Hipnoza Mjekėsore

Shko poshtė

Hipnoza Mjekėsore

Mesazh  Equinox prej 28.10.10 22:15

Hipnoza MjekėsoreTė gjithė e kanė dėgjuar hipnozėn si fjalė, por janė tė paktė ata qė e dinė kuptimin.

- Emri Hipnozė vjen nga greqishtja e vjetėr ‘Hypnos’. Hypnosi ka qėnė zot i gjumit nė Greqinė e Lashtė.

Zanafilla e saj

- Hipnoza e ka zanafillėn e saj para mijėra vjetėsh. Ajo ėshtė pėrdorur qė nė kohėt e hershme nga njerzit. E kanė pėrdorur qė nė nė kohėt e hershme nga njerzit. E kanė pėrdorur mjekėt e vjetėr, njerzit e fesė nė Babiloni, Egjiptin e vjetėr, e kanė pėrdorur grupe tė ndryshme mistike pėr tė reaizuar “gjėrat e mbinatyrshme”. Pėr shembull Jogėt nė indi, me anė tė autosugjestionimit arrijnė tė ulin numrin e frymėmarrjeve, tė rrahjeve tė zemrės, tė ngurtėsojnė trupin dhe qėndrojnė si tė vdekur. Ata arrijnė tė bllokojnė ndjesinė e dhembjes dhe shpohen, ecin mbi zjarr, hanė xhama pa ndjerė dhembje. Gjithashtu Rufaitė, njė sekt musiman ka rituale ku njerėzit shpohen me thika pa ndjerė dhembje, kjo ėshtė njė gjendje qė arrihet duke bashkuar autosugjestionimin me besimin.

Kur ka nisur pėrdorimi i hipnozės nė mjekėsi?

- Pėrdorimi i hipnozės nė mjekėsi nisi me mjekun francez Antuan Mesmes, nė shek. XVI. Mesmer fitoi njė famė tė madhe duke i mjekuar njerėzit me njė metodė te pa njohur mė parė. Pacientėt futeshin nė njė salon, tė madh, mė pas hynte Mesmeri i veshur nė njė mėnyrė tė veēantė, i cili i fuste njerėzit nė gjendje hipnotike, mjaftonin disa seance tė tilla dhe ata pėrmirėsoheshin.
Pas Antua Mesmerit hipnoza u pėrmend si ‘Mesmerizm’ose ‘Anima Magnetism’. Pas Mesmerit shumė mjek europianė treguan interes pėr hipnozėn dhe bėnė shumė punime nė idhje me tė. Vent ė pėrmendet mjeku angez Dr. Braid, i cili dha njė shtysė tė re dhe kompletoi hipnozėn mjekėsore. Dr. Braid kreu dhe disa operacione me anė tė hipnozės pa anestezi.
Frojdi nė fillimet e veta e pėrdori hipnozėn pėr t’i kthyer pacientėt nė tė kauarėn si dhe pėr kurimin e shqetėsimeve tė ndryshme psikoogjike. Por mė vonė Frojdi formuoi psikoanalizėn dhe la hipnoterapinė nė plan tė dytė pasi kėrkonte kohė.

Po nė ditėt e sotme, nė botėn e mjekėsisė dhe shėndetit, ēfarė roli luan dhe si vlerėsohet hipnoza?

- Nė ditėt e sotme hipnoza ka fituar popullarite dhe njihet me ligj si njė mėnyrė mjekėsore dhe shkencore pėr trajtimin e sėmundjeve. Nė Angli hipnoza u pranua me ligj si njė mėnyrė mjekėsore pėr trajtimin e sėmundjeve nė vitin 1953, ndėrsa nė SHBA u pranua nė vitin 1955. Nė kėto vende ndaohet pėrdorimi i hipnozės nga ana e iluzionistėve nėpėr spektakle.

Ēmund tė thoni pėr iluzionistin italian qė doli nė skenėn e Miss Albania ?

- Kjo quhet hipnoza e skenės dhe konsiston nė shfrytėzimin e gjendjeve tė caktuara qė njeriu pėrjeton nė gjendjen hipnotike si psh. ngrirja (katalepsia) e gjithė trupit etj. Por theksoj se hipnoza e skenės ėshtė e ndaular nė shumė vende tė botės, ndėrsa nė vendin tonė pėr fat tė keq nuk egziston njė ligj apo rregullore nė lidhje me hipnozėn.

Po nė vendin tonė cila ėshtė pozita e hipnozės dhe sa njihet nga pubiku?

- Nė Shqipėri hipnoza ka njė historik jo shumė tė hershėm. Opinioni publik nė pėrgjithėsi ka njohuri tė pakta, sipėrfaqėsore dhe shpesh tė gabuara nė lidhje me hipnozėn. Njė pjesė e njerėzve kur dėgjojnė emrin hipnozė sjellin nė mendje iluzionistėt dhe shfaqjet ku pėrdoret hipnoza e skenės. Disa tė tjerė mund tė lidhin fjalėn hipnozė me tė ashtuquajturit mjekė, sharlatanė ose magjistarė qė pretendojė se i shėrojnė njerėzit me fuqitė e tyre tė “mbinatyrshme”. Ėshtė koha qė tė ndėrgjegjėsohemi dhe tė flakim mendimet e gabuara. Hipnoza nuk ėshtė aspak diēka e mbinatyrshme por ėshtė njė metodė mjekėsore qė pėrdoret me sukses nė kurimin e shqetėsimeve tė ndryshme.
Nė vendin tonė, hipnoza mjekėsore i pati fillimet e saj nė vitet 1950, nė saj tė shkollės dhe mjekėve sovjetik, mė vonė hipnoza u la nė harresė dhe nuk pati pėrdorim tė gjerė. Vlen tė pėrmendet Prof. Dr. Ylvi Vehbi, mjek i cili bėri shumė punė nė lidhje me hipnozėn mjekėsore. Nė ditėt e sotme janė tė paktė mjekėt qė pėrdorin hipnozėn te ne.
Meqėnėse jam nga tė paktėt ndoshta i vetmi qė pėrdor hipnozėn mjekėsore nė Shqipėri, i kam vėnė vetes detyrėn qė ta bėj tė njohur nė masat e gjera nė mėnyrė qė kjo mėnyrė mjekimi tė njihet edhe tė pėrdoret edhe nė vendin tonė ashtu si nė tė gjithė botėn e zhvilluar.

A ka lidhje hipnoza me magjinė dhe fuqitė e mbinatyrshme ?

- Hipnoza ėshtė njė fenomen i natyrshėm pėr realizimin e tė cilit kėrkohet aftėsi nga ana e mjekut dhe pėrqėndrim nga ana e pacientit. Hipnoza nuk ėshtė diēka e mbinatyrshme dhe nuk ka aspak lidhje me magjinė, yshtjet e tė tjera gjėra.

A mund tė bėni njė pėrkufizim tė hipnozės?


- Hipnoza ėshtė njė gjendje e veēantė nė tė cilėn vėmendja dhe shkalla e pėrqėndrimit si dhe e sugjestionimit ėshtė shumė e lartė. Personi i hipnotizuar duket sikur fle, ndėrkohė qė ai ėshtė potėsishtė i ndėrgjegjshėm dhe truri punon normalisht. Gjatė seancės sė hipnozės pacienti kupton, dėgjon dhe analizon ēka i thotė mjeku, pacienti punon nga fjalėt e mjeku vetėm ato qė janė nė pėrputhje me mendimet, bindjet dhe formimin e tij moral. Personi i hipnotizuar ėshtė mė i sugjestionueshėm dhe pėrjeton njė gjendje ndryshe nga normlaja.

Cilėn metodė pėrdorni ju nė seancat tuaja tė hipnozės?

- Unė pėrdor hipnozėn e ndėrgjegjshme. “Hipnoza e ndėrgjegjshme” u formulua dhe u zhvillua nga kirurgu turk, operator Dr. Hysni Ozturk, diplomuar nga Universiteti i Stambollit dhe spcializuar nė Austri dhe Gjermani. Dr. Ozturk pasi studioi metodat e hipnozės tė pėrdorura nė botė, formuoi metodėn e vet, hipnozėn e ndėrgjegjshme e cila ėshtė nga mė efikaset dhe shumė e suksesshme. Ai trajtoi e kuroi mbi 3000 pacient dhe bėri 200 operacione me anė tė hipnozės, pa anestezi. Avantazhi i hipnozės sė ndėrgjegjshme ėshtė se pacienti hyn shumė shpejt nė gjendjen hipnotike, (3-5 minuta) dhe gjatė seancės ėshtė i ndėrgjegjshėm, kupton dhe vlerėson fjalėt e mjekut. Unė kam patur fatin e mirė qė ta mėsoj dhe praktikoj hipnozėn pranė Dr. Ali Eshref Myezinoglu, pasardhės i Dr. Ozturkut dhe aktualisht kryetar i Shoqatės sė Hipnozės mjekėsore nė Turqi.
Unė si ndjekės i shkollės sė Dr. Ozturkut, nė kinikėn “ Tuttestetika”, pėrdor hipnozėn e ndėrgjegjshme nė trajtimin e shqetėsimeve tė ndryshme.

Kush e pėrdor hipnozėn?

Nė shumė vende tė botės lejohet pėrdorimi i hipnozės vetėm pėr mjekėt, dentistėt dhe psikologėt. Ndalohet pėrdorimi i hipnozės nėpėr spektakle nga iluzionistėt.

Sa gradė ka hipnoza?

- Njeriu pėrjeton 3 gradė nė gjendjen hipnotike
1. Gjendja letargjike – e lehtė, gjendja gjysmė gjumi
2. Gjendja kataleptike – mesatare
3. Gjendja somnambuistike – e thellė
Pėr trajtimin e shumė shqetėsimeve gjendja kataleptike ėshtė e mjaftueshme.

A hyn ēdo njeri nė hipnozė?

- Ēdo njeri norma, qė ka mundėsi pėrqėndrimi, aftėsi imagjinimi hyn nė hipnozė. 80% e njerėzve hyjnė nė hipnozė dhe pėrjetojnė njė nga tri gradėt e gjendjes hipnotike. Vetėm 20% e njerėzve pėrjetojnė gjendjen mė tė thellė tė hipnozės atė somnambulistike, kėta njerėz mund tė operohen pa narkozė e nuk ndihejnė dhembje pasi janė nėn efektin e hipnozės. Personat mė tė pėrshtatshėm janė ata qė pėrqėndrohen mirė, qė kanė aftėsi imagjinative tė mira e tė zhvilluara. Fėmijet nėn 6 vjeē dhe njerėzit shumė tė moshuar nuk hyjnė dotė nė hipnozė. Mosha ideale ėshtė 15-40 vjeē. Personi qė dėshironė tė hyjė nė hipnozė dhe qė ka besim te mjeku hynė mė lehtė e mė thellė nė gjendjen hipnotike.

Ēfarė pėrjetohet gjatė njė seance hipnoze?

- Gjatė njė seance hipnoze pacienti pėrjetonė ndjenjė qetėsie tė kėnėshme. Sheh imazhe tė vendeve tė bukura dhe pas seancės sė hipnozės ndihen njė qetėsim trupor, mendor e shpirtėror. Personi e ndihen veten mė tė freskėt, tė shplodhur, tė lumtur, energjik, si dhe tė ēliruar nga dhimbjet, stresi, mendimet e pa ėshiruara etj.

Sa zgjat njė seancė dhe sa zgjat mjekimi nė hipnozė?

- Seanca e parė e hipnozės zgjat rreth 30 minuta, ndėrsa seancat e tjera zgjasin rreth 10-15 minuta. Mjekimi me hipnozė zgjat nga 3-5 deri nė 10 seanca, nė varėsi tė shqetėsimit dhe tė rezultateve tė arritura. Numri i seanca caktohet sipas shqetėsimit dhe ėshtė specifike pėr ēdo person. Nė rastet e pėrdorimit pėr shqetėsim mjafton vetėm njė seancė.

A ka mundėsi qė njė njeri qė hyn nė gjendjen hipnotike tė mos daė mė nga kjo gjendje?

- Personi I hipnotizuar edhe nėse mjekut I ndodh diēka (vdes, sėmuret) kaon nga gjendja hipnotike nė gjendje gjumi dhe zgjohet pas 2-3 orėsh normaisht. Pra nuk bėhet fjaė pėr mos dalje nga hipnoza.

A ka efekte anėsore hipnoza?

- Hipnoza reaizohet vetėm me anė tė shikimit dhe komunikimit. Pėr realizimin e saj nuk pėrdoret asnjė mjet ndihmės, apo ilaē, si rezultat I kėsaj hipnoza nuk ka asnjė efekt anėsor apo rrezik pėr pacientin. Por theksoj se siguria ekziston kur hipnoza realizohet nga mjek e jo nga njerėz dosido e tė papėrgjegjshėm.

Personi qė hyn njė herė nė hipnozė a ndihen nevojėn e vazhdueshme pėr tė dhe a e ndien veten tė lidhur pas mjekut?

- Hipnoza nuk ėshtė drogė qė tė ketė njė efekt tė tillė. Proēesi hipnotik nis dhe mbaron brenda pacientit dhe mjeku ėshtė njė drejtus dhe mbikqyrės I transit hipnotik.

A mund tė na tregoni diēka mbi fenomenet qė ndodhin gjatė transit hipnotik?

- Personi I hipnotizuar gjatė seancės sė hipnozės humbet nocionin e kohės, njė seancė 2 orėshe mund ti duket si 5 minuta ose e kndėrta. Nė gjendjen kaleptike arrihet kontrolli dhe ngrirja e muskujve tė trupit. Gjatė transit hipnotik personit mund t’I krijohen imazhe tė ndryshme(iuzione) ose zėra, muzika e tinguj nga mė tė ndryshmet. Njė pacienti nė Ankara, student nė mjekėsi, gjatė seancės hipnotike i thashė se po hante njė dash tė pjekur nė hell dhe se edhe kur tė dilte nga hipnoza do vazhdonte ndjesia e ngopjes, pasi mbaroi seanca e ftova pėr darkė, por mu pėrgjigj se nuk mund tė hante se e kishte stomakun plot. Mos tė harrojmė se ē’do gjė ndodh nė mendjen tonė, jemi ne qė I vendosim kufijtė vetvetes. Njerėzit normalisht pėrdorin vetėm njė pjesė tė kapacitetit tė trurit, me anė tė hipnozės ne e rrisim kėtė pėrqindje dhe bėjm tė mundur qė personi tė jetė mė aktiv dhe mė i frytshėm sin ė punėn fizike dhe nė atė mendore.
Nė gjendjen hipnotike, kujtesa e personit punon mė mirė dhe ai ēohet nė vitet e hershme tė jetės sė vetė e mund t’I pėrjetojė e t’i kujtojė ngjaret e shkuara.

Njerėzit mund tė hipnotizohen vetėm drejtpėrdrejt?

- Hipnotizimi mund tė bėhet drejtpėrdrejt, me anė tė teevizorit, telefonit ose kasetave ku inēizohet zėri I hipnotizuesit.

Autohipnoza ēfarė ėshtė?

- Pas seancės sė parė tė hipnozės, mjeku I mėson pacientit disa shenja symbol dhe pacienti hyn e del nga gjendja hipnotike dhe pa qėnė ipranishėm mjeku. Pacienti autohipnozėn mund ta pėrdor vetėm pėr gjėrat qė I jepet leje nga mjeku. Gjatė autohipnozės pacienti pėrfytyron mjekun qė I flet.

Nė ēmėnyrė mund tė zhvillohet njė seancė hipnoze?

- Hipnoza mund tė realizohet si mė poshtė
1. Mjek- pacient, drejtpėrdrejt
2. Vetėm pacienti, bėn autohipnozėn
3. Mjek- pacient, lidhje telefonike
4. Mjek- grup pacientėsh, quhet hipnozė grupi dhe futen nė hipnozė gjithė personat nė sallė.

A mund tė na shpjegoni fushat e pėrdorimit tė hipnozės?

1.Stomatologjia: Shumė njerėz stepen dhe frikėsohen nga vajtja te dentisti, veēanėrisht fėmijėt dhe ata qė kanė patur eksperienca tė kėqia nė tė kaluarėn. Disa njerėz kanė fobinė e dentistit dhe s’pranojnė tė shkojnė te dentisti, duke pranuar tė vazhojnė tė ndihejnė dhimbje e t’u shkatėrohet shėndeti gojor. Hipnoza pėrdoret me sukses pėr kėto gjėra:
- Qetėsimi I pėrgjithshėm, largimi I frikės, stresit, heqja e dhembjeve, kryerja e mjekimit pa shkaktuar dhembje dhe shqetėsime te pacienti.
Te disa persona gjendet refleksi I vjelljes. Kėta nuk pėrdorin dot proteza dhe nuk I japin dot mundėsi mjekut pėr tė marrė masėn pėr protezė. Me anė tė hipnozės hiqet ky refleks dhe pacienti pėrdor proteza pa probem.
- Lehtėsohet pėrshtatja e fėmijėve me aparatet ortodontike. Te personat qė kanė alegji ndaj lėndėve anestizike kryhen operacione tė vogla, heqje mbushje me efektin e hipnozės, pa dhembje.

2. Psikologjia: Hipnoterapia pėrdoret pėr trajtimin e shumė shqetėsimeve me karakter psikologjik.
- Pėrdoret pėr heqjen e fobive (frikės) tė ndryshme
-Fobi speciale
- Fobi nga vetmia
- Fobi nga lartėsia
- Fobi nga kafshėt
- Fobi nga errėsira etj.
Pėrdoret pėr trajtimin e panikut, ankthit.
Pėrdoret si ndihmėse e psikoanalizės pėr tė rikujtuar tė kaluarėn e largėt dhe tė afėrt.
Pėrdoret pėr heqjen e stresit, kujtimeve tė kėqia e tė padėshiruara.

3. Dobėsimi: Hipnoterapia ndihmon pėr rėnien nga pasha. Me anė tė hipnozės bėn tė mundur qė pacienti tė hajė mė pak, tė mos pėrdor ushqime me kalori, si dhe tė kontrollojė veten. Efekti vihet re pas njė kohe relative. Hipnoza ndihmn nė mbajtjen e djetės pa problem.

4. Lėnia e duhanit: Hipnoza pėrdoret me sukes pėr lėnien e duhanit. Duhet theksuar qė personi qė shkon te mjeku duhet tė shkojė me dėshirėn e vet dhe jo me kėrkesėn e tė tjerėve. Duhet tė ketė dėshirė pėr tė lėnė duhanin por nuk gjen forcė tek vetja pėr ta realizuar.

5. Dhembjet: Hipnoza pėrdoret me sukses pėr heqjen e dhembjeve kronike (tė pėrhershme), akute (momentale), tė pėrhapura dhe lokale.
- Heq dhembjet e migrenės
- Heq dhembjet e sinozitit
- Heq dhembjet muskulore
- Heq nevralgjitė
- Heq dhembjet nga diegia
- Heq dhembjet e mesit, shpinės, qafės
- Heq dhembjet ideopatike (nuk dihet shkaku)

6. Pėrdoret me qėllim qetėsimin, ēlodhjen trupore dhe mendore. Heqja e mėrzisė, stresit, dhembjeve, mendimeve tė pa dėshiruara. Mjeku mund t’I mėsoj pacientit autohipnozėn ndaj dhe ai hyn nė hipnozė kur ka nevojė.

7. Motivimi personal: pėrdorimi I hipnoės pėr motive dhe zhvillim personal eshtė shumė I suksesshėm. Hipnoza jep rezultate pozitive pėr:
- Shtim tė vullnetit dhe dėshirės pėr tė mėsuar
- Shtim tė aftėsisė pėr t’u pėrqėndruar, mėsuar dhe pėr tė mbajtur mend
- Shtim I aftėsive mendore e fizike
- Heqja e stresit te nxėnėsit para provimit, ėrqėndrimi gjatė provimit, nxitje dhe shtimi i dėshirės dhe aftėsis pėr tė mėsuar.
- Fitim I besimit nė vetvete
- Motivimi I sportistėve, motivimi nga ana fizike dhe mendore
- Njerėzit pėrdorin rreth 20% tė kapacitetit tė trurit, me anė tė hipnozės arrihet tė shtoyhet kjo pėrqindje e pėrdorimit trurit.

8. Tė zėnit nga makina, anija, avioni: Janė tė shumtė njerėzit qė e kane problem serioz dhe vuajnė shumė gjatė udhėtimit me makinė, anije, avion. Nė disa raste dhe mendimi I udhėtimit I shqetėson ata. Mjaftojnė disa seanca hipnoze qė udhėtimi tė mos jetė mė problem pėr ta.

9. Sėmundjet e lėkurės.

- Shėrohen alergji qė shkaktojnė kruarje, djegie, ekzema nė lėkurė
- Psoriazis
- Lythat

10. Sėmundjet seksuale.

Hipnoza pėrdoret me sukses nė trajtimin e sėmundjeve dhe ērregullimeve seksuale me karakter psikologjik dhe emocional, kur problemi nuk ėshtė organik.
- Impotenca (paaftėsia pėr tė kryer marrėdhėnie) te meshkujt
- Mungesa e dėshirės seksuae te meshkujt dhe te femrat
- Frika para marrėdhėnies sė parė (meshkuj dhe femra)
- Vaginismus (mos lubrifikimi I vaginės gjatė marrėdhėnies shkakton dhembje).

11. Shtatzėnia.

Gjatė shtatzėnisė gratė kanė shqetėsime tė ndryshme, si pėrzierje nė stomak, tė vjella, frikė nga lindja, frikė nga dėshtimi. Me anė tė hipnoterapisė tė gjitha kėto shqetėsime hiqen. Mė e rėndėsishmja ėshtė qė gruajq gjatė shtatėzėnisė tė ndjekė seancat e hipnozės pėr tė qenė mė e qetė, por shpėton edhe nga dhembjet e lindjes dhe e kryhen lindjen pa dhembje dhe mė lehtė se normalisht.

12. Lehtėsimi I krizave tė astmės.

13. Mbajtja e gojės.

Mbajtja e gojės ose tė qėnit gagaē ka shumė shkaqe:
- Psikologjike
- Probleme me dhėmbėt
- Probeme me lidhėzen midis tabanit tė gojės dhe gjuhės
- Trashėgimia etj.
Hipoteza jep rezutate positive tek ata persona qė u mbahet goja nga shkaqet psikologjike e qė nuk kanė njė probem biologjik ne organet e shqiptimit .

14. Urinimi natėn nė shtrat (Enurezis noktura)

Fėmijėt edukohen me kuturen e vajtjes ne banjė qe nė vogei.Urinimi nė shtrat ėshtė normal pėr fėmijėt e vegjė,por shpesh ndodh qė ata vazhdojnė tė uronojnė natėn nė shtrat edhe kur rriten.Kjo gjė pėrbėn njė probem pėr prindėrit dhe pėr fėmijėt.qė e ndiejnė vetveten tė turpėruar e ndrydhen pėrbrėnda.Kur ky probem vazhdon deri nė rini gjendja bėhėt mė seioz pasi ndikon edhe ne jetėn bashkėshortore.Me anė tė hipnozės ėshtė i mundur shėrimi i plotė i ketij shqetėsimi.
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi