Hipnoza nė vend tė anestezionit total

Shko poshtė

Hipnoza nė vend tė anestezionit total

Mesazh  Luli prej 31.07.11 16:36

Hipnoza nė vend tė anestezionit total?

Nė Klinikėn Universitare nė Bruksel, tė premten e kaluar ėshtė bėrė njė intervenim kirurgjik i heqjes sė gjėndrės tiroide, nė tė cilėn pacientja ėshtė vėnė nė gjumė mė anė tė hipnozės e jo anestezionit total, siē ėshtė vepruar deri mė tani.

Christel Place vendosi qė gjatė operacionit tė gjėndrės tiroide tė binte nė gjumė pėrmes hipnozės e jo pėrmes anestezionit total. Njė e treta e tė gjitha operacioneve tė gjėndrės tiroide dhe njė e katėrta e tė gjitha operacioneve tė kancerit tė gjirit, nė kėtė spital bėhen nėn hipnozė.

Pacientėt tė cilėt vendosin pėr kėtė lloj tė operacionit, janė nėn ndikimin e qetėsuesve, mirėpo tėrėsisht tė vetėdijshėm, ndėrsa mjekėt thonė se koha e shėrimit pėr kėta pacientė ėshtė mė e shkurtėr, ndėrsa kanė nevojė pėr mė pak ilaēe kundėr dhimbjeve. Hipnoza ėshtė e pėrshtatshme vetėm pėr disa lloje tė operacioneve, ndėrsa pėrparėsia qėndron nė atė se nuk ka “efektin e trullosjes” pas kėndelljes, i cili ėshtė tipik pėr anestezionin e pėrgjithshėm.

Nė Klinikėn Universitare nė Bruksel, operacionet e tilla praktikohen qė nga viti 2003, ndėrsa mijėra pacientė vendosin pėr tė.

Pėrparėsia e kryerjes sė operacionit nėn hipnozė, pėrveē shėrimit tė shpejtė ėshtė edhe kursimi i parave. Pėrdoren shumė mė pak anestetikė lokalė tė cilėt kombinohen me hipnozė. Nga ana tjetėr, nevojitet edhe angazhim mė i madh i mjekėve para operacionit, por edhe kujdes mė i madh gjatė vetė operacionit.

Dr. Fabienne Roelants, anestiolog e pėrshkruan hipnozėn si njė gjendje e ndryshuar e vetėdijes: “Mendja e pacientit ėshtė nė njė vend tė rehatshėm derisa trupi mbetet nė sallėn e operacionit”. Ajo shpreson se sė shpejti edhe operacioni i hernies, artroskopitė dhe kirurgjia plastike do tė bėhen nėn hipnozė.

Ky lloj anestezioni ėshtė bėrė shumė i famshėm gjatė viteve tė fundit nė Francė dhe Belgjikė. Disa kirurgė plastikė nga Gjermania e pėrdorin po ashtu, kurse nė Britani ėshtė standard nė praktikėn stomatologjike.

Shoqata e anesteziologėve francezė e pėrshkruan hipnozėn si zėvendėsues tė vlefshėm tė anestezionit, pėr shkak se zvogėlon stresin, ankthin dhe dhimbjet.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi