Zoti i njejtė flet ne dy librat e shenjtė!

Shko poshtė

Zoti i njejtė flet ne dy librat e shenjtė!

Mesazh  Anon prej 07.01.13 15:57

kur'ani : Kur'an thote:
“Thuaj: Ai, Zoti eshte Nje!” (Ihlas 1)
“O ithtare te librit (Tevrat e Inxhil), ejani (te bashkohemi) te nje fjale qe eshte e njejte (e drejte) mes nesh dhe mes jush: te mos adhurojme, pos All-llahut, te mos ia bejme Atij asnje send shok, te mos konsiderojme njeri - tjetrin zoter pos All-llahut!” (Ali Imran 64)
“eshte e vertete se Zoti nuk fale (mekatin) t'i behet Atij shok, pos ketij (mekati), te tjerat i fale atij qe deshiron. Ai qe i pershkruan shok All-llahut, ai ka humbur dhe bere nje largim te madh (prej te vertetes)”. (Nisa 116)

ungjilli : I shenjtė, i shenjtė, i shenjtė ėshtė Zoti Perėndi, i Githėpushtetshmi, qė ishte, qė ėshtė dhe qė vjen! (Zbulesa 4:8b).
Ai ėshtė Shkėmbi, vepra e Tij ėshtė e pėrsosur, sepse nė tė gjitha rrugėt e Tij ka drejtėsi. Eshtė njė Perėndi qė nuk e njeh padrejtėsinė; Ai ėshtė i drejtė dhe i mirė. (Ligji i Pėrtėrirė 32:4)
Perėndia ėshtė njė gjykatės i drejtė dhe njė Perėndi qė zemėrohet cdo ditė me keqbėrėsit. Nė qoftė se keqbėrėsi nuk kthehet, ai do tė mpreh shpatėn e Tij: e ka shtrirė harkun e Tij dhe e ka pėrgatitur. (Psalmi 7:11-12)

“Jezusi iu pėrgjigj atyre: “Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them: Kush bėn mėkat, ėshtė skllav i mėkatit. Por skllavi nuk rri pėrgjithmonė nė shtėpi; ndėrsa biri rri pėrgjithmonė. Pra, nėse Biri do t'ju bėjė tė lirė, do tė jeni me tė vėrtetė tė lirė”.(Ungjilli sipas Gjonit, kapitulli 8, vargjet 34-46)

Muhamedi a.s. ka hene:
“Te gjithe profetet jane mes tyre vellezer prej te njejtit baba dhe feja e tyre eshte njė!”.

“Luteri nuk ėshtė i denjė as t’ia zgjidhė lidhėzat e kėpucėve Muhammedit dhe profeteve te tjerė“. -Volter
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

281


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti i njejtė flet ne dy librat e shenjtė!

Mesazh  number3 prej 07.01.13 18:22

muhamedi esht profet mashtrues dhe i rrem qe veten e mbiquajti profet
avatar
number3

njeri thjesht

66


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti i njejtė flet ne dy librat e shenjtė!

Mesazh  Fakiri prej 07.01.13 21:20

Ēdo njeri ka tė drejtė tė thotė:"Rruga dhe feja ime ėshtė e drejtė,e vėrtetė" Por askush nuk ka tė drejtė tė thotė: "Vetėm rruga dhe feja ime ėshtė e drejtė dhe e vėrtetė"........

Njeriu ndonjėherė duhet ta hulumtoj kokėn e vetė,dhe gjėrat tė pa vlerė ti flakė duke hulumtuar pa dyshim qė do tė has nė shumė "dituri" tė pa dobishėm dhe tė pa vlerė dhe po nuk i flake nga mendja do tė bėhen gjithmonė penges pėr tė arritur mė tutje....Mos e merrė pėr ofendim,ju a afrova si kėshillė po ju duke e mirė pranojeni dhe futen nė kokė nė qoftėse jo atėherė hudhe nė shportėn e mbeturinave...
avatar
Fakiri

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti i njejtė flet ne dy librat e shenjtė!

Mesazh  Anon prej 07.01.13 22:25

ne kėtė temė nuk dua te bej perēarje por piksepari BASHKIM. Zoti i njejtė flet ne dy librat e shenjtė eshte absolutisht dicka e shendosh dhe me vlere per mėsim dhe urdheri i citatit kuranor tregon qartazi per nje mardhenje te mire mes vete edhe pse mllefi i kristianve vazhdon akoma ndaj shtreses islame!
duhet qe njėherė e pergjithmon ti japim mbeshtetje dy feve dhe ta besojn NJE ZOT pa mitologji ne mesin e tyre.duhet te angazhohen te gjith per nje sqarim sa me verbal dhe te drejtperdrejte ndaj kur'anit dhe islamit ta kuptojnė ashtu sic eshte dhe jo se si e pershkshruajn nga mllefi i tyre!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

281


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

http://fb.com/psikologjiajone

Mesazh  Muneer prej 07.01.13 23:11

Benxhamin. shkruajti:kur'ani : Kur'an thote:
“Thuaj: Ai, Zoti eshte Nje!” (Ihlas 1)
“O ithtare te librit (Tevrat e Inxhil), ejani (te bashkohemi) te nje fjale qe eshte e njejte (e drejte) mes nesh dhe mes jush: te mos adhurojme, pos All-llahut, te mos ia bejme Atij asnje send shok, te mos konsiderojme njeri - tjetrin zoter pos All-llahut!” (Ali Imran 64)
“eshte e vertete se Zoti nuk fale (mekatin) t'i behet Atij shok, pos ketij (mekati), te tjerat i fale atij qe deshiron. Ai qe i pershkruan shok All-llahut, ai ka humbur dhe bere nje largim te madh (prej te vertetes)”. (Nisa 116)

ungjilli : I shenjtė, i shenjtė, i shenjtė ėshtė Zoti Perėndi, i Githėpushtetshmi, qė ishte, qė ėshtė dhe qė vjen! (Zbulesa 4:8b).
Ai ėshtė Shkėmbi, vepra e Tij ėshtė e pėrsosur, sepse nė tė gjitha rrugėt e Tij ka drejtėsi. Eshtė njė Perėndi qė nuk e njeh padrejtėsinė; Ai ėshtė i drejtė dhe i mirė. (Ligji i Pėrtėrirė 32:4)
Perėndia ėshtė njė gjykatės i drejtė dhe njė Perėndi qė zemėrohet cdo ditė me keqbėrėsit. Nė qoftė se keqbėrėsi nuk kthehet, ai do tė mpreh shpatėn e Tij: e ka shtrirė harkun e Tij dhe e ka pėrgatitur. (Psalmi 7:11-12)

“Jezusi iu pėrgjigj atyre: “Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them: Kush bėn mėkat, ėshtė skllav i mėkatit. Por skllavi nuk rri pėrgjithmonė nė shtėpi; ndėrsa biri rri pėrgjithmonė. Pra, nėse Biri do t'ju bėjė tė lirė, do tė jeni me tė vėrtetė tė lirė”.(Ungjilli sipas Gjonit, kapitulli 8, vargjet 34-46)

Muhamedi a.s. ka hene:
“Te gjithe profetet jane mes tyre vellezer prej te njejtit baba dhe feja e tyre eshte njė!”.

“Luteri nuk ėshtė i denjė as t’ia zgjidhė lidhėzat e kėpucėve Muhammedit dhe profeteve te tjerė“. -Volter

E vertete o i nderuar! Te gjitha fete e kane burimin nga i njejti vend!! Pranohem edhe me mendimin e fakirit: Fete duhet te ecin bashke krah per krah dhe jo te krijojne konflikte ndermjet tyre!
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

201


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti i njejtė flet ne dy librat e shenjtė!

Mesazh  Anon prej 08.01.13 12:36

duhet te sherbej si mesim per gjith njerezit , ti lejm anash percarjet dhe armiqsit ! te bashkohemi dhe te adhurojm te njejtin zot.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

281


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti i njejtė flet ne dy librat e shenjtė!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi