Ėndrrat janė imazhet e ndjenjave

Shko poshtė

Ėndrrat janė imazhet e ndjenjave

Mesazh  Odin prej 26.12.12 19:57

Ėndrrat janė imazhet e ndjenjaveMargaret Phillips Johnson, e cila jep leksione pėr analizėn e ėndrrave nė Institutin C.G. Jung nė Los Angeles thotė se "njė ėndėrr mund tė mendohet si njė letėr qė e pandėrgjegjshmja i dėrgon tė ndėrgjegjshmes".

Kjo letėr, gjithsesi, ėshtė shkruar me hieroglifė. E duke e ndėrlikuar ēėshtjen edhe mė tej, mund tė themi se ka aq gjuhė tė shkruara nė hieroglifė sa ē'ka edhe ėndėrrimtarė. Ndaj, njė imazh i marrė nga njė ėndėrr mund tė nėnkuptojė diēka pėr njė person dhe diēka tjetėr pėr njė person tjetėr.

Guri i Rozetės pėr interpretimin e ėndrrave u zbulua nė vitet '70 nga psikologėt Richard Corriere dhe Joseph Hart, tė cilėt e pėrfshinė nė librin e tyre "The Dream Makers: Discovering Your Breakthrough Dreams".

Disa vite mė pas, komuniteti i tyre terapeutik, "Qendra pėr Ndijimin e Terapisė" nuk funksionoi mė dhe rezultoi nė rastin mė tė keq, mė tė gjatė e mė tė kushtueshėm tė psikoterapisė komplekse. Bashkė me gjithēka tjetėr tė humbur nė atė kataklizmė ligjore dhe emocionale kjo ishte, sidoqoftė, njė mėnyrė e re dhe e mrekullueshme e tė kuptuarit dhe tė mėsuarit nga ėndrrat e dikujt.

Kjo ėshtė e lehtė pėr t'u kuptuar, por mė e thellė nė domethėnien e saj dhe Corriere, Hart dhe miqtė e tyre trapistė zbuluan se ėndrrat janė imazhet e ndjenjave. Ndjenjat qė ne pėrjetojmė nė ėndrrat tona janė ajo ēfarė ėshtė kuptimplotė nė lidhje me ato. Imazhet dhe ngjarjet qė paraqiten nė ėndrrat tona janė shprehja e kėtyre ndjenjave. "Jam nė njė motoskaf.

Dikush tjetėr po e drejton atė. Ata po e ngasin shpejt dhe jam i frikėsuar. Po u them atyre ta ngadalėsojnė shpejtėsinė dhe tė jenė mė tė kujdesshėm". Kjo ėshtė njė ėndėrr qė na tregon se nuk i kemi gjėrat nėn kontroll.

Ndoshta dikush tjetėr po e drejton jetėn tonė. Ndoshta ėshtė njė aspekt i personalitetit tonė, zemėrimi apo kapadaillėku, ai qė po bėn zgjedhjet mė kritike qė ndikojnė nė sigurinė apo lumturinė tonė. Kjo ėndėrr jo vetėm qė na ofron njė vizion tė qartė se dikush apo diēka tjetėr po kontrollon situatėn aktuale, por ne kuptojmė edhe vetveten, inteligjencėn, kujdesin dhe ndjeshmėrinė lidhur me qenien tonė.

Friedrich Nietzsche thekson se ne tė gjithė jemi artistė nė ėndrrat tona. Mendjet tona ėndėrrimtare janė tė afta tė rikrijojnė skena familjare dhe persona tė afėrt me qartėsi tė madhe dhe me njė vėmendje tė pabesueshme deri nė detaje.

Ne mund tė krijojmė gjithashtu nė ėndrrat mė origjinale edhe vende tė jashtėzakonshme, ngjarje apo situata pa sforcon mė tė vogėl tė kujtesės. Nuk ka gjė mė tė jashtėzakonshme se tė qenit i njė shkrimtari nė mendjen e njė ėndėrruesi. Fjalėt, tingujt dhe imazhet vijnė nga e pandėrgjegjshmja jonė, duke riprodhuar realitetin nė mėnyrė kaq tė besueshme saqė rrallė e dimė se po ėndėrrojmė nė momentin e pėrjetimit tė ėndrrės, emocionalisht dhe intelektualist nė realitetin imagjinar tė ėndrrave.

Por, arti i tė ėndėrruarit ėshtė mė shumė se thjesht pikturimi i imazheve perfektė. Ka njė zgjuarsi tė thellė misterioze dhe tė padukshme pas skenės sė ėndrrave tona, gjė qė na nxjerr nga kaosi dhe dhimbja, nga veset e kėqija dhe sjellja e parregullt, duke u pėrpjekur tė na informojė pėr atė qė nė tė vėrtetė jemi dhe ēfarė duhet tė bėjmė jetėn reale pėr tė qenė tė shėndetshėm, tė lumtur tė lirė dhe tė sigurt.

Ashtu si arti i madh, ėshtė pėrmbajtja morale dhe intelektuale e ėndrrave tona ajo qė na bėn tė vetėdijshėm pėr t'i shqyrtuar ato me vėmendjen, pa marrė parasysh aftėsinė e thjeshtė pėr tė krijuar njė botė tėrėsisht imagjinare.

Kėto janė dhjetė leksione pėr t'ju bėrė tė hyni nėpėrmjet gjuhės sė ėndrrės nė njė botė mė tė madhe tė vetvetes .

Meqenėse tė gjithė jemi pikėrisht nė kėtė rrugė, nuk mund tė themi se ku mbaron ajo. Por, gjithnjė e dimė sesa rrugė kemi bėrė dhe se ēdo pjesė e udhėtimit tonė na sjell kujtimet e veta.

Kjo ndihmon pėr tė shkruar ėndrrat tona dhe pėr tė folur pėr to. Disa prej tyre mund tė jenė tė lehta pėr t'u kuptuar, tė tjerat do t'ju mundojnė pėr pak kohė. Kuptimi I ėndrrave tona ėshtė mė shumė art sesa shkencė.

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi