Fatet nė Mitologjinė Shqiptare

Shko poshtė

Fatet nė Mitologjinė Shqiptare

Mesazh  Neo prej 16.12.12 22:10

Fatet nė Mitologjinė ShqiptareFigura tė besimeve popullore dhe pėrrallave, qė pėrfytyrohen si tri gra qė vijnė natėn e tretė te djepi i tė posalindurit dhe i caktojnė fatin e jetės.

Nė veriun e Shqipėrisė kėtė detyrė e kryejnė Orėt. Ēdo pėsim i njeriut i mvishet vendimit tė tyre, ndaj njerėzit ngushėllohen duke thėnė: kėshtu e shkruan Fatet. Natėn e tretė bėhet edhe kremtja e familjes, qė quhet poganiqe.

Pėr kėtė rast piqet njė bukė, e cila thyhet mbi djepin e fėmijės. Ndėr tė krishterė, pas kėsaj ceremonie i vihet emri fėmijės. Thirren edhe Fati, Vitore, Mira, Mirushe (E. Giordano, Fjalori), Orė (nė Veri), Fata (Hora e Arbėreshėve), Fėtresha (E. Giordano, Fjalori), Fatmira, Fatėza (E. Giordano, Fjalori), Fatie (De Rada, Raps., 14v), Fatia (Pederson, f. 205).

Marrė nga Fjalori i Mitologjisė dhe Demonologjisė Shqiptare.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi