Intuita e Frikės

Shko poshtė

Intuita e Frikės

Mesazh  Berti69 prej 18.12.12 23:38

Intuita e FrikėsNjėsoj si kafsha, njeriu mund tė nuhasė aromėn e frikės

Edhe qenia njerėzore, ashtu si edhe kafshėt, ėshtė nė gjendje tė ndiejė aromėn e frikės apo neverisė: njė aftėsi qė nuk ka humbur kurrė dhe mund tė pėrdoret nė situata rreziku

Qenia njerėzore, nė fund tė fundit ėshtė njė kafshė. Dhe si e tillė, ka ruajtur nė kohė disa karakteristika arketipale qė e bėjnė tė sillet nė mėnyrė tė caktuar kundrejt situatave tė caktuara. Njė nga kėto ėshtė aftėsia pėr tė komunikuar pėrmes nuhatjes ndaj disa emocioneve tė tilla si frika apo neveria.

Kjo karakteristikė fiziologjike, e cila mesa duket nuk ka humbur asnjėherė tek njeriu, ėshtė bėrė objekt i njė studimi tė shkencėtarėve tė Universitetit tė Utrehtit, nė Vendet e Ulėta, i cili ėshtė botuar mė pas nė revistėn ‘Psychological Science’.

Pėr tė zbuluar se njeriu e ka ende aftėsinė pėr tė komunikuar edhe pėrmes nuhatjes, studiuesit kanė analizuar disa kampionė djerse nga 10 vullnetarė tė cilėt asistonin nė skena tė neveritshme ose tė frikshme nga skena tė filmave horror. Nė fazėn e dytė tė studimit, dr Gun Semin dhe kolegėt e tij u kėrkuan 36 vullnetareve femra qė tė nuhasnin mostrat e djersės ndėrsa i nėnshtroheshin njė testi vizual qė shėrbente pėr tė projektuar emocionet e tyre.

Nė momentin qė gratė nuhasnin djersėn e marrė gjatė njė skene tė njė filmi horror, hapnin sytė me njė shprehje qė tregonte frikė. Ndėrkohė, nė rastin e nuhatjes sė njė mostre djerse tė marrė gjatė njė skene tė neveritshme, edhe femrat reagonin me tė njėjtėn shprehje neverie.

Rezultatet tregojnė se jo vetėm qė gratė nė krahasim me meshkujt, janė mė shumė tė ndjeshme ndaj aromave, por qė tek njerėzit nė pėrgjithėsi, ende nė subkoshiencėn e tyer ekziston dhe ėshtė aktive ndjenja e komunikimit dhe njohjes sė frikės dhe neverisė pėrmes nuhatjes.

“Kėto rezultate janė nė kontrast me hipotezėn e pranuar gjerėsisht se komunikimi i njeriut realizohet vetėm me anė tė gjuhės ose rrugėve vizuale”, – shkruajnė autorėt e studimit.

Por kjo mėnyrė komunikimi ėshtė ende e dobishme, pėr shembull, kur nuk ėshtė e mundur qė komunikimi tė bėhet nė mėnyrė tjetėr. Nė rast rreziku, ekziston mundėsia qė njerėzit tė vihen nė alarm nė tė njėjtėn kohė pa pasur nevojė tė bėrtasin ose ta bėjnė atė tė njohur nė mėnyra tė tjera, sidomos nė vendet e mbushura me njerėz, thonė hulumtuesit.

Nuhatja e frikės bėhet nė kėtė mėnyrė njė sinjal alarmi qė ‘thėrret’ trupin pėr t’u vėnė nė alarm, duke nxitur prodhimin e hormoneve tė tilla si adrenalina qė e pėrgatit personin tė reagojė nė rast rreziku. Ja pra, njė rast qė tregon se tė jesh ‘kafshė’ ėshtė akoma diēka e mirė.

avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Intuita e Frikės

Mesazh  Jetmira prej 21.12.13 9:42

Frika ėshtė reagim emocional i fuqishėm pėrballė pėrceptimit tė njė rreziku tė vėrtetė objektivisht apo imagjinar. Eshtė njė ndjenjė shqetėsimi e thellė kur jemi pėrpara njė rreziku qė na kanoset drejtpėrdrejt a pėrpara njė rreziku tė ardhshėm, pėrpara njė fatkeqėsie etj. [1]

Frika, zakonisht, ėshtė e lidhur me sjelljet specifike tė ikjes dhe shmangies, ndėrsa ankthi ėshtė rezultat i kėrcėnimeve tė cilat janė perceptuar si tė pakontrollueshėm ose tė pashmangshėm. Vlen tė pėrmendet se frika shoqėron ngjarjet e ardhshme, tė tilla si njė pėrkeqėsim tė njė situatė, apo vazhdimi i njė situate qė ėshtė e papranueshme. Frika mund tė jetė gjithashtu njė reagim i menjėhershėm pėr diēka e cila ndodh aktualisht.

Tė gjithė njerėzit kanė njė pėrgjigje instinktive ndaj njė rreziku potencial, i cili nė fakt ėshtė i rėndėsishėm pėr mbijetesėn e tė gjitha llojeve. Reagimet e nxjerra nga frika shihen nėpėrmjet avantazheve nė evolucionin. Frika mund tė jetė njė faktor i cili mund tė manipulojė dhe controllojė jetėn e njė individi.

Gjate momentit qe njerezit perjetojne frike kjo gje nese eshte ne nivele te larta mund te shoqerohet me nje seri simptomash si:

Veshtiresi ne frymemarrje Gjendje te ftohti ose te nxehti Rrahje te shpejta zemre ose rendim zemre Mpirje ose mornica Ndjenje mbytjeje Ndjenja jo te verteta te pergjithshme Djersitje Marrje mendsh, te fiket Dridhje Frike nga vdekja Te vjella ose shqetesime te tjera trupore/fiziologjike Frike nga humbja e kontrollit ose frike se mos ēmendesh Dhimbje kraharori apo gjendje jo rehatie
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Intuita e Frikės

Mesazh  Flavius prej 21.12.13 14:54

Kurre nuk duhet te kemi frike.
Nga ēka te kemi frike? Nga lendimi, nga vrasja, nga poshterimi?
Pse te kemi frike kur nuk vdesim?

Nuk duhet te kemi frike nga asgje.
avatar
Flavius

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Intuita e Frikės

Mesazh  syri i art prej 21.12.13 16:41

frika...kjo fjal kaq e demshme per njerezimin.kjo fjal esht baz per te gjitha te ligat qe ndodhin neper Bot.dhe esht pothuajse fjala e par qe i mesohet femijes,duke menduar se i bejm mir,ne fakt i bejm keq...njeriu esht krijes hyjnore,nga kush duhet te ket frik,nga krijuesi jooo...atehere pse frika...une mendoj se friken e predikojn te menqurit si mjeshtri per arritjen e qellimeve te tyre te liga,me shfrytezimin e shumices se paditur,ne menyra te ndryshme.kto gjera sod shihen qart,feja, politika,mjetet e dez,informimit,etj...                 PASI QE JEMI QENJE HYJNORE,JEMI TE PAISUR ME DIQKA TE NATYRSHME E PSE MOS TA THELLOJM SA MA SHUM,DUKE FILLUAR NGA VETJA,DASHURIA,KJO NUK ESHT VETEM FJAL,KJO ESHT FUQIA JON,te dhurojm sa me shum ate qe esht ne natyren ton...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Intuita e Frikės

Mesazh  Berti69 prej 21.12.13 22:50

Frika ekziston ne dy forma, psikologjike dhe biologjike.

Frika biologjike lidhet me mbijetesen e trupit, ajo eshte cdo here prezente, madje edhe te njerezit shume shpirteror!

Por frika psikologjike nuk eshte prezente tek njerezit e ngritur shpirterisht sepse ata nuk e kane egon e tyre sikur njerezit e zakonshem.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Intuita e Frikės

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi