Policia sekrete Europiane

Shko poshtė

Policia sekrete Europiane

Mesazh  Odin prej 16.01.13 1:13

Policia sekrete europianeQuhet Eurogendfor: Njė kod nė dukje i padėmshėm pėr atė qė nė tė vėrtetė zbėrthehet nė "Forca e Xhandarmėrisė europiane".

E rrethuar nga heshtja e shtypit, Parlamentet e pesė shteteve europiane kanė ratifikuar nė errėsirė tė plotė Traktatin e Velsenit mė 18 tetor tė 2007-ės, themeluar nė Holandė, duke themeluar njė xhandarmėri tė ēuditshme, njė forcė ushtarake europiane tė pavarur. Traktati pėrfshin pesė shtete Francėn, Spanjėn, Portugalinė, Holandėn dhe Italinė.

Sipas traktatit, Eurogendfor ėshtė njė lloj superpolicie mbarėkombėtare nė dispozicion tė Bashkimit Europian, OECD dhe NATO-s. Njė Taks Force e dislokueshme shumė shpejt dhe e pėrbėrė vetėm nga elementėt e forcave policore me status ushtarak pėr menaxhimin e krizave, si dhe sigurinė e rendit publik.

Nė Itali, njė nga pesė shtetet pjesė e traktatit, pritet qė nė tė ardhmen kjo lloj policie tė zėvendėsojė karabinierėt dhe trupat e Eurogendfor do tė pėrbėjnė pjesėn mė tė madhe tė trupave policore nė Itali. Kjo lloj xhandarmėrie ka kompetenca tė pakufizuara, ėshtė gati si njė aparat represiv nė shėrbim tė oligarkisė sė re dhe nuk jep llogari ndaj asnjė Parlamenti, as atij tė Strasburgut. Por pėr ēfarė shėrben kjo strukturė?

Dhe mbi tė gjitha: Pėrse kaq shumė heshtje?

Terri mediatik mbi kėtė ēėshtje sigurisht nuk ndihmon, lajme tė rralla shfaqen nėpėr gazeta tė ndryshme qė flasin pėr imunitet dhe ndjekje penale tė pėrgjithshme nga milicia e re e nivelit kombėtar dhe ndėrkombėtar.

Por jo vetėm. Neni 21 i Traktatit tė Velsenit parashikon paprekshmėrinė e objekteve, ndėrtesave dhe arkivave tė Eurogendfor. Neni 22 imunizon pronat dhe kapitalet e superpolicisė nga masat e zbatimit tė autoriteteve gjyqėsore tė shteteve anėtare.

Ndėrsa neni 23 parashikon se komunikimet e tė gjithė oficerėve dhe nėpunėsve tė Eurogendfor nuk mund tė gjurmohen, pėrgjohen apo kėrkohen nga autoritetet gjyqėsore.

Nėn kontrollin e askujt

Traktati u imponon shteteve nėnshkruese qė tė kompensojnė dėmet qė mund t'i ndodhin milicisė. Njė nen tjetėr, ai 29 u lejon trupave tė kėsaj policie qė tė mos procedohen apo ndaj tyre tė mos nisė asnjė procedurė ligjore nga autoritetet gjyqėsore. Kėto janė disa nga masat mbrojtėse shqetėsuese qė kjo strukturė ka miratuar.

Por ēfarė detyrash ka nė ngarkim Forca e Xhandarmėrisė europiane? Nė Traktatin e Velsenit ka njė kapitull tė tėrė me titullin "Misionet dhe detyrat", nė tė cilėn mėsohet se Eurogendfor do tė veprojė nė "zėvendėsimin e policisė qė ka statusin civil" nė tė gjitha fazat e menaxhimit tė krizave.

Traktati i beson Eurogendfor detyra tė mėdha si garantimin e sigurisė dhe rendit publik, rolin e Policisė Gjyqėsore (megjithėse nuk ėshtė e qartė se nė emrin e cilės drejtėsie bėhet fjalė), si dhe inspektim dhe mbikėqyrje policisė lokale nė lidhje me hetimet penale...
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi