Hipnoza, mes realitetit dhe legjendźs

Shko poshtė

Hipnoza, mes realitetit dhe legjendźs

Mesazh  Admin prej 18.06.08 0:18

Hipnoza, mes realitetit dhe legjendės

Hipnoza ėshtė "kushėrirė" e riteve voodoo, por nuk ka asgjė magjike. ėshtė njė ndryshim i ndėrgjegjes qė na ndodh thuajse ēdo ditė kur jemi tė pėrhumbur.

Njė veprim i kryer me mjete misterioze pėr tė manipuluar vullnetin e njerėzve tė tjerė. Njė metodė pėr tė "hetuar" nė ndėrgjegjen e njė personi pėr tė kuptuar sekretet...

Njė teknikė nė gjendje tė kurojė nė mėnyrė tė mrekullueshme ēdo lloj sėmundjeje.

Nė njė mėnyrė ose nė njė tjetėr, tė gjithė besojnė se hipnoza ėshtė njė lloj magjie. Ajo ėshtė "kushėrirė" e riteve voodoo, megjithatė hipnoza ėshtė klasifikuar mes "pseudoshkencave".

Fenomen natyral

Megjithatė, kjo praktikė nuk ka asgjė tė ēuditshme. Nė tė vėrtetė ėshtė njė eksperiencė normale, me tė cilėn pėrballemi thuajse ēdo ditė.

Pėr shembull, kur shohim njė film ose kur lexojmė njė roman tė bukur, kur dėgjojmė njė konferencė ku jemi tė pėrfshirė, kur dėgjojmė njė muzikė qė na tėrheq ose, pėr mė tepėr, kur "ėndėrrojmė" me sy hapur.

Ndonjėherė jemi tė pėrqendruar, tė pėrhumbur, tė rrėmbyer nga diēka qė e pėrqendron vėmendjen tonė deri nė njė pikė sa arrin tė "injorojė" gjithēka qė ndodh rreth nesh, duke humbur edhe sensin e kohės, me pak fjalė jemi tė "hipnotizuar".

Gjithashtu, vlen tė theksohet se hipnoza ėshtė njė gjendje qė na ndryshon perceptimin dhe ndėrgjegjen por qė ka njė tė veēantė interesante: nė fakt, na lejon qė tė aktivizojmė dhe tė bėjmė tė dobishme "resurse" qė duken si tė paarritshme, me rezultatin pėr tė pėrmirėsuar njė performancė ose pėr tė thjeshtėsuar arritjen e ekuilibrit e mirėqenies.

Le tė analizojmė njė shembull konkret: ka artistė qė "futen" nė kėtė gjendje pėr tė krijuar veprat e tyre dhe aktorė (sidomos nėse praktikojnė metodėn e famshme Stanislavskij), qė e pėrdorin pėr t‘u njėjtėsuar me personazhin ose pėr tė tėrhequr mė shumė spektatorėt.

Njė fillim spektakolar

I pari qė e cilėsoi hipnozėn si diēka misterioze dhe tė ēuditshme ka qenė njėkohėsisht ai qė ėshtė cilėsuar si "zbuluesi" i saj: Franz Anton Mesmer, njė personazh i diskutueshėm, qė ka jetuar nė periudhėn mes viteve 600 dhe 800.

I ndikuar nga zbulimet e kohės sė tij (nė veēanti nga elektriciteti dhe magnetizmi, forca tė padukshme qė ndikojnė mbi trupat), Mesmer teorizoi prezencėn e njė lėngu jetik nė tė gjitha qeniet e gjalla, duke e "pagėzuar" me emrin magnetizėm trupor, nė analogji me forcėn e padukshme qė tėrheq dy objekte tė magnetizuara.

Nė vazhdėn e eksperimenteve tė tij tė komplikuara, pėrmes aplikimit tė i magneteve nė pjesė tė ndryshme tė trupit pėr tė rrezatuar energji), Masmer arritur tė provokojė nė disa persona njė gjendje "somnambulizmi artificial", pėrveēse pėrpėlitje, gjendje tė fikti dhe paraliza tė pėrkohshme.

Sipas tij, personat e hipnotizuar flisnin dhe u pėrgjigjeshin pyetjeve tė tij, duke e harruar plotėsisht ngjarjen.

Me pak fjalė, flitej pėr efekte shpesh spektakolare, qė e bėnė tė fitonte famė nė shtresat e fisnikėve dhe borgjezėve tė viteve 700.

Por, hipnoza e atyre viteve ishte shumė ndryshe nga ajo "moderne": mė e komplikuar, mė autoritare dhe e drejtuar ndaj personave sugjestionues (qė nė shumicėn e rasteve e pėrdornin pėr "tė bėrė spektakėl").

E vėrtetė apo jo?

Nga njė lloj e tillė eksperience e ka marrė origjinėn e ashtuquajtura hipnoza skenike, njė formė argėtimi, qė edhe sot gėzon njė sukses tė madh.

Zakonisht ndodh kėshtu: hipnotizuesi fton njė vullnetar nga publiku, e shikon drejt e nė sy duke folur nė mėnyrė monotone dhe pėrsėritėse, deri sa personi i pėrzgjedhur lėviz dhe mbyll qepallat, duke rėnė nė njė gjendje gjumi hipnotik.

Nė kėtė pikė, personi duket sikur po "komandohet" nga hipnotizuesi. Nė tė vėrtetė, personat e pėrfshirė nė kėtė ekzibicion bėhen "bashkėpunėtorė" tė hipnotizuesit.

Nė fakt, duke zgjedhur mes radhėve tė publikut, hipnotizuesi rrezikon tė dėshtojė, sepse personat sugjestionues janė tė rrallė. Gjithashtu, mund tė denoncohet edhe si abuzim me profesionin e mjekut.

Nė shumė vende perėndimore hipnoza u lejohet vetėm mjekėve psikologė, sepse, nėse ndodh diēka ndryshe nga ajo qė hipnotizuesi kishte menduar (aq mė tepėr te personat sugjestionues) mund tė ketė pasoja tė rėnda psikopatologjike.

Mund tė kryesh krime

Njė tjetėr mit qė duhet rrėzuar ėshtė ai i "hipnozės pėr tė vjedhur".

Sipas ekspertėve, ato episode qė nė mėnyrė tė vazhdueshme shfaqen nėpėr gazeta dhe nė tė cilat personazhet (zakonisht indianė ose arabė) hipnotizojnė personat pėr t‘i grabitur nuk janė gjė tjetėr veēse legjenda. Nė tė vėrtetė nuk ėshtė e mundur tė vendosėsh nė gjumė hipnotik njė person pa vetėdijen e tij.

Nė rast tė kėtij lloji, mė shumė se pėr hipnozė duhet folur pėr njė manipulim, pėr shembull pėrmes "teknikės sė konfuzionit".

Shpesh, "viktimat" nuk duan ta pranojnė se janė mashtruar, ndaj pranojnė (nė mėnyrė tė ndėrgjegjshme ose jo) se janė hipnotizuar. Po ashtu, tė pamundur janė edhe krimet e kryera nėn ndikimin e hipnozės, siē shihet shpesh nė kinema.

Nė fakt, nuk mund tė detyrohet njė person tė kryejė veprime nė kundėrshtim me principet e tij morale dhe aq mė tepėr pėr tė kryer krime.

Mendime tė gabuara

Gjithashtu, nė tjetėr "mit" qė duhet rrėzuar ėshtė ai se hipnoza ndikon nė revokimin e ngjarjeve tė harruara... pėr shembull tė ndėrtosh skenarin e njė krimi apo tė formulosh akuza tė pabaza ndaj dikujt.

Kėshtu, fenomeni i hipermenesisė, ose i fuqisė sė kujtimeve (edhe kjo njė mėnyrė e shfrytėzuar nga kinemaja) nė tė vėrtetė ėshtė i diskutueshėm.

Nė fakt, nuk ėshtė e thėnė se gjatė hipnozės tė mendosh dhe tė bėsh gjėra qė i ke jetuar realisht, sepse kujtimet lindin gjithmonė nga imagjinata.

Njė person i pandėrgjegjshėm mund tė kryejė skena tė imagjinuara dhe tė bindet se i ka jetuar vėrtet. Nė kėtė mėnyrė shpjegohen edhe "rikthimet nė kohėt e shkuara", tė arritura nėn efektin e hipnozės: nuk janė gjė tjetėr veēse "zhytje" nė fantazi sugjestionuese.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi