Nėse ti do ishe ZOT ?

Shko poshtė

Nėse ti do ishe ZOT ?

Mesazh  Anon prej 04.01.13 1:52

Pershendetje te nderuar antare eshte nje teme gjithperfshirese dhe nuk duhet te keqkuptohet ne sy te pare nga ju vetem me ndiqni dhe lexoni deri ne fund.....

-Zoti eshte pronar i gjithckaje qe mund te ekzistoj! Ai nuk ka pasur nevoje qe te krijoj asgje per nevoja personale pervec se te lartesojne ate.
Nese ti do ishe ZOTI,te krijoje nje krijese dhe ai te jete ne gjendje te ta perqesh krijmin tend!!!!!!!! DO E TOLEROJE ?????
- PERGJIGJU ?
......
-SIGURISHT QE JO...

..........................................................................................................................
Shumica ketu flasin per djallin e gjithmone kane nje mendim eshte i keq si ka mundur qe zoti te krijoj nje krijese te keqe ee? mmm ai buron nga zoti dhe zoti poashtu qenka i keq .... pallavra e pallavra nga me te ndryshmet !

DJALLI NUK ESHTE ABUZUES SEKSUAL,VRASES etc... por eshte ai qe ka PERQESHUR KRIJIMIN E ZOTIT ( NJERIUN ) QE NUK ESHTE DASHUR TA BEJ ASNJEHERE SEPSE ...
AS TI PO TE ISHE ZOT NUK DO E TOLEROJE NJE GJE TE TILLE!

-VAZHDOJM ...

Per ta kuptuar me mire krijesen nga krijuesi do jap dhe nje shembull ...

Nese ti do krijoja nje robot do ja jepje shpirtin,karakterin,mencurin tende???

ASNJEHERE SEPSE AI SMUND TE JETE I BARABARTE ME KRIJUESIN POR ESHTE VULLNET I LIRE! Ashtu jemi dhe ne

SMUND TE JEMI NDONJE PJESE E ZOTIT POR KRIJIMI I TIJ NGA MENCURIA E PAFUND QE POSEDON KRIJUESI YNE!

Mos gjykoni te keqen si faj te zotit por faj tuajin!

Ju falemnderit.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

281


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

http://facebook.com/psikologjiajone

Mesazh  Muneer prej 04.01.13 9:50

Me vjen keq te them por jam komplet kundra ketij shkrimi me lart! Sipas mendimit tim besimi ne zot duhet te jete sa me skeptik t jete e mundur, te pakten deri ne momentin qe te zbulohet e verteta!!!!

Absulutisht nuk jam kundra beesimit ne nje qenie hyjnore, pa diskutim eksiston! E rendesishme per ate qenie eshte qe te eksistoje ne ty! Mund ta quash allah, jezuz, buda a si te duash mjafton te besosh ne dicka hyjnore, ne okulten!

Sa per fete besimi ne to duhet te jete sa me i kufizuar pasi ne fund te fundit permbajne vetem filozofi dhe te largojne ne menyre te skajshme nga e verteta!

Ti me lart preke temen qe ne i duhet te jemi falenderues krijuesit qe na ka krijuar dhe e krahasuat me nje rrobot qe krijohet nga njeriu!! Po ja po ta them une o i nderuar qe njerezit deri me sot kurre nuk kane krijuar ndonje rrobot pa arsye, neqoftese nuk ja kane pasur nevojen, per te zgjidhur ndonje problem etj,,, dmth qe ne jemi krijuar nga hyjnorja per nje arsye! Ka nje arsye per gjithcka! dhe meqenese zoti na ka krijuar per nje arsye atehere per cfare i duhet atij qe ne ti falenderohemi atij???

Atij do ti benim me shume pune sikur te zbulonim arsyen se pse jemi krijuar.. dmth t zbulojme arsyen e eksistences sone, arsyen se perse jemi ne kete bote!!!!! A ta tregon feja kete arsye? Jo! Mbetet ne doren tone per ta zbuluar!
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

201


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nėse ti do ishe ZOT ?

Mesazh  Tikon prej 04.01.13 11:49

Deri sa te ekzistojne budallenjte do kemi me se te argetohemi.
avatar
Tikon

Jeta eshte e shkurter,por ajo behet me e shkurter kur qendron mbi toke me kembet e tua por pa ''koken'' tende...

27


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nėse ti do ishe ZOT ?

Mesazh  Anon prej 04.01.13 12:18

i nderuar ne jemi krijuar per ta adhuruar krijuesin tone por arsyeja e ketij shkrimi eshte krejtesisht dicka tjeter po flas per djallzoren dhe ate qe njerezit e keqinterpretojne , per mallkimin e tij nga i lartesuari.Nese ti do kishe kte prone ne dore si do veproje ne rast se nje krijese do te ishte perbuzese ndaj artit tend? sic ndodhi mes djallit dhe zotit kur ai kundershtoj ti perulet duke thene qe ky eshte me i dobet se un!!! Nuk ka te bej me asgje tjeter.

falemnderit.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

281


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nėse ti do ishe ZOT ?

Mesazh  Fjori prej 04.01.13 14:24

Pyetja ime eshte:vertet jeni kaq naive apo beni gjoja?

Si mund te mendoni qe "zoti i gjithefuqishem lejoka krijesat e tij te brishta nen kthetrat e djallit?

Nuk merr dot masa ai perr kte "djall" dhe ti lejoje femijet e tij te shkrete te jetojne rehat pa friken e djallit?

Na del se zoti s'qenka kaq i fuqishem por vetem i "famshem" dhe djalli beka gallate per qejf,dhe si perfundim denimet i merrkan njerezit qyqare.Lereni zotin,djallin ne punen e vet dhe shikoni veten se jeni bere qesharake.

Thirrini menjes sa jeni ne kohe.
avatar
Fjori

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nėse ti do ishe ZOT ?

Mesazh  Ciara prej 05.01.13 13:09

Ngaaa cdo gje qe lexovaaa u lemerisaaa ... Sinqerisht , Seriozisht edhe ju qe hapet temen ne fillim dhe ju te tjeret qe e pergenjeshtruat pjeserisht ate shkrim hyres keni gabime ne shprehje. Dhe gjithckaa qe juve ju duket e dyshimte apo luhateni ne mendim i keni pergjigjet qe ju duhen ... Lexoni Kuranin dhe do i merrni pergjigjet ...
avatar
Ciara

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nėse ti do ishe ZOT ?

Mesazh  number3 prej 05.01.13 21:02

Ciara shkruajti:Ngaaa cdo gje qe lexovaaa u lemerisaaa ... Sinqerisht , Seriozisht edhe ju qe hapet temen ne fillim dhe ju te tjeret qe e pergenjeshtruat pjeserisht ate shkrim hyres keni gabime ne shprehje. Dhe gjithckaa qe juve ju duket e dyshimte apo luhateni ne mendim i keni pergjigjet qe ju duhen ... Lexoni Kuranin dhe do i merrni pergjigjet ...

njerez largohuni nga keto pyetje dhe kurani dhe libra te tjere mashtrues.......lexoni biblen dhe gjeni pergjigje
avatar
number3

njeri thjesht

66


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje!

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 05.01.13 22:40

NESE UNE DO TE ISHA ZOT DO TE NXIRRJA TE LEXONIT EDITIMIN MBI TEMEN E FSHIRE NGA EXPLORERUNIVERSI.PO PSE XHANEM TI EX...UNI... BIE NE KUNDRESHTIM TE PLOTE ME PARALAJMERIMIN TEND!?PSE???
avatar
Dimitrov Xhunga

132


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nėse ti do ishe ZOT ?

Mesazh  Ciara prej 05.01.13 23:22

number3 shkruajti:
Ciara shkruajti:Ngaaa cdo gje qe lexovaaa u lemerisaaa ... Sinqerisht , Seriozisht edhe ju qe hapet temen ne fillim dhe ju te tjeret qe e pergenjeshtruat pjeserisht ate shkrim hyres keni gabime ne shprehje. Dhe gjithckaa qe juve ju duket e dyshimte apo luhateni ne mendim i keni pergjigjet qe ju duhen ... Lexoni Kuranin dhe do i merrni pergjigjet ...

njerez largohuni nga keto pyetje dhe kurani dhe libra te tjere mashtrues.......lexoni biblen dhe gjeni pergjigje


// 3 , Per infon tende Kurani eshte me i sakte se bibla se te kjo e fundit kane ndodhur ndryshime gjate viteve nga dora e njeriut ... Sa te kundershtosh Kuranin hidh nje veshtrim se ka te tjere qe s'besojne fare ne Zot , merru me ta ...
avatar
Ciara

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nėse ti do ishe ZOT ?

Mesazh  Anon prej 06.01.13 1:58

MOS E NDERLIDHNI KUR'ANIN DHE BIBLEN ! MOOOS STOP NJEHERE STOP!!!!!!!!!!!!

KJO TEME KA TE BEJ ME IMAGJINATEN NJEREZORE VETEM PAK NDALONI O NJEREZ DHE ME KUPTONI SE CFAR KAM DASHUR TE THEM ME KETE GJE!

NESE ARTI YT DO PERQESHTE ARTIN TEND SI DO REAGOJE !!!????

NE KETE RAST DJALLI QE KA THENE " NUK I PERULEM NJERIUT SEPSE AI ESHTE ME I DOBET SE UN E ESHTE NGA BALTA"

ARTI I ZOTIT PERQESH ARTIN E ZOTIT .... SI DO REAGONI JU PO TE ISHIT NE VEND TE PERENDISE!
KKAQ E LEHTE ISHTE PYETJA !!!!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

281


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nėse ti do ishe ZOT ?

Mesazh  number3 prej 06.01.13 8:01

o ciara pse ne kuran esht shkruajtur vrit gjith ata qe nuk pranojn islamin mos vall ZOTI sipas jush duhet me vra njerzit qe nuk e pranojn ZOTIN........persa i perket pyetjes benxhamin kjo pyetje nuk i drejtohet kuj se ZOT nuk esht kush pervec TRINIS SHEJT
avatar
number3

njeri thjesht

66


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Nese ti do te ishe ZOT

Mesazh  elektronika prej 06.01.13 10:48

O *ciara* o fetarja e thekur ta lejon kurani ate veshje apo ajo eshte endra jote?
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........72


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nėse ti do ishe ZOT ?

Mesazh  number3 prej 06.01.13 13:23

elektronika shkruajti:O *ciara* o fetarja e thekur ta lejon kurani ate veshje apo ajo eshte endra jote?

mire po i thua elektronika
avatar
number3

njeri thjesht

66


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nėse ti do ishe ZOT ?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi