Imazhi i nuses te xhaxhit tim qe ka vdekur..ja dhe fotot

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Imazhi i nuses te xhaxhit tim qe ka vdekur..ja dhe fotot

Mesazh  mereli prej 09.12.12 17:28

Pershendetje te gjitheve

Do ju tju tregoja shurt se cme ka ndodhur se dhe fotot flasin vet...nusja e xhaxhait tim ishte shum e njohur ne fshat per shkak te magjive te saj te zeza,,te gjithe e quanin "shtrige" po duke qene se ishte ne fisin tone i pergenjeshtronim fjalet qe degjonim.un jetoja ne nje qytet tjeter me familjen time po si natyre jam shum skeptike nuk i besoja asnje histori te tille madje dhe sot nuk besoj leht gjera te tilla...

Kam qen shum e vogel kur nena ime lindi 2 binjake djal dhe vajz ne ate kohe ne jetonim te shtepia e xhaxhait ,,ne ne katin posht ndersa xhaxhai me gruan e tij ne katin lart...shum raste nena ime merziteshe shum se gruaja e xhaxhait e trajtonte keq ,,ishte shum xheloze per femijet meqe ajo skishte dhe gjithmone i shihte me inat derisa nje dit nena gjeti vllain e motren time foshnje te vdekur dhe pran ishte ajo gruaja..pasi femijet i cuan ne spital mjeket than qe te dy skishin asnje pik gjaku ne trup ...

Fjalet filluan ane e mban qe ajo "shtriga"kishte pire gjakun e tyre normal dhe nena ime i besoi dhe i kerkoi babit tim te largoheshim prej saj...pas disa vitesh un isha adoleshente normal qe isha ne dijeni te kesaj ngjarjeje se me kishin treguar gjith familja po prap nuk i besoja ishte shum e veshtir te besoje dicka te till..,..

Ishte vere dhe vendosa te shkoja ne Tropoje tek njerezit e mi ti kaloja pushimet verore...isha tek shtepia e xhaxhit tjeter me te madh dhe me vajzen e tij qe ishte moshatare me mua dolem e shkuam tek shtepia e xhaxhit tj .momentin kur hyra doli gruaja e tij me shami ne koke e me buzeqeshje na futi brenda e silleshe shum sjellshem na shtroi per dreke,..po meqe kishim ecur shum ne kemb te arrinim te shtepia e saj ishim sh te lodhura dhe kusherira ime me tha fli ti pak ..kur e pyeta po ti ajo tha jo fli ti njeher e te ruaj un e pastaj kur te zhgjohesh do fle dhe un pak sa te vi dhe xhaxhi ne shtepi ..e pyeta nga se do tme ruash ?ajo me tha normal qe na kjo shtriga ..un fillova te qesh me ironi dhe i thash pse i beson te tilla gjera?perkundrazi mua mu duk shum e sjellshme dhe e mir....

Nejse un u shtriva tek nje divan qe ishte jasht shtepise meqe ishte dhe me fresk,,papritur kusherira ime me zgjovi e me pyeste a me dhimbte gjekundi sepse pak min me par kur ajo ishte ne kuzhine kur u kthye te me shihte pa gruan e xhaxhait qe kishte ven doren tek kemba ime dhe mendonte se mos me kishte ber gje ..i thash leri keto budalliqe e ikim..

Ne momentin kur u cova nuk ndjeva gje por sapo kam ndal nga shtepia e saj ndjeja pak dhimbje te kemba,,nuk i thash gje kusherires se e dija qe do fillonte me historit e saja e un qe sbesoja nje gje te till..por ne mbremje kisha shum dhimbje te tmerrshme dhe nuk levizja dot kemba me ishte paralizuar,,cfar sme ben me doktorr,e me ilaqe ,,me mjekime popullore por asgje,,kam ndenjur ne krevat per 2 jave te tera se isha e paralizuar totalisht...

Pas kesaj qe ndodhi filloja te besoja paksa historit qe me kishin treguar...gjithsesi ajo qe dua tju tregoj esht se para 2 vjetesh gruaja e xhaxhit vdiq..por ajo qe me tronditi esht se para disa javesh isha shtrir ne krevat e po flisja ne tel me miken time ku papritur pash ne mur nje imazh qe ishte reflektuar nga pasqyra e dollapit ...ishte origjinal ajo me shami ne koke ...

E trembur therrita nusen e vellait meqe ajo e kishte njohur e i thash te shikonte imazhin a ishte e vertet apo ishte imagjinate e imja ..por ishte e vertet dhe ajo e shihte dhe e njohu menjeher qe ishte ajo...nga ky rast mora dhe aparatin fotografik dhe bera 3 foto qe mund ti shihni dhe ju....se di se pse u shfaq imazhi i saj ne shtepin tone e aq me pak ne dhomen time..se di se cfar kerkon nga un esht thjesh nje pyetje qe skam pergjigje....
avatar
mereli

Jetoje jeten pa frike...sepse eshte shume e shkurter...

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imazhi i nuses te xhaxhit tim qe ka vdekur..ja dhe fotot

Mesazh  mereli prej 09.12.12 17:33

dikush te me ndihmoj po mundohem te shkarkoj fotot nga lp por image size esht me e madhe nga sa kerkohet,,,cfar duhet te bej>???
avatar
mereli

Jetoje jeten pa frike...sepse eshte shume e shkurter...

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imazhi i nuses te xhaxhit tim qe ka vdekur..ja dhe fotot

Mesazh  Ciroi82 prej 09.12.12 18:40

dergoi nje nga nje fotot
avatar
Ciroi82

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imazhi i nuses te xhaxhit tim qe ka vdekur..ja dhe fotot

Mesazh  Berti69 prej 09.12.12 18:54

Fillimisht hapi fotot nje nga nje me ndonje program ne te fotografise si psh: PAINT dhe e ke opcionin e zvogelimit 50% apo aq sa ju deshironi te jete madhesia e fotografise.
Pasi te ruani ndryshimin e bere filloni dhe vendosni fotot ketu nese nuk funksionon futi ne kete faqe http://imageshack.us/ dhe kopjoje adresen e fotografise ketu.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


475


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imazhi i nuses te xhaxhit tim qe ka vdekur..ja dhe fotot

Mesazh  mereli prej 09.12.12 19:06

Kjo esht njera nga fotot

avatar
mereli

Jetoje jeten pa frike...sepse eshte shume e shkurter...

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imazhi i nuses te xhaxhit tim qe ka vdekur..ja dhe fotot

Mesazh  Ciroi82 prej 09.12.12 19:17

shtyp scrl cper copy dhe ctrl v per paste pasi ta selektosh texin
avatar
Ciroi82

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imazhi i nuses te xhaxhit tim qe ka vdekur..ja dhe fotot

Mesazh  mereli prej 09.12.12 19:18

fotoja tjeter

dhe e 3ta e fundit...shpresoj ti shihniavatar
mereli

Jetoje jeten pa frike...sepse eshte shume e shkurter...

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imazhi i nuses te xhaxhit tim qe ka vdekur..ja dhe fotot

Mesazh  mereli prej 09.12.12 19:28

ciroi82 shkruajti:shtyp scrl cper copy dhe ctrl v per paste pasi ta selektosh texin
provo nje her ato linket qe dergova me pare..a i shikon fotot e me kthe prgj nese i sheh te lutem..
avatar
mereli

Jetoje jeten pa frike...sepse eshte shume e shkurter...

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imazhi i nuses te xhaxhit tim qe ka vdekur..ja dhe fotot

Mesazh  Luce prej 09.12.12 20:56

e tmershme......
mos te eshte vene pas ajo hija????
avatar
Luce

Jeta eshte si nje enderr qe kur zgjohesh kupton se ke vdekur.

89


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imazhi i nuses te xhaxhit tim qe ka vdekur..ja dhe fotot

Mesazh  mereli prej 09.12.12 21:08

//.com shkruajti:e tmershme......
mos te eshte vene pas ajo hija????
nuk e di ndoshta meqe me ka pas shum fiksim kur ishte akoma gjall....ishte "motivi i jetes" se saj te me bente keq e te me lendonte...po sdi sse cte bej...kjo imazhi me ka tmerruar me te vertet esht origjinal sikur te shoh ate...nuk kam asnje foto te saj qe ta shinit dhe ju e te benit krahasimin qe esht 100% ajo...
avatar
mereli

Jetoje jeten pa frike...sepse eshte shume e shkurter...

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imazhi i nuses te xhaxhit tim qe ka vdekur..ja dhe fotot

Mesazh  Ciroi82 prej 09.12.12 21:34

per sa minutandenji e shfaqur?a leviste?zoti Jehova do ti beje gjyqin e merituar.
avatar
Ciroi82

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imazhi i nuses te xhaxhit tim qe ka vdekur..ja dhe fotot

Mesazh  mereli prej 09.12.12 21:48

ciroi82 shkruajti:per sa minutandenji e shfaqur?a leviste?zoti Jehova do ti beje gjyqin e merituar.
se di saktesisht ..sapo e vura re therrita nusen e vellait e pa dhe ajo ne ate kohe ishte dhoma shum e ftoht akull,,me pas bera fotot dhe dola nga dhoma skam fjetur aty ate nate...hija nuk leviste fare aq sa isha un aty..por mbasi dola nga dhoma jam shum e sigurt qe e mbylla deren me celes,,por 1 ore me vone nderkoh qe po darkonim dera u hap vet aty u habita se isha dhe jam 100% e sigurt qe dera ishte e mbyllur me celes....mami per te me qetesuar thote qe ndoshta shpirti i saj po vuan tani dhe te esht shfaq ndoshta per te kerkuar falje per cfar me ka bere,,,ndersa motra mendon te kunderten thote qe as e vdekur sdo te na ler te qete...
avatar
mereli

Jetoje jeten pa frike...sepse eshte shume e shkurter...

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imazhi i nuses te xhaxhit tim qe ka vdekur..ja dhe fotot

Mesazh  cori prej 09.12.12 21:53

o lali mos u trem fundja eshte vetem n je hije qe as nuk mund te flase apo te preke , thjesht te fut friken po mos e rr*j fare.
avatar
cori

Nese fundi i botes duhet te vije nje dite , duhet me pare te kaloje nga une .

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imazhi i nuses te xhaxhit tim qe ka vdekur..ja dhe fotot

Mesazh  Luce prej 09.12.12 22:03

kam degjuar histori te tilla dhe nuk i kan lene te qete shko te te kendojne sure
avatar
Luce

Jeta eshte si nje enderr qe kur zgjohesh kupton se ke vdekur.

89


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imazhi i nuses te xhaxhit tim qe ka vdekur..ja dhe fotot

Mesazh  Arb prej 10.12.12 15:21

Duket nje ngjarje interesante, shpresoj qe mos te ishte e sajuar.

Di nje rast , qe do ta tregoj shkurte, nuk eshte i ngjajshem ne esence, por perfundimi duhet te jete i perbashket.

Nje grua qe i kishte vdekur burri i saje, kishte nje djal te vogel. Xhaxhai i atij djali, (kunati gruas), nje dite mer djalin dhe e hedh ne zjarr, kete ngjarje te tmershme e sheh nena e djalit. Nga pikellimi i madh qe i vdiq djali ,vendos te arratiset dhe ik ne nje qytet ne Tuqri. Pas shume viteve , xhaxhait i kishte ardhur momenti i vdekjes, dhe nuk po jepte shpyrt , por vetem se vuante tmerrshem, deshira dhe kerkesa e tije ishte qe doemos duhet ta takonte gruan e vellaut te tije,per ti mar hallallek, e qe ishte shume kohe ne Turqi pa ardhur asnjeher. Mer lajmin gruaja dhe kthehet, hyn ne dhomen e tije dhe u thot te pranishmeve qe te dalin jasht, qe te ngelte vetem me kunatin e saj dhe per nje her nxjer thiken dhe e mbyt kunatin.
Pra. kunati nuk mund te vdiste ndryshe perpos nga dorra hakmarrese e gruas se vellaut. Dhe vdekja e tije ka qene mjaft e tmerrshme.

Mbase dhe ngjarja e familjes suaj mund te ishte e ngjajshme, Ajo grua (qe ju i thoni shtriga) ndoshta dhe ne varr nuk mund te prehet e qete, keshtu qe kerkon "ne nje far menyre" falje (hallallekun) nga ju, edhe pse nga Zoti denimi do te jete i merituar.
Sepse njerezit smirekeq dhe qe merren me magji te zeze fundin e kane skajshmerishte te tmerreshem , mirpo jane disa ngjarje te tilla sporadike qe na kujtojne mbi gjendjen e tyre.

Do te ishte mire sikur pergjigje te kerkoni nga njerez adekuat , qe sherrojne me kur'an dhe t'u japin nje shpjegim , apo ndoshta te ndikojne ata ne largimin e mundeshme te imazhit te saje, apo dhe ndikimit te saje nga jeta juaj. (edhe pse per vete mendoj se me vndekjen njeriu nuk mund te ndikoj me ne jete te te tjereve, vetem se veprat e saja qellim kqija mund te kene ende afat)!
avatar
Arb

113


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imazhi i nuses te xhaxhit tim qe ka vdekur..ja dhe fotot

Mesazh  mereli prej 14.12.12 15:46

Arb shkruajti:Duket nje ngjarje interesante, shpresoj qe mos te ishte e sajuar.

Di nje rast , qe do ta tregoj shkurte, nuk eshte i ngjajshem ne esence, por perfundimi duhet te jete i perbashket.

Nje grua qe i kishte vdekur burri i saje, kishte nje djal te vogel. Xhaxhai i atij djali, (kunati gruas), nje dite mer djalin dhe e hedh ne zjarr, kete ngjarje te tmershme e sheh nena e djalit. Nga pikellimi i madh qe i vdiq djali ,vendos te arratiset dhe ik ne nje qytet ne Tuqri. Pas shume viteve , xhaxhait i kishte ardhur momenti i vdekjes, dhe nuk po jepte shpyrt , por vetem se vuante tmerrshem, deshira dhe kerkesa e tije ishte qe doemos duhet ta takonte gruan e vellaut te tije,per ti mar hallallek, e qe ishte shume kohe ne Turqi pa ardhur asnjeher. Mer lajmin gruaja dhe kthehet, hyn ne dhomen e tije dhe u thot te pranishmeve qe te dalin jasht, qe te ngelte vetem me kunatin e saj dhe per nje her nxjer thiken dhe e mbyt kunatin.
Pra. kunati nuk mund te vdiste ndryshe perpos nga dorra hakmarrese e gruas se vellaut. Dhe vdekja e tije ka qene mjaft e tmerrshme.

Mbase dhe ngjarja e familjes suaj mund te ishte e ngjajshme, Ajo grua (qe ju i thoni shtriga) ndoshta dhe ne varr nuk mund te prehet e qete, keshtu qe kerkon "ne nje far menyre" falje (hallallekun) nga ju, edhe pse nga Zoti denimi do te jete i merituar.
Sepse njerezit smirekeq dhe qe merren me magji te zeze fundin e kane skajshmerishte te tmerreshem , mirpo jane disa ngjarje te tilla sporadike qe na kujtojne mbi gjendjen e tyre.

Do te ishte mire sikur pergjigje te kerkoni nga njerez adekuat , qe sherrojne me kur'an dhe t'u japin nje shpjegim , apo ndoshta te ndikojne ata ne largimin e mundeshme te imazhit te saje, apo dhe ndikimit te saje nga jeta juaj. (edhe pse per vete mendoj se me vndekjen njeriu nuk mund te ndikoj me ne jete te te tjereve, vetem se veprat e saja qellim kqija mund te kene ende afat)!
nuk esht e sajuar esht shum e vertet prandaj postova dhe fotot qe ti shihnit vete....po pak a shum kjo historia qe me tregove ti esht njesoj ... nuk esht se me esht shfaqur gjithmon...vetem nje her me ka ndodhur kjo gje...se di arsyen e sakt ti paske te njejten mendim si te nenes time qe thote se po me kerkon falje se aty ku esht tani po vuan rend ligesit e saj...se di ku te drejtohem ne xhami a ku se un nuk di ku te referohem....shum flm per prgj.. <3
avatar
mereli

Jetoje jeten pa frike...sepse eshte shume e shkurter...

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imazhi i nuses te xhaxhit tim qe ka vdekur..ja dhe fotot

Mesazh  Luce prej 15.12.12 19:25

pse sben nje ritua per largim shpirti nga shtepia?.
avatar
Luce

Jeta eshte si nje enderr qe kur zgjohesh kupton se ke vdekur.

89


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imazhi i nuses te xhaxhit tim qe ka vdekur..ja dhe fotot

Mesazh  mereli prej 15.12.12 20:00

//.com shkruajti:pse sben nje ritua per largim shpirti nga shtepia?.
nuk di te bej rituale te tilla...
avatar
mereli

Jetoje jeten pa frike...sepse eshte shume e shkurter...

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imazhi i nuses te xhaxhit tim qe ka vdekur..ja dhe fotot

Mesazh  fairy taile prej 20.12.12 12:53

mos jan montazhe keto ????
avatar
fairy taile

besimi fitohet permes eksplorimit....

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imazhi i nuses te xhaxhit tim qe ka vdekur..ja dhe fotot

Mesazh  mereli prej 20.12.12 13:30

fairy taile shkruajti:mos jan montazhe keto ????
absolutisht jo...jan 100% te verteta
avatar
mereli

Jetoje jeten pa frike...sepse eshte shume e shkurter...

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imazhi i nuses te xhaxhit tim qe ka vdekur..ja dhe fotot

Mesazh  euterpa prej 21.12.12 9:01

Mireli seriozisht e ke ti.. ej sa mir qe i ke be dhe foto... Un kur kam qen e vogel kam pasur nje ngjarje te till por thjesht as nuk e njifja e pash dhe u zhduk se harroj sa tjet jeta..
avatar
euterpa

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imazhi i nuses te xhaxhit tim qe ka vdekur..ja dhe fotot

Mesazh  kushtrimipeja prej 31.10.13 18:22

Nese eshte e vertet kjo si ngjarje athere eshte keshtu, nuk ka qene kerkim falje nga ajo gruaja e xhaxhait se kur vdes njeriu me shpirti shkon dhe nuk kthehet me,ka qene xhindi shejtan i saj qe eshte munduar te te friksoj,se e ka ditur se ti iu ke friguar asaj dhe ai xhindi shejtan e ka bere kete si vazhdim i asaj kontrate qe ka bere ajo me heret,dhe kjo tregon se sa ta ka pasur inat dhe te ka urryer ajo.
Por ai xhindi nuk ka qka te ben at e ka pasur si vetem si qellim friksimi.
Prandaj eshte mire qe te mbeshtetemi tek Zoti me dua dhe lutje gjithmone jo vetem ne kso rastesh.
avatar
kushtrimipeja

Qdo njeri lind i paster me Fen Islame por prinderit dhe shoqeria e devijojne.

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Imazhi i nuses te xhaxhit tim qe ka vdekur..ja dhe fotot

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi