Gjysma e ushqimit nė botė hidhet nė mbeturina

Shko poshtė

Gjysma e ushqimit nė botė hidhet nė mbeturina

Mesazh  Berti69 prej 12.01.13 22:59

Gjysma e ushqimit nė botė hidhet nė mbeturinainstituti i Inxhinierėve Mekanikė nė Britaninė e Madhe, nė njė raport tė publikuar tė mėrkurėn, tha se gjysma e ushqimit qė blihet nė Evropė dhe SHBA, pėrfundon nė shportėn e mbeturinave.

Mė shumė qė gjysma e ushqimit nė botė, duke arritur nė dy miliardė ton me vlerė, pėrfundon duke u hedhur, thuhet nė raport.

Institucioni tha se shkaktarėt e hedhjes sė ushqimeve janė magazinimi i dobėt, shitja e ushqimeve afėr skadimit, dhe pakujdesia e konsumatorėve.

Studimi, gjithashtu gjeti se deri nė 30% tė perimeve nė Britaninė e Madhe nuk korren pėr shkak tė pamjes sė tyre fizike.

Doktor Tim Fox, nga ky institut, tha se niveli i hedhjes sė ushqimeve nė mbeturina ėshtė "tronditės".

Hedhja e burimeve

Raporti tha se nė mes 30% dhe 50% prej katėr miliardė tonė tė ushqimit tė prodhuar nė mbarė botėn, ēdo vit hidhet.

"Sasia e ushqimit qė tretet dhe humbet nga e gjithė bota ėshtė tronditėse Ky ėshtė ushqim qė mund tė pėrdoret pėr tė ushqyer popullatėn nė rritje nė botė - si dhe pėr tė shuar urinė e sotme”.

"Kjo ėshtė gjithashtu njė humbje e panevojshme e burimeve tė ujit, tokės dhe energjisė qė pėrdoren nė prodhimin, pėrpunimin dhe shpėrndarjen e kėtij ushqimi”, thotė Fox.

"Arsye pėr kėtė situatė ėshtė vargu i inxhinierisė sė dobėt dhe praktikave bujqėsore, tė transportit dhe infrastrukturės joadekuate, magazinimit deri nė supermarkete ushqimore, kėrkesė e konsumatorėve pėr pėrsosshmėri".

Fox tha pėr BBC-nė se “nė botėn nė zhvillim, humbjet bėhen nė pjesėn e hershme tė zinxhirit tė furnizimit tė ushqimit, midis fushės dhe tregut”.

“Nė ekonomitė e zhvilluara, ushqimet hidhen pėr shkak tė praktikave tė dobėta tė marketingut dhe sjelljeve tė konsumatorėve."

Rritja e popullsisė

Raporti "Ushqimi Global", gjeti gjithashtu se sasi tė mėdha tė ujit, qė arrin 550 miliardė metra kub, janė duke u pėrdorur pėr tė rritur produkte ushqimore qė kurrė nuk pėrdoren, vetėm pėrfundojnė nė mbeturina.

Kombet e Bashkuara parashikojnė se do tė ketė rritje pėr tre miliardė mė shumė tė njerėzve qė kanė nevojė tė ushqehen, deri nė vitin 2075, nėse shtimi i popullsisė vazhdon nė kėtė ritėm.

"Ashtu si toka, burimet e ujit dhe energjisė pėrballen me presionin nė rritje nga kėrkesat konkurruese tė njeriut, inxhinierėt kanė njė rol vendimtar pėr tė luajtur nė parandalimin e humbjes sė ushqimit dhe mbeturinave, duke zhvilluar mėnyra mė efikase e ushqimeve nė rritje, transportim dhe ruajtje tė tyre”, shprehet doktor Fox.

"Por, nė mėnyrė qė kjo tė ndodhė, qeveritė, agjencitė e zhvillimit dhe organizimit si OKB-ja, duhet tė punojnė sė bashku pėr tė ndihmuar njerėzit tė ndryshojnė mendimin sa i pėrket hedhjes sė ushqimit nė mbeturina dhe dekurajojnė praktikat e kota nga fermerėt, prodhuesit e ushqimit, supermarketet dhe konsumatorėt", thotė ai.

(g.k.)
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi