Shqisa e gjashtė, aftėsi e mbinatyrshme?

Shko poshtė

Shqisa e gjashtė, aftėsi e mbinatyrshme?

Mesazh  Zattoo prej 19.06.12 15:32

Shqisa e gjashtė, aftėsi e mbinatyrshme?

Habia nuk ėshtė ndjenja e vetme qė ka njeriu kur para tij qėndron personi qė ka aftėsi mbinatyrore, edhe pse nga kjo mund tė fillojmė kėrkimin e shqisės sė gjashtė. Sa mė shumė zbulime qė bėhen pėr trurin e njeriut, pothuajse po aq pyetje lindin pėr kėtė ēėshtje.

Ėshtė zbuluar se truri i njeriut ėshtė shumė mė i madh nė krahasim me mesataren e jetės qė ai jeton, nga 60-80 vjet. Nga kapaciteti i madh i trurit, nga kėto, nuk pėrdorim mė shumė se 10%. Shumė pjesė tė trurit mbesin tė paprekura, tė pashpenzuara dhe pėr to nuk dimė pothuajse asgjė.

Truri ka aftėsi tė prodhojė mėse 1000 simbole nė minutė dhe nga gjithė kjo, ne kemi aftėsi vetėm tė lexojmė, tė shkruajmė dhe tė themi disa fjalė brenda njė minuti.

Nė krahasim me kapacitetin tonė mendor, gjuha qė pėrdorim ėshtė shumė e thjeshtė. Ky konkluzion na bėn tė shtrojmė disa pyetje dhe tė konstatojmė disa gjėra interesante: Si mund ta kemi trurin aq tė madh, pėr njė kohė aq tė shkurtėr jete?

Megjithatė, ka disa njerėz shumė tė veēantė qė kanė aftėsinė e jashtėzakonshme qė tė vėnė nė pėrdorim edhe atė anė misterioze dhe tė papėrdorur tė trurit me anė tė shqisės sė gjashtė.

Bie telefoni dhe kemi ndjesinė se e dimė kush po merr, shohim nė ėndėrr njė aksident dhe ai ndodh njė ditė mė pas, jemi nė njė situatė dhe kemi ndjesinė se e kemi jetuar mė parė.

Kėto dhe shumė pėrvoja tė tjera "misterioze" i pėrjetojmė nė jetėn tonė tė pėrditshme. Shikimi, dėgjimi, prekja, shija dhe nuhatja, janė shqisat qė i njohim mirė, por pikėpyetjet e mėdha dalin kur flitet pėr njė shqisė tė gjashtė, tė cilėn disa mohojnė ta kenė, tė tjerė thonė se e zotėrojnė e tė tjerė e cilėsojnė si legjendė.

Nėse ėshtė e vėrtetė qė ekziston, ku ndodhet, a mund tė zhvillohet, kėto dhe shumė pyetje tė tjera kanė tashmė njė pėrgjigje. Shqisa e gjashtė ndodhet nė njė pjesė tė trurit qė na ndihmon nė zgjidhjet e rėndėsishme, duke gjetur njė rrugė tė ndėrmjetme ndėrmjet arsyes dhe ndjenjės.

Shqisa e gjashtė ekziston dhe ndodhet nė tru midis dy hemisferave.
Kjo pjesė e trurit ėshtė si njė sistem alarmi, qė na paralajmėron kur do tė ndodhė diēka.

Gjithēka funksionon si njė qark qė na jep informacione nė mėnyrė tė tillė qė ne tė arrijmė tė mendojmė dhe tė veprojmė nė varėsi tė situatės.

Ky zbulim ėshtė bėrė dy vjet mė parė nga dy shkencėtarė tė Washington University nė St. Louis. Mendohet se intuita ka lidhje me njė transmetim tė saktė dhe tė shpejtė tė informacioneve qė japin shqisat she se logjika ndodhet nė hemisferėn e majtė tė trurit tė njeriut.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi