Pupėza nė Mitologjinė Shqiptare

Shko poshtė

Pupėza nė Mitologjinė Shqiptare

Mesazh  Neo prej 16.12.12 22:04

Pupėza nė Mitologjinė ShqiptareLegjenda pėr Pupėzėn shėmbėllen nė shumė anė me legjendėn e shndėrrimit tė motrės nė qyqe, vetėm se kėsaj here, ajo qė kthehet nė pupėz nuk ėshtė motra, por nusja, kurse i vrari nuk ėshtė vėllai, porse dy dhėndurrė, dy mėtues, qė duan tė venė kurorė me tė njėjtėn vajzė.

Ata ndeshen nė udhėkryq nė krye tė dy karvaneve me krushq dhe aty shkrepin pushkėt. Nusja e tmerruar dhe e cuditur, nis e bėrtet:”Mos! Jo! Prisni! Jo! Pu-pu-pu!” Po pėrleshja vazhdon dhe nusja qė s’mund tė bėjė asgjė, i shikon dhe e tmerruar bėn vetėm “Pu-pu! Pu-pu!”

Zallahia nuk zgjat shumė, sepse nė tėrbim e sipėr, krushqit vrasin njėri-tjetrin, aq sa nuk mbetet askush gjallė. Nusja e tmerruar merr vrapin e ik nga sytė kėmbėt, duke bėrė pu-pu! pu-pu!

Dhe nė vrap e sipėr kthehet nė atė zogun e bukur qė sot quhet pupėz. Kjo legjendė rrėfehet nė Pogradec
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi