Kiromancia - Leximi i Dorės

Shko poshtė

Kiromancia - Leximi i Dorės

Mesazh  Neo prej 06.12.12 22:50

Kiromancia - Leximi i DorėsPėr ēfarė shėrben Kiromancia?

Kiromancia ėshtė njė art qė lidhet me pėrftimin e tė dhėnave mbi personalitetin dhe tė ardhmen e njė individi nėpėrmjet leximit tė dorės. Kėtu poshtė do paraqesim disa tė dhėna mbi elementėt bazė qė pėrbėjnė dorėn, nėpėrmjet tė cilėve do njiheni ose do rinjiheni me karakterin, personalitetin, pėrbėrjen fizike, fatin, dashurinė, tė kaluarėn por edhe tė ardhmen.

Por jo vetėm kaq! Mund tė mėsoheni tė lexoni edhe duart e tė tjerėve, ato tė miqve, pjestarėve tė familjes apo ndonjė njeriu tė dashur. Mund tė vlerėsoni dijen, vullnetin, aftėsinė e tė dashuruarit, altruizmin, guximin, shkurt pra, pėrmes leximit tė dorės mund tė shqyrtoni dhe tė pėrshkruani nė mėnyrė tė pėrkryer personin qė mund tė ndodhet para jush.

Shkrimet e shenjta mbi Kiromancinė

Deri edhe nė Shkrimet e Shenjta gjejmė tė dhėna mbi vijat e dorės; nė “Libri i Jobit” mund tė lexojmė: “Zoti shėnoi me vulėn e tij dorėn e tė gjithė njerėzve, ashtuqė tė gjithė tė mund tė shohin veprat e Tij dhe vizatimet e tij “. Ndėrsa Moisiu thotė: “Ligji i Zotit ėshtė shkruar edhe nė ballin edhe nė duart e tua.”

Historia

Leximi i dorės ka filluar tė praktikohet qysh nga Mijėvjeēari i Tretė para Krishtit, nė qytetėrimet e lashta tė Kinės dhe Indisė. Qėllimi, siē e thamė, ishte njohja e karakterit tė individit, dhe fati i tij i mundshėm. Mendohet qė kiromancia tė jetė praktikuar qysh tek Asirasit, Babilonasit, Kaldeasit dhe Egjiptianėt.

Me kiromanci janė marrė Anaksagora, Artemidori, Demokriti, Galeni, Paracelsi dhe filozofė tė tjerė tė shkėlqyer tė botės antike. Aristoteli, nė veprėn e tij “Coeli et Mundi Causa”, pohon se “vijat e dorės sė njeriut nuk janė krijuar pa arsye, ato janė formėsuar mbi tė gjitha nga ndikimi i qiellit dhe nga individualiteti njerėzor.”.

Mesa dihet, i pari qė u muar me kiromanci nė Kinėn e lashtė, ishte perandori Fu Hsi, por studiuesi mė i famshėm ishte Duka Wen, themeluesi i dinastisė Chow, i cili mbretėroi rreth vitit 1122 Para Krishtit. Duket qartė se tė gjitha qytetėrimet kanė patur kultivuesit e kėtij arti qė ka arritur deri tek ne i kodifikuar nga shkolla tė ndryshme si: hindu, anglosaksone, franceze, gjermane dhe ēeke. Megjithatė, vetėm falė kirozofit francez Desbarrolles e mandej studiuesit D’Arpentigny, aty nga viti 1900 kiromancia u vendos nė njė nivel dinjitoz dhe u studiua nė mėnyrėn mė tė mundshme shkencore.

Pėrgjithėsisht vėrehet dallim me kirologjisė sė dhe kiromancisė sė vėrtetė: Kirologjia vendos marrėdhėnie mes shenjave tė dorės dhe karakteristikave psikologjike tė personit e kushteve tė pėrgjithshme qė lidhen me shėndetin e tij, ndėrsa kiromancia nėpėrmjet shenjave tė tilla arrin tė parathotė fatin e individit. Pra, mund tė themi se kirologu lexon karakterin, ndėrsa kiromanti lexon tė ardhmen.

Pėrktheu: Shpėtim Kelmendi
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Njė guidė pėr tė lexuar fatin nė pėllėmbėn e dorės

Mesazh  Zattoo prej 01.12.14 21:12

Si tė lexoni dorėnKay Packard, themeluese e Akademisė Amerikane tė Analizės sė Dorės nė Kaliforni, tregon hiletė e fallxhoreve.

Filimisht zgjidhni dorėn, por zgjedhja s’duhet tė jetė e rastėsishme. Pėr tė lexuar mbi punėn apo mėnyrėn si i prezantoheni botės, zgjidhni dorėn qė pėrdorni mė shumė. Ndėrsa pėr lidhjet, ėndėrrat ose problemet emocionale, shihni dorėn tjetėr. Nesė nuk i dalloni mirė vijat e dorės, mbylleni pakėz pėllėmbėn dhe shiheni nėn dritė tė fortė. Mbani mend se nėse njė vijė ėshtė mė pak e dukshme, do tė thotė se ka nevojė pėr veprim nė atė fushė tė jetės. Ndėrkohė njė vijė e thellė, do tė thotė se karakteristikat e lidhura me tė janė tė forta dhe tė zhvilluara mirė.

Vija e kokės (The Head Line)

Nėse keni njė:
Vijė tė shkurtėr (qė mbaron rreth mesit tė pėllėmbės)-Tregon se jeni mendimtar i shpejtė dhe qė arrini nė pėrfundime  pa e zgjatur shumė.
Vijė tė gjatė e tė drejtė (qė zgjatet pėrgjatė pėllėmbės drejt gishtit tė vogėl)-Analizoni shumė. Shpesh e gjeni veten duke menduar e stėrmenduar tė njėjtėn gjė para se tė merrni njė vendim.
Vijė qė ndahet nė dy pjesė-I ndjeshėm ndaj tė tjerėve. Mund t’a ndryshoni shpesh mendjen.
Vijė  tė gjatė dhe  e harkuar (qė zbret drejt kėndit tė poshtėm tė pėllėmbės)-Jeni mendimtar kreativ qė qė mund tė mendoni shumė zgjidhje tė mundshme pėr njė situatė.

Vija e zėmrės (The Heart Line)

Nėse keni njė:
Vijė tė gjatė  e tė drejtė (qė mbaron poshtė gishtit tregues si nė figurė)-Jeni racionalė dhe analizues, qė i merrni gjithnjė nė konsideratė ndjenjat e tė tjerėve dhe njerėzit ju vlerėsojnė pėr kėtė.
Vijė tė shkurtėr e tė drejtė (qė mbaron midis gishtit tė mesit dhe atij tregues)-Ju keni nevojė pėr lirinė tuaj. E tregoni dashurinė mė shumė nėpėrmjet veprimeve sesa fjalėve.
Vijė e gjatė e harkuar (harkohet lart drejt bazės sė gishtit tė mesit)-ju drejtojnė pasionet dhe dėshirat tuaja, dhe nuk ju intereson kush e di kėtė.
Vijė e shkurtėr e harkuar (harkohet lart gati 1cm nėn bazėn e gishtit tė mesit)-jeni tė rezervuar dhe preferoni grupet e vogla ndaj atyre tė mėdha. Mund tė hapeni nėse jeni vetėm me njė person tjetėr.
Vijė me dy ose mė shumė X-e nė pjesėn dalėse tė pėllėmbės-Keni pėrjetuar njė tradhėti tė madhe.
Vijė qė ndahet nė dy pjesė-Keni zakon t’i anashkaloni emocionet tuaja duke i kushtuar mė shumė rėndėsi nevojave tė tė tjerėve.

Vija  e jetės (The Life Line)

Nėse keni njė:
Vijė tė gjatė (qė harkohet rreth muskulit tė gishtit tė madh dhe pėrfundon nė bazėn e pėllėmbės si nė figurė)-jeni njė shkėmb i fortė ku njerėzit mbėshteten nė situata tė vėshtira.
Vijė tė shkurtėr (qė mbaron rreth mesit tė pėllėmbės)-Kur gjėrat bėhen tė vėshtira, tė qėndruarit i zėnė me punė ju bėn tė ndiheni tė sigurt e tė mbrojtur.
Vijė e zbehtė-Ju duhet tė qetėsoheni herė pas here. Joga, meditimi, ecja ose edhe lojrat do t’ju bėjnė mirė.
Vijė e thyer-Ēdo thyerje nė vijė pėrfaqėson njė eksperiencė traumatike qė ka ndikuar edhe nė vendimmarrjen tuaj.Burimi: Real Simple
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kiromancia - Leximi i Dorės

Mesazh  bojko prej 03.05.17 14:35

disa thone qe fati nuk eshte i percaktuar ne njeren ane , dhe ne anen tjeter thone qe ne vija te dores shihet e ardhmja.

Ka njerez qe me te vertete te thone per disa gjera qe do te ndodhin ne te ardhmen e afert ne baze te shikimit te dores, gjera qe as ti vet nuk i beson deri sa te ndodhin.

ketu fillon konfuziteti, a eshte apo jo e percaktuar e ardhmja ?

hajde te shkembejme mendime...

avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

74


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kiromancia - Leximi i Dorės

Mesazh  Berti69 prej 03.05.17 14:45

E ardhmja pėrcaktohet nga e tashmja, sepse e ardhmja nuk ekziston ashtu sikur e kaluara.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kiromancia - Leximi i Dorės

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi