7 qytete tė lashtė e mitike tė zbuluar nė thellėsinė e detit!

Shko poshtė

7 qytete tė lashtė e mitike tė zbuluar nė thellėsinė e detit!

Mesazh  Odin prej 13.01.13 0:41

7 qytete tė lashtė e mitike tė zbuluar nė thellėsinė e detit!Ndoshta zbulimi i Atlantidės mund tė pėrbėjė njė nga ėndėrrtat mė tė mėdha tė arkeologjisė botėrore, por 7 qytetet mė tė lashta tė zbuluar nė fund tė detit, mbartin njė dozė shumė tė madhe misteri saqė fantazia jonė tė fluturoj deri nė maksimum.

Dolėn nė dritė qytetet tė groposur nė rėrė, tė cilėt ngjallėn mallėngjimin dhe interesin edhe mė tė madh tė arkeologėve, duke u dhėnė atyre njė ambicie mė shumė pėr t’u… “zhytur” mė thellė nė sekretet e tyre!

1. Mbretėria e Kleopatrės, Aleksandri

I humbur pėr 1.600 vjet, mbretėria e Kleopatrės u zbulua nė brigjet e Aleksandrisė sė Egjiptit.

Ėshtė e ditur tashmė me bindje tė pėrbashkėt se perandoria e Kleopatrės u shkatėrruar nga tėrmeti dhe valėt e baticės, si dhe u mbyt bashkė me tė gjitha vepra e arti, statujat, kolona, tempujt etj.

2. Monument Yonaguni, Japoni

U ndėrtua nė epokėn e fundit tė akujve rreth 10.000 jetė para erės sė re dhe u zbulua nė vitin 1987 nė brigjet e Yonaguni, nė ishullin Ryukyu tė Japonisė.

3. Pavlopetri, Greqi

Rezultatet e ardhura nga studimi i fundit tė detit nė Lakoni, janė mbresėlėnėse. Edhe pse bėhet fjalė pėr njė qytet qė u ndėrtua para 4.000 vjetėsh, ka ngjashmėri precize me shumė qytete- porte bashkėkohore, siē janė: Liverpuli, Londra, Nju Jork-u dhe Tokio! Shtėpi me kopshte, struktura ndėrtesore, sistem tė komplikuar ujėsjellėsi me kanale, teknika tė shkėlqyera dhe rrugė tė cilėsisė sė lartė. Kėto janė disa nga karakteristikat e kėtij qyteti tė lashtė, i cili sipas gjasave u fundos para 3.000 vjetėsh nga njė tėrmet i fuqishėm.

4. Tempulli Mahabalipuram, Indi

Legjenda thotė se edhe 6-tė tempuj tė tjerė ndodhen tė zhytur nė ujėrat e brigjeve tė Indisė, pasi njėri prej tyre u zbulua pas cunamit tė vitit 2004 i zhytur brenda nė rėrė nė fundin e detit.

5. The Cambay Ruins, Indi

Njė qytet i lashtė me moshė 9.500-vjeēare i quajtur Cambay Ruins (i njohur dhe si Dėarka City) u zbulua nė brigjet e Indisė, nė gjirin e Cambay kur oqeanografėt po kryenin matje pėr ndotjen e ujėrave.

6. Port Royal, Xhamajka

Njė qytet i lashtė i shekullit tė 17-tė, i cili u fundos pėr shkak tė njė tėrmeti tė fuqishėm, u zbulua nga arkeologėt nė fund tė detit nė Xhamajka.

7. The Lost Villages, Kanada

1 korriku i viti 1958, ėshtė shėnuar nė histori si “Dita e Pėrmbytjes-Kataklizmės”, pasi njė shpėrthim i kontrolluar pėr krijimin e njė digė nė Liqenin e Shėn Lawrence nė Kanada Onario, 10 fshatra u mbyt sė bashku me ta dhe shtėpitė e 6.500 njerėzve qė jetojnė nė to.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi