21 dhjetori, fundi i tė kėqijave

Shko poshtė

21 dhjetori, fundi i tė kėqijave

Mesazh  Siroco prej 18.12.12 12:09

21 dhjetori, fundi i tė kėqijaveMos kini frikė. E keqja thonė nuk ka fund, por edhe mira ėshtė e pafund. Varet se si e sheh situatėn. Besoni tek me e mira dhe ajo do tė ndodhe, kjo gjė vlen edhe pėr kėtė 21 dhjetor.

Nėse do t’u referoheshim majave tė famshėm dhe tė shumėpėrmendur, por edhe spiritualisteve tė tjerė nuk ka asnjė arsye pėrse tė frikėsohemi nė kėtė fundviti.

Sipas teorive pozitiviste shpirtėrore, periudha nė tė cilėn jetojmė ėshtė njė periudhė tranzicioni nga njė epokė nė tjetrėn dhe ėshtė krejtėsisht e natyrshme siē janė tė natyrshme ciklet, ndryshimet dhe transformimet nė jetėn tonė dhe atė tė shtėpisė sonė tė madhe tė perbashket: Universit.

Vete presidenti i Bolivise, Evo Morales, vendi i te cilit ka qene nje nder tokat ne te cilat u zhvillua civilizimi i majave, para disa muajsh deklaroi ne Kombet e Bashkuara se 21 dhjetori eshte fundi i egoizmit dhe fillimi i vellazerise, fundi i ndarjes dhe fillimi i bashkimit, fundi i genjeshtrave dhe fillimi i tė vėrtetės.

Duke iu referuar majave, kjo periudhe drejt se ciles po shkojme do te jete nje periudhe tranzicioni shpirteror drejt nje ndergjegjie me te larte.

Ky ndryshim ciklik do te ndodhe jo vetem per qeniet qe banojne ne kete planet, por edhe per planetin vete, sepse asgje nuk eshte e ndare, gjithēka eshte ne unitet dhe ne te gjithe ndikojme ne fatin dhe ardhmerine e njeri-tjetrit, pretendojnė majat.

Le te mendojme pozitivisht dhe te besojme se njerezimi, pavaresisht gjithe sfidave dhe vuajtjeve qe ka kaluar prej mije-vjeēaresh ka te ardhme dhe kjo e ardhme do te jete ajo qe ne kemi ndertuar gjithmone ne zemrat tona, edhe pse rralle e kemi pare te materializuar ne jete: Nje e ardhme ku njerezit do ta njohin njeri-tjetrin si vellezer dhe ta trajtojne si te tille.

Gjithsesi, per mosbesuesit e dyshuesit, per ata qe nuk e dine kuptimin e fjales apokalips, qe vjen nga greqishtja e lashte, ajo do te thote: “hapje”, “shpalosje”, “dalje ne drite” e jo shkaterrim e fund.

Edhe ne kete rast do te kishim vetem te mira sepse vetem dalja ne drite e te vertetave te ben te lire dhe ky do te ishte dhe fillimi i mbare i nje epoke te re te ngritjes dhe ndriēimit shpirteror.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 21 dhjetori, fundi i tė kėqijave

Mesazh  euterpa prej 18.12.12 14:07

Edhe un keshtu mendoj... Meditoni ooo njerez .....
avatar
euterpa

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi