Telepatia, fenomen normal apo paranormal ?

Shko poshtė

Telepatia, fenomen normal apo paranormal ?

Mesazh  Odin prej 03.12.12 16:38

Telepatia, fenomen normal apo paranormal ?Telepatia mendore eshte percaktuar si “nje komunikim me ane te mjeteve te ndryshme nga shqisat, ose nepermjet transferimit te mendimit”. Megjithese ky eshte ne fakt pershkrimi me i mire qe mund t’i behet ketij fenomeni, ky pershkrim nuk eshte pershkrimi me i qarte dhe me i plote i ketij fenomeni.

Prova dhe fakte nese telepatia ekziston vertet si fenomen kane qene shume eksluzive gjate viteve, edhe pse perpjekjet kane qene te shumta. Shumica e fakteve jane anekdoda dhe prandaj ato nuk jane te pranuara si fakte shkencore dhe te besueshme.

Duke marre parasysh gjithcka, te gjithe ne kemi patur nje eksperience teplepatike gjate jetes tone edhe pse ndoshta nuk e kemi kuptuar kur kjo gje ka ndodhur. Shume gjera qe na ndodhin ne jete dhe qe ne shpesh ia atribuojme rastesise apo castit, por qe ne fakt mund te mos kene qene gje tjeter por manifestime te telepatise.

Vetem sepse ne nuk mund tejapim prova dhe fakte ne kete kohe, nuk do te thote qe ky fenomen nuk ekziston. Ka shume gjera te tjera te lidhura me mendjen tone, procese te mendimeve dhe gjera te lidhura me shpirtin per te cilat ne nuk dime shume gjera apo qe nuk dime asgje.

Ne dime qe mendimet jane nje lloj energjie, por nuk e dime me saktesi se kush eshte ne fakt origjina e kesaj energjie dhe se si kjo energji eshte shperndare. Mund te jete qe keto mendime futen ne nje “ndergjegje globale” me mendimet tona te futur ne nje rrjet dhe qe me ne fund arrijne tek destiacioni i tyre. Eshte perafersisht dicka e ngjashme me rrjetin e telefonit.

Ose nje teori tjeter eshte qe ne mundemi qe te fokusojme mendimet tona ashtu si nje rreze lazer tek nje individ receptiv te vecante, e pak redesi ka nese ky individ eshte ne dijeni te procesit apo jo.

Ka shume pretendime qe telepatia ekziston ne te vertete, megjithese ne ende nuk mund te kemi nje test shkencor per te vertetuar ne fakt dhe per te konfirmuar ekzistencen e ketij fenomeni.

Ka shume raste: nje mama qe e ndjen qe vajza e saj ka patur nje aksident edhe pse nuk e ka marre ende kete lajm, nje person qe mendon per dike tjeter te cilin nuk e ka pare prej vitesh dhe te nesermen keta te dy takohen rastesisht, ajo ndienja shume e forte qe telefoni do te bjere dhe ne fakt zilja e telefonit bie vertet, - te gjitha keto ka shume mundesi qe te jene manifestime te telepatise.

Si qenie njerezore qe jemi ne jemi te nderlidhur ne disa menyra qe ne ne fakt nuk i kuptojme plotesisht, dhe ne baze te kesaj mund te thuhet qe telepatia eshte nje proces njerezor shume i zakonshem, por qe eshte paksa i komplikuar ne boten tone me gjithe shperqendrimet e saj.

Eshte shume e qarte qe ne ne menyre te vullnetshme apo ne menyre te pavullnetshme mundemi te transmetojme dhe te marrim mesazhe te ndryshme, e sidomos ne kohe stresi apo krize. Por a mundemi ne qe te influecojme veprimet e te tjereve vetem me ane te transmetimit te mendimeve? Eshte e veshtire kjo pyetje por besohet qe ata persona qe kane motivim te larte munden.

Nje prej teorive me interesante eshte ajo qe pretendon qe ne mund te komunikojme ne menyre telepatike me kafshet tona, vecanerisht qente.

Ka nga ata njerez qe besojne qe eshte e mundur qe te influencohet dikush qe te mendoje per ju dhe qe ne meyre telepatike keta persona mund te thirren dhe te vijne afer jush nese ju vertet e ndjeni qe duhet t’i shihni. Por ky person duhet te jete patjeter dikush me te cilin ju keni patur nje lidhje shume te afert emocionale, si nje i dashur apo e dashur, apo nje person i familjes.

Komunikimi telepatik kerkon kembengulje dhe perqendrim, por jo aq shume sa do te donte per shembull perkulja e nje luge ne menyre telekinetike.

Megjithate, akoma shume studiues dhe shkencetare jane duke kerkuar nje shpjegim shkencor per t'i dhene nje shpjegim me te sakte ketij fenomeni, dhe per te sjelle per te gjithe boten prova dhe fakte qe telepatia ekziston vertet ne menyre qe te besohet edhe nga skeptiket e ndryshem.

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Telepatia, fenomen normal apo paranormal ?

Mesazh  Jetmira prej 22.09.13 18:16

Ka replika nese telepatia esht dukuri normale apo jo,nga pervoja personale eshte dicka qe ndodh kur egziston nje ndjenj shum e fort midis dy njerezve dhe kjo ndjenj nuk njeh koh dhe distanc sepse ajo e kalon dimensionin e qenies njerezore...ndoshta ju duket e cudishme po e cudishmja e tille mbetet...cdo njeri qe ka emocione te forta per dike nuk do ta humbi asnje her ate person..., sado larg te jene..., rrahja e zemres se saj do vi te ti dhe ty do te rah zemra po njesoj...dhe te duket e cudishme si nje person qe ke koh qe se sheh po qe disa vite me pare ke perjetuar dicka te fort...te te pushtoj krejt papritur per disa sekonda pa asnje shkak...un e quaj thjesht telepati, ndoshta po me mendonte ndoshta ishte bere melankolike, kte se di te sakt...telepatia me duket kaq e bukur kur te ben te rindiesh nje emocion aq te fort...
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Telepatia, fenomen normal apo paranormal ?

Mesazh  + prej 02.01.18 2:55

Nese truri jon do te vdesi ne nuk do te kemi as telepati,mendim,iluzion intuite dhe shume me rralle dhe qe studiuesit qe merren me studimin e trurit nuk kan zbuluar as 20% te mekanizmit te trurit se si truri jon funksionon dhe per keto ngjarje shumica e njerezve i quan dhe i interpretorjn si gjera paranormale ,por per mendimin tim cdo gje eshte normale prsh: shume e thjeshte ta kuptojm qe laptopi jon u fik sepse duhet karikuar,te njejten gje mendoj dhe per trurin kur ta njohim Mir do ti japim shpjegim te gjithave,me vjen Mir qe dikush shqipetar la mar inisiativen te krijoj nje forum te till dhe te lexojm pak a shume mendimet e te tjereve ashtu sic ti kene te gjithe duhen vleresuar.
avatar
+

Ėshtė me mire te jesh optimist dhe ta kesh gabim sesa te jesh pesimist dhe te kesh te drejte.

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Telepatia, fenomen normal apo paranormal ?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi