Hipnoza Ericksoniane

Shko poshtė

Hipnoza Ericksoniane

Mesazh  Admin prej 18.06.08 0:16

Hipnoza Ericksoniane

Milton H. Erickson ose GJENIU i programimit neoru-linguistik

"HIPNOZA NUK EKZISTON-GJITHCKA ESHTE HIPNOZE"

Hipnoza ericksoniane shoqeron pacientin ne nje udhetim zbulues dhe ne nje perdorim te risorseve te tij inkonshe(jo-konshe), derisa mund te realizohen tek ai, te gjitha ndryshimet e deshiruara.

Ne kete teknik vemendja e terapeutit i drejtohet atyre mikro-senjaleve te cilat tregojne gjendjen aktuale te pacientit dhe nivelin e rritjes se tij personale.

Milton Erickson me zbulimet e tij ne hipnoterapine por edhe me kontributin e tij ne zhvillimin e psikologjise krijoi premisat e para nga te cilat linden dhe u formuan me vone terapia sistemike, terapia strategjike, dhe programimi neurolinguistik.

Nga librat e tij mund t'ju kujtojme

1- Eksperianca e Hipnozes
2- Hipnoterapia
3- Opera 1 ( natyra e hipnozes dhe e sugjerimit )
4- Opera 2 ( vemendja hipnotike e proceseve sensoriale..perceptues dhe psikofiziologjik)
5- Zeri im do te shoqeroj
6- Komunikimi mendje-trup ne hipnoze
7- Ristrukturimi i jetes me hipnoze
8- Rruget e reja te hipnozes ...etj

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi