Magjia e tė menduarit nė pėrmasa tė mėdha

Shko poshtė

Magjia e tė menduarit nė pėrmasa tė mėdha

Mesazh  Anon prej 08.01.13 19:27

Si tė zhvillohet fuqia e besimit

Ja tre udhėrrėfyes pėr fitimin dhe forcimin e fuqisė sė besimit:

1. Mendo sukses, mos mendo dėshtim. Nė punė, nė shtėpinė tėnde, zėvendėsoje tė menduarit pėr dėshtim me tė menduarit pėr sukses. Kur ballafaqohesh me situatė tė vėshtirė, mendo, “Do tė fitoj”, e jo “Me siguri do tė humb”. Kur garon me dikė tjetėr,
mendo “Jam i barabartė me mė tė mirin”, e jo “Jam prapa”. Kur paraqitet shansi, mendo “Mund ta bėj kėtė”, kurrė “Nuk mundem”. Le tė jetė mendimi kryesor “Do tė kem sukses” mbizotėrues nė procesin tėnd tė tė menduarit. Tė menduarit sukses e
kushtėzon mendjen tėnde tė krijojė plane qė prodhojnė sukses. Tė menduarit dėshtim e bėn pikėrisht tė kundėrtėn. Tė menduarit dėshtim e kushtėzon mendjen tė mendojė mendime tjera qė prodhojnė dėshtim.

2. Kujtoja vetes rregullisht se je mė i mirė se qė mendon se je. Njerėzit e suksesshėm nuk janė supermenė (mbinjerėz). Suksesi nuk kėrkon superintelekt. As nuk ka ndonjė gjė mistike pėr suksesin. Dhe suksesi nuk bazohet nė fat. Njerėzit e suksesshėm janė
thjesht njerėz tė zakonshėm qė e kanė zhvilluar besimin nė veten dhe nė atė qė e bėjnė. Kurrė – po, kurrė – mos e shit veten nėn ēmim (d.m.th. mos e nėnvlerėso veten).

3. Beso nė Pėrmasa tė Mėdha. Madhėsia e suksesit tėnd pėrcaktohet nga madhėsia e besimit tėnd. Mendo qėllime tė vogla dhe prit arritje tė vogla. Mendo qėllime tė mėdha dhe fito sukses tė madh. Kujtoje edhe kėtė! Idetė e mėdha dhe planet e mėdha janė shpesh mė tė lehta – gjithsesi jo mė tė vėshtira – se idetė e vogla dhe planet e vogla.
_________________________________________________________________________

Arsyetisi i inteligjencės

Tri mėnyra tė lehta pėr ta shėruar arsyetisin e inteligjencės janė:

1. Kurrė mos e nėnvlerėso inteligjencėn tėnde, dhe kurrė mos e mbivlerėso inteligjencėn e tė tjerėve. Mos e shit veten nėn ēmim. Pėrqendrohu nė asetet (vlerat) e tua. Zbuloji talentet e tua superiore. Kujtoje, nuk ka tė bėjė me atė se sa tru ke. Nė fakt, ka tė bėjė me atė se si e pėrdor trurin. Menaxhoje trurin tėnd nė vend se tė brengosesh pėr atė se sa IQ ke.

2. Kujtoja vetes disa herė pėrditė, “Qėndrimet e mija janė mė tė rėndėsishme se sa inteligjenca ime.” Nė punė dhe nė shtėpi praktiko qėndrime pozitive. Shihi arsyet se pse mund ta bėsh, jo arsyet se pse nuk mundesh. Zhvillo qėndrim “Po fitoj”. Vėre
inteligjencėn tėnde nė pėrdorje krijuese pozitive. Pėrdore pėr tė gjetur mėnyra pėr tė fituar, jo pėr ta vėrtetuar se do tė humbėsh.

3. Kujtoje se aftėsia tė mendosh ėshtė e njė vlere shumė mė tė madhe se sa aftėsia t’i memorizosh faktet. Pėrdore mendjen tėnde pėr tė krijuar dhe zhvilluar ide, pėr tė gjetur mėnyra tė reja dhe mė tė mira pėr t’i bėrė gjėrat. Pyete veten, “A jam duke e pėrdorur aftėsinė time mendore pėr ta bėrė historinė, apo jam duke e pėrdorur qė thjesht ta regjistroj historinė e bėrė nga tė tjerėt?”

_________________________________________________________________________

Arsyetisi i moshės

Nė pika tė shkurtra, shėrimi pėr arsyetisin e moshės ėshtė:

Shikoje pozitivisht moshėn tėnde aktuale. Mendo, “Jam ende i ri”, jo “Tashmė jam plakur.”
Praktikoje tė parapresėsh horizonte tė reja dhe fitoje entuziazmin dhe ndjenjėn e rinisė.Llogarite se sa kohė produktive tė ka mbetur. Kujtoje, njė person i moshės 30-vjeēare ende i ka 80 pėr qind tė jetės sė vet produktive pėrpara tij. Dhe personi 50-vjeēar ende e ka njė 40-pėrqindėsh tė madh – 40-pėrqindėshin mė tė mirė – tė viteve tė tij tė shanseve. Jeta ėshtė
nė fakt mė e gjatė se sa qė mendojnė shumica e njerėzve!
Investo kohėn e ardhshme nė bėrjen e asaj qė vėrtet dėshiron ta bėsh. Ėshtė tepėr vonė vetėm kur e lejon mendjen tėnde tė shkojė negativisht dhe tė mendojė se ėshtė tepėr vonė.
Ndalu sė menduari “Ėshtė dashur t’ia nis vite mė parė”. Ai ėshtė tė menduar dėshtues. Nė vend tė kėsaj, mendo, “Do t’ia nisi tash, vitet e mija mė tė mira janė para meje”. Kjo ėshtė mėnyra se si mendojnė njerėzit e suksesshėm.


_________________________________________________________________________

Arsyetisi i fatit

Mposhte arsyetisin e fatit nė dy mėnyra:

1. Pranoje ligjin e shkakut dhe tė efektit. Shihe edhe njė herė se ēka duket sikur ėshtė “fat i mirė” i dikujt. Do ta gjesh se jo fati, por pėrgatitja, planifikimi, dhe tė menduarit qė prodhon sukses i ka paraprirė fatit tė tij tė mirė. Shihe edhe njė herė se ēka duket sikur ėshtė “fat i keq” i dikujt. Shih, dhe do t’i zbulosh arsye specifike tė caktuara. Zotėri Suksesit i vjen njė pengesė; ai mėson dhe pėrfiton. Por kur Zotėri Mediokri humb, ai dėshton tė mėsojė.

2. Mos ji mendues plot dėshira. Mos i harxho kot muskujt e tu mendorė duke e ėndėrruar ndonjė mėnyrė tė pa-angazhim pėr ta fituar suksesin. Nuk bėhemi tė suksesshėm thjesht pėrmes fatit. Suksesi vjen nga bėrja e atyre gjėrave dhe zotėrimi i atyre
principeve qė prodhojnė sukses. Mos llogarit nė fat pėr ngritje nė detyra, pėr fitore, pėr gjėrat e mira nė jetė. Fati thjesht nuk ėshtė projektuar t’i sjellė kėto gjėra tė mira. Nė vend tė kėsaj, thjesht pėrqendrohu nė zhvillimin nė vete tė atyre cilėsive qė do tė tė bėjnė fitues.

_________________________________________________________________________

Lloji i frikės Veprimi (aksioni)

1. Sikleti pėr shkak tė pamjes personale.

Pėrmirėsoje. Shko nė rrojtore apo sallon bukurie. Lustroji kėpucėt e tua. Pastroji dhe hekurosi rrobat e
tua. Pėrgjithėsisht, praktiko kujdes mė tė mirė pėr pamjen. Kjo nuk domethėnė gjithmonė rroba tė reja.

2. Frika e humbjes sė njė klienti tė rėndėsishėm.
Puno dyfish mė fort pėr tė dhėnė shėrbim mė tė mirė. Korrigjo ēkado qė mund tė ketė shkaktuar qė klientėt
ta humbin besimin nė ty.

3. Frika e dėshtimit nė ndonjė provim.
Shndėrroje kohėn e shqetėsimit nė kohė tė studimit.

4. Frika nga gjėrat qė janė krejtėsisht jashtė kontrollit tėnd.
Drejtoje vėmendjen tėnde kah tė ndihmuarit nė lirimin e frikės sė tė tjerėve. Falu (lutu).

5. Frika e lėndimit fizik nga diēka qė nuk mund ta kontrollosh, siē ėshtė njė tornado apo njė aeroplan jashtė kontrollit.
Kaloje vėmendjen tėnde nė diēka krejtėsisht ndryshe. Shko nė oborrin tėnd dhe nxirri barėrat e kėqija. Luaj me fėmijėt e tu. Shko nė kinema.

6. Frika nga ajo se ēka mund tė mendojnė apo thonė njerėzit tjerė.
Sigurohu qė ajo qė e planifikon ta bėsh ėshtė e drejtė. Pastaj bėje atė. Askush nuk bėn kurrė diēka qė ia vlen, e pėr tė cilėn nuk kritikohet.

7. Frika e bėrjes sė njė investimi apo blerjes sė njė shtėpie.
Analizoji tė gjithė faktorėt. Pastaj ji i vendosur. Merrenjė vendim dhe pėrmbaju atij. Besoji gjykimit tėnd.

8. Frika nga njerėzit. Vendosi ata nė pikėpamje tė duhur. Kujtoje, personi tjetėr ėshtė thjesht njė tjetėr qenie njerėzore, goxha
shumė sikur ti.

________________________________________________________________________

“E para, flas me ta privatisht.”
“E dyta, i lėvdoj pėr atė qė janė duke e bėrė mirė.”
“E treta, e theksoj atė qė atė moment ata do tė mund ta bėnin mė mirė dhe iu
ndihmoj ta gjejnė mėnyrėn.”
“E katėrta, i lėvdoj prapė nė pikat e tyre tė mira.”

FUND - PJESA E PARE
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi