Hipnoza dhe Sygjestioni

Shko poshtė

Hipnoza dhe Sygjestioni

Mesazh  Admin prej 27.12.08 22:35

Ēka ėshtė hipnoza dhe ēka ėshtė sygjestioni?

Hipnoza ėshtė ajo qė hipnotizuesi e percjell quhet (heterohipnozė) ku nga jashte bartet nė njeriun sygjestioni dhe ku mediumi qė hipnotizohet ato sygjestione i pranon.

Pa pranim, pa leje tė personit qė hipnotizohet, ndikimi i hipnozės ėshtė i pa mundshėm. Pėr kėtė arsye siē thone shumė shkrimtare, baza e ēdo hipnoze nė realitet ėshtė autohipnoza.

Kėto sygjestione me pėrseritje tė gjithnjėshme mund tė bėhet refleks i kushtzuar dhe me kėte njė pjesė e personalitetit tė tij.

Qė autosygjestioni njė kohė tė gjatė tė ndikoi, me rėndėsi ėshtė qė sygjestioni tė pėrsėritet shumė herė.

Pėr kėtė arsye hipnoza eshte dashur qė tė bėhet ne nje dhomė tė errėt qė tė aktivizoi ndjenjat. Hipnoza ndikon te ai dhe nėse nje fjalė ia pėrsėrite shpesh atij kur ai ėshtė nė hipnozė, atė medium mundesh me vone ta hipnotizosh nė mėnyrė direkte.

Pra me kėtė rast vjen te ashtuquajtura “Hipnozė shume e shpejt”.

Te ky rast hipnotizuesi nuk ėshtė shkaktar i hipnotizimit, vetem ai i hipnotizuari hipnotizohet vet, sepse pasi qė hipnotizuesi i ka dhene sygjestionin apo njė shifer qė ai ma vone me atė shifer si ta ndegjon automatikisht ka me ra nė hipnozė.

Deri te hipnotizimi vjen pėr shkak se i hipnotizuari ate e pret. Jo veqem qė hipnoza mund tė arrihet vetem kur personi ėshtė i pajtimit pėr kėtė por ai duhet tė jetė i bindur se hipnotizuesii atij ia do tė mirė.

Kjo ėshtė njė pritje e besimit qė hipnotizuesi punon pėr tė mirėn e tij, dhe e cakton ndikimin e hipnozės.

Para se te filloj punė hipnotizuesi duhet te flas me mediumin rreth rėndėsisė qe ka hipnoza dhe se si ajo ėshtė diqka shumė e lehtė dhe efikase dhe ndikon direkt pėr sherimin e njerzve, dhe kėshtu hipnotiozuesi duhet ta krijoj njė atmosferė tė kuptimit nė mes tij dhe mediumit, gjė qė mos tė le dyshim negativ te mediumi dhe mos tė krijohet te ai njė frikė e pa nevojshme.

Hipnoza ndikon thelle nė organizėm ashtu qė nė hipnozė mund tė shpejtohet apo te ngadalsohet frymarrja.

Pėrveē kėsaj nė hipnozė mund tė arrihet qė ajo tė ndikoi edhe nė keto gjėra si : taitjes sė sokit tė lukthit, ndjersitje, vjellje, kollitje, hapje tė gojės, teshje, funkcione tė organeve, menstruacione, zgjarim tė bebzave tė syrit, uljen apo zbritjen e tensionit tė gjakut, urininim pa nevoje apo jashteqitje etj.

Pėr veq kėsaj mund tė shkaktohen ndjenja si pozitive ashtu edhe negative mashtruese nė organizem.

Te ndjenjat negative mashtruese mundet pėr shembul me i sygjeruar mediumit se asken nuk po e sheh nė dhomė pėr veē meje dhe mediumi me tė vėrtetė ata nuk i sheh, apo nuk po e ndegjon aske per veē meje etj.

Gjendja e gjumit dallohet prej gjumit hipnotik sipas ketyre kritereve:

Nė hipnozė:

Kujdesi i ėshtė shtuar dhe i ėshtė drejtuar nė sygjestione;
Pacienti e ndegjon ēdo fjalė dhe ēdo zė;
Ėshtė kritike nė mėnyrė tė parėndesishme;
Vetėdija i ėshtė ngjushtuar, por ėshtė me vetėdije tė zgjuar;
Ekziston te ai orientimi i vendit dhe i kohės;
E ka tė ruajtur aftėsine e tė mbajturit mend vetem nėse nuk ju ėshtė urdhėruar qė tė harroj;
Personit tė hipnotizuar mundemi tė i drejtohemi me tė folur.
Nė gjumė, ėshtė nė mėnyrė tė kundėrt:
Nuk ka aspak kujdes;
Pranimi i ngacmimit praktikish ėshtė i pa mundur;
Nuk ekziston qendrimi kritike;
Vetėdija e tij ėshtė e bllokuar;
Nuk ka orientim;
Tė mbajturit mend i ėshtė bllokuar;
Njeriut nuk mundesh ti drejtohesh me tė folur.

Nė hipnozė vetėdija kryesisht ėshtė e drejtuar kah hipnotizuesi. Kete kontakt ne e quajmė ”marrėdhenje”.

Po e pėrsėrisim edhe njė here.

Hipnoza nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me magjinė apo me ndodhitė mbinatyrore.

Hipnoza nuk ėshtė e ngjashme me gjume artificial. Disa simtome te veēanta janė shumė tė llojeve tė ndryshme dhe janė tė mvarura prej personalitetit tė hipnotizuesit dhe me metodat e tij tė cilat i shfrytzon.

Hipnoza nuk ėshtė e njejt sikur dhe sygjestioni, edhe pse dukshem e forcon sygjestibilitetin.

Me ndihmen e hipnozės jo vetem qė mundemi te ndikojme nė funkcionimin e semundjeve, por edhe ne pengesat tė randa tė organeve dhe kėte nė mėnyrė nė kuptim pozitive dhe negativ

Arritja e njė shkalle tė hipnozės dhe ndikimit postsygjestiv varet me tė madhe prej gjendjės sė sistemit nervor tė personit tė hipnotizuar dhe mė shume per atė me psikoaktivitetin e tij apo psikopasivitetin e tij.

Nė hipnozė mund tė sygjerohet gadi ēdo mashtrim i ndjenjave dhe ate njejte si pozitiv ashtu dhe negativ.

Hipnoza dhe gjumi nuk janė tė ngjashme. Hipnoza ėshtė ndėrkaq e ngjashme me gjumin si pjesė e pėrgjithshme tė ēdo jetės si tė njeriut ashtu dhe tė shtazėve.

Secili qė mund tė fle, mund tė jetė i hipnotizuar. Thellėsia dhe simptomet e hipnozės dallohen prej personit nė person.

Hipnoza nuk ėshtė ilaq e cila e sheron ēdo sėmundje, por nė duert e njė hipnoterapeuti afron mundėsi tė mrekullueshme qė ti ndihmohet njerzeve tė sėmurė.

Salih Basha

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi