Eneagrami

Shko poshtė

Eneagrami

Mesazh  Equinox prej 13.01.13 23:51

Eneagrami

Eneagrami ėshtė njė simbol misterioz i sjellė nė perėndim nga G.I.Gurdjieff edhe pse sot nė tregun e new age shumė janė ata qė pretendojnė autorėsinė.

Nė realitet domethėnia origjinale e kėtij simboli ėshtė shtrembėruar dhe banalizuar shumė nė ditėt e sotme.

Ky simbol u bė i njohur publikisht pas daljes sė librit "Fragmente tė njė mėsimi tė panjohur" tė P.D Ouspenskit.

Ky simbol pėrdorej pėr tė treguar lidhjen dhe transformimin e elementeve nė trupin e njeriut,pėr njė evolucion dhe lidhje me trupat e tjerė superiorė.

Kėtu pėrmblidhet veprimi universal i koordinuar me dy ligjet themelore atė tė shtatės dhe tė treshit, nė njė rreth qė ka njė trekėndesh me njė figurė tjetėr 6 kėndore.

Eneagrama paraqet ēdo proēes qė autorinovohet vetė p.sh. Jeta.

Ky simbol ėshtė ruajtur pėr shumė kohė nė mėnyrė sekrete dhe vetėm tani u bė i disponueshėm pėr tė gjithė, por vetėm nė njė formė teorike dhe jo komplete, nga e cila askush nuk mund tė pėrfitojė nė mėnyra praktike pa pasur instruksionet e pėrdorimit.

Kėto instruksione sot nuk ekzistojnė edhe pse sot shohim njė pėrdorim tepėr banal tė kėtij simboli nė new age me eneagramin e personalitetit qė s'ėshtė gjė tjetėr vėēse njė karikaturė e njė simboli themelor tė gjuhės universale me shumė domethėnie tė ndryshme.

Burimi mė i hershėm i cituar ėshtė Vėllazėria e Sarmoung, themeluar nė Babiloni nė 2500 P.K
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi