Kur vjen vdekja ? Nje teori interesante

Shko poshtė

Kur vjen vdekja ? Nje teori interesante

Mesazh  mereli prej 16.12.12 22:12

Kur vjen vdekja ? Nje teori interesante.Si mendoni ju?

Psikiatėr, patolog, doktor i filozofisė dhe mjekėsisė, shefi i Katedrės sė Mjekėsisė Sociale nė Universitetin shtetėror rus, Evgenij Ēernosvitov, e ka dredhur Rusinė, Evropėn dhe gjithė botėn me teorinė se vdekja tek njerėzit mund tė parashikohet pavarėsisht nga sėmundjet apo vjetėrsia.

Kjo teori ėshtė bėrė me tė vėrtetė shumė e famshme. Profesori Ēernosvitov e ka prezantuar teorinė – vdekja vjen kur tė dyja anėt e fytyrės bėhen simetrike!

Profesori rus gjithė jetėn i studion fytyrat e njerėzve. Ai nė banesėn e tij ka koleksion prej disa qindra maskash njerėzore pas vdekjes sė njerėzve, madje edhe tė Pushkinit, Dostoevskit, Majakovskit, Eseinit, Napolonit.

Fytyrat e tė vdekurve janė simetrike, thotė Ēernosvitkov. Dihet qė ana e majtė dhe e djathtė e fytyrės dallohen, por kur afrohet vdekje ato bėhen simetrike dhe kur tė arrijnė simetrinė vjen vdekja.

Ai thotė se tė rinj tė cilėt nuk kanė qenė tė sėmurė, kurse kanė vdekur – fytyra para vdekjes ėshtė niveluar. Profesori tregon se si njė polic i ri ia ka treguar fytyrėn e vet se ėshtė simetrike. I ka thėnė se kjo ėshtė vetėm teori, por djaloshi ėshtė vrarė vetėm disa orė mė vonė.

avatar
mereli

Jetoje jeten pa frike...sepse eshte shume e shkurter...

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi