Tuneli ku ulėrimat tmerrojnė kalimtarėt

Shko poshtė

Tuneli ku ulėrimat tmerrojnė kalimtarėt

Mesazh  Odin prej 17.12.12 13:35

Tuneli ku ulėrimat tmerrojnė kalimtarėtQyteti kanadez Niagara Falls mund tė jetė i njohur pėr faktin se ndodhet pranė ujėvarave mė tė famshme nė botė, por pėr ata tė cilėt janė fansa tė dukurive paranormale dhe tė metafizikės, ekziston njė histori e ēuditshme qė tregohet nga vendasit dhe qė izolon fantazinė e ēdokujt, mė shumė nga mrekullitė e natyrės!

Legjenda e frikshme kacavjerrėse urbane, i pėrket njė kalimi tė vogėl tė ndėrtuar me blloqe gėlqerorė, e njohur si Screaming Tunnel, qė u ndėrtua fillimisht si sistem kullues nėn Grand Trunk Railway – tashmė hekurudha kanadeze. Tuneli u lejonte kafshėve, tė kalonin lirshėm nėn hekurudhė ndėrsa njėkohėsisht kryej dhe procedura e kullimit tė tokave nga i njėjti kalim.

Deri kėtu ēdo gjė nė rregull, por ka dhe njė anė tė errtė! Sipas mitit laik, tuneli ėshtė i mallkuar, nga fantazma e njė vajze tė vogėl e cila i shpėtoi flakėve tė njė ferme dhe u strehua nė muret e tunelit. Ekzistojnė dhe shumė interpretime tė ndryshme tė kėsaj historie.

Njėra prej kėtyre interpretimeve, thotė se i ati i kėsaj vajze, ishte ai i cili i vuri flakėn vajzės sė tij, kur humbi kujdesin e fėmijėve tė tij, pas njė divorci tė keq. Njė tjetėr histori thotė se vogėlushja u pėrdhunua brenda nė tunel dhe pėrdhunuesit dogjėn trupin e saj me qėllim qė tė zhduknin gjurmėt.

Thuhet se nėse dikush ndez njė shkrepėse brenda nė tunel, dėgjohen ulėrimat kacavjerrėse qė vijnė nga thellėsia e tė vajzės sė legjendės!
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi