Leximi i Pėllėmbės sė Dorės

Shko poshtė

Leximi i Pėllėmbės sė Dorės

Mesazh  Elizza prej 16.03.10 15:44

Leximi i Pėllėmbės sė dorės


Ka disa sisteme pėr tė klasifikuar duart nė mėnyrė qė tė vlerėsojmė karakterin e pėrgjithshėm dhe personalitetin e njė personi. Sistemi tradicional njeh 7 lloje tė duarve: duar thelbėsore, katėrore, lopatėz, filozofike, artistike, idealiste dhe tė pėrziera.

Pėllėmba pėrfaqėson trupin fizik dhe forcėn e jetės nė pėrgjithėsi, gishtat pėrfaqėsojnė aftėsitė mendore nė pėrgjithėsi.

Njė studiues pas leximit tė llojeve tė ndryshme tė duarve pėr shumė vite ka shpikur njė sistem qė i kategorizon duart nė njė mėnyrė tė shpejtė dhe tė thjeshtė, duke pėrdorur klasifikimin modern nė 4 lloje tė dorės.
Nė kėtė sistem ka 4 forma kryesore pėllėmbėve: katėrore, e zgjatur, trekėndėsh dhe Fan-forma.

Format e pėllėmbės paraqesin motivin tonė themelor nė jetėn tonė. Nė astrologji secila shenjė i pėrket njė elementi tė caktuar:
- Tokės: Bricjapi, Demi dhe Virgjėresha
- Ajrit: Peshorja, Ujori dhe Binjakėt
- Zjarrit: Dashi, Luani dhe Shigjetari
- Ujit: Gaforrja, Akrepi dhe Peshqit

Duart Tokė: Fizike

Njė pėllėmbė katrore me pak vija dhe tė qarta. Personat me Duartė Tokė janė me kėmbė nė tokė, praktikė dhe tė pėrgjegjshėm, por mund edhe tė jenė materialist, serioz dhe kokėfortė. Ata janė tė kėnaqur me fizikun dhe tė qartė dhe do tė bėjmė gjėra tė provuara dhe testuara.

Duart Ajėr: Mendor

Njė pėllėmbė e zgjatur me linja shumė tė qarta. Personat qė kanė kėtė lloj tė dorės janė tė afėrt, llafazan dhe tė mprehtė, por mund edhe tė jenė tė cekėt, tė lig dhe tė ftohtė. Ata janė tė kėnaqur me intelektin dhe jomaterialen, si dhe duke bėrė gjėra nė mėnyra tė ndryshme dhe radikale.

Duart Zjarr: Instiktiv

Njė pėllėmbė trekėndėshe, me pak vija dhe delikate. Persona spontan, entuziast dhe optimist, por mund edhe tė jenė egoist, impulsiv dhe tė pandjeshėm. Ata janė tė hapur, dhe preferojnė t'i bėjnė gjėrat me guxim dhe instinktivisht.

Duart Ujė: Intuitive

Njė pėllėmbė me vija tė shumta dhe tė qarta. Personat me duart e ujit janė krijues, tė mprehtė dhe tė kėndshėm, por mund tė jenė me humor, emocional dhe tė frenuar. Ata janė tė mbyllur dhe kanė tendencėn pėr t'i bėrė gjėrat nė mėnyrė tė qetė dhe intuitive.

Gjatėsia e gishtave pėrfaqėson stilin e njė personi dhe atė qė ka tė bėjė me jetėn. Nėse gishtat janė me gjatėsi mė tė shkurtėr se sa gjatėsia e pėllėmbės tregon se personi ėshtė subjektiv dhe e sheh botėn nga perspektiva e tij, i pėlqen tė fillojė veprimin dhe ėshtė i mirė nė fillimin e ēdo gjėje. Janė dinamik nė paraqitje.

Gishtat mė tė gjatė se pėllėmba tregojnė personin qė ka njė pamje objektive pėr botėn rreth veti dhe qė i pėlqen tė planifikojė. Gishtat e gjatė paraqesin njerėzit qė janė fiks ose tė qėndrueshėm nė paraqitje, dhe veprojnė nė njė mėnyrė tė qėndrueshme dhe tė vazhdueshme.

Gishtat me tė njėjtėn gjatėsi sa pėllėmba shfaqin personin qė ėshtė fleksibil dhe shumė i talentuar, dhe qė tenton tė shkojė sė bashku me turmėn. Njerėzit me tė njėjtėn gjatėsi pėllėmbė-gishta janė tė paqėndrueshėm ose tė ndryshueshėm nė paraqitje, dhe veprojnė nė cikle tė aktivitetit dhe tė pasivitetit.

Njė person mund tė kenė njė dorė tė Tokės me gishta tė shkurtėr, duke treguar atė me kėmbė nė tokė, por me karakter dinamik, tė tillė si njė Bricjap qė mund tė ketė. Ose njeriu mund tė jetė me dorėn e ajrit me gishtat me tė njėjtėn gjatėsi - qė shfaq dikėnd qė ėshtė i mprehtė dhe llafazane, por edhe i ndryshueshėm, mund tė jetė njė Binjak.
//Bota e Kiromancisė//
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi