Nje pyetje dhe shume pergjigje...

Shko poshtė

Nje pyetje dhe shume pergjigje...

Mesazh  Marlend prej 03.01.13 23:00

Kush dhe pse na krijoi?
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje pyetje dhe shume pergjigje...

Mesazh  ijj prej 04.01.13 14:44

alienet dhe vetem ata!
avatar
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

64


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Nje pyetje dhe shume pergjigje

Mesazh  elektronika prej 04.01.13 23:09

Njeriu padyshim qe u krijua nga Alienet. Faktet shkencore (qe cuditerisht korespondojne te njejta me ato fetare) qe kane dale vertetojne me se miri kete krijim. Edhe po te analizojme vete ne menyre te thjeshte te dhenat shkencore dalim tek i njejti perfundim. Ate qe ne quajme perendi (qe na krijoi) per mua eshte thjesht nje shkencetar gjenetist qe krijoi kete race. Ne jemi hibride keshtu qe nuk kemi drejt persedrejti krijues zotin. Por Zoti eshte krijues i alieneve dhe primatit, perzierje nga e cila kemi dale ne *ADAMUS*. Jemi 80% aliene dhe 20% primate. Dhe kjo vertetohet edhe nga shprehja fetare *Perendia e krijoi njeriun nga balta dhe sipas shembelltyres se vet*. Pra ne kemi pamjen e perendise, perendia eshte si ne, d.m.th prej mishi dhe gjaku, perfundimi eshte qenie njerezore. Por mos u tembni sepse nuk ka asnje problem te jesh i tille. Ata (alienet) na krijuan me dashuri dhe na duan shume kete e kane vertetuar prej mijera vitesh qe kur jetonin bashke me ne. Te gjitha i keni tek librat fetare lexoini me kujdes dhe do te kuptoni qe perendia qe na jep udhezime eshte edhe ajo nje qenie si ne por shume me inteligjente.
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........63


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje pyetje dhe shume pergjigje...

Mesazh  Jon Sh prej 04.01.13 23:48

Un mendoj qe esht krijuar nga ZOTI. me pas ka patur nderhyrje nga qeniet e tjera me te avancuara se njeriu per ta zhvilluar ate. Te pakten kete sugjerojne disa besime.
avatar
Jon Sh

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje pyetje dhe shume pergjigje...

Mesazh  Arb prej 05.01.13 4:02

elektronika shkruajti:Njeriu padyshim qe u krijua nga Alienet. Faktet shkencore (qe cuditerisht korespondojne te njejta me ato fetare) qe kane dale vertetojne me se miri kete krijim. Edhe po te analizojme vete ne menyre te thjeshte te dhenat shkencore dalim tek i njejti perfundim. Ate qe ne quajme perendi (qe na krijoi) per mua eshte thjesht nje shkencetar gjenetist qe krijoi kete race. Ne jemi hibride keshtu qe nuk kemi drejt persedrejti krijues zotin. Por Zoti eshte krijues i alieneve dhe primatit, perzierje nga e cila kemi dale ne *ADAMUS*. Jemi 80% aliene dhe 20% primate. Dhe kjo vertetohet edhe nga shprehja fetare *Perendia e krijoi njeriun nga balta dhe sipas shembelltyres se vet*. Pra ne kemi pamjen e perendise, perendia eshte si ne, d.m.th prej mishi dhe gjaku, perfundimi eshte qenie njerezore. Por mos u tembni sepse nuk ka asnje problem te jesh i tille. Ata (alienet) na krijuan me dashuri dhe na duan shume kete e kane vertetuar prej mijera vitesh qe kur jetonin bashke me ne. Te gjitha i keni tek librat fetare lexoini me kujdes dhe do te kuptoni qe perendia qe na jep udhezime eshte edhe ajo nje qenie si ne por shume me inteligjente.

Me heret ne te kaluaren e larget (disa nga) njerezit mendoni se ne u krijuam nga disa perendi dhe ata loznin me ne , sikur ne te ishim figura shahu!!! Me pas ateistet e mesjetes dhe me vone, nisen "nje marsh te ri drejt krijimit" ku thoshin se ne u krijuam kot fare, apo evulucioni na solli ketu, thjesht nje dite te bukur krejte rastesisht u tubuan gjitha perberesit e trupit te kafsheve pefshir dhe majmunin, qe me pas (i gjori) te evulonte krejte rastesisht ne njeri!!! Sot kjo teori, perdoret me teper per barcoleta se sa ne "libart e tyre shkencore" dhe ndruan mendje! Vendosen qe evulucionin ta shlyejn, dhe ne vend te tije te na sjellin si krijues alienat!!! Sa e ngjajshme eshte kjo teori me ate qe na thoshin prindet kur ishim te vegjel dhe s'kuptonim gje, kur i pyetshim se nga erdhem ne ne jete, ata na thoshin juve u ka sjellur lejleku, arusha e bardhe,ne gjethe te lakres u kemi gjetur..por ne ashtu te vegjel dhe naiv,na dukej e bukur per t'a degjuar por e kishim veshtire per ta besuar!!!Po habitem se si sot njerezit e medhej i besojne te njejtat....

Pse vall gjithe keto pshtjellime dhe ngateresa? A nuk eshte me e lehte per t'a kuptuar se ne u krijuam nge i Vetmi Krijuesi i tokes dhe qiellit dhe cka ne te dhe se cdo gje e krijoi per njeriun qe te jete ne sherbim te tije, dhe njeriun e la si mekembes ne kete bote. Sa e lehte eshte te besohet kjo, mjafton te meditojme per krijimin perfekt te trupit tone dhe cdo gje qe na rrethon dhe te kuptojme se ne u krijuam nga Arqitekti i Madh,Zoti i Plotfuqishem.
avatar
Arb

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje pyetje dhe shume pergjigje...

Mesazh  Marlend prej 05.01.13 14:49

Per mendimin tim na krijoi Zoti,por ama primitive dhe na dhuraten me te cmuar,jeten,te menduarit dhe kreativitetin. Na lejoi te mendojm sot,te krijojme nje te ardhme si dhe na dha mundesine qe te kemi ne kujtese edhe te kaluaren. Besoj se Zoti na krijoi per te gjitha keto dhe na i dha te gjitha keto per ti perdorur per te miren e njerzimit qe kemi sot
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje pyetje dhe shume pergjigje...

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi