Falli i Dorės - Pikepamje Evangjeliste

Shko poshtė

Falli i Dorės - Pikepamje Evangjeliste

Mesazh  Admin prej 16.01.09 14:53

Falli i dorės (Pikepamje evangjeliste)

Nė kėtė kapitull do tė merremi me kiromancinė, domethėnė tė parėt e fatit nėpėrmjet dorės. Nuk do tė merremi me interpretimin shkencor tė formės dhe linjave tė dorės tė quajtur kirologji, as me grafologji, domethėnė me interpretimin e shkrimit.

Kiromancia, falli i dorės, ndeshet qė nė Romėn e Lashtė. Edhe vetė fillimet e astrologjisė lidhen me pėllėmbėn e dorės. Pėrveē katėr linjave tė njohura tė dorės, linja e zemrės, e mendjes, e jetės, e fatit, pėllėmba ndahej nė shtatė zona planetare. Duke filluar nga gishti i tregues deri tek i vogli, gjenden zonat e Merkurit, Apollonit, Saturnit dhe Jupiterit.

Dot tė shikojmė shembuj qė dalin nga praktika e ndihmės dhe kėshillimit pastoral. Mė sipėr pėrmendėm se kiromancia, kirologjia dhe grafologjia do tė analizohen si pika tė veēanta, po nė praktikė tė treja kėto ngatėrrohen me njėra-tjetrėn. Kėtė na e tregon edhe shembulli i mėposhtėm:

Shemb.13 Njė vajzė e re vajti tek njė grafolog i cili i interpretoi shkrimin dhe linjat e dorės. Nė parashikimin e shkruar tė fatit qė i bėri grafologu thuhej se nė moshėn 30 vjeē do ta vrisnin. Vajza vajti nė shtėpi dhe u tha njerėzve tė saj tė afėrm: "Meqė do tė vdes kaq e re, dua ta shijoj jetėn deri nė fund". Filloi tė bėjė njė jetė tė pamoralshme dhe bėri disa dėshtime.

Si pasojė e kėsaj jete tė ēthurur, nė moshėn 24 vjeē u sėmur rėndė dhe vdiq nga njė kolit ulēeroz. Doktori tha se e kishte shkatėrruar veten me jetėn qė kishte bėrė. Duhet thėnė gjithashtu se pas seancės me grafologun, vajza kishte filluar tė shfaqte aftėsi si medium dhe pėrdorte njė pendul e njė shkop pėr tė parashikuar tė ardhmen.

Shembulli tregon sė pari se ky grafolog kishte pėrdorur metoda okulte. Nė fakt ai e shfrytėzonte grafologjinė pėr tė parashikuar tė ardhmen. Nė kėtė rast shikojmė edhe njė fenomen tė njohur nė parashikimin e fatit, sugjestionimin. Ka shumė raste nė tė cilat personi tė cilit i ėshtė parashikuar e ardhmja, e realizon vetė plotėsimin e parashikimit qė i ėshtė bėrė, nė mėnyrė koshiente ose jo koshiente.

Kėtu kemi edhe njė pėrsėritje tė atyre qė thamė pėr proceset psikologjike nė fallin me letra. Nga praktika e ndihmės dhe kėshillimit pastoral mund tė themi se shumė shpesh tė parėt e fatit i shtyn njerėzit tė hedhin poshtė ēdo pėrmbajtje morale. Edukata kristiane, tradita, zakonet, kanė ngritur rreth nesh njė mur mbrojtės dhe, edhe personat qė janė larg Krishtit, jetojnė nė mėnyre subkoshiente sipas vlerave kristiane tė jetės, edhe pse shpesh kanė njė revoltė tė brendshme kundėr kėtyre vlerave. Kur njeriu fillon tė merret me forca okulte, kėto mure bien.

Nė jetėn e tij fillojnė tė vėrshojnė ujra tė zeza e tė turbullta. Nė shembullin qė pėrmendem, sensualiteti dominoi tek vajza dhe e shkatėrroi. Okultizmi nxit pasione tek njeriu duke e bėrė atė tė varur prej tyre. Njė person qė ka kėrkuar ndihmė nė njė fushė okulte acarohet nga nervat, jepet pas alkoolit, cigares dhe nė pėrgjithėsi i dorėzohet njė jete tė ēthurur.

Pasojat e sugjestionimit nė hedhjen e fallit i shikojmė edhe nė shembujt e mėposhtėm.

Shemb 14. Njė grua kėrkoi qė t'i shihnin fatin nėpėrmjet dorės. Fallxhori i tha se do tė vdiste nė moshėn 40 vjeē nga kanceri. Kjo grua jeton qė prej kėsaj dite nėn peshėn e kėtij sugjestionimi dhe pret vazhdimisht qė tė shfaqen simptomat e semundjes. Gjatė kėsaj kohe ka humbur edhe shumė nė peshė.

Shemb 15. Kushėrira e njė shokut tim tė klasės punonte si shėrbyese nė njė vilė. Njė ditė prej ditėsh shfaqet nė derė njė cigane qė shiste artikuj shtėpijakė. Vajza nuk deshi tė blente se malli ishte i shtrenjtė. Nė kėto e sipėr cigania i rrėmbeu dorėn dhe zuri t'i tregonte fatin. Vajza donte tė tėrhiqte dorėn, po gruaja pėrdori me marifet njė dinakėri. "Oh, interesant", tha ajo, "pėr dy vjet do tė martoheni".

Cila ėshtė ajo vajzė qė refuzon tė dėgjojė kur ėshtė fjala pėr martesėn e saj tė ardhme? Kėshtu qė vajza ia la dorėn ciganes. Gruaja vazhdoi: "Do tė kesh shumė kėrkesa, do tė martohesh me mė tė gjatin. Vitin e parė do tė tė lindė njė fėmijė. Po shikoj se kėtu linja ndėrpritet...do tė vdesėsh nė lindje".

Pėrpara se tė vazhdoj mė tej, desha tė them njady gjėra pėr natyrėn e kėtij lloj falli. Nuk duhen shumė aftėsi profetike pėr tė arritur nė konkluzionin se njė vajzė e re dhe e bukur do tė martohet sė shpejti. Po ashtu nuk ėshtė nevoja tė jesh profet qė tė parashikosh se do t'i lindė njė fėmijė nė vitin e parė tė martesės.Vdekja nė fund tė parashikimit ishte njė lloj hakmarrjeje nga ana e ciganes, meqė vajza ia kishte refuzuar mallin. Po a u realizuan parashikimet e ciganes?

Nė dy vjetėt qė pasuan vajzės iu paraqitėn shumė kandidatė. Vajza ishte nėn sugjestionimin e fallit dhe kėshtu dha aprovimin pėr kanditatin mė tė gjatė. Gjatė vitit tė parė tė martesės mbeti shtatzėnė. Gjatė kohės qė do tė afronte lindja, filloi tė ketė gjithnjė e mė tepėr ankth. Pėrpiqej tė luftonte kundėr kėtij parashikimi tė keq. Tė afėrmit, dhe i shoqi nė veēanti, pėrpiqeshin ta bindnin tė mos i besonte asaj kotėsie qė i kishin thėnė, po pa dobi.

Vajza nuk kishte forcėn e duhur qė t'i kundėrvihej supersticionit. Pati njė lindje normale, po pas ca ditėsh pati temperaturė. Doktori nuk gjente dot ndonjė shkak objektiv. Tre javė pas lindjes gruaja humbi gjykimin, e shtruan nė njė psikiatri ku edhe vdiq tre ditė mė pas.

Vetėm njerėz qė nuk e njohin psikologjinė e parashikimit tė fatit mund ta quajnė kėtė rast njė parashikim tė suksesshėm. Shumė mė tepėr se njė parashikim, ky rast ėshtė njė sugjestionim.

Nga misionarėt e ndryshėm kemi dėgjuar se popullsia pagane vendase ėshtė tėrėsisht nėn sugjestionimin e mjekėve dhe magjistarėve vendas. Nė rast se magjistari i njė fisi predikon vdekjen e dikujt, shpejt do tė ndodhė vdekja. Kjo pėrbėn fenomenin psikologjik tė thanatomanisė, dėshirės pėr tė vdekur.

Vdekja me sugjestionim nuk gjendet vetem tek popujt primitivė po edhe midis Europianėve tė civilizuar. Nė kėtė pikė amerikanėt kanė bėrė eksperimente me tė burgosur qė kanė dhėnė rezultate pozitive. Njė personi tė dėnuar me vdekje i mbyllėn sytė. Pastaj i thanė se do tė ekzekutohej duke i prerė arterien kryesore tė qafės dhe pėr afro njė minutė do t'i vinte vdekja.

Pastaj i gėrvishtėn pak lėkurėn e qafės dhe paralelisht hapėn njė rubinet aty afėr. I burgosuri ndjeu gėrvishtjen dhe dėgjoi ujin qė rridhte. Pas njė minute humbi ndjenjat. Eksperimenti doli me sukses.

Lidhur me pėrmbajtjen e parashikimit tė fatit dhe format e profecisė, profesori Zuker nė librin e tij "Psikologjia e supersticionit" dallon midis supersticionit magjik, supersticionit mistik dhe sė treti parandjenjės. Supersticioni magjik ėshtė aktiv dhe vė nė veprim fuqi sugjestive dhe magjike. Ai interferon nė mėnyrė vendimatare dhe formuese nė jetėn e atyre qė lidhen me kėto sfera.

Tė gjithė shembujt qė kemi parė deri tani bien pothuaj nė kėtė kategori. Supersticioni mistik ka natyrė intuitive dhe adaptuese. Mbėshtetet mbi thellėsi tė brendshme, meditim dhe sensibilitet. Ka tė bjė me aftėsi tė tilla si unifikimi, perceptimi, pėrshtatja dhe asimilimi. Pas principit tė supersticionit magjik fshihet egoja qė kėrkon tė sundojė botėn, ndėrsa nė rastin e supersticionit mistik mendohet se egoja shkrihet me botėn e tėrė.

Ndryshimi kryesor midis kėtyre tė dyve thuhet se ėshtė nė mėnyrėn e perceptimit. Mendohet se parashikimi mund tė shpjegohet nė dy mėnyra. Ose personi e mban tė ardhmen e vet nė vetvete qė nė embrion dhe pastaj informacioni pėr tė ardhmen e tij merret duke marrė si burim vetė personin, ose gjithė historia dhe fati i racės njerėzore mbarten nė njė formė ndėrgjegjeje tė pėrbotshme.

Ky ėshtė opinioni i profesor Osty E. von Hartman dhe profesor Drishit. Mediumi prezupozohet se kas aftėsi tė kapė kėtė ndėrgjegje tė pėrbotshme. Tė dy kėto pikpamje mbėshteten mbi determinizmin dhe predestinacionin. Sipas Biblės, asnjė prej kėtyre metodave tė parashikimit tė fatit nuk ėshtė e pranueshme.

Nė formėn e tretė tė parashikimit tė fatit, parandjenjėn, pėrfshihen paralajmėrimi subkoshient, ėndėrrat, eksperienca e tė shtuquajturit second sight, klervuajanca dhe gjithė efektet e aftėsive tė mediumit. Njė shėmbull i mirė pėr kėtė pikė gjendet nė librin "Seelsorge und Okkultismus". Nuk po e permend pėrsėri duke dashur tė evitoj pėrsėritje nė tė dy botimet.

Po sado interesante qė tė jenė dallimet shkencore qė po shikojmė, nevojat qė lindin nė ndihmėn dhe kėshillimin pastoral janė shumė mė tė rėndėsishme.Duhet tė mėsojmė si tė ndihmojmė njerėzit me shqetėsime emocionale dhe mendore, tė cilėt megjithatė, me simptomat e tyre nuk hyjnė nė modelet e njohura tė semundjeve psikiatrike. Po vazhdoj me dy shembuj tė tjerė.

Shemb 16. Njė grua hidhte falle dhe nuk pranonte asgjė qė kishte tė bėnte me ekzistencėn e Perėndisė. Njė ditė i prezantuan njė vajzė besimtare kristiane. Kur vajza dėgjoi pėr aktivitetin me tė cilin merrej gruaja, si pėr t'u zbavitur, i zgjati dorėn. Mendonte se s'kishte asgjė pėr tė parė nė tė. Gruaja i lexoi pėllėmbėn. Vajza qeshte dhe nuk u pėrmbajt sė bėri edhe disa komente pėr tė qeshur.

Po pas kėsaj vajza, qė ishte besimtare, kaloi nė depresione dhe humbi edhe besimin. Fėmijėt e fallxhores paraqisnin edhe ata disa karakteristika tipike. Ishin nevrastenikė, bėnin jetė tė pamoralshme. Siē e thashė edhe mė lart, ndeshemi kėtu me pasoja tipike: depresion dhe shkelje tė principeve morale.

Shemb 17.Njė burrė merrej shumė vjet me radhė me fallin e dorės.Pėrveē kėsaj bėnte edhe terapi me hipnozė. Nė rrjedhėn e viteve kishte ndjerė edhe vetė pasojat shkatėrruese tė aktivitetit tė tij tė dyshimtė. Pas disa kohėsh, ai ndjeu dėshirėn t'i besojė Krishtit dhe pėr shumė muaj u pėrpoq ta detyronte veten tė lexonte nė Bibėl, ndonse ndjente njė rezistencė tė brendshme. Sa herė vihej pėrballė punėve tė Perėndisė, ndjente njė presion tė ēuditshėm vetėmbrojtės nė vetvete.

Ky shembull na tregon edhe njė aspekt tjetėr. Parashikimi i fatit zhvillon kundėrshtim dhe njė vetėmbrojtje tė brendshme ndaj ēdo gjėje qė ka tė bėjė me Perėndinė dhe Frymėn e tij. Nėse dikush qė ėshtė marrė me parashikimin e fatit kėrkon tė vijė tek Krishti, ka njė rrugė tė vėshtirė pėrpara. Shfaqen forca tė egra e tė mbrapshta qė pėrpiqen ta pengojnė tė marrė vendimin pėr tė shkuar tek Krishti. Personi qė ėshtė infektuar dhe "imunizuar" duke u marrė me parashikime tė fatit, bėhet pothuaj i pandjeshėm pėr Frymėn e Shenjtė.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi