Pse mediat heshtin pėr 3 UFO-t e zbuluar pardje nė sistemin tonė Diellor?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Pse mediat heshtin pėr 3 UFO-t e zbuluar pardje nė sistemin tonė Diellor?

Mesazh  Zattoo prej 04.12.12 1:15

Pse mediat heshtin pėr 3 UFO-t e zbuluar pardje nė sistemin tonė Diellor?U zbuluan ditėn e shtunė mė 1 dhjetor 2012!

Janė zbuluar 3 Objekte tė reja Fluturimi tė Paidentifikuara (UFO) brenda sistemit tonė Diellor, ditėn e shtunė mė 1 dhjetor 2012, duke ēuar nė katėr (4) objektin e kėtyre obhjeklteve tė identifikuara deri mė tani!

Dhe sigurisht, pyetje qė parashtrohet ėshtė: Kemi tė bėjmė me planetė tė padukshėm sulmues?, apo Qenie dhe Objekte tė ndritshme?, tė cilėt si pasoj e reflektimit/thyerjes sė dritės, janė vėzhguar nga teleskopėt e tokės.

Faktet, dita-ditės sa vijnė dhe shtohen, madje ata tė cilėt janė angazhuar me vėzhgimin e tyre me anė tė teknologjisė sė pėrparuar, bazohen nė njė Det mėdyshjes dhe dyshimesh.

Ēfarė po ndodh?
Ekzistonin dhe mė parė kėto “objekte” nė horizontin kozmik?

Kush dhe cilėt i venė ato nė lėvizje dhe me cilėn mėnyrė?
Mos kemi tė bėjmė me reflektim apo rrezatimin e dritės?

Faktet tashmė, pėr ekzistencėn e tyre janė tė padiskutueshme dhe karakteristikat e tyre konkrete:

1. Kemi tė bėjmė me objekte teknike dhe pėrbėrje materiale me dimensione konkrete!

2. Paraqiten si objekte tė padukshme ndaj teleskopėve tė thjesht, por bėhen tė dukshėm me anė tė rrezatimit tė dirės qė lėviz ndėrmjet yjve dhe planetėve!

3. Nuk pėrbėjnė ato vetė rrezatimin e dritės, pasi ndryshojnė shpeshherė pozicion nė Pozicionin e tyre nė Galaktikė pa humbur konsistencat e tyre themelore dhe karakteristikat e jashtme teknike.

4. Elementi i tyre i pėrbashkėt, ėshtė Kryqi i Drejtė, i cili rrethon ose mė saktė “pėrshkon” tė gjithė perimetrin e tyre!

5. Kemi tė bėjmė me Struktura artificiale ose qė jetojnė pėr aq kohė sa ju keni tė gjitha specifikimet e pėrmendura mė lart fikse.

6. Me mjetet e observimit jo profesionale qė disponojmė, e vetmja pikė e “dobėt” mbetet caktimin i sakėt i pozicionit tė tyre!
Pėr mė shumė nė vijim po ju paraqesim disa nga kėto fotografi tė cilat vėrtet janė aq mbresėlėnėse!

Duhet theksuar se pėr kėtė “ngjarje” asnjė media e madhe botėrore, nuk ėshtė prononcuar!

Lėvizjet q duhet tė bėni pėr tė parė me sytė tuaj janė:
Shkruani adresėn: http://www.sky-map.org/
Pasi tė keni hyrė nė kėtė adresė tė teleskopit, shkruani nė dritaren e sipėrme tė ekranit qė shkruan “Find Object” koordinatat: 16h36m08.20s, -23°45′59.1 dhe do tė shikoni aty objektin e parė.

Nė vijim, nė tė majtė tė ekranit ekziston njė vijė vertikale dhe njė buton i ashensorit, nėse e ngrini vetėm njė vijė, mund tė zvogėloni objektin dhe tė shikoni nė tė djathė tė tij njė “njollė” tė bardhė. Dhe nėse vendosni miushin mbi tė, do tė vėrtetoni si ai ėshtė Dielli anė!

Nė vazhdim, siē filluat mund tė vendosni: 16h12m23.82s, -20°22′37.3 dhe shtypni enter dhe do tė shikoni objektin e dytė.

Veprimi i tretė, do tė jetė diktimi i dy UFO-ve tė tjera, duke shkruar koordinatat qė vijojnė: 14h21m40.36s dhe 59°46′06.7
Kėshtu, duke lujatur me ashensorin qė ndodhet nė tė majtė, mund tė zmadhoni dhe tė zvogėloni objektet qė sipėr pėrmendėm.
avatar
Zattoo

674


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse mediat heshtin pėr 3 UFO-t e zbuluar pardje nė sistemin tonė Diellor?

Mesazh  Luce prej 04.12.12 18:35

per ku jane drejtuar?
mos rastesisht ne dat 21 i bie te vine ne toke?
cfare di me shume me thuaj. pershendetje
avatar
Luce

Jeta eshte si nje enderr qe kur zgjohesh kupton se ke vdekur.

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse mediat heshtin pėr 3 UFO-t e zbuluar pardje nė sistemin tonė Diellor?

Mesazh  ijj prej 04.12.12 23:49

une mendoj se me 21 do i kemi ne tok mund te ndodh gjdo gje
avatar
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse mediat heshtin pėr 3 UFO-t e zbuluar pardje nė sistemin tonė Diellor?

Mesazh  Anon prej 06.12.12 1:54

po eshte qesharake te jepet nje koment nga NASA se ne nuk mund te jemi pergjegjes per krijesat jasht tokes ato sigurisht kryejn procedurat e veta.A jane ato ne toke a nuk jane,un jam i mendimit qe gjithmone kane qene dhe do te jene. Problemi qendron ne shqisat tona qe per fat te keq i kemi te kufizuara.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

374


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse mediat heshtin pėr 3 UFO-t e zbuluar pardje nė sistemin tonė Diellor?

Mesazh  Dor1Alb prej 07.12.12 11:56

http://www.sky-map.org/ Esht bllokuar si website !!!
Mos valle esht e vertet ajo qe ke shkruar ??!!
avatar
Dor1Alb

Vdekja ėshtė ēlirim, nėse ke jetuar drejtė.!!!

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse mediat heshtin pėr 3 UFO-t e zbuluar pardje nė sistemin tonė Diellor?

Mesazh  Luce prej 07.12.12 15:53

ne daten 4 qe e kam provuar une hapej
tani e kam provuar 10 here nuk hapet me
avatar
Luce

Jeta eshte si nje enderr qe kur zgjohesh kupton se ke vdekur.

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

...

Mesazh  Vile Hermani Valo prej 07.12.12 15:59

PO ska problem nese nuk hapet www.sky-map.org nese e keni google earth te instaluar mundni me pa te opsioni sky.... Aty e keni shum afer yllit SIRIUS .... ne mes te grupit te yllsive te Orionit dhe Siriusi-t
avatar
Vile Hermani Valo

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse mediat heshtin pėr 3 UFO-t e zbuluar pardje nė sistemin tonė Diellor?

Mesazh  arjetadema@ prej 08.12.12 18:31

jam e atij mendimi . qe thjeshte jane spekulime te kota .
avatar
arjetadema@

aforizem

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse mediat heshtin pėr 3 UFO-t e zbuluar pardje nė sistemin tonė Diellor?

Mesazh  Luce prej 08.12.12 20:05

para disa ditesh mund ti shikoje vete ne sky-map
avatar
Luce

Jeta eshte si nje enderr qe kur zgjohesh kupton se ke vdekur.

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse mediat heshtin pėr 3 UFO-t e zbuluar pardje nė sistemin tonė Diellor?

Mesazh  Gabriel prej 09.12.12 0:27

Nuk jan shpikje, po mundohen te mbulojn sekrete dhe kte gje e kan bo me dekada te tera, por jo per shum kohe.
Te vertetat pak nga pak po dalin ne shesh.
avatar
Gabriel

Angelic Spirit

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse mediat heshtin pėr 3 UFO-t e zbuluar pardje nė sistemin tonė Diellor?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi