Pas goditjes nė tru, flet si uellsian

Shko poshtė

Pas goditjes nė tru, flet si uellsian

Mesazh  Luli prej 30.12.12 19:39

Pas goditjes nė tru, flet si uellsian

Njė anglez ėshtė zgjuar pas goditjes nė tru, qė e kishte pasur pėr tre javė, dhe pastaj ka filluar tė flasė rrjedhshėm gjuhėn qė pėrdoret nė Uells, publikoi sot gazeta Digital spy.

Tri javė pas goditjes nė tru, Alun Morgan ka filluar tė flasė gjuhėn uellsiane, ndėrsa qė nuk arrinte tė kujtonte fjalėt anglisht. Morgani (81), i cili jeton nė Bathwik, ka qenė nė Uells gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, para 70 vjetėve. Ndonėse atėkohė pati qėndruar nė mesin e uellsianėve, ai pohon se kurrė nuk e ka mėsuar gjuhėn e tyre.

Morganit ėshtė diagnostikuar me sėmundjen afazi, dėmtim i qendrės tė tė folurit nė tru. Mjekėt besojnė se ai pavetėdijshėm e ka mėsuar gjuhėn e uellsianėve si fėmijė dhe se goditja nė tru nė njė mėnyrė ia ka “hapur” atė dijeni tė fituar para 70 vjetėve.

“Nuk kam jetuar nė Uells prej se jam kthyer nė Angli pas luftės. Fjalėt nė anglishte gradualisht mė janė kthyer nė kujtesė, por nuk ishte aspak e lehtė”, tha Morgan.

Njė sindromė e tillė ishte regjistruar edhe nė Norvegji, kur njė grua, pas goditjes qė e kishte pėsuar gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, nė vend tė norvegjishtes kishte filluar tė flasė njė gjermanishte tė pastėr.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

https://facebook.com/psikologjiajone

Mesazh  Muneer prej 31.12.12 12:28

Nuk ka asgje paranormale ketu! Nenvetedija i rregjistron te gjitha, dhe pas goditjs ne tru i jane rishfaqur! Eshte fenomen shume i shpeshte!
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi