Faza medituese.

Shko poshtė

Faza medituese.

Mesazh  Anon prej 16.01.13 12:24_________________________________________________________________________

Meditimi nuk ėshtė koncentrim.

Meditacioni mundet tė bėhet gabim. Pėr shembull, secili i cili tė udhėhiqet thellė nė koncentrim ėshtė i gabueshėm. Ju do te beheni gjithnjė tė mbyllur nė vend qė tė hapeni. Kur ta fiksoni vetėdijėn e juaj me njė pikė, kur tė keni perqendrim nė diēka dhe e ēkyēni tėrsinė e ekzistencės bėheni tė fokusuar nė diēka, kėso gjendje gjithnjė shumė e mė shumė do te shkaktoj tension. “pritje e tensionuar”, do te thotė me qenė nė pritje i koncentrum nė ndonjė ndodhij tė mundėshme. Vetėm fjala koncentrim nxit nė ne ndjenjė tė tensionuar.
Valėt Alfa nuk tregojnė shumė, sepse ato edhe mė tutje e tregojnė mbretrinė e mendjės. Ndėrkaqė, meditimi nuk i takonė kėsaj lėmie, por diēkafit ēka transcendenton.
E para: meditimi nuk ėshtė koncentrim, por lėshuarje – relaksim nė vetėveten. Sa ma shumė qė lėshohesh aq me shum je i vetėdijshem, i pranueshem dhe me ate mė pak i vrazhdė. Bėhesh elastik dhe pėrnjiher ekzistimi fillon tė depėtoj nė ty. Mė nuk je si shkėmb graniti, por tash je jo shkatrrues, zemėrbutė.
Lėshuarje, do te thotė qė tė biesh nė njė gjendje nė tė cilėn asgjė nuk bėn; sepse sikur tė kishe bėrė diēka, tensioni edhe mė tutje do ishte prezent.Meditimi ėshtė gjendje e jo punės. Thjesht lėshohesh dhe kėnaqėsh nė ndjenjėn e tė lėshuarit tė trupit. Lėshohu nė vete, vetem mbylli sytė dhe ndėgjo rreth teje. Mos ndiej asgjė si pengesė. Nė atė moment kur diēka ndien si pengesė – ti e mohon Zotin.Pozicioni!

Pozicioni i meditacionit nuk ėshtė me rėndėsi, po qendrimi i trupit nė mėnyrė tė kėndshme dhe i lėshuar pa dhimtė, shqetsime dhe strese ku shpina apo kurrizi mundsisht tė jetė e drejtė nė mėnyrė qė energjija tė qarkullon lirisht prej chakres sė parė deri te e larta nė maje tė kokės. Mund tė uleni edhe nė karrige, mund tė mbėshteti edhe pėrskaj tė ndonjė lisi, peme apo bime, mbi njė shkėmb, ulur apo shtrirė(duhet tė kujdesuni qė mos tė ju zė gjumi). Meditacionin mund ta bėni edhe duke hecur, duke folur me ndonjė vetėm duhet tė ndegjoni me vemendje dhe vetėdije pa u indentifukuar me personin qė flet apo ngjarjen qė e tregon. Meditacionin mund ta beni nė vrapim apo not, apo duke pirė cigare apo pije tė ndryshme vetem bėni me Vetėdije. Pra me ēdo gjė ėshtė e mundur Meditacioni . Mos u lidhni vetem me njė teknikė tė meditacionit. Nėse me njė teknikė keni ndjenjė se nuk po shkon mė, automatikisht ndrrone teknikėn.


VETEM 48 MINUTA PA MENDIME

Ti je jashtė kohės dhe jashtė tėrhekjes sė saj nė kohė!

_________________________________________________________________________

vėreje frymėmarrjen tėnde, frymėmarrja ėshtė gjithėmonė kėtu. Vazhdoni qė tė vėreni si po futet fryma dhe si fryma po del jasht jush!

Jo qė vėrejtja e frymėmarrjes ėshtė kuptim, kuptim ėshtė tė mėsuarit si tė vėrehet. Shko te lumi dhe vėreje lumin. Rri nė treg dhe vėrei se si njerzit po kalojnė. Vėrej ēkado ēoftė, vetem mbaje mend se ti je vrojtues. Mos u bė kritik, mos u bė gjykatės. Kur ndonjiher fillon tė gjykosh, harron qė je vrojtues, bėhesh i kyqur, e merr njė anė, zgjedh: „Une jam pėr kėtė mendim, dhe kundra atyre mendimeve tjera.“ Njėher kur tė fillon tė zgjedh, bėhesh i indentifikuar. Tė vėrejturit i kujdesshėm ėshtė mėnyra e shkatrrimit e tė gjitha indentifikimeve.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi