Rėnia e Teorisė sė Evolucionit

Shko poshtė

Rėnia e Teorisė sė Evolucionit

Mesazh  Pellumb039 prej 07.12.12 19:09
Shumė njerėz qė kanė dėgjuar tė flitet pėr Teorinė e Evolucionit, mendojnė se ajo ka tė bėjė vetėm me fushėn e biologjisė dhe se nuk ka lidhje me jetėn e tyre, por njė mendim i tillė ėshtė krejt i gabuar, sepse shumė mė tepėr se njė koncept biologjik, Teoria e Evolucionit pėrbėn themelin e njė filozofie tė pabazuar nė realitet, qė ka pushtuar mendjet e njė numri shumė tė madh njerėzish. Kjo filozofi ėshtė "materializmi", e cila pėrmban njė numėr pikėpamjesh ireale pėr arsyen dhe mėnyrėn se si njeriu erdhi nė ekzistencė. Materializmi predikon se nuk ekziston asgjė tjetėr veē materies dhe se kjo materie ėshtė esenca e ēdo gjėje, qoftė kjo organike apo inorganike. Materializmi kėrkon tė anullojė vlerat bazė mbi tė cilat qėndrojnė shteti dhe shoqėria dhe tė krijojė njė shoqėri pa shpirt, tė pandjeshme, nė tė cilėn mbizotėrojnė pikėpamjet antinjerėzore. Shumica e njerėzve pranojnė ēdo gjė qė dėgjojnė nga shkencė-tarėt si diēka mė se tė vėrtetė. Ata as nuk e ēojnė ndėrmend se shkencėtarėt mund tė kenė paragjykime tė ndryshme filozofike dhe ideologjike.

Fakti ėshtė se shkencėtarėt evolucionistė imponojnė nė publik paragjykimet dhe pikėpamjet e tyre filozofike nėn maskėn e shkencės. P.sh. megjithėse ata e dinė se ngjarjet e rastėsishme nuk shkaktojnė gjė tjetėr veē ērregullimit dhe konfuzionit, ata vazhdojnė tė deklarojnė se rregulli e organizimi mahnitės qė vėrehet nė univers dhe nė organizmat e gjallė ėshtė 'rezultat i rastėsisė'. Ėshtė e lehtė t'i imponohesh njeriut tė thjeshtė me anė tė kėsaj tė ashtuquajture shkencė qė nė tė vėrtetė ėshtė mashtrim. Vizato njė pikturė, si tė ta hajė mendja, qė paraqet kalimin nga toka nė ujė, shpik fjalė latine pėr kafshėn nė ujė dhe "pasardhėsin" e tij nė tokė, sajo formėn kalimtare, pėrpuno njė gėnjeshtėr si psh: "Eustenopteroni" u transformua nė fillim nė "Ripitistian Krosoptergian", pastaj u shndėrrua nė "Ictiostegan" gjatė njė procesi tė gjatė evolutiv; dhe ja ku u sajua njė argument evolutiv. Pastaj vendosi kėto fjalė nė gojėn e njė shkencėtari me syze me xhama tė trashė dhe bluze tė bardhė dhe do tė bindėsh lehtėsisht shumė njerėz. Ndėrsa media, e cila ėshtė dhėnė me mish e me shpirt pas pėrkrahjes sė evolucionit, do t'ia shpėrndajė lajmin "e mirė" mbarė botės me shumė entuziazėm.

Teoria e Ēarls Darvinit nuk mbėshtetet nė asnjė zbulim shkencor objektiv. Ashtu siē tregohet edhe nė kapitullin me titull "Vėshtirėsitė e Teorisė" nė librin e tij "Origjina e Specieve", teoria linte hapėsira tė mėdha pėrballė njė sėrė pyetjeve shumė tė rėndėsishme.

Darvini shpresonte qė vėshtirėsitė qė i dilnin teorisė do tė kapėrceheshin me zhvillimin e shkencės dhe zbulimet e reja shkencore do ta forconin atė edhe mė tepėr, gjė tė cilėn e deklaron shpesh nė libėr. Por shkenca pėrparonte plotėsisht nė kah tė kundėrt me shpresat e Darvinit dhe nė vend qė ajo t'i pėrkrahte hipotezat themelore tė teorisė, i shtoi akoma dhe mė tepėr pikėpyetjet rreth kėsaj teorie.

Disfata e Teorisė sė Evolucionit pėrballė shkencės mund tė pėrmblidhet nė 3 ēėshtje kryesore:

1 - ORIGJINA E JETES NE TOKE

Darvini, nė librin e tij, nuk ka folur fare mbi origjinėn e jetės, sepse koncepti primitiv nė periudhėn kur jetoi ai, supozonte se qeliza zotėronte njė konstrukt shumė tė thjeshtė. Sipas teorisė sė "lindjes sė rastėsishme" qė besohej qysh nė mesjetė, lėndėt inorganike, duke u bashkuar, mund tė formojnė njė qelizė. Por kjo gjė ėshtė e pamundur. Nė kohėn e Darvinit ishte shumė i pėrhapur mendi-mi se buburrecat formoheshin nga tepricat e ushqimeve, ndėrsa minjtė nga gruri. Pėr tė provuar diēka tė tillė janė bėrė eksperimente nga mė tė ēuditshmet: Njė leckė e ndotur me pak grurė mbi tė, nė njė anė, ndėrsa nė anėn tjetėr njė shkencėtar, duke pritur qė pas njė farė kohe tė formoheshin minj. Por vetėm 5 vjet pas botimit tė librit tė Darvinit, biologu i shquar francez, Lui Pastėr e ērrėnjosi plotėsisht kėtė besim, duke cituar:

"Pretendimet se lėndėt inorganike mund tė formojnė jetė, u varrosėn plotėsisht nė histori."

2 - MEKANIZMAT E EVOLUCIONIT

Darvini ka dhėnė shembuj tė ngjashėm nė librin e tij, ku pretendon se disa arinj pėr tė gjetur ushqim nė thellėsi tė detit janė shndėrruar nė balena. Por me zbulimet e Mendelit dhe me zhvillimin e njohjes sė ligjeve tė trashėgimisė, tė cilat u saktėsuan nga shkenca e gjenetikės nė shekullin XX, u shemb plotėsisht legjenda e pėrcjelljes sė karakteristikave tė fituara nė brezat pasardhės, prej nje lloji tjetėr. Kėshtu, u vėrtetua pėrfundimisht se kjo hipotezė ishte njė mekanizėm joefektiv, por evolucionistėt, pėr tė gjetur njė zgjidhje, nxorėn nė dritė nė fund tė viteve 30' "Teorinė Sintetike Moderne", apo siē njihet ndryshe Neo-darvinizmin, i cili i konsideroi mutacionet, si "shkaqe tė ndryshimeve tė dobishme". Sipas kėsaj teorie miliona gjallesa nė botė u shfaqėn si rezultat i mutacio-neve, apo gabimeve gjenetike, nė organet e ndėrlikuara tė kėtyre gjallesave tė gjalla si veshėt, sytė, mushkėritė apo krahėt.

Me kėtė ata shpjegonin zhvilli-min e mushkėrive te peshqit ku mė pas, sipas tyre, u shndėrruan nė zvarranikė, apo formimin e krahėve te zvarranikėt, tė cilėt me vonė evoluan nė zogj. Por kjo nuk mund tė jetė e vėrtetė dhe pėr vetė faktin se ADN-ja zotėron njė sistem shumė tė ndėrlikuar. Ēdo ndikim spontan mbi kėtė molekulė, mund tė shkaktojė vetėm dėme. Gjenetisti amerikan B. G. Ranganathan e shpjegon kėtė fakt si mė poshtė:

"Mutacionet janė tė vogla, tė rastėsishme dhe tė dėmshme. Shfaqen shumė rrallė dhe mundėsia mė e madhe ėshtė qė ato tė mos kenė efekt. Kėto karakteristika tregojnė se mutacionet nuk mund tė sjellin zhvillime evolutive. Njė ndryshim i rastėsishėm nė njė organizėm tepėr tė ndėrlikuar ėshtė ose i paefektshėm ose i dėmshėm. Njė ndryshim i rastėsishėm qė mund tė ndodhė nė njė orė dore nuk do ta zhvillonte atė. Mundėsia mė e madhe ėshtė qė ky ndryshim tė jetė i dėmshėm e, nė rastin mė tė mirė, i paefektshėm. Njė tėrmet nuk e zhvillon njė qytet, por vetėm e shkatėrron…".
3 - TE DHENAT FOSILE

Tė dhėnat fosile janė treguesi mė i qartė se skenari qė pretendohet nga Teoria e Evolucionit nuk ėshtė pėrjetuar kurrė. Sipas teorisė, tė gjitha gjallesat kanė evoluar nga njėra-tjetra. Njė specie, e cila ekzistonte mė parė, me kalimin e kohės, kthehej nė njė urė kalimi pėr formimin e njė specieje tjetėr dhe nė kėtė mėnyrė janė shfaqur tė gjitha speciet e tjera. Sipas teorisė, ky transformim u krye gjatė njė periudhe tė gjatė prej qindra miliona vjetėsh.

Brenda kėtij intervali tė gjatė transformimi, duhet tė jenė formuar dhe tė kenė jetuar miliarda "specie kalimtare". P.sh., nė tė kaluarėn duhet tė kenė ekzistuar qenie gjysmė-peshk gjysmė-zvarranik, apo gjysmė-zog gjysmė-zvarranik. Meqė ajo ishte njė periudhė transformimi, gjallesat duhet tė kenė qenė tė gjymtuara dhe me njė sėrė defektesh. Evolucionistėt, kėto qenie imagjinare qė besojnė tė kenė jetuar nė tė kaluarėn, i quajnė "forma kalimtare".

Nėse me tė vėrtetė do tė kishin ekzistuar gjallesa tė tilla nė tė kaluarėn, atėherė larmia dhe numri i tyre do tė ishte shumė herė mė i madh se larmia dhe numri i specieve ekzistuese. Kėshtu qė mbetjet e kėtyre qenieve tė ēuditshme do tė haseshin nė tė dhėnat fosile. Darvini, nė librin e tij, kėtė fakt e shpjegon kėshtu:

"Nėse teoria ime ėshtė e vėrtetė, atėherė forma kalimtare tė panumėrta qė lidhin speciet e tė njėjtit grup, duhet tė kenė ekzistuar... Si rrjedhim, provat pėr ekzistencėn e tyre nė tė shkuarėn mund tė gjenden vetėm nė mbetjet fosile."

Nga mesi i shekullit XIX e deri mė sot, edhe pse janė bėrė shumė kėrkime intensive mbi fosilet, kurrė nuk janė gjendur forma kalimtare, qoftė edhe njė e vetme. Tė gjitha zbulimet e bėra nga gėrmimet dhe kėrkimet e ndryshme, nė kundėrshtim me shpresat e evolucionistėve, tregojnė se gjallesat janė shfaqur njėkohėsisht, tė pėrsosura dhe pa mangėsira. Paleontologu i njohur anglez Derek Ager, edhe pse ishte njė evolucionist, u detyrua ta pohonte kėtė realitet:

"Problemi ynė ėshtė ky: Tek analizojmė me hollėsi tė dhėnat fosile nė nivelin klasor apo tė llojeve, hasim gjithmonė e mė tepėr jo evolucion gradual, por shpėrthim tė papritur tė njė lloji pėr llogari tė njė tjetri."

Fosilet tregojnė se qeniet e gjalla u shfaqėn nė Tokė tė formuara plotėsisht e pėrsosmėrisht. Me fjalė tė tjera "origjina e specieve", nė kundėrshtim me atė qė mendonte Darvini, ėshtė KRIJIMI dhe jo evoluimi.

Nuk ekziston asnjė mbetje fosile qė tė mbėshtesė pėrrallėn e evoluimit tė njeriut nga majmuni. Pėrkundrazi, tė dhėnat fosile tregojnė se mes njerėzve dhe majmunėve ekziston njė kufi i pakapėrcyeshėm. Tė pėrballur me kėtė fakt, evolucionistėt i lidhėn shpresat pas disa vizatimeve dhe maketeve imagjinare. Mbetjeve fosileve, ata u mvishnin maskat qė dėshironin dhe formonin fytyra imagjinare gjysmė-majmun e gjysmė-njeri.

Darvinizmi ėshtė njė dogmė e mbajtur gjallė pėr hir tė lidhjes me filozofinė materialiste. Sipas kėsaj dogme asgjė nuk ekziston pėrveē materies. Ajo predikon se lėnda pa jetė dhe e pavetėdijshme krijoi jetėn. Ajo pranon qė miliona specie tė gjalla, si zogjtė, peshqit, xhirafat, tigrat, insektet, pemėt, lulet, balenat apo qeniet njerėzore u shfaqėn nga fenomene fizike qė vepruan brenda lėndės natyrale, si shiu apo rrufetė. Ky besim ėshtė nė kundėrshtim tė plotė si me logjikėn ashtu edhe me shkencėn. Por darvinistėt vazhdojnė tė mbrojnė kėtė dogmė me qėllim qė "mos tė lejojnė daljen nė skenė tė njė Qenieje Hyjnore."

"O njerėz, adhurojeni Zotin tuaj, i cili ju krijoi juve edhe ata qė ishin para jush ashtu qė tė jeni tė devotshėm (tė shpėtuar)." {Kuran 2:21}

Kushdo qė nuk e shikon prejardhjen e gjallesave me njė paragjykim materialist, do ta kuptojė kėtė tė vėrtetė tė qartė; tė gjitha krijesat janė rezultat i krijimit tė njė Krijuesi, i Cili zotėron fuqi, dije dhe inteligjencė superiore. Krijuesi ėshtė Zoti, i Cili krijoi tė gjithė universin, e projektoi atė nė mėnyrėn mė tė pėrkryer dhe krijoi dhe i dha formė tė gjitha gjallesave.

Per me teper vizito faqen : http://sq.harunyahya.com/sq/76/categories/Renia-e%C2%A0Teorise-se-Evolucionit
avatar
Pellumb039

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rėnia e Teorisė sė Evolucionit

Mesazh  shqiptari etnik prej 06.02.13 15:35


Kush mund ta rrezoje nje Teori te vertetuar plotesisht..? Fetaret,teologet..? Kurre!Po japim disa sqarime per te gjithe deshtaket qe duke mos ia pasur fare haberin Teorise se Evolucionit e kundershtojne ate duke e quajtur te gabuar.

- Teoria e Evolucionit eshte fakt shkencor, e vertetuar dhe provuar me qindra mijera prova, perfshire qindra mijera fosile te zbuluara ne cdo cep te Botes.

- Termi “Teori” nuk eshte i njejte me termin “Hipoteze”, pasi “teoria” eshte pikerisht nje “hipoteze” e vertetuar dhe bazuar ne zbulime, fakte, prova dhe argumenta objektive dhe shkancore.

Me te njejtin term “teori” njihen edhe dy nga zbulimet e tjera me te medha te historise se njerezimit “Teoria e Gravitetit” dhe “Teoria e Relativitetit”.

- Evolucioni nuk ka te beje me sqarimin e origjines se qenies se pare te gjalle, ne siperfaqen e Tokes. Me kete gje merret “Abiogjeneza”. Evolucioni trajton evoluimin e kesa qenie, ne qenie te ndryshme.

- Evolucioni bazohet mbi “perzgjedhjen natyrore” dhe “perzgjedhjen seksuale”.

E para nenkupton perzgjedhjen qe ndodh ne natyre permes mbijetes se ekzemplareve me te pershtatshem dhe permes vdekjes (zhdukjes) se ekzemplareve me pak te pershtatshem.

E dyta nenkupton perzgjedhjen qe ndodh permes lenies se me shume pasardhesve nga individet (ekzemplaret) qe jane me te pershtatshem duke ndikuar ne kete menyre ne vete ndryshimin e races ne brezin dhe brezat e ardhshem.

- Evolucioni nuk eshte proces i vetedijshem. Ai ndodh ne menyre te pavetedijshme, pra, qeniet dhe individet nuk “zgjedhin” te kene apo te mos kene nje karakteristike, por, ata individe qe gezojne karakteristiken me te pershtatshem kane me shume shanse mbijetese dhe riprodhimi.

- Evolucioni nuk eshte proces qe ka nje “destinacion”. Pra, nuk eshte qe qeniet evoluojne te gjitha drejt nje qenie perfundimtare perfekte. Aspak! Qeniet evoluojne te gjitha ne menyre qe te pershtatem me mire me mjedisin (ambientin) ku jetojne.

- Evolucioni eshte ''mjedisor'' qe do te thote qe qeniet evoluojne per tiu pershtatur me mire mjedisit ku jetojne, qe do te thote qe me ndryshimin e mjedisit ku jetojne (psh me migracione apo me spostime) ndryshon edhe “kriteri” evolutiv. Ne kete menyre arrijme ne situata ku specie qe dikur kane qene te njejta por qe tashme jetojne ne ambiente te ndryshme kane karakteristika te ndryshme.

- Evolucioni nuk eshte proces i perfunduar. Dmth evoluzioni do vazhdoje sa te kete jete. Kjo pasi vete ekzistenca e jetes, pra, e specieve qe jetojne ne mjedise te caktuara sjell pashmangshmerisht evoluimin e tyre natyror dhe seksual.

- Evolucioni eshte edhe “artificial” , pra, i bere nga njeriu per qellimet e tij.

Konkretisht prej mijera vitesh blegtoret kryqezojne mes tyre ekzemplaret me cilesite (karakteristikat) qe iu leverdisin. Ne kete menyre pasardhesit e tyre gezojne me shume nga keto cilesi. E njejta gje ndodh edhe ne bujqesi kur behet shartimi i ekzemplareve madje edhe i specieve te ndryshme mes tyre (shembulli me i njohur per te gjithe “shartimi i portokallit me shegen).

- Evolucioni nuk eshte "linear". Pra, speciet dhe individet nuk evoluojne drejt nje "kahu" te caktuar. Kjo do te thote qe ne evolucion nuk eshte e thene qe te gjitha speciet te evoluojne permes pasjes ose eliminimit te te njejtes apo njejtave karakteristika.

- Evolucioni nuk flet per "specie siperiore" dhe "specie inferiore", dhe aq me pak nuk flet per "raca superiore" apo "raca inferiore". Perkundrzi permes evolucionit kuptojme qe te gjitha speciet dhe te gjitha racat jane "superiore" ne kuptimin qe gezojne me shume nga cilesite (karakteristikat) e duhura per te mbijetuar dhe riprodhuar ne ambientin (mjedisin, habitatin) perkates.

- Evolucioni si fakt shkencor eshte i vertete dhe si i tille nuk humbet “fuqi” apo "efektivitet" nese nuk perkrahet apo kundershtohet apo luftohet nga deshtaket fetare. Evolucioni vazhdon “punen” e vet ndersa ata qe e mohojne thjeshte humbasin mundesine per te qene ne anen e duhur te dijes dhe te vertetes!
avatar
shqiptari etnik

Nuk ka Zeus, as nuk ka zot,
Ferr, Lugat t'imagjinuar,
Po ka popull tė paditur
Popull q'ende s'ėshtė zgjuar.

Lasgush Poradeci

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

...pse jo alternim..

Mesazh  mi ra prej 10.07.13 18:01

nqs besojm verberisht tek krijuesi i bie te besojm se ne nje dite te bukur vere ...nga toka e mendafsht del qenja njerzore .. kepun nje brinj dhe nderton sexin e kundert te vetes per riprodhim ....gjepura ...behet fjal per miljarda vjet .. koh e mjaftueshme qe origjina e jetes te lind ndryshoji ,dhe te fitoji qendrueshmeri .... e kush ka germuar ne fund te tokes per te gjetur skeletin e eves apo adamit per te vertetuar krijimin perfekt ... kush nga antropologet gjeti nje skelet te dyshimt ( mix speciesh), ndoshta kolektiv ...dhe guxoji ti jap nje emer apo ta konsideroji specie mutante ...shpesh mund te jen konsideruar si nje grumbull kockash ....askush nuk flet me bindje kur ska fakte te bindeshme ... un di te them psseee jo evolucioni mos te jet nje menyre e jetes .. energjis .. te sjell prej krijuesit ...
avatar
mi ra

besimi fitohet me explorim..

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rėnia e Teorisė sė Evolucionit

Mesazh  ol.si prej 11.07.13 4:14

Shume e thjeshte per ta kuptuar se evolucioni eshte vec nje sajese per te mbajtur ne kembe ateizmin. A mund t'iu pergjigjen ateistet ketyre pyetjeve? Si u krijua jeta nga e pajeta? Mesa di une askush nuk ka arritur te krijoje nje qelize nga elemente kimike, dhe derisa nuk e ka arritur dot njeriu me tru si mund ta kete arritur natyra pa tru?

Po mendja e njeriut, rastesi ju duket? Si eshte e mundur te krijoje natyra qenie kaq te zgjuara?

Si u krijua mashkulli dhe femra? U krijuan rastesisht? Per te lene pasardhes duhen te dy, si mashkulli ashtu dhe femra. Mashkulli ka spermen dhe femra ka vezen. Nga e dinte natyra qe ne menyre qe te lindnin pasardhes njeri duhet te kishte kete e tjetri ate qe kur te bashkoheshin bashke te formonin pasardhesin?

Ne librat e shenjte thuhet se vdekja eshte e pashmangshme, shkencetaret kane gjetur ndonje ilac per te jetuar pergjithmone?

Nese kafshet e tjera jane paraardhesit tane, atehere si shpjegohet se disa shqisa jane me te mira te disa kafshe se te njeriut. P.sh. shume kafshe shohin me mire se njeriu, disa te tjera nuhasin me mire se njeriu etj.

Po tingujt qe nxirrni nga goja, edhe ato jane te rastesishem. Imagjinoni nese nuk do nxirrnim tinguj nga goja. Sa pak do te merreshim vesh.

Po kenaqesia, lumturia, gezimi, e qeshura, merzitja, trishtimi, pikellimi, e qara, etj,, edhe keto jane te rastesishme?

A nuk e shikoni se sa i pėrsosur eshte krijimi i cdo gjallese???

Ne nuk jemi thjesht disa reaksione kimike...ne jemi njerez!
ol.si

Gėnjeshtra ka shumė variante, e vėrteta vetėm njė!

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rėnia e Teorisė sė Evolucionit

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi