Zjarri nė Mitologjin Shqiptare

Shko poshtė

Zjarri nė Mitologjin Shqiptare

Mesazh  Neo prej 16.12.12 22:32

Zjarri nė Mitologjin Shqiptare
Adhurimi i zjarrit ishte baza e ceremonive fisnore shqiptare. Njerėzit besonin se zjarri nė vatėr kish njė fuqi tė madhe shėruese dhe pastruese.

Pėr kėtė arsye, pėrpara ndonjė feste, atė e mbanin ndezur tė tėrė natėn, verė a dimėr qoftė. Ai qė kujdesej pėr tė, ati, pra i pari i shtėpisė, duhet kundruar si roja priftėrore e zjarrit.

Nga ana tjetėr, zjarri mbahej ndezur nė dhomėn e lehonės pėr 40 ditė rresht. Fikja e zjarrit nė tė tilla raste ishte njė ogur i keq. Besoj se po tė fėrshėllente zjarri, po bisedonin armiqtė e shtėpisė, po tė kėrciste, do tė ngordhte bagėtia.


Marrė nga Fjalori i Mitologjisė dhe Demonologjisė Shqiptare.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi