Kush jam unė ???

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Kush jam unė ???

Mesazh  qendrim123 prej 01.01.13 22:58

Kush jam unė, shumė gjera kam zbuluar ne jetė, ndonjeher pyes veten a ka si unė, mos jam i vetmi ,
shpesh e kam ndje veten se jam i vecant, une mund te parashikoj te ardhmen, une kam fuqi magjike qe
skam nevoj per fjalė, kam arrit shkallen shpirtėrore shum lart, nuk e di, pse jam shumė ndryshe nga familja,
ne fėtyr perngjaj shumė, por ne shpirt jam krejt tjeter njeri, kur i lexoj shkrimet qe i kan ba disa ne kėtė faqe,them pse unė, pėr cfarė arsyje, ju lutem me ndihmoni ndonje kush qe di ti kuptoj !!!!
avatar
qendrim123

.

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jam unė ???

Mesazh  qendrim123 prej 01.01.13 23:27


avatar
qendrim123

.

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

http://facebook.com/psikologjiajone

Mesazh  Muneer prej 02.01.13 0:18

Lexo artikujt e forumit dhe do ti gjesh vete pergjigjet! Vetem qendro larg kapitujve te 'magjive', pasi aty gjen vetem genjeshtra!
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

606


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jam unė ???

Mesazh  Jon Sh prej 02.01.13 13:42

si e parashikon te ardhmen? edhe ndonje shembull mundesisht.
avatar
Jon Sh

87


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jam unė ???

Mesazh  Gerta Gerta prej 02.01.13 15:37

Kush je ti?
Ti je nje qenie humane asgje me shume.
Me beso qe eshte nder te quhesh i tille!
E di se c’eshte nje qenie humane?
Mesa duket jo...
Me lejoni t’jua shpjegoj me disa fjale.
Qenia humane eshte nje mase energjie e pavetedijshme per energjine qe zoteron.
Disa njerez punojne per te arritur ne shkalle te larta te niveleve te kesaj energjie permes praktikave te ndryshme sic eshte meditimi etj,dhe arrijne ta vendosin kete energji ne dobi te tyre (ndoshta ashtu sikurse dhe ju),ndersa disa te tjere te super ngarkuar me problemet e perditshme apo ne padjeni te energjise qe kane brenda tyre nuk arrijne ti perqndrojne problemet e tyre ne lartesimin shpirteror ,por vetem ne halle dhe probleme.
Ka dhe te tjere i nderuar qe te “budallallepsur” nga dogma fetare,bestytni,etj etj nuk mund te jene as vetvetja dhe jo me te kontrollojne nenvetedijen e tyre.
“Nese ju nuk e kontrolloni mendjen tuaj,do ta bejne te tjeret! “ eshte shprehur nje filozof i madh.
Mendja mund te kontrollohet apo si te thuash mund te “mashtrohet” me ane te praktikave te ndryshme.
Mund ta shpjegoj fjaline e mesiperme shume mire dhe nga ana shkencore ,por jo te gjithe ne forum mund te me kuptonin .
Pra gjithcka qe kam dashur te them eshte se:
Ju nuk e parashikoni te ardhmen,por e ndertoni ate permes kontrollimit te mendimeve tuaja.
Ato nk quhen fuqi magjike,thjesht quhet kontroll i energjive te tua.
A je ti i vetmi? A je ti i vecante?
Sigurisht qe po.
Cdo njeri eshte i vecante ne menyren e tij.
Ka shume gjera qe un i kam dhe ti jo,por ka shume gjera qe i zoteron ti dhe un jo.
Ne te dy jemi te vecante ne menyren tone.
A te bejne ty “fuqite “qe ke te vecante?
Apsolutisht qe po,rralle njerez arrijne ti kontrollojne energjite e tyre ne menyre te tille.
Ndoshta sjam personi i duhur per tju kthyer nje pergjigje per pyetjen tuaj,megjithate do te ishit me i qarte nese shkruani dicka me teper per veten tuaj.
Ne shkrimin tuaj thoni se keni zbuluar shume gjera ne jete.
Cfare? Si?
Cfare ke lexuar ne forum qe te ben te mendosh qe sje si ne ?
Cfare fuqish magjike keni ju?

Peace and love

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jam unė ???

Mesazh  number3 prej 02.01.13 16:17

gerta gerta shkruajti:Kush je ti?
Ti je nje qenie humane asgje me shume.
Me beso qe eshte nder te quhesh i tille!
E di se c’eshte nje qenie humane?
Mesa duket jo...
Me lejoni t’jua shpjegoj me disa fjale.
Qenia humane eshte nje mase energjie e pavetedijshme per energjine qe zoteron.
Disa njerez punojne per te arritur ne shkalle te larta te niveleve te kesaj energjie permes praktikave te ndryshme sic eshte meditimi etj,dhe arrijne ta vendosin kete energji ne dobi te tyre (ndoshta ashtu sikurse dhe ju),ndersa disa te tjere te super ngarkuar me problemet e perditshme apo ne padjeni te energjise qe kane brenda tyre nuk arrijne ti perqndrojne problemet e tyre ne lartesimin shpirteror ,por vetem ne halle dhe probleme.
Ka dhe te tjere i nderuar qe te “budallallepsur” nga dogma fetare,bestytni,etj etj nuk mund te jene as vetvetja dhe jo me te kontrollojne nenvetedijen e tyre.
“Nese ju nuk e kontrolloni mendjen tuaj,do ta bejne te tjeret! “ eshte shprehur nje filozof i madh.
Mendja mund te kontrollohet apo si te thuash mund te “mashtrohet” me ane te praktikave te ndryshme.
Mund ta shpjegoj fjaline e mesiperme shume mire dhe nga ana shkencore ,por jo te gjithe ne forum mund te me kuptonin .
Pra gjithcka qe kam dashur te them eshte se:
Ju nuk e parashikoni te ardhmen,por e ndertoni ate permes kontrollimit te mendimeve tuaja.
Ato nk quhen fuqi magjike,thjesht quhet kontroll i energjive te tua.
A je ti i vetmi? A je ti i vecante?
Sigurisht qe po.
Cdo njeri eshte i vecante ne menyren e tij.
Ka shume gjera qe un i kam dhe ti jo,por ka shume gjera qe i zoteron ti dhe un jo.
Ne te dy jemi te vecante ne menyren tone.
A te bejne ty “fuqite “qe ke te vecante?
Apsolutisht qe po,rralle njerez arrijne ti kontrollojne energjite e tyre ne menyre te tille.
Ndoshta sjam personi i duhur per tju kthyer nje pergjigje per pyetjen tuaj,megjithate do te ishit me i qarte nese shkruani dicka me teper per veten tuaj.
Ne shkrimin tuaj thoni se keni zbuluar shume gjera ne jete.
Cfare? Si?
Cfare ke lexuar ne forum qe te ben te mendosh qe sje si ne ?
Cfare fuqish magjike keni ju?

Peace and love
u keshilloj mos u krenoni ne vetveten tuaj por ne KRISHTIN sepse AI esht rruga e shpetimit dhe jo theniet filozofike
u pershendes
avatar
number3

njeri thjesht

283


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jam unė ???

Mesazh  Fjori prej 03.01.13 13:11

Krishti ,Muhamedi,Buda,Osho,Eckhart Tolle,e te tjere te tregojne rrugen per te e verteta ,pasi ata jane realizuar vete.

Theniet e tyre nuk jane thjesht filozofike por egzistenciale dhe kane vlere per epokat ne te cilat kane jetuar apo jetojne.

Gjithmone ka pasur e do kete te tille.

Por Jezusi vete nuk ishte i krishtere dhe as qe predikonte krishterimin;te nenshtrohesh dogmave nuk eshte shpetim.

"Shpetimi" perdoret per te mbajtur njerezit nen "hyqem".

Ishin njerezit ata qe e bene Jezuin te mbinatyrshem qe njerezit te kishin frike.

Ne fakt te gjithe keta qe permenda me lart jane hyjnore dhe tregojne rrugen si behesh i tille;te gjithe ne jemi hyjnor por nuk kemi lulezuar akoma.Nuk behet fjale per shpetim;thjesht per rritje (jo plakje apo vjeterim).

Nuk e kuptoj se c'te keqe kane keta besimtaret nga ndergjegjesimi,nga te qenit te vetedijshem dhe ne harmoni me gjithesine?

Kaq shume jane ndikuar sa nuk pranojne dot se kane lindur hyjnore por nuk dine e nuk duan te behen te tille,vetem e vetem se dalin nga "kornizat" ku i kane detyruar te rrine?

Nuk u thote kush te bejne ndryshe,por te pakten te mos na "keshillojne" se u ka ikur koha me kohe,sot e kesaj dite te ndjellin neveri dhe askush nuk marroset me pas tyre.

Nuk ka nga se te shpetojme o te cudishem njerez por vec nga vetja jone (egoja jone) qe i sjell te gjitha te keqijat.

Sa per anetarin qe do te dije kush eshte do t'i thosha qe eshte vertet i vecante sikurse jemi te vecante te gjithe ne,qe nuk eshte i vetem por ne menyre dhe mase te ndryshme kete e perjetojne shume e me shume njerez ne te gjithe globin.

Ajo qe vlen te behet tani eshte qe te jemi te pregatitur per keto ndryshime ne nivelin e lartesimit shpirteror per veten tone,dhe te mos cojme dem punen e atyre qe perpiqen prej shekujsh per kete ndricim;ata qe thone jo nenshtrimit por 'po' rritjes.
avatar
Fjori

88


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KUSH JAM UN !?

Mesazh  Anon prej 03.01.13 19:21

KUSH JAM UN !? - eshte e thjeshte per tu pergjigjur - ATE PER TE CILEN MENDON VAZHDIMISHT PER VETEN, JE TI.
.
.
.
.
.
.
.
.
-TE FALEMNDERIT.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

472


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

http://facebook.com/psikologjiajone

Mesazh  Muneer prej 03.01.13 20:12

Fjori shkruajti:Krishti ,Muhamedi,Buda,Osho,Eckhart Tolle,e te tjere te tregojne rrugen per te e verteta ,pasi ata jane realizuar vete.

Theniet e tyre nuk jane thjesht filozofike por egzistenciale dhe kane vlere per epokat ne te cilat kane jetuar apo jetojne.

Gjithmone ka pasur e do kete te tille.

Por Jezusi vete nuk ishte i krishtere dhe as qe predikonte krishterimin;te nenshtrohesh dogmave nuk eshte shpetim.

"Shpetimi" perdoret per te mbajtur njerezit nen "hyqem".

Ishin njerezit ata qe e bene Jezuin te mbinatyrshem qe njerezit te kishin frike.

Ne fakt te gjithe keta qe permenda me lart jane hyjnore dhe tregojne rrugen si behesh i tille;te gjithe ne jemi hyjnor por nuk kemi lulezuar akoma.Nuk behet fjale per shpetim;thjesht per rritje (jo plakje apo vjeterim).

Nuk e kuptoj se c'te keqe kane keta besimtaret nga ndergjegjesimi,nga te qenit te vetedijshem dhe ne harmoni me gjithesine?

Kaq shume jane ndikuar sa nuk pranojne dot se kane lindur hyjnore por nuk dine e nuk duan te behen te tille,vetem e vetem se dalin nga "kornizat" ku i kane detyruar te rrine?

Nuk u thote kush te bejne ndryshe,por te pakten te mos na "keshillojne" se u ka ikur koha me kohe,sot e kesaj dite te ndjellin neveri dhe askush nuk marroset me pas tyre.

Nuk ka nga se te shpetojme o te cudishem njerez por vec nga vetja jone (egoja jone) qe i sjell te gjitha te keqijat.

Sa per anetarin qe do te dije kush eshte do t'i thosha qe eshte vertet i vecante sikurse jemi te vecante te gjithe ne,qe nuk eshte i vetem por ne menyre dhe mase te ndryshme kete e perjetojne shume e me shume njerez ne te gjithe globin.

Ajo qe vlen te behet tani eshte qe te jemi te pregatitur per keto ndryshime ne nivelin e lartesimit shpirteror per veten tone,dhe te mos cojme dem punen e atyre qe perpiqen prej shekujsh per kete ndricim;ata qe thone jo nenshtrimit por 'po' rritjes.Te krahasosh Krishtin-Muhamedin me Osho-Buden sipas mendimit tim eshte absurde! Krishti dhe Muhamedi sipas mendimit tim kane menduar qe njerezit duhet te mbahen sa me larg te vertetes dhe hyjnores duke u dhene atyree nje realitet te deformuar!

Ndoshta kjo edhe per faktin qe ato mendonin se po tu jepeshin njerrezimit 'fuqit e mbinatyrshme' nuk e dinin se ne cmenyre do te perdoreshin nga njerzit. Per ndertim apo per shkaterrim??

Prandaj nga keto fe jane sulmuar gjithmone ato persona te cilet praktikonin hipnozen ose kishin dijeni per fuqite e trurit! Nga ana tjeter Osho-Buda e tregojne te verteten dhe per te mbrojtur te verteten nga shkaterrimi ato i tregojne te vertetat vetem kur nxenesit e tyre kane hequr dore nga te mirat e jetes!

Prandaj murgjit para se te mesonin te kontrrollonin energjite duhet t mesonin te zhduknin egoizmin nga vetja tyre(shkaktarin e t gjitha te keqijave), ose te pakten ta balanconin me te miren!
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

606


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jam unė ???

Mesazh  Fjori prej 04.01.13 12:49

Krishti nuk ka dashur te mbaje njerzit larg te vertetes,perkundrazi por ishte krishterimi ai qe e beri kete;jezusi nuk ishte i krishtere por pjesetar i grupit te esnafeve,nuk ishte ai qe tha te beheshin kryqezatat e gjithe te keqijat e tjera.Duhet te kuptohen mire keto gjera,por ne ate periudhe ishte e veshtire te kuptohej nga njerezimi ajo qe donte te transmetonte ai.Feja e shfrytezoi dhe i transformoi ne dobi te saj theniet e tij dhe ja ku jemi sot.Per mua s'ka lidhje fare Krishti me fene e krishtere se per islamin nuk di aq sa te jap mendim,por besoj eshte e njejta strategji.As edhe vete dishepujt e Jezusit nuk kuptonin si duhet cfare ai donte te thoshte, dhe merre me mend si i kane katandisur theniet e tij si peralla me mbret.Tek e fundit ai pinte vere,festonte dhe argetohej me femra ndersa te krishteret (katoliket) apo murgjit e shenjtoret privohen nga jeta dhe te mirat e saj,por edhe ne kte rast thone bej si them une e mos bej si bej une.Pasurite me te medha i disponon si vatikani ashtu edhe kisha ortodokse qe ben ligjin edhe tek ne.
Sa per murgjit budiste nuk eshte se kane bere ndonje gje te madhe;as ata nuk e kane kuptuar Buden,thjesht kane hequr dore nga jeta dhe jane per te qare hallin.Ndersa Osho nuk ka thene hiq dore nga te mirat e jetes;perkundrazi,ai thote me te madhe qe jeta duhet jetuar ne plotesine e saj,eshte edhe nje liber ne internet "Asgje me hyjnore se jeta nuk ka".
Por mendoj se per te gjithe ka rendesi epoka kur kane jetuar,se nuk mund te thote sot njeri dicka qe eshte thene shekuj me pare se brezat kane evoluar dhe sigurisht qe duhet t'i pershtaten.Por te gjithe bashkohen ne ate qe eshte kryesorja:njohja e vetvetes te con ne lartesimin shpirteror,ndersa e vertitura ne siperfaqe te con me poshte se kafshet.Mua nuk me duket filozofi:kete e shohim perdite e me shume,sapo degjojme lajmet mesojme se kafshet jane ku e ku me lart.Zgjedhja eshte e thjeshte:o perdore trurin dhe rritu o lere te ta perdorin te tjeret dhe behu automat.
avatar
Fjori

88


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jam unė ???

Mesazh  number3 prej 04.01.13 15:45

Fjori shkruajti:Krishti nuk ka dashur te mbaje njerzit larg te vertetes,perkundrazi por ishte krishterimi ai qe e beri kete;jezusi nuk ishte i krishtere por pjesetar i grupit te esnafeve,nuk ishte ai qe tha te beheshin kryqezatat e gjithe te keqijat e tjera.Duhet te kuptohen mire keto gjera,por ne ate periudhe ishte e veshtire te kuptohej nga njerezimi ajo qe donte te transmetonte ai.Feja e shfrytezoi dhe i transformoi ne dobi te saj theniet e tij dhe ja ku jemi sot.Per mua s'ka lidhje fare Krishti me fene e krishtere se per islamin nuk di aq sa te jap mendim,por besoj eshte e njejta strategji.As edhe vete dishepujt e Jezusit nuk kuptonin si duhet cfare ai donte te thoshte, dhe merre me mend si i kane katandisur theniet e tij si peralla me mbret.Tek e fundit ai pinte vere,festonte dhe argetohej me femra ndersa te krishteret (katoliket) apo murgjit e shenjtoret privohen nga jeta dhe te mirat e saj,por edhe ne kte rast thone bej si them une e mos bej si bej une.Pasurite me te medha i disponon si vatikani ashtu edhe kisha ortodokse qe ben ligjin edhe tek ne.
Sa per murgjit budiste nuk eshte se kane bere ndonje gje te madhe;as ata nuk e kane kuptuar Buden,thjesht kane hequr dore nga jeta dhe jane per te qare hallin.Ndersa Osho nuk ka thene hiq dore nga te mirat e jetes;perkundrazi,ai thote me te madhe qe jeta duhet jetuar ne plotesine e saj,eshte edhe nje liber ne internet "Asgje me hyjnore se jeta nuk ka".
Por mendoj se per te gjithe ka rendesi epoka kur kane jetuar,se nuk mund te thote sot njeri dicka qe eshte thene shekuj me pare se brezat kane evoluar dhe sigurisht qe duhet t'i pershtaten.Por te gjithe bashkohen ne ate qe eshte kryesorja:njohja e vetvetes te con ne lartesimin shpirteror,ndersa e vertitura ne siperfaqe te con me poshte se kafshet.Mua nuk me duket filozofi:kete e shohim perdite e me shume,sapo degjojme lajmet mesojme se kafshet jane ku e ku me lart.Zgjedhja eshte e thjeshte:o perdore trurin dhe rritu o lere te ta perdorin te tjeret dhe behu automat.

bibla thot do dalin shum profet te rrem dhe do paraqesin nje ungjill tjeter
avatar
number3

njeri thjesht

283


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jam unė ???

Mesazh  Gerta Gerta prej 05.01.13 9:25

Bibla nuk kuptohet fjale per fjale.
Number three,disa njerez jane te hapur te degjojne te tjeret dhe nese binden se e kane gabim ndryshojne drejtim.
Ka dhe njerez te tjere qe ndonjehere edhe pse nuk kane argumenete te mjaftueshme per te mbrojtur pikpamjen e tyre nuk heqin dore.
Jeta nuk eshte nje liber i nderuar.
Hapi syte ,jo vetem te ballit por edhe te shpirtit dhe shiko pertej.
Ke te drejte qe beson te Jezusi ,te ndihmon ne jete te kesh nje udheheqesh shpirteror.Mund ta quash si te duash .Por gabimi juaj i nderuar (nese me lejoni ta quaj gabim) eshte se e lini mendjen te komandohet nga feja.
Fete jane thjesht menyra per te komanduar turmat.
Cdo njeri ma mer mendja ka nje udheheqes shpirteror.Mbase te gjithe ne caste te caktuara ,kur gjendemi ne situata problematike kerkojme dicka me te fuqishme se ne te na ndihmoje.
Feja eshte gabim,problem,lavazh truri .
Mos harro,nese nuk e kontrollojme dot ve trurin tone,te tjeret do ta bejne.
Ishte e gjitha nje keshille.


Peace and Love

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

http://fb.com/psikologjiajone

Mesazh  Muneer prej 05.01.13 10:16

Fjori shkruajti:Krishti nuk ka dashur te mbaje njerzit larg te vertetes,perkundrazi por ishte krishterimi ai qe e beri kete;jezusi nuk ishte i krishtere por pjesetar i grupit te esnafeve,nuk ishte ai qe tha te beheshin kryqezatat e gjithe te keqijat e tjera.Duhet te kuptohen mire keto gjera,por ne ate periudhe ishte e veshtire te kuptohej nga njerezimi ajo qe donte te transmetonte ai.Feja e shfrytezoi dhe i transformoi ne dobi te saj theniet e tij dhe ja ku jemi sot.Per mua s'ka lidhje fare Krishti me fene e krishtere se per islamin nuk di aq sa te jap mendim,por besoj eshte e njejta strategji.As edhe vete dishepujt e Jezusit nuk kuptonin si duhet cfare ai donte te thoshte, dhe merre me mend si i kane katandisur theniet e tij si peralla me mbret.Tek e fundit ai pinte vere,festonte dhe argetohej me femra ndersa te krishteret (katoliket) apo murgjit e shenjtoret privohen nga jeta dhe te mirat e saj,por edhe ne kte rast thone bej si them une e mos bej si bej une.Pasurite me te medha i disponon si vatikani ashtu edhe kisha ortodokse qe ben ligjin edhe tek ne.
Sa per murgjit budiste nuk eshte se kane bere ndonje gje te madhe;as ata nuk e kane kuptuar Buden,thjesht kane hequr dore nga jeta dhe jane per te qare hallin.Ndersa Osho nuk ka thene hiq dore nga te mirat e jetes;perkundrazi,ai thote me te madhe qe jeta duhet jetuar ne plotesine e saj,eshte edhe nje liber ne internet "Asgje me hyjnore se jeta nuk ka".
Por mendoj se per te gjithe ka rendesi epoka kur kane jetuar,se nuk mund te thote sot njeri dicka qe eshte thene shekuj me pare se brezat kane evoluar dhe sigurisht qe duhet t'i pershtaten.Por te gjithe bashkohen ne ate qe eshte kryesorja:njohja e vetvetes te con ne lartesimin shpirteror,ndersa e vertitura ne siperfaqe te con me poshte se kafshet.Mua nuk me duket filozofi:kete e shohim perdite e me shume,sapo degjojme lajmet mesojme se kafshet jane ku e ku me lart.Zgjedhja eshte e thjeshte:o perdore trurin dhe rritu o lere te ta perdorin te tjeret dhe behu automat.


Psike se pari: Ti thua qe krishti ka predikuar te tjera gjera nga ajo qe thote bibla, ndersa une them se ai ka predikuar genjeshtren! Pyetja e pare qe lind eshte kjo? Pse ai nuk predikoi te verteten? Perse nuk deklaroi qe: Shikoni ketu njerez te nderuar, sherimi i vetvetes gjenden ne ju, fuqit hyjnore gjendn ne ju, te mirat e botes gjeendn ne ju. Meditoni dhe do ti keni te gjitha!? Prse ai u shfaq si hyjnor dhe jo si njeri?

Perse nuk i prgenjeshtroi fjalet qe dolen rreth tij kur u daklarua qe ai ishte bir i zotit dhe i nje nene te virgjer?

Pergjigjet jane dy: Ose ishte pjese e nje grupi okult egoist tee cilet nuk donin qe te zbulohej okultizmi(kete pergjigje as mund ta mendoj qe mund te jete e vertete) ose donte ta mbronte njerezimin nga okultizmi(duk marre parasysh se ne cpike ishte egoizmi njerezor ne ate kohe, imagjinoni se cfare do te ekishte ndodhur sikur dikush tu zbulonte se egsistojne fuqi ndaj tee ciles ti mund te kontrollosh te tjeret, tu lexosh mendimet etj etj). Pra me pak fjale jezusi e ka ditur mire qe fjalet e tij nuk ishin te sakta por kete e ka bere qe te mbronte njerezimin!!

Se dyti: Kur flasim per murgjit bediste duhet te kemi parasysh se e gjitha mistika e sotme(dhe e shekujve te meparshme) e ka origjinen nga murgjit tibetiane! Po te mos kishin shkuar nje sere evropianesh te vizitinin tibetin me shume mundesi parapsikologjia as nuk do te kishte lindur fare si lende.

Rusia dhe SHBA derguan gjate luftes se ftohte nje sere agjentesh ne tibet pasi ne nje bote qe po udhehiqej nga ateizmi nuk mund ta besonin qe disa murgj t thjeshte kishin 'fuqi magjike'! Fuqite shpirterore njiheshin ne te gjithe boten, ne kohen e shkuar, por ishin te organizuar ne sekte dhe shume pak njerez e njihnin okultizmin! Sekte te tilla objkektivin me kryesor kishin rruajtjen e fshehtesise(goiste ne vetvete).

Nga ana tjeter ne tibet eksistonte nje sistem komplet tjeter! Tibeti ka qene qendra e okultizmit per vite me rradhe! Ti thua qe te vjen keq per to pasi ato po heqin dore nga tee mirat e njerezimit?

Sipas mendimit tim ne duhet ti kemi zili ato, pasi ato ne fakt po heqin dore nga te mirat negative te njerezimit, paraja, pushteti, egoizmi! I gjithe objeektivi i tyre njerezor eshte t arrijne nje gjendje te lartesuar te ngritjes shpirterore nepermjet largimit Balancimit te mires dhe te keqes ne veten e tyre.. Atyre nuk u intereson, projeksioni astral, as magjia, as telepatia, as kontrrolli mendor, as te behen udheheqes te botes pasi e dine mire qe te gjitha keto jane barazi me 0 ne krahasim me ngritjen shpirterore dhe kenaqesine qe te sjell nje veprim i tille!! Objektivi i tyre eshte dija e pergjithshme, dija hyjnore!
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

606


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jam unė ???

Mesazh  number3 prej 05.01.13 17:44

budha qe ta dish ti ka qen engjull i rene nga qielli si puna e satanit e shum engjujve te tjere te degjeneruar dhe kan fuqi.........PERENDIA dergoji BIRIN e TIJ te vetemlindur qe njeriu te largohet nga mekati dhe kushdo qe beson ne TE qe PERENDIA e ngjalli se vdekurish do te kete jeten e perjetshme....KRISHTI esht PERENDIA ne form mishi............ZOTI esht ne 3 ne 1 te vetem shfaqje si qenje HYJNORE SI NJERI DHE SI FRYM JETE sikurse esht uji ne 3 gjende i ngurt i lenget e i gazte........gjithsesi u uroj qe ZOTI tu kthej mend tek e ver8a parapsikologji dhe gerta.....me thuj o parapsikologji kush e krijoji boten njehere kush e sundon boten sipas teje KRISHTI pse ka ringjall njerz apo pse esht krijuar feja satanike mi kthe keto pergjigje.....u pershendes dhe bekimet dhe ZOTI JEZUS ua shndrit mendjen tek e ver8a e TIJ dhe ATIT TIJ PERENDIS
avatar
number3

njeri thjesht

283


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jam unė ???

Mesazh  number3 prej 05.01.13 17:47

budha qe ta dish ti ka qen engjull i rene nga qielli si puna e satanit e shum engjujve te tjere te degjeneruar dhe kan fuqi.........PERENDIA dergoji BIRIN e TIJ te vetemlindur qe njeriu te largohet nga mekati dhe kushdo qe beson ne TE qe PERENDIA e ngjalli se vdekurish do te kete jeten e perjetshme....KRISHTI esht PERENDIA ne form mishi............ZOTI esht ne 3 ne 1 te vetem shfaqje si qenje HYJNORE SI NJERI DHE SI FRYM JETE sikurse esht uji ne 3 gjende i ngurt i lenget e i gazte........gjithsesi u uroj qe ZOTI tu kthej mend tek e ver8a parapsikologji dhe gerta.....me thuj o parapsikologji kush e krijoji boten njehere kush e sundon boten sipas teje KRISHTI pse ka ringjall njerz apo pse esht krijuar feja satanike dhe pse esht kunder KRISHTERIMIT dhe asnje feje tjeter si mund te themi islami,hebrejve apo jeovajve etj pse nuk esht kunder budes mi kthe keto pergjigje..dhe persa i perket gabimeve ca gabimesh beri KRISHTI ??...u pershendes dhe bekimet dhe ZOTI JEZUS ua shndrit mendjen tek e ver8a e TIJ dhe ATIT TIJ PERENDIS
avatar
number3

njeri thjesht

283


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jam unė ???

Mesazh  Gerta Gerta prej 05.01.13 17:53

Number three sa qenkeni revoltuar.
Take it easy.
Shume faleminderit per bekimin,por nuk besoj ne fe ,nuk besoj as je jezusi a ndonje tjeter do vij tme ndricoje mendjen .
Ne fakt keni te drejte qe thoni keshtu se krishterimi i digjte ne turren e druve shkencetaret ne mesjete.
Goxha ndricim mendjeje.
Nese po flisni per kete lloj ndicimi nuk e dua.

Peace and love

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

..............

Mesazh  Devi prej 05.01.13 18:19

kush ka sy shikon thote i biri perendise edhe kush ka veshe degjon. nqs deshironi te shihni drite kerkoni brenda vetes thote se atje i vendosi perendia gjithe driten edhe gjithesine ne njeriu brenda..
avatar
Devi

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jam unė ???

Mesazh  number3 prej 05.01.13 19:40

gerta gerta shkruajti:Number three sa qenkeni revoltuar.
Take it easy.
Shume faleminderit per bekimin,por nuk besoj ne fe ,nuk besoj as je jezusi a ndonje tjeter do vij tme ndricoje mendjen .
Ne fakt keni te drejte qe thoni keshtu se krishterimi i digjte ne turren e druve shkencetaret ne mesjete.
Goxha ndricim mendjeje.
Nese po flisni per kete lloj ndicimi nuk e dua.

Peace and love

gerta mos shih kishen katolike per fene e KRISHTERE...........KRISHTI thot duani armiqt un nuk bej ca thot kisha katolike apo ortodokse por ne ate qe ka krijuar vet ZOTI
avatar
number3

njeri thjesht

283


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jam unė ???

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 05.01.13 22:29

SA ME TEPER TE KUPTOSH SE CILI JE AQ ME SHUME I AFROHESH ZOTIT(POR JO SIPAS PREDIKIMIT DOGMATIK FETAR).I AFROHESH ZOTIT QE KE NE VETEN TENDE DHE ASKUND TJETER,SEPSE NUK KA ZOT POR KA ZOTESI TE NJERIUT PER TE ZOTERUAR VETEVETEN NE TE GJITHA KUPTIMET,NE TE GJITHA PERMASAT,NE TE GJITHA NJOHURITE QE EKZISTOJNE...ATEHERE DHE VETEM ATEHERE MUND T'I JAPESH PERGJIGJE PYETJES KUSH JAM UNE?
avatar
Dimitrov Xhunga

192


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jam unė ???

Mesazh  number3 prej 06.01.13 7:05

dimitrov xhunga shkruajti:SA ME TEPER TE KUPTOSH SE CILI JE AQ ME SHUME I AFROHESH ZOTIT(POR JO SIPAS PREDIKIMIT DOGMATIK FETAR).I AFROHESH ZOTIT QE KE NE VETEN TENDE DHE ASKUND TJETER,SEPSE NUK KA ZOT POR KA ZOTESI TE NJERIUT PER TE ZOTERUAR VETEVETEN NE TE GJITHA KUPTIMET,NE TE GJITHA PERMASAT,NE TE GJITHA NJOHURITE QE EKZISTOJNE...ATEHERE DHE VETEM ATEHERE MUND T'I JAPESH PERGJIGJE PYETJES KUSH JAM UNE?

po me thuaj qe paska zotesi pse nuk kam fuqi te mbinatyrshme ti qe po thua un jam zoti vetvetes duke medituar......cfar jan keto perralla lerini e mos tu degjoj kush
avatar
number3

njeri thjesht

283


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jam unė ???

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 06.01.13 14:05

ORE ''3-SHI''ME SA KUPTOJ TI NUK DI TE LEXOSH FJALET,RRESHTAT DHE KUPTIMIN E TYRE KESHTU QE MOS U NGATERRO TE KEQEN XHAI SE TY PERRALLAT TE DUKEN DHE I MERR SI TE VERTETA DHE TE VERTETAT SI PERRALLA.TI MUND TE JESH ENDE NE BOTEN E...
avatar
Dimitrov Xhunga

192


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jam unė ???

Mesazh  number3 prej 06.01.13 16:43

dimitriv me mire ZOTI ju ktheft tek e ver8a dhe jo budizmi e jainizmi e shum rryma filozofike dmth marrinat.......sidarta gautama dhe mahavira dije mire nese kan bere mrekulli kan qen engjuj qe u rrebeluan nga qielli si puna e satanit e shum engjuj tjer rrebel e budallej qe u mahniten nga madheshtia e tyre e tani jan te vdekshem.......u pershendes dhe KRISHTI u udhezoft
avatar
number3

njeri thjesht

283


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jam unė ???

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 07.01.13 15:25

number3 shkruajti:dimitriv me mire ZOTI ju ktheft tek e ver8a dhe jo budizmi e jainizmi e shum rryma filozofike dmth marrinat.......sidarta gautama dhe mahavira dije mire nese kan bere mrekulli kan qen engjuj qe u rrebeluan nga qielli si puna e satanit e shum engjuj tjer rrebel e budallej qe u mahniten nga madheshtia e tyre e tani jan te vdekshem.......u pershendes dhe KRISHTI u udhezoft
SEC KE THENE AS VETE SE MERR VESH...TI JE NE BOTEN E CUDIRAVE
avatar
Dimitrov Xhunga

192


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jam unė ???

Mesazh  number3 prej 07.01.13 17:18

flm gjithsesi per komplimentin
avatar
number3

njeri thjesht

283


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jam unė ???

Mesazh  Jetmira prej 02.01.14 20:47

diten qe do te di se kush jam... nuk do jem me!
avatar
Jetmira

898


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush jam unė ???

Mesazh  orkida_al@yahoo.com prej 02.01.14 21:39

Kur te kuptojme te fshehten apo te verteten besoj sdo i perkasim me kesaj bote qe duhet te jete si me thene klasa e para fillorja.Une jam myslymane megjithate e praktikoj fene deri aty ku ma pranon llogjika ime.
avatar
orkida_al@yahoo.com

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi