Kallamarėt vetėvriten

Shko poshtė

Kallamarėt vetėvriten

Mesazh  Odin prej 17.12.12 13:28

Kallamarėt vetėvritenBiologėt e Kalifornisė po luftojnė pėr tė deshifruar fenomenin, tė cilin ata patėn fatin ta vėzhgonin tė dielėn e kaluar nė plazhet e rrethit Santa Cruz nė rajonin e Gjirit Monterey.

Njė mėngjes tė bukur bregu u mbush me mijėra trupa kallamarėsh Humboldt (lat. Decidicus gigas), tė cilėt pėr ndonjė arsye tė dukshme kishin dalė nė rėrė, njofton CBS.Njerėzit madje u pėrpoqėn t’i kthenin kallamarėt, tė cilėt ishin ende gjallė, nė det, por ata me kėmbėngulje kėrcenin sėrish nė rėrė.

Shkencėtarėt sugjerojnė se njė nga shkaqet e mundshme tė vetėvrasjes masive tė kėtyre kafshėve mund tė jetė ngrohja globale.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kallamarėt vetėvriten

Mesazh  Elson F Preci prej 17.12.12 18:27

Mesa duket kane kaluar ne fazen finale te depresionit keta kallamare
avatar
Elson F Preci

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kallamarėt vetėvriten

Mesazh  mereli prej 17.12.12 20:35

hahahaha skan faj dhe ato te shkretet...jan friksuar nga 21 dhjetori me keq se ne...lol
avatar
mereli

Jetoje jeten pa frike...sepse eshte shume e shkurter...

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kallamarėt vetėvriten

Mesazh  euterpa prej 18.12.12 14:03

ahahhahahahah sa kam qesh ..... edhe kto te shkretat e ndjen qe po vjen fundi hahahahha
avatar
euterpa

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kallamarėt vetėvriten

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi