Floēka – Nusja e Ujėrave nė Mitologjinė Shqiptare

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Floēka – Nusja e Ujėrave nė Mitologjinė Shqiptare

Mesazh  Neo prej 16.12.12 22:08

Floēka – Nusja e Ujėrave nė Mitologjinė ShqiptareNimfė e mitologjisė popullore shqiptare, qė pėrfytyrohej si njė vajzė e bukur me flokė tė gjatė.
Ajo ruante ujėrat e lumenjve dhe tė liqeneve.

Marrė nga Fjalori i Mitologjisė dhe Demonologjisė Shqiptare.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1417


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi