E Verteta Definitive ! Rreth 21 Dhjetorit 2012

Shko poshtė

E Verteta Definitive ! Rreth 21 Dhjetorit 2012

Mesazh  Pellumb039 prej 18.12.12 17:10

Jemi duke jetuar ne nje prej periudhave me te keqia qe kane ekzistuar ndonjehere.Zgjohuni perpara se t'ju zgjojne armiqte tuaj.Cdo njeri prej nesh ka pergjegjesite e tij, lerini menjane gjerat e kota te kesaj bote e perpiquni qe te fokusoheni ne realitetin e hidhur ne te cilin po jetojme.Zgjohu o njeri zgjohu.Mos rri ne anen e spektatoreve ne kete jete, por perpiquqe te jesh nje aktor qe luan rolin tend ne te.



avatar
Pellumb039

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Verteta Definitive ! Rreth 21 Dhjetorit 2012

Mesazh  Elsavrana prej 18.12.12 21:46

Tingellojne si te verteta..po mire kjo ELITE vetem do te jetoje? Ku eshte kenaqesia e tyre???
avatar
Elsavrana

53


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Verteta Definitive ! Rreth 21 Dhjetorit 2012

Mesazh  Pellumb039 prej 18.12.12 23:59

elsavrana shkruajti:Tingellojne si te verteta..po mire kjo ELITE vetem do te jetoje? Ku eshte kenaqesia e tyre???

Duke u nisur nga ana bashkohore dhe ajo fetare kjo elite punon per te sjell nje rend te ri boteror nen sundimin e nje qenje te mbinatyrshme nga ana fetare njihet si Degjalli-Antikrishti

JO nuk do jetoj vetem elita por do te ket reduktim te popullates pasi qe eshte e pamundshme kontrolli mbi te gjithe
Knaqesia e tyre eshte se mendojn se do te filloj nje epoke e arte (spirituale,intelegjenc me te larte,hapje e syrit 3 (chakrave)periudh ku secili njeri do te gjej veten e ksi gjana koti).

PO e verteta eshte se po mundohen qe njerezit qe ti largojn nga rruga e vertet nga natyra e paster e njeriut besimin ne Zot dhe nenshtrimi ndaj ti !
Mendjelehtit dhe njerzt pa dinjitet do e pasojn at
avatar
Pellumb039

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Verteta Definitive ! Rreth 21 Dhjetorit 2012

Mesazh  Fjori prej 19.12.12 13:40

Mua me duket skenar i njohur! Meqe kushtet e njerezimit kane ndryshuar,teknologjia ka perparuar, "elita" thjesht po pershtat programin e vet,qe ne fakt ka filluar me fillimin e njerezimit,te pakten atij cikli qe ne njohim.

Viktimat jane besimtaret e thekur te te gjitha llojeve dhe qe tani u duket vetja si shpetimtare;eshte e njejta elite qe dikur ka shkruar e rishkruar sipas interesit "librat e shenjte" duke shpelare trurin miliona njerezve dhe kjo jo kot por per te derdhur gjak e ne menyrat me cnjerezore .Sa shpejt i harrojne besimtaret keto krime dhe habiten me ato qe jane programuar te vijne.Gjerat jane te thjeshta;duhen sy dhe mendje te hapura per t'i pare e kuptuar.Kjo vjen duke ndryshuar veten e jo te tjeret.

Pellumb039 shkruajti se epoka e arte,spiritualiteti,gjetja e vetes etj,qenkan gjana koti,une do i thosha tķ provoje njehere se jane e vetmja rruge jo per te shpetuar por per tķ dhene kuptim jetes,por nuk munden se me pare duhet te clirohen nga zinxhiret e arte e te padukshem.Per te na hapur syte ne,listat e njerezve te vrare jane te pafund;kjo ka nje kuptim.

Zgjohuni njerez jo nga armiqte se s'keni c'ti beni atyre,por nga budallalleku qe nuk na le te jemi ajo qe duhet te jemi,njerez.

Se besimtaret vertet nuk pranojne teorine e Darvinit qe thote se vijme nga majmuni,por ne fakt bejne pikerisht kete gje ;majmunin ,duke bere cķ thone te tjeret pa e menduar aspak se ne kete menyre jane si majmuni sot e kesaj dite.Nese ne nuk arrijme te celim faren njerezore brenda nesh,atehere kot themi se po jetojme;nuk kemi per te ndjere aromen dhe as shijen e jetes.

Duam apo s'duam jemi pre e frikerave qe i shtyjme tutje cdo moment por ato ngelen aty dhe vetem shtohen.vetem rritja e vetedijes i jep kuptim udhetimit tone.Ndrysho veten dhe bota behet me e mire, ky eshte mesazhi im.
avatar
Fjori

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Verteta Definitive ! Rreth 21 Dhjetorit 2012

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 19.12.12 14:25

Pershendetje!
U riktheva ne forum per tju dhene nje mesazh gjithe njerezve te friksuar nga 21 dhjetori. Mos u shqetesoni njerez qe keni lexuar dhe keni dije mbi boten dhe qenien tuaj. Shqetesohuni ju o njerez qe nuk dini asgje tjeter vecse te besoni ate cka ju thuhet!
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Verteta Definitive ! Rreth 21 Dhjetorit 2012

Mesazh  euterpa prej 19.12.12 14:38

E ke then tamam me vend meridian.
avatar
euterpa

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Verteta Definitive ! Rreth 21 Dhjetorit 2012

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 19.12.12 14:42

Nuk thash qe duhet me qene edhe aq i qete per vdekjen sic ishit shprehur ju ne nje material me pare. Vdekjen duhet ta kene frike te gjithe por nuk eshte fundi i botes frike per njerezit e devotshem.
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Verteta Definitive ! Rreth 21 Dhjetorit 2012

Mesazh  euterpa prej 19.12.12 15:31

Po un skam frik ta di se vdes e tani!! smund te shtirem dhe te them uua uua ua a a me kupton. Gjithsesi komenti lart i juaji me pelqeu!
avatar
euterpa

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Verteta Definitive ! Rreth 21 Dhjetorit 2012

Mesazh  Pellumb039 prej 19.12.12 15:42

Fjori e vlersoj mendimin tende por dhe une ketu jam ta mbroj pikpamjen time.
Ti na flet per epoken e arte dhe thua se eshte e vetmja rruge une te them jo faleminderit per keshillen
Hapja e chakrave te fut ne nje realitet alternativ ku te paraqiten halucinacione dhe kontkat me xhindet apo siq eshte e njoftur ne popull (shejtanet) per zgjidhjen e problemeve te nje individi,por une jo nuk preferoj kontaktin me ta, mbeshtetem te Zoti dhe asgje tjeter.

Ti na flet per viktimat "besimtaret"dhe thua qe librat e shenjt jane shkruar nga elita
Une te them e ke lexuar ndonjehere Kuranin famlarte ,fjalet e para te kuranit jane Lexo,Studio,Meso
lind pytja per ty a e ke lexuar apo flet me hamendsim
pyja e dyte nqfs e ke lexuar a e ke studiuar
dhe pytja e tret a ke qen ne gjendje te mesosh
Ti permenda keto fjale se pe shoh qart se ke munges dijenie sa i perket librit ne fjale qe eshte nje liber hyjnor
liber pa kundershtim dhe qe mbet i njejt per qdo kohe,lind pytja si ka mundesi qe nje liber qe eshte pa asnje gabim qe ta shkruajn njerzit kur ne e dim qe njerzit jane perplot me gabime
Kurani nė fakt sfidon tėrė njerėzimin nė lidhje me autorėsinė e tij hyjnore; me shumė guxim thotė: “Nėse ju dyshoni nė atė qė ia kemi zbritur robit tonė (Muhamedit a.s.), atėherė hartoni njė sure tė ngjashme me atė qė ia kemi shpallur atij! Thirrni nė ndihmė edhe dėshmitarėt tuaj (qė i adhuroni) nė vend tė Allahut, nėse jeni tė sinqertė. Nėse nuk mundeni, dhe kurrsesi nuk do tė mundeni, atėherė ruajuni zjarrit, lėndė djegėse e tė cilit janė njerėzit dhe gurėt dhe qė ėshtė pėrgatitur pėr tė ndėshkuar mohuesit.Si ka mundesi qe te jet shkruar nga elita ? Per me teper rreth librit ne fjale te sygjeroj : http://www.scribd.com/doc/114663621/Mendimi-Racional
http://www.scribd.com/doc/110932984/Kurani-dhe-Shkenca
avatar
Pellumb039

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

E verteta definitive per 21. 12. 2012

Mesazh  elektronika prej 19.12.12 22:01

Epo boll o pellumb "copy paste" nga faqet islamike
une po pres profecine tende te filloi lufta e 3 boterore por po te ikin datat ashtu si po iken dhe 21 dhjetori
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........



63


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Verteta Definitive ! Rreth 21 Dhjetorit 2012

Mesazh  Marlend prej 20.12.12 1:00

Pellumb039 shkruajti:Fjori e vlersoj mendimin tende por dhe une ketu jam ta mbroj pikpamjen time.
Ti na flet per epoken e arte dhe thua se eshte e vetmja rruge une te them jo faleminderit per keshillen
Hapja e chakrave te fut ne nje realitet alternativ ku te paraqiten halucinacione dhe kontkat me xhindet apo siq eshte e njoftur ne popull (shejtanet) per zgjidhjen e problemeve te nje individi,por une jo nuk preferoj kontaktin me ta, mbeshtetem te Zoti dhe asgje tjeter.

Ti na flet per viktimat "besimtaret"dhe thua qe librat e shenjt jane shkruar nga elita
Une te them e ke lexuar ndonjehere Kuranin famlarte ,fjalet e para te kuranit jane Lexo,Studio,Meso
lind pytja per ty a e ke lexuar apo flet me hamendsim
pyja e dyte nqfs e ke lexuar a e ke studiuar
dhe pytja e tret a ke qen ne gjendje te mesosh
Ti permenda keto fjale se pe shoh qart se ke munges dijenie sa i perket librit ne fjale qe eshte nje liber hyjnor
liber pa kundershtim dhe qe mbet i njejt per qdo kohe,lind pytja si ka mundesi qe nje liber qe eshte pa asnje gabim qe ta shkruajn njerzit kur ne e dim qe njerzit jane perplot me gabime
Kurani nė fakt sfidon tėrė njerėzimin nė lidhje me autorėsinė e tij hyjnore; me shumė guxim thotė: “Nėse ju dyshoni nė atė qė ia kemi zbritur robit tonė (Muhamedit a.s.), atėherė hartoni njė sure tė ngjashme me atė qė ia kemi shpallur atij! Thirrni nė ndihmė edhe dėshmitarėt tuaj (qė i adhuroni) nė vend tė Allahut, nėse jeni tė sinqertė. Nėse nuk mundeni, dhe kurrsesi nuk do tė mundeni, atėherė ruajuni zjarrit, lėndė djegėse e tė cilit janė njerėzit dhe gurėt dhe qė ėshtė pėrgatitur pėr tė ndėshkuar mohuesit.Si ka mundesi qe te jet shkruar nga elita ? Per me teper rreth librit ne fjale te sygjeroj : http://www.scribd.com/doc/114663621/Mendimi-Racional
http://www.scribd.com/doc/110932984/Kurani-dhe-Shkenca

epo nuk ka argument ma t'forte qe perforcon tezen e Fiorit sesa shkrimi i Pellumbit...gjths pergjigjen ma t'mire ashtu siē dikush e meriton e dha Elektronika...shpresoj qe Pllumbi t'fillojn me msu qe jo gjthē asht xhind e shejtan si ne prralla.....
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Verteta Definitive ! Rreth 21 Dhjetorit 2012

Mesazh  Pellumb039 prej 20.12.12 14:41

epo marlend fillove ta besh analistin ,qfaj kam une se ti je injorant dhe nuk kopton qfar them sigurisht qe kapaciteti i trurit tend nuk eshte ne gjendje ta perballoj !
avatar
Pellumb039

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Verteta Definitive ! Rreth 21 Dhjetorit 2012

Mesazh  Marlend prej 20.12.12 16:55

Pellumb039 shkruajti:epo marlend fillove ta besh analistin ,qfaj kam une se ti je injorant dhe nuk kopton qfar them sigurisht qe kapaciteti i trurit tend nuk eshte ne gjendje ta perballoj !
nuk e di e kujt asht injoranca ktu e jemja apo e jotja qe mundohesh mi ba balle diskutimit me prirje ofenduse..megjithate ju jeni aq shum te lidhun pas kuranit sa vazhdoni me shfaq gjthm e ma shum injorancen tuj fetare..vazhdoni kshtu se gjthm do ju han gjall ashtu sic po bajn sot me ju. Na merzt't kurani kurani,jo asht liber shkencet jo andej jo ketej nji koh qe jeni ma te mrapametunit ne glob(ma injorantat)
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Verteta Definitive ! Rreth 21 Dhjetorit 2012

Mesazh  euterpa prej 21.12.12 8:57

Mendoj mos diskutoni tani jopo kshu jopo ashtu secili ka menimet e vete dhe duhet te respektojm nj-tj. Hajdeni tani sheqyr dhe qe shpetum nga 21/12/2012 ju beni fjal kot

PAQE .. PAQE ..
avatar
euterpa

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Verteta Definitive ! Rreth 21 Dhjetorit 2012

Mesazh  Fjori prej 21.12.12 13:25

Jam dakort me parafolesen qe secili ka mendimin e vet;pikerisht ketu qendron problemi te 'mendimi vet' ,por me duket se jo te gjithe kane mendimin e vet,pellumbi i permbahet shkrimeve te gatshme e te dala me kohe jashte mode.Une nuk kam pse lexoj kuranin se me mjafton ajo qe citove Pellumb:-lende djegese e te cilit jane njerezit dhe guret dhe qe eshte pergatitur per te ndeshkuar mohuesit-
Nuk ka zot qe ndeshkon o njeri,nese zoti te ka krijuar,ai nuk e ka bere qe ti te rrish duke e adhuruar e duke iu trembur atij,por qe ta gezosh jeten ne plotesi si njeri perndryshe do te te bente kafshe apo tjeter gje.Vetem fjale prej zoti nuk jane keto;pra dalim tek elita meqe qellimi eshte i perbashket.Une te them se per mua me mire do ishte te mos egzistoja sesa te pseudojetoja ne gjendje frike duke adhuruar kot e duke u marre me budallalleqe.Sa per shejtanet apo cfaredo qofshin une s'kam pune e s'kam per te pasur sepse keto gjera nderhyjne tek ata qe me qellim i kane lene ne gjendje frike dhe pastaj gjoja besimi i ben te mbrojtur.Po arrite te behesh i vetedijshem asgje nuk te shqeteson,ne mendjen tende je Ti me idividualitetin tend dhe askush tjeter. Kete do "zoti" nga te gjithe;te behen njerez sic ka dashur ai qe te jene e jo frikacake.Mua nuk me ndeshkon kush pasi jetoj si dua pa cenuar aspak lirine e tjetrit dhe e lumtur qe "jam".Nuk adhuroj kend se nuk kam arsye,njekohesisht nuk le te me manipulojne.Jeta per mua eshte hyjnore,kete njoh,dhe e jetoj.nese do me duhet te shes shpirtin per te adhuruar apo nenshtruar c'fare do gjeje;do i jepja me mire fund per te qene prape vetja.
avatar
Fjori

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Verteta Definitive ! Rreth 21 Dhjetorit 2012

Mesazh  euterpa prej 21.12.12 14:16

Fjori te mbeshtes mendimin dhe un keshtu mendoj!
avatar
euterpa

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Verteta Definitive ! Rreth 21 Dhjetorit 2012

Mesazh  Pellumb039 prej 21.12.12 15:18

ik o marled o mendjeleht ,sigurisht qe jena te lidhur per Kuran se eshte e verteta.
Qka quani ju te prapambetur nenshtrimin ndaj Zotit eshte shenje falenderimi,mirnjohje dhe frike eshte i vetmi qe meriton te adhurohet sepse eshte ai qe te krijoj eshte ai qe po te mban ne jete edhe te ai do te kthehesh
Fjori Ti thua qe njeriu nuk eshte i krijuar qe te adhuroj zotin dhe mos ti trembet atij
Nje shembull per ty ,kur nje njeriut i jep nje dhurat ti sigurisht qe pret prej tij qe te falemderoj,e njejta gje vlen dhe me raportin tende me Zotin eshte ai qe ty te ka jepe aq te mira sa as qe smund ti numerosh.
Je i lire qe te zgjedhesh nga do ja mbash ,falemderimin apo mohimin ?
Zgjohu o njeri Kendellu !
Besimi nė Zot, shkon nė pėrputhje me kėrkesėn e njeriut pėr njė qėllim. Ēdo gjė rreth nesh ka njė qėllim, kėshtu qė, qėllimi kryesor i qenies njerėzore nuk ėshtė lumturia, por ėshtė njohja dhe adhurimi i Zotit. Pėrmbushja e kėtij qėllimi hyjnor, do tė rezultonte me kėnaqėsi dhe lumturi tė pėrjetshme .

Mos vallė, keni menduar qė Ne ju kemi krijuar kot (pa ndonjė qėllim) dhe qė nuk do tė ktheheshit te Ne (pėr t’ju gjykuar)?!” [23:115]
“A mos vallė, ata janė krijuar nga hiēi apo mos janė ata krijues tė vetvetes?! A mos vallė ata kanė krijuar qiejt dhe Tokėn?! Nuk ėshtė kėshtu, por ata nuk janė aspak tė bindur.” [52:35-36]

avatar
Pellumb039

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Verteta Definitive ! Rreth 21 Dhjetorit 2012

Mesazh  Marlend prej 21.12.12 16:11

Po ēudi e madhe me ty o Pllumb !!! Po maje besimin ti o njeri nuk ta ndalon askush por maje per vedi e mos u mundo kot mi ba edhe tjert musliman se gjthk beson ate qe don...asht shum e thjesht si nji e nji bajn dy!!
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Verteta Definitive ! Rreth 21 Dhjetorit 2012

Mesazh  Pellumb039 prej 21.12.12 16:34

marlend shkruajti:Po ēudi e madhe me ty o Pllumb !!! Po maje besimin ti o njeri nuk ta ndalon askush por maje per vedi e mos u mundo kot mi ba edhe tjert musliman se gjthk beson ate qe don...asht shum e thjesht si nji e nji bajn dy!!

Sigurisht qe e mbaj besimin per veti as ne nje moment nuk u perpiqa te bej sygjestion ty as as njerit.
Thjesht ju pergjigja pytjeve ironike te tua rreth premtivzimit dhe polemizova me fjorin.
avatar
Pellumb039

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

E verteta definitive per 21. 12. 2012

Mesazh  Enigmatiku prej 21.12.12 20:51

Po fjori ke shume te drejte ne mendimin tend. Por mos u mundo kot ti mbushesh mendjen Pellumbit. Ai ben pjese tek grupi qe e kane trurin te shpelare nga feja. Nuk perceptojne asgje pervec fese, ata e perceptojne qenien njerezore si skllav te zotit qe duhet ti falet atij gjithe diten. Dhe vete zotin si nje qenie mizore hakmarese dhe ndeshkuese jo si dhurues te jetes dhe lirise. Por nuk kane shume faj ashtu i kane edukuar dhe ashtu ndjehen mire. Nuk duan te dalin nga guacka ku jane vete mbyllur.
avatar
Enigmatiku

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Verteta Definitive ! Rreth 21 Dhjetorit 2012

Mesazh  Fjori prej 22.12.12 13:40

Edhe pse e kuptoj qe u zgjat si shume ky debat,prape ndjej se duhet te jap mendimin tim.

Se pari nuk eshte e vertete qe zoti na paska krijuar t'a adhurojme;kur ta paska thene ai kete?-une edhe pse kam kontakt te pandare me te nuk ma ka thene, perkundrazi me thote ne cdo cast shijoje jeten,mos e hidh poshte se s'ta kam dhene kot qe ta shperdorosh.

Se dyti, kur une dhuroj dicka dikujt kam shume emocion se a do ta pelqeje ai dhuraten sa do doja une dhe pikerisht kur tjetri e pelqen sinqerisht ( dhe kjo kuptohet) une ndjej nje kenaqesi te pa pare dhe per kete e falenderoj dhe aspak nuk pres mirenjohje sepse;isha une qe doja ta beja dhuraten,nuk me detyroi kush,atehere si te pres te me falenderoje?

I kerkove gje ti zotit te te krijonte qe u dashka ta adhurosh se paska bere ndonje gje te madhe?Aspak,deshte e te beri keshtu ti je i lare me te.

Une kurre nuk do ti kerkoja djalit tim mirenjohje qe e solla ne jete,pavaresisht qe e di shume mire qe vetem nga ana biologjike,por ndjej detyrim te kujdesem per te qe ai ta shijoje jeten.

Gjerat jane te thjeshta,jeta vijon pa reshtur,bari edhe pa ardhur pranvera,mjafton pak shi dhe ngrohtesi dhe del vete me nje krenari te cuditshme,por ne i komplikojme kot.

Une ia jam mirenjohese jetes dhe vetes qe di ta shijoj ate;te mrekullohem me nje lindje apo perendim dielli,me lulet qe celin e lulezojne pa dashur t'ia dine se kush i krijoi.Mendjen e kam per ta perdorur sa me mire e jo per te me perdorur ajo( te tjeret).

Dhe ai qellim qe paska njeriu sipas teje qe nuk eshte lumturia por adhurimi i zotit qe do te rezultonte me kenaqesi dhe lumturi te perjetshme,me vjen keq por ky me duket biznes i paster:bej kete sot te kesh ate neser??

Me jeten i nderuar nuk behet kompromis.Behu i denje per te dhe jetoje.Dhe se fundi me citatin e fundit ti hedh poshte gjithcka:Mos valle keni menduar qe Ne ju kemi krijuar kot...... Si ta kuptoj kete;kush jane keta Ne? dalim tek mendimi im qe nuk eshte vetem imi "elita" ?

Une nuk kam qellim qe ti apo te tjeret qe besojne si ti te ndryshojne qendrimin e tyre;por te pakten jini njehere te vetme te sinqerte me veten pa u ndikur nga cfare dini dhe kujt iperkisni si besim,pyetni veten jo te tjeret dhe kur te arrini te degjoni zerin tuaj qe tani eshte i mbytur nga ulerimat e jashtme, atehere do kuptoni ndryshimin.
avatar
Fjori

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Verteta Definitive ! Rreth 21 Dhjetorit 2012

Mesazh  euterpa prej 24.12.12 8:58

Bravo Fjori mos fol me se e prish..
avatar
euterpa

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Verteta Definitive ! Rreth 21 Dhjetorit 2012

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi