fryn nė flokėt tu; rrezet e Diellit ngrohtėsisht po ta gudulisin lėkurėn; e dėgjon zėrin e ujit qė pėrplaset rreth teje; e sheh diellin e portokalltė qė perėndon. A do tė ndiheshe i qetėsuar shpirtėrisht? Shumica prej nesh do tė thoshim: “Po, nė fakt, do tė doja tė isha atje qė tani!” Por, ēfarė nėse njė ditė mė parė, je lajmėruar se ke tumor nė tru? Ulur nė plazh, duke e ditur qė ke vetėm edhe disa muaj pėr tė jetuar, a do tė ndjeheshe rehat? Disi, kjo skenė qetėsie e paqeje nuk duket aq e qetė e paqėsore mė!

Rehatia e jashtme ėshtė sikur njė vegim. Nga larg duket se na jep rehatinė qė e kėrkojmė, por kur e shikojmė nga afėr, e kuptojmė se nuk ėshtė e vėrtetė. Relaksimi nė plazh na u duk pamje mjaft e rehatshme, por dija mbi pasjen e tumorit tė trurit e shpartalloi iluzionin tonė. Pėr ta shqyrtuar kėtė mė tej, parafytyroje shtėpinė tėnde tė ėndrrave. Ndoshta kjo shtėpi luksoze ka dhjetė dhoma gjumi? Plot makina tė shpejta tė parkuara nė oborrin tėnd mbretėror me rrugė private? Ndoshta edhe shėrbėtore pėr t'u kujdesur pėr punėt tua? Pėrderisa e pikturojmė nė imagjinatė shtėpinė tonė tė ėndrrave, mund tė mendojmė, “Jeta do tė ishte aq e qetė, e rehatshme dhe paqėsore nė tė!” Megjithatė, ka njerėz qė jetojnė nė kėso shtėpish, por tmerrohen nga tingujt e alarmit tė orės pėr ēdo mėngjes, pėr shkak se janė mėrzitur nga angazhimet e vazhdueshme dhe nga vet jeta. Sa mė afėr shtėpisė sė ėndrrave tė arrijmė, aq mė shumė na qartėsohet se jemi duke parė njė vegim (iluzion).

Pse njohim njerėz qė kanė gjithēka nė dukje tė jashtme, por qė mendojnė se pėr kėtė jetė nuk ia vlen as tė zgjohemi nga gjumi? Nėse rehatia e jashtme nuk ėshtė e mjaftueshme, atėherė ēfarė ėshtė ajo qė na jep rehatinė e vėrtetė?

Pėrgjigjja sipas islamit ėshtė e thjeshtė: ashtu siē kemi nevoja fizike pėr gjėra tė tilla si uji, gjithashtu kemi edhe nevoja shpirtėrore. Pėrmbushja e nevojave tona shpirtėrore, na jep rehati tė brendshme.

“...ata qė kthehen tek zoti, ata qė besojnė dhe zemrat e tė cilėve, kur pėrmendet zoti, qetėsohen. Vėrtet, zemrat qetėsohen me pėrmendjen e Allahut!” Kuran, 13:27-28

“Cilindo mashkull apo femėr qė kryen vepra tė mira, duke qenė besimtar, Ne do ta bėjmė qė tė kalojė jetė tė bukur dhe do ta shpėrblejmė sipas veprave mė tė mira qė ka bėrė.” Kuran, 16:97

Besimi sipas islamit ėshtė i bazuar nė dy parime: t’i besosh Zotit ėshtė e logjikshme dhe se, ka arsye tė shėndosha pėr tė besuar se Kurani ėshtė fjala e Zotit.

VDEKJA

Pėr njė njeri tė rėndomtė, vdekja nė asnjė mėnyrė nuk ėshtė njė ēėshtje e kėndshme apo temė e diskutimit. Kjo temė, ėshtė dėshpėruese dhe e zymtė – vrasėse e vėrtetė e kėnaqėsive; temė qė do t’i pėrshtatej vetėm njė shtėpie funeralesh. Njeriu i rėndomtė, ashtu i zhytur nė vetėn e tij, gjithmonė nė kėrkim tė gjėrave tė kėndshme, gjithmonė nė ndjekje tė gjėrave qė ia ngacmojnė dhe ia kėnaqin
epshin, refuzon tė ndalojė dhe tė mendojė seriozisht se, pikėrisht kėto objekte dėshirash dhe kėnaqėsish, njė ditė tė arrijnė fundin e tyre.

Nėse kėshillat e urta nuk na bindin dhe nuk na nxisin tė mendojmė seriozisht se vdekja edhe neve do tė na troket njė ditė nė derė, atėherė vetėm tronditja e ndonjė humbjeje tė madhe qė do tė na ndodhte nėn kulmin tonė - si vdekja e papritur dhe e parakohshme e njėrit prind, gruas apo fėmijėve - do tė na kthjellte nga jermi i ndjenjave tė kėnaqėsisė dhe do tė na zgjonte nė mėnyrė tė vrazhdė nė realitetin dhe faktet e hidhura tė jetės. Vetėm atėherė do tė na hapeshin sytė, vetėm atėherė do tė pyesnim “pse ekziston njė fenomen i tillė si vdekja?”. Pse ėshtė e pashmangshme? Pse ekzistojnė kėto ndarje tė dhimbshme, tė cilat ia vjedhin lumturinė jetės?

Pėr shumicėn prej nesh, nė disa momente tė caktuara, skena tė vdekjes duhet tė na kenė ngjallur mendime tė thella dhe pyetje prej mė thelbėsorėve. Ēfarė vlere ka jeta, kur trupa tė aftė tė cilat mė parė kanė kryer punė tė mėdha, tani qėndrojnė tė shtrirė dhe tė ftohtė, pa ndjenja dhe pa jetė? Ēfarė vlere ka jeta, kur sytė tė cilėt mė parė shkėlqenin nga hareja, sytė tė cilėt mė parė rrezatonin me dashuri, tani janė tė mbyllur pėrgjithmonė, tė privuar nga tė lėvizurit, tė privuar nga jeta?

Mendime tė kėtilla, nuk duhet tė mėnjanohen! Janė mu kėto mendime kureshtare, tė cilat nėse ndiqen me menēuri, na shpalosin pėrfundimisht potencialin e natyrshėm nė mendjen e njeriut, pėr t’i perceptuar tė vėrtetat mė tė larta.

Bazuar nė mėnyrėn islame tė tė menduarit, vdekja – qė ėshtė larg nga tė qenit temė tė cilėn duhet shmangur apo zhvlerėsuar - ėshtė temė mbi tė cilėn duhet reflektuar dhe e cila duhet tė sjellė ndryshim pozitiv tek ne. Kurani, i cili ėshtė libri tė cilin e besojnė muslimanėt, lidhur me kėtė temė thotė:

“Ēdo njeri do ta shijojė vdekjen! Ne ju vėmė nė provė me tė keqe dhe me tė mirė dhe te Ne do tė ktheheni.” 21:35


avatar
Pellumb039

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Cili eshte qellimi yt?

Mesazh  elektronika prej 16.01.13 19:48

Sa te zgjuar qe jeni ju besimtaret muslimane!!!!!
Lum si ju qe keni kuranin qe jua tregon te gjitha dhe vetem te verteta!!!!!!!!
Si tia bejme ne qe se kemi????.......................
Do te ngelemi budallenj per te gjithe jeten!!!!!!
Ti o pellumb ke vendosur ja na ben muslimane te gjitheve o ska, nuk terhiqesh!!?????
Bravo, djale mire, po i zbaton mesimet e kuranit: Do ta beni gjithe boten muslimane.!!!!!!!??????
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cili eshte qellimi yt?

Mesazh  Pellumb039 prej 17.01.13 15:10

elektronika shkruajti:Sa te zgjuar qe jeni ju besimtaret muslimane!!!!!
Lum si ju qe keni kuranin qe jua tregon te gjitha dhe vetem te verteta!!!!!!!!
Si tia bejme ne qe se kemi????.......................
Do te ngelemi budallenj per te gjithe jeten!!!!!!
Ti o pellumb ke vendosur ja na ben muslimane te gjitheve o ska, nuk terhiqesh!!?????
Bravo, djale mire, po i zbaton mesimet e kuranit: Do ta beni gjithe boten muslimane.!!!!!!!??????


Epo qfaj kam une se ty te pengojn postimet e mia nuk je i obliguar qe ti lexosh.
une i paraqes me argumente dhe jane per njerz qe mendojn po per dikend as argumetet nuk bejne pune.
avatar
Pellumb039

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Cili eshte qellimi yt?

Mesazh  elektronika prej 17.01.13 16:00

O pellumb ne fillim te kesaj faqeje te jepet nje informacion. E ke lexuar apo jo?
Ajo te thote qarte dhe paster se:
Ne rast se ti je plotesisht i qarte, i qete dhe i kenaqur me kendveshtrimin e vecante qe ke per njerezimin, historine, fene dhe boten ne teresi apo je ithtar i flakte i ndonje ideologjie apo besimi fetar kjo faqe nuk eshte per ju.
Ndryshe nga ju kerkohet te jeni mendje hapur, te mos izoloheni mbas nje doktrine te vetme (per ty eshte besimi ne islam), apo pas thenieve (qe per ty eshte kurani).

Atehere perfundimi: Kjo faqe nuk eshte per ty.
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cili eshte qellimi yt?

Mesazh  syri i art prej 17.01.13 16:07

simbas keti shkrimi ne duhet te jetojm si robot,dmth ,per dike tjeter,e qe ne fakt ne shumicen e popullsis osht ka ndodh.po si ka mundesi qe shumica te jetoj ne ter ket varferi apo ferr ma mir me than,e nje pjes shum e vogel jetojn ne luks e me pasuri marramendese ne kurriz te shumices.

e kto libra te shejt te gjitha pa dallim predikojn qe kjo jet osht e rreme e ne tjetren jet do te jen te shperblyer ,me te gjitha te mirat. nuk them se nuk ka gjera te vlefshme ne to, po thelbi i tyre osht mashtrimi i te besuari verberisht pa asnje diskutim.

PO egzistenca po ndryshon ne rrjedhen e saj ,e me ate po ndryshojm edhe ne.kemi fillu me i hapur syt me u zgju nga gjumi shekullor,dhe me i zbulu mundesit tona reale pra kush jemi.e jo kush na kan then se jemi. une vet i perkas kesaj partie ,po parti fetare,mos e mer si fyrje personale,po keshtu mendoj dhe gjithmon e kam ndier keshtudhe per mua si fet si partit e kan te njejtin rol ne shoqeri,me manipulu dhe me sundu.

E ku po jet jeta jon kur nuk e jetojm,te presim per neser jo i dashur ai qe don jeten do ta jetoj sot,jeta nuk lihet per neser apo per dje,sot dhe vetem sot ketu esht parajsa dhe ferri,kjo mvaret nga vet ne ,a do te jetojm ne ferr apo ne parajs.ne ket egzistenc jan te gjtha asgja nuk mungon.

vetedija esht ajo qe na duhet te jemi mendjehapur e jo mendjembyllur.po diqka reale mund te shofim per ta kuptu realitetin,duke fillu nga prinderit tan e marrim shembull jeten e tyre ne pergjthesi, po ty pyesish a do te kishe jetu si deri me tani po te kishe pas mundesi tjeter,ne 99 perqind do ta thon qe jo, e ateher pse duhet ta bejm gabimin e njejt prap. e ku esht faji , ska ku te jet tjeter po te kto libra te shejt ,

une besoj se ska gja te shejt tjeter perveq JETES qe na esht dhuru nga egzistenca per me jetu e me persos sa ma shum.PA URREJTJE ME DASHURI PER TE GJITHE.
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

306


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cili eshte qellimi yt?

Mesazh  Pellumb039 prej 17.01.13 16:34

elektronika shkruajti:O pellumb ne fillim te kesaj faqeje te jepet nje informacion. E ke lexuar apo jo?
Ajo te thote qarte dhe paster se:
Ne rast se ti je plotesisht i qarte, i qete dhe i kenaqur me kendveshtrimin e vecante qe ke per njerezimin, historine, fene dhe boten ne teresi apo je ithtar i flakte i ndonje ideologjie apo besimi fetar kjo faqe nuk eshte per ju.
Ndryshe nga ju kerkohet te jeni mendje hapur, te mos izoloheni mbas nje doktrine te vetme (per ty eshte besimi ne islam), apo pas thenieve (qe per ty eshte kurani).

Atehere perfundimi: Kjo faqe nuk eshte per ty.


Kur eshte fjala per postimit qe e fyejn religjionin sidomos islamin ti dhe te tjeret jeni te paret qe paraqitni medimet PRO tyre , Islamofobia u ka hyrė nė kokė dhe u ėshtė mbjellur nė palcė. Kjo epidemi u ėshtė bėrė sėmundje kronike dhe psiqike,ndersa kur ne paraqesim diq me argumente ju jeni te paret qe nuk i perfillni argumentet dhe propagandoni rreth tyre aq large shkon aroganca juaj (adminet e kesaj faqe )sa shpesh me ka ndodhur qe ti ndryshojn Komentimet e mija duke i paraqitur ne favor tyre
avatar
Pellumb039

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cili eshte qellimi yt?

Mesazh  Fjori prej 17.01.13 18:22

Pellumbi shkroi"
"Ne ju veme ne prove me te keqe dhe me te mire dhe te ne do te ktheheni".21:35


Kam pyetur gjithmone -kush jane keta ne por asnjehere nuk kam marre pergjigje.A me tregon te lutem kush jane? Per mendimin tim jane ato entitete qe ndoshta na kane krijuar sipas teorise 'sitcin'pra nefillimet,dhe nese kjo teori eshte e vertete,ne jemi te programuar dhe per ne ata jane zot;pra ju besimtaret jeni deri ketu,une mendoj te kalojme metej,te dalim nga programi i tyre dhe t'i gjejme pergjigjet vete pa u marre me perralla qe ti i paraqit si argumenta.Besoj kemi aq aftesi,ka plot njerez te afte qe e kane marre ne dore timonin e jetes se tyre.
Atehere pellumb kush jane ne ?
avatar
Fjori

88


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cili eshte qellimi yt?

Mesazh  Pellumb039 prej 17.01.13 23:37

Fjori shkruajti:Pellumbi shkroi"
"Ne ju veme ne prove me te keqe dhe me te mire dhe te ne do te ktheheni".21:35


Kam pyetur gjithmone -kush jane keta ne por asnjehere nuk kam marre pergjigje.A me tregon te lutem kush jane? Per mendimin tim jane ato entitete qe ndoshta na kane krijuar sipas teorise 'sitcin'pra nefillimet,dhe nese kjo teori eshte e vertete,ne jemi te programuar dhe per ne ata jane zot;pra ju besimtaret jeni deri ketu,une mendoj te kalojme metej,te dalim nga programi i tyre dhe t'i gjejme pergjigjet vete pa u marre me perralla qe ti i paraqit si argumenta.Besoj kemi aq aftesi,ka plot njerez te afte qe e kane marre ne dore timonin e jetes se tyre.
Atehere pellumb kush jane ne ?

Zoti e urdheroj Xhibrilin(krye melekun engjullin) per kirjimin e njeriut te pare (ADEMIT) nga balta:
Sot, kur ekzaminohet trupi i njeriut, mund tė zbulohet se shumė elemente qė janė tė pranishme nė tokė gjenden gjithashtu edhe nė trup.

Indet e gjalla pėrmbajnė 95% karbon, oksigjen, nitrogjen, fosfor dhe sulfur, me njė total prej 26 elementeve tė ndryshme

Keta "ne" jane Zoti dhe engjujt qe secli eshte i autorizuar per detyren e vete :
ata nuk kundėrshtojnė atė qė i urdhėron Zotin dhe veprojnė atė qė urdhėrohen”. (Tahrim:6).
avatar
Pellumb039

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cili eshte qellimi yt?

Mesazh  met bega prej 18.01.13 0:09

PO NUK PO ESHTE SHUME E QARTE KUSH NA KA VENE NE PROVE SE ME LLAFIN NE QE JU KRIJUAM NE JU VEME NE PROVE NA DEL QE ENGJEJT QE MOREN PJESE NE KRIJIM PO NA VENE NE PROVE ?

A DO ISHTE ME E QARTE SIKUR LLAFI MOS TE PERDOREJ TEK PROVA POR VETEM TEK KRIJIMI DHE VENIEN NE PROVE T I A KALONIM NUMRIT NJEJES PRA ATIJ ZOTIT, SE ME SA DIME ESHTE ZOTI YNE QE NA KA VENE NE PROVE.

NUK JAM KUNDER EKZISTENCES TE NJE QENIE SUPREME POR LIBRAT FETARE KANE DISA KONTRADITA NDOSHTA NGA PERKTHIMI FSHATARESK I DISA SHEKUJVE ME PARE DHE QE SOT KUR KALOJNE NE NJE SHPJEGIM ME ANALITIK LENE PER TE DESHIRUAR NGA ANA GJUHESORE.

KONTRADITA NE SHKRIME KA PLOT, DISA SHKRIME JANE ENDE TE PAKUPTUESHME PER ATO QE I LEXOJNE VETEM NJE BESIM I VERBER ASHTU SIC E KERKOJNE FETE MUND TE JETE DAKORD 100 PER QIND
avatar
met bega

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cili eshte qellimi yt?

Mesazh  Tikon prej 18.01.13 8:53

"Nėse don tė kontrollosh njė popull... jepu njė zot pėr tė ndjekur"
-Noam Chomsky
avatar
Tikon

Jeta eshte e shkurter,por ajo behet me e shkurter kur qendron mbi toke me kembet e tua por pa ''koken'' tende...

78


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cili eshte qellimi yt?

Mesazh  elektronika prej 18.01.13 9:08

Pellumb039 shkruajti:
Fjori shkruajti:Pellumbi shkroi"
"Ne ju veme ne prove me te keqe dhe me te mire dhe te ne do te ktheheni".21:35


Kam pyetur gjithmone -kush jane keta ne por asnjehere nuk kam marre pergjigje.A me tregon te lutem kush jane? Per mendimin tim jane ato entitete qe ndoshta na kane krijuar sipas teorise 'sitcin'pra nefillimet,dhe nese kjo teori eshte e vertete,ne jemi te programuar dhe per ne ata jane zot;pra ju besimtaret jeni deri ketu,une mendoj te kalojme metej,te dalim nga programi i tyre dhe t'i gjejme pergjigjet vete pa u marre me perralla qe ti i paraqit si argumenta.Besoj kemi aq aftesi,ka plot njerez te afte qe e kane marre ne dore timonin e jetes se tyre.
Atehere pellumb kush jane ne ?

Zoti e urdheroj Xhibrilin(krye melekun engjullin) per kirjimin e njeriut te pare (ADEMIT) nga balta:
Sot, kur ekzaminohet trupi i njeriut, mund tė zbulohet se shumė elemente qė janė tė pranishme nė tokė gjenden gjithashtu edhe nė trup.

Indet e gjalla pėrmbajnė 95% karbon, oksigjen, nitrogjen, fosfor dhe sulfur, me njė total prej 26 elementeve tė ndryshme

Keta "ne" jane Zoti dhe engjujt qe secli eshte i autorizuar per detyren e vete :
ata nuk kundėrshtojnė atė qė i urdhėron Zotin dhe veprojnė atė qė urdhėrohen”. (Tahrim:6).

Eshte perralle ooooo Pellumb. Mos bej copy paste. Mendo njehere me mendjen tende.
E gjithe lenda organike ne toke eshte e perbere nga karboni dhe hidrogjeni (lenda baze) por varet ne menyren e kombinimit te atomeve per te formuar te gjithe komponentet organike ne toke. Prandaj duhet ta kuptosh qe ne nuk jemi te vecante, por si te gjitha krijesat e tjera.
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cili eshte qellimi yt?

Mesazh  Tikon prej 18.01.13 9:27


avatar
Tikon

Jeta eshte e shkurter,por ajo behet me e shkurter kur qendron mbi toke me kembet e tua por pa ''koken'' tende...

78


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cili eshte qellimi yt?

Mesazh  Luce prej 18.01.13 9:33

une kam mbaruar kimi te shkencat e natyres tirane
gjeja e pare qe kame mesuar
tabela e Mendelejevit gjendet e gjitha ne trupin tone.
avatar
Luce

Jeta eshte si nje enderr qe kur zgjohesh kupton se ke vdekur.

148


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cili eshte qellimi yt?

Mesazh  Tikon prej 18.01.13 9:37

Ustjanalani shkruajti:une kam mbaruar kimi te shkencat e natyres tirane
gjeja e pare qe kame mesuar
tabela e Mendelejevit gjendet e gjitha ne trupin tone.

O kimiste e natyres,kush e ka thene se trupi jone eshte i perbere me element kimik jashtkosor...?
avatar
Tikon

Jeta eshte e shkurter,por ajo behet me e shkurter kur qendron mbi toke me kembet e tua por pa ''koken'' tende...

78


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cili eshte qellimi yt?

Mesazh  Luce prej 18.01.13 9:43

KU E LEXOVE JASHTOKESORET TI?
PERMBAN TE GJITHA ELEMENTET QE GJENDEN NE TOKE
avatar
Luce

Jeta eshte si nje enderr qe kur zgjohesh kupton se ke vdekur.

148


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cili eshte qellimi yt?

Mesazh  Tikon prej 18.01.13 9:50

Ustjanalani shkruajti:KU E LEXOVE JASHTOKESORET TI?
PERMBAN TE GJITHA ELEMENTET QE GJENDEN NE TOKE

edhe ...perse na duhet ky konkluzion qe dihet prej qindra vitesh,kush eshte misteri juaj..?
avatar
Tikon

Jeta eshte e shkurter,por ajo behet me e shkurter kur qendron mbi toke me kembet e tua por pa ''koken'' tende...

78


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cili eshte qellimi yt?

Mesazh  Luce prej 18.01.13 9:56

THJESHT PO POHOJA ATO QE THOSHTE PELLUMBI
PO SI NGAHERA TI DO TI FUSESH TURINJTE KUDO.
avatar
Luce

Jeta eshte si nje enderr qe kur zgjohesh kupton se ke vdekur.

148


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cili eshte qellimi yt?

Mesazh  Tikon prej 18.01.13 9:59

Ustjanalani shkruajti:THJESHT PO POHOJA ATO QE THOSHTE PELLUMBI
PO SI NGAHERA TI DO TI FUSESH TURINJTE KUDO.

mbase ai truri tend mund te jete shum i piste dhe ka nevoje per lavazh moj zonj/usha kimiste..!!
avatar
Tikon

Jeta eshte e shkurter,por ajo behet me e shkurter kur qendron mbi toke me kembet e tua por pa ''koken'' tende...

78


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cili eshte qellimi yt?

Mesazh  Luce prej 18.01.13 10:07

SJA VLEN TE MERESH ME TY TIRKON
JE SHUME I CEKET...
avatar
Luce

Jeta eshte si nje enderr qe kur zgjohesh kupton se ke vdekur.

148


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cili eshte qellimi yt?

Mesazh  Tikon prej 18.01.13 10:15

Ustjanalani shkruajti:SJA VLEN TE MERESH ME TY TIRKON
JE SHUME I CEKET...


Keshtu thoshte gjithmone dhelpra sa here qe nuk arrinte te merrte ndonje veshul rrushi..
avatar
Tikon

Jeta eshte e shkurter,por ajo behet me e shkurter kur qendron mbi toke me kembet e tua por pa ''koken'' tende...

78


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cili eshte qellimi yt?

Mesazh  Luce prej 18.01.13 10:27

haha e bukur kjo.
tirkon ti je ateist une e respektoj kete
respekto dhe ti bindjen time seshte nevoja te kalojme ne ofendime.
klm
avatar
Luce

Jeta eshte si nje enderr qe kur zgjohesh kupton se ke vdekur.

148


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cili eshte qellimi yt?

Mesazh  Tikon prej 18.01.13 10:30

Ustjanalani shkruajti:haha e bukur kjo.
tirkon ti je ateist une e respektoj kete
respekto dhe ti bindjen time seshte nevoja te kalojme ne ofendime.
klm

Tashti besoi se tu kthjellua truri,te pergezoi dhe te uroi nje dite te mbare....
avatar
Tikon

Jeta eshte e shkurter,por ajo behet me e shkurter kur qendron mbi toke me kembet e tua por pa ''koken'' tende...

78


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cili eshte qellimi yt?

Mesazh  ani 999 prej 18.01.13 20:36

'NUK I DUA,NUK I DUA SBEJNE PER MUA,LE TI HAJE NDONJE TJETER" cit.Dhelpra
avatar
ani 999

kush do gjen mundesine
kush sdo gjen justifikimin

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cili eshte qellimi yt?

Mesazh  Luce prej 18.01.13 20:59

po ti kush na qenke lepurushi???
ki kujdes se dhelpra e ha lepurin
avatar
Luce

Jeta eshte si nje enderr qe kur zgjohesh kupton se ke vdekur.

148


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cili eshte qellimi yt?

Mesazh  ani 999 prej 18.01.13 21:01

Maksimumi un mund te jep lepurushe,po mesa duket nuk qenke kthjelluar plotesisht...
avatar
ani 999

kush do gjen mundesine
kush sdo gjen justifikimin

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cili eshte qellimi yt?

Mesazh  Luce prej 18.01.13 21:05

mesove shpejt nga shoket dhe ti.
vazhdoni me copy- paste
avatar
Luce

Jeta eshte si nje enderr qe kur zgjohesh kupton se ke vdekur.

148


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cili eshte qellimi yt?

Mesazh  Gerta Gerta prej 18.01.13 21:12

vazhdoni duke ofenduar njeri tjetrin
Te dashur anetar,mendimi nuk imponohet me force!!

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cili eshte qellimi yt?

Mesazh  syri i art prej 18.01.13 22:53

si duket ka dal nga binaret ky forum,tani me shum po diskutohet kush cilen ideologji ta mbroj.a sdo te ishte e udhes te diskutojm rreth pervojave tona,te behet debat jo fyes,po debat i mirefillt. une si ri ne kete forum kisha dasht me mar diqka nga pervojat e juaja e jo ksi sharjesh se po me duket se jam ne ndonje debat politik apo fetar .ju pershendes ...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

306


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi