Karakteristikat e shenjave

Shko poshtė

Karakteristikat e shenjave

Mesazh  Jon prej 27.07.08 11:51

Karakteristikat e shenjave

Dashi

(21 mars - 20 prill)

Shenjė qė element e ka ZJARRIN

Planeti dominues: MARSI

Nėnshenja: GAFORRE

Ai ėshtė fillimi i gjithēkahi. SIMBOL I FILLIMIT.

Personat qė mbajnė kėtė shenjė horoskopi, ēojnė jetė mė dinamike se shenjat tjera. Janė tė prirur pėr aksion, luftė, afirmim.

Kanė edhe agresivitet nė vetvete. Nė jetė ecin me devizėn "unė i pari", "unė ekzistoj", "unė jetoj" (unė, unė, unė...). E kjo mund tė manifestohet edhe si veti konstruktive, edhe si veti destruktive.

Nėse manifestohet si veti destruktive, atėherė personi dėshiron "krejt ose kurrgjė", anon kah ekstremiteti, ka tendenca pėr konflikt, fanatizėm, egoizėm, munges tė madhe tolerance.

Dashi s'e duron dot qetėsinė e monotoninė, meqė vuan nga "aksioni kronik". Ai ėshtė kampion i fillimit tė gjėrave, qoftė nė planin fizik apo nė atė intelektual.

Por, e ka tė metė tė njohur se shpesh nuk iu shkon gjėrave deri nė fund. Domethėnė, nuk i arrin qėllimet, sepse pa e kryer njėrėn punė, ndėrkohė veē kur shohim se ia ka filluar tjetrės. Pa e pėrfunduar njėrėn rrugė, e ka marrė rrugėn tjetėr.

Pėrgjithėsisht, personi DASH nuk i beson tė rėndomtes. Ai ėshtė pionier i modės, kreator, i krijuar pėr luftė. I dėshiron rrahjet, luftimet, sė paku nė tė zbrazėt. E dėshiron rrezikun, aventurėn. Janė kamikazė.

Inteligjencėn e ka intuitive; reagon pa menduar gjatė.

Kah fundi i jetės bėhen mė mendimtarė, mė tė urtė, pajtohen edhe tė jenė "tė klasės sė dytė".

Janė njerėz tė ekstremeve: Ose donė, ose urrejnė, kur nuk iu shkon pėr huji. Kur donė - donė, kur urrejnė - e apostrofojnė atė.

I donė armėt dhe aventurat. Mund tė jenė edhe romantikė, por jo tė tepruar. Trupin rėndom e kanė muskuloz dhe tė ndėrtuar.

Kanė besim tė madh nė vetvete, kjo iu ndihmon qė t'i mohojnė vėshtirėsitė.

KARAKTERISTIKA TJERA TĖ TYRE JANĖ: Dėshirojnė tė jenė tė parėt, tė sundojnė (si tė gjitha shenjat e zjarrit). Shpesh janė shkurtpamės; ose "qelaven" herėt; ose thihen; gratė e ndėrrojnė tenin.

Marsi i ndjek deshtė, duke i bėrė ta duan jetėn plot aksione dhe tė harxhojnė sasi tė mėdha energjish dhe nervash. Marsi i bėn vetėmohues, tė pafrikėsueshėm, luftarakė dhe agresivė.

Mund tė jenė edhe artistė, por nuk janė shenjė artistike. Dashi ėshtė shenjė sunduese.

Rėndom s'kanė Miqe, se nuk janė mjaft elastikė.

Kėnaqen nė udhėtime, ndėrrime tė pėrjetshme.

Janė entuziatė dhe aksionarė. E donė fjalėn kryesore, si dhe rolin udhėheqės.

Megjithatė, sjelljet e tyre janė tė sinqerta.

Kokėn e kanė tė fortė, ndaj fatmirėsisht durojnė shumė tė rėna. Nuk janė ruajtės tė sė keqes. Janė tė prirur tė jenė prind tė mirė dhe tė moralshėm.
Edhe gratė e kėsaj shenje MARSI i shtyn tė jenė agresive, mashkullore; shpesh bėhen shefe, drejtoresha, gjė qė i privon nga femėrorja tipike, butėsia, emotiviteti.

TĖ METAT: shpesh janė konfuzė dhe i pėrcjell mungesa e qėmdrueshmėrisė: gjėrat s'i ēojnė deri nė fund, veēse ia fillojnė! Iu jepen shumė aventurave.

Gjithnjė janė tė gatshėm pėr pėrjetime. Pikė e dobėt e tyre ėshtė edhe ajo se shpesh dėshirojnė tė imponohen. Janė impulsivė dhe aksionarė, shpesh konfliktuozė e kontradiktorė.

Arsyeja iu vie mė vonė nė jetė. Kjo mund t'i sjellė deri tek agresiviteti, prandaj shpesh nė mesin e tyre ka mjaft dhunues, rebelė, tė krisur.

TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ: Kanti, Dekarti, Bizmarku, Hitleri, Van Gogu, Goja, Rafaeli, Bodleri, Zola, Krushqovi, Jesenini, Klaudia Kardinale...

KOMBINIMET:

Me PESHORIN - respekt i dyanshėm.
Me SHIGJETARIN - tė lumtur sė bashku
Me LUANIN - jetė epshore intensive, por nuk preferohet (pėrpos kontakteve tė shkurtėra)
Me GAFORREN, AKREPIN, PESHKUN - fare...

ASPEKTE SHĖNDETĖSORE: Nuk sėmuren, as qė kanė kohė pėr tė; por, janė tė prirur tė marrosen. Zakonisht kurrė nuk sėmuren, sidomos me sėmundje infektive e kronike.

Ilaēi mė i mirė pėr ta, sidoqoftė, ėshtė gjumi. Pika tė dobėta tė tyre, megjithatė, mund tė jenė: koka, sytė, veshėt, dhėmbėt. Janė pacientė tė papėrshtatshėm, kurrė s'e kryejnė terapinė deri nė fund.


Edituar pėr herė tė fundit nga Jon nė 27.07.08 13:38, edituar 2 herė gjithsej
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Karakteristikat e shenjave

Mesazh  Jon prej 27.07.08 12:07

Demi

(21 prill - 20 maj)

Element: TOKA

Planeti dominues: VENERA

Nėnshenjė: LUANI

Ngjyra astrologjike: E BLERTĖ DHE VJOLLCĖ (tė kthjellta)

DEMAT janė shenjat mė pozitive, mė reale, mė konkrete tė Zodiakut. Mbi ta sundon VENERA, planet i dashurisė, dhe u fal kėtyre shenjave lidhshmėri me tokėn, kuptim, shėndet.

Demat rėndom kanė ndėrtim tė fortė, janė dinamikė, simpatikė, me sharm. I fitojnė tė gjitha betejat, por jo me fuqi e dhunė, por me qėndrueshmėri, dhe duke u sjellė pėrherė - esull.

Me kėnaqėsi lidhen me ndonjė shpirt romantik, me imagjinatė tė pasur.
Pra, demat janė tipa dinamikė e energjikė, por tė kujdesshėm. Janė entuziastė e optimistė tė mėdhenj.

Tepėr kokėfortė. Me kuptim praktik. Jo sa duhet fleksibilė. Dėshirojnė tė jenė pėrherė tė drejtė.

Janė tipa konservativė. Ikin nga risitė, aventurat. Shenja materialiste.
Intelektin e kanė tė qetė. Rėndom, janė pa ambicie tė mėdha, por metodistė dhe prakticistė tė mėdhenj.

Vėshtirė hidhėrohen, vėshtirė pajtohen. Nė dukje janė tė qetė, pėrbrenda vullkan. Por janė shumė tolerantė, edhe pse xhelozė, posesivė, tė dhėnė pas kėnaqėsive tė kėsaj bote.

Pėrpiqen t'iu qėndrojnė besnikė parimeve dhe t'i mbrojnė tė drejtat e veta, me ēfarė krijojnė autoritet, edhe pse shpeshherė nuk kanė tė drejtė. Vendimin qė njėherė e sjell demi, s'e ndėrron lehtė. E mban fjalėn dhe premtimin.

Edhe pse e donė jetėn e mirė, harxhimet, madje edhe shfrenimin, ky nuk ėshtė stil i jetės sė tyre.

Edhe pse ēon dashuri dhe bashkėshortėsi stabile, i dėshiron "fluturimet" jashtėmartesore, pasi qė mbi ta sundon VENERA - planet i dashurisė...
Dashuria ėshtė fushė, ku ai, me ēdo kusht, dėshiron tė afirmohet. Prandaj, DEMI merret si dashnori mė i madh i Zodiakut (edhe pse flertuesit mė tė mėdhenj janė shkorpionėt).

Pa dashuri vuan tmerrėsisht. Duhet tė dojė, qoftė edhe personin e gabueshėm (veēanėrisht e do tė vjetrėn, duke kėrkuar tek ajo dashuri amėsore)!

Shumica e DEMAVE nuk mund t'i hiqen tėrheqshmėrisė sė bukurisė, sidomos tė trupit tė femrės, prandaj janė shumė epshorė. Ata janė ledhatues tė pasionuar, pėr tė cilėt dashuria ėshtė ēdo gjė.

Por, edhe pse "tė butė", "tė kujdesshėm", si dashnorė, s'janė tė aftė pėr shprehje tė pasionuar tė dashurisė, pavarėsisht qė DEMAT janė tipa seksipilė dhe dashurinė e kanė opsesion.

Janė plot optimizėm dhe besim nė vetvete, me shije pėr estetikė.
Nuk shquhen pėr inteligjencė tė jashtėzakonshme.

Meqė i takojnė shtėpisė sė dytė nė horoskop, shtėpisė sė begatisė materiale, DEMAT janė materialista tė mėdhenj. Pėr vete, mund tė jenė harxhues tė mėdhenj, robė tė komforit.

Sakaq, pėr tė tjerėt rėndom janė dorėshtrėnguar. Sidomos, tipat e ulėt tė DEMIT janė tė prirur pėr haje e pije, dhe nė mes tyre ka shpesh dorėshtrėnguar e koprracė tė mėdhenj, deri nė vetiakėsi.

Materialisht qėndojnė mė mirė nė pjesėn e dytė tė jetės.
Megjithatė, esencialisht DEMAT janė tipa pozitivė.

Kanė zė tė qartė, mund tė jenė kėngėtarė tė mirė. Edhe pse DEMI nuk ėshtė shenjė artistike, ai di ta dallojė tė mirėn nga e keqja, dhe jeton me tė bukurėn.

MASHKULLI-DEM ėshtė i qetė, i qėndrueshėm, i prirur pėr mendime, por jo ambicioz. Tėrė energjinė e konsumon nė dashuri. Aq e adhuron jetėn familjare, saqė edhe e tepron nė atė drejtim.

Prej saj nuk ftohet kurrė. Shpesh martohet me persona nga shtresa e lartė, vetėm sa pėr ta tėrhequr vėmendjen e tė tjerėve pėr "suksesin".

Dhe, derisa tė gjitha shenjat tjera tė Zodiakut ftohen nga martesa pas njė periudhe tė caktuar, tek DEMAT meshkuj kjo nuk ndodh qė ata tė ankohen pėr kohėn djaloshare dhe jetėn e kirė.

GRUAJA DEM: i intereson familja, burri, fėmijėt. Ėshtė materialiste. E do begatinė materiale.

E ēmon veten. Shpeshherė me pretendime dhe jorealiste. Rėndom kokėfortė, qė vėshtirė i pėrshtatet mendimit tjetėr. Nė punė: praktike. Me sens pėr fitim. Deponon para.

E do luksin, shtėpinė e mirė, gjėrat e shtrenjta. S'harxhon kot, as ėshtė e shfrenuar.

Edhe pse nuk ėshtė shenjė artistike, e do artin, tė bukurėn, kėngėn, muzikėm.

E META E TYRE MĖ E MADHE: Ēdo gjėje vėshtirė ia fillojnė.
IU SHKON: drejtėsia, ekonomia, politika, ndėrtimtaria.

TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ: Marksi, Lenini, Frojdi, Makiaveli, Golda Meiri, E. Karuzo, O. Vels, Balzaku, S. Dali etj.

KOMBINIMI: DEMAT pajtohen me VIRGJĖRESHĖN, BRICJAPIN (deri nė 30 vjet) dhe me PESHKUN, GAFORREN (pas 30 vjetėve).

Shumė pajtohen me GAFORREN: tė dytė e donė shtėpinė, janė tė lidhur pėr familjen; janė gurmanė tė mėdhenj; bashkėsi harmonike, si edhe me PESHKUN.

SHĖNDETI: vėshtirė sėmuren; pothuajse kurrė. Megjithaė, pikat e tyre tė dobėta janė: qafa, fyti, zorrėt, majmėria (meqė, vėshtirė e pėrmbajnė veten nė haje e pije). Mund tė pėsojnė edhe kriza nervore
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Karakteristikat e shenjave

Mesazh  Jon prej 27.07.08 12:10

Binjakėt

(23 maj - 21 qershor)

Element: AJRI

Planeti dominues: MERKURI

Nėnshenjė: VIRGJĖRESHA

Ngjyra astrologjike: binjakėt i duan ngjyrat E MBYLLTA, GRI.

Binjakėt janė persona tejet tė paqetė, dinamikė; mendja e tyre ėshtė nė lėvizje tė pėrhershme, prandaj nė ēdo gjė qė i rrethon kėrkojnė diēka qetėsuese, tė butė.

Binjakėt janė tejet vitalė dhe inteligjentė. E duan jetėn dhe dinė tė jetojnė, duke iu falėnderuar para sė gjithash lehtėsisė me tė cilėn i kalojnė pengesat.

Me kėtė shenjė udhėheq MERKURI, qė ua fal BINJAKĖVE vetitė e shpejtėsisė dhe tė ndryshueshmėrisė. Pėrfaqėsuesit e kėsaj shenje kanė karakter tejet tė ndryshueshėm, lehtė binė nėn ndikim, janė tė prirur pėr ndryshime. Dualista.

BINJAKĖT janė si zhiva. Vėshtirė mund tė definohen. Pėrplot intuicion. Tepėr tė gjindshėm. Tejet kurreshtarė. (Binjakėt janė skajshmėrisht kurreshtarė dhe s'ka gjė qė nuk do ta prishnin pėr tė parė se "ē'ka brenda"!)

Janė oratorė tė mirė. Nė shoqėri janė jashtėzakonisht tė pėrshtatshėm, relativisht dinakė. Tė llojllojshėm e tė kėndshėm; prandaj zėnė shumė simpati e Miqte.

Kanė shumė sukses nė jetė. Madje, edhe kur ndonjėherė bijnė nė situata tė vėshtira, dinė tė dalin, tė tėrhiqen me mjeshtri.

Sytė i kanė tė shprehur, plot gjallėri. Veti e tyre e padiskutueshme ėshtė se janė vėshtirė tė definueshėm, pasi qė aty ėshtė MERKURI - zot i tregtarėve dhe hajdutėve - i cili i shkakton tė gjitha kėto. Kėshtu edhe shpjegohet dualiteti i kėsaj shenje.

Pėrfaqėsuesit e kėsaj shenje janė krijesa tė njė inteligjence tė lartė, edhe pse jo gjithaq ambiciozė. Janė spirituozė dhe tė pajisur me dhantinė pėr gjykime logjike. Dinė tė gjenden dhe janė tejet spirituozė.

Inteligjenca e tyre ėshtė gjithnjė mbi mesataren, edhe pse shpeshherė janė vetėm punėtorė tė mirė, mė tepėr sesa krijues kreativė imagjinativė. Janė njerėz tepėr praktikė, me shpirt tregtari.

Janė tė prirur edhe pėr diplomaci. Janė tė shkathtė nė vlerėsimin e situatave, dhe dijnė pėrherė kur duhet tėrhequr potezin.

BINJAKĖT dėshirojnė tė ndihmojnė, por i pengon fakti se dinė tė jenė llogaritarė tė mėdhenj. Anojnė kah artet. Janė si era. Tė kthjellėt, por sipėrfaqėsor.

Komunikativė dhe absolutisht pa komplekse. Kritikė. Pa iluzione. Sugjestibilė. Lehtė qajnė (por ndjenjat i kanė sipėrfaqėsore). Suksesojnė lehtė, shkaku i logjikės. Merkur-istė. Janė tepėr tė aftė, diplomatė tė zhdėrvjelltė. Tė talentuar pėr shumėēka, sidomos pėr tregti dhe art.

E urrejnė vetminė, heshtjen, rreptėsinė. Janė tė shumėllojshėm dhe interesantė. Nė dashuri shpeshherė "pėrjargėēa". Pėr ta shpesh dashuria di tė jetė "bisedė e mirė". Mė tepėr e "luajnė" dashurinė, sesa e pėrjetojnė atė.

MESHKUJT BINJAKĖ: janė diplomatė tė mėdhenj dhe tė aftė qė nga ēdo situatė tė nxjerrin pėrfitime. Synimi i tyre jetėsor ėshtė real. Lehtė kyēen nė ēdo ambient. Iu pėrshtaten mentaliteteve tė huaja, por nuk iu bėn dhe gjithaq pėr mendimet e tė tjerėve.

Spontanisht zėnė shumė Miqte, falė komunikimit tė lehtė; por, pėr kohė tė shkurtėr humbin interesimin pėr personin tjetėr, si nė dashuri, ashtu edhe nė Miqteėsi.

Pak a shumė janė egoista, edhe pse nė shikim tė parė duken shpirtgjerė; kurse me dinakėrinė e vet dhe truqet, ēdo situatė e kthejnė nė dobi tė veten.

Edhe binjakėt meshkuj, edhe femra, nuk mund ta jetojnė jetėn e qetė dhe monotone. Aty iu duket se po ngulfaten. Sepse i duan ndėrrimet, flertet, gjithnjė duke kėrkuar "tė vėrtetėn".

KOMBINOHEN: Deri nė 30 vjet partnerėt mė tė mirė pėr ta janė PESHORET dhe UJORĖT; pas 30 vjetėsh: DASHI dhe LUANI; pas 42 vjetėsh: SHIGJETARI.

Pra, kombinohen kėnaqshėm me PESHORET dhe UJORĖT (shenja ajri), por edhe me shenjat e zjarrit: LUANIN, DASHIN, SHIGJETARIN. (Shenjat e ujit dhe tė tokės me ta janė disharmonike).

Nėse binjaku do tė dėshironte tė qetėsohej, LUANI do tė ishte partneri i tij mė i mirė.

TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ: Sartri, Xh. London, Kenedi, H. Fonda, Lorenc Olivie, Merlin Monro, Zherar Filipi etj.

PROFESIONET e pėrshtatshme pėr binjakėt: moderatorė, reporterė, gazetarė, agjetė tregtarė, ciceronė, profesorė, avokatė...

PIKAT E DOBĖTA SHĖNDETĖSORE: rrugėt e frymėmarrjes, prirja pėr t'u ftohur lehtė, bronkiti, dhembjet nė shpatulla, veshkėt.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Karakteristikat e shenjave

Mesazh  Jon prej 27.07.08 12:13

Gaforrja

(22 qershor - 22 korrik)

Element: UJI

Planeti dominues: HĖNA

Nėnshenjė: PESHORJA

Metali: ARGJENDI

Guri i ēmueshėm: MARGARITARI

Bima: ANEMONA

Numri i fatshėm: 26

Ditėt me fat: E HĖNĖ, E MĖRKURĖ

Ngjyra astrologjike: E BARDHA - simbol i pastėrtisė dhe gėzimit bėn ndikim pozitiv nė gaforret.

Sepse, meqė ata pėr nga ntayra janė tė shqetėsuar e nervozė, gjejnė paqe e devotshmėri nė qetėsinė e kėsaj ngjyre.

E KALTRA E SHNDRITSHME, po ashtu, pėrmban ndikim qetėsues. Kjo madje iu rekomandohet posaēėrisht GAFORREVE, tė cilėt pėrjetojnė neuroza.

GAFORRJA Ėshtė shenjė artistike e UJIT, mbi tė cilėn sundon HĖNA. Ndodhet nė luftė tė pėrhershme nė mes tė intelektit, qė e udhėzon nė arsye, dhe fuqisė sė hėnės, e cila e nxit tė reagojė ekskluzivisht me emocione.

Hėna ndikon emocionalisht nė shpirtin e tyre. GAFORRET pazakonshėm kanė nevojė pėr BUTĖSI dhe MIQĖSI. Janė tejet tė ndijshėm. Tė hapur pėr tė gjitha emocionet qė lėvizin nga gėzimet mė tė pastra e gjer tek melankolia mė e thellė.

Mund ta teprojnė nė tė mirė e nė tė keq. Dhe, meqė janė shumė tė ndijshėm, hipėrsensitiv, ata kanė nevojė pėr mbėshtetje nė dikė. Nė vetvete fshehin shumė melankoli, pesimizėm, nervozė. Kanė lidhshmėri tė madhe me familjen.

Kanė shumė nevojė pėr dashuri, qetėsi dhe art. Shpesh janė tė prekur nga kompleksi i inferioritetit. Idealistė tė mėdhenj, me shpirt tė paqetė. Tepėr lehtė iu ndėrron disponimi, meqė janė fėmijė tė HĖNĖS, disponimi i tyre ndėrron siē ndėrron edhe HĖNA..

Nuk ka pėr ta jetė pa dashuri e ushqim shpirtėror. Janė gurmanė dhe i donė ushqimet e zgjedhura. Gjatė e ruajnė dukjen rinore, deri nė mesojetė. Iu besojnė njerėzve, kjo shpesh mund t'i bėjė tė palumur.

Intelektin e kanė intuitiv. Karakterin tė komplikuar, mė tepėr kontradiktor, si tė gjitha shenjat artisitke. Plot frymėzim e parandjenja. Ndryshimet jetėsore nė vitin 28 apo 36 tė jetės. Pjesa e dytė e jetės mė e mirė.

TĖ METAT: turpi, frika, hiperndjeshmėria. Janė sugjestibilė, impulsivė, neurotikė, alogjik. Rėndom s'janė nė gjendje qė jetės sė vet t'ia japin drejtimin e duhur. S'kanė guxim tė mjaftueshėm dhe janė tė ēuditshėm - ose janė tepėr tė shoqėrueshėm, ose tepėr tė tėrhequr.

Edhe kur duken tė qeshur (e rėndom vetėm duken), nė vete fshehin doza tė thella melankolie. Janė shumė tė lidhur pėr familjen. Frikacakė, pak luftarakė, por bėjnė rezistencė pasive. Idealista tė mėdhenj. Lehtė iu ndėrrohet disponimi.

(Muzika tek ta ėshtė fuqia e dytė ndikuese, pas HĖNĖS).

Nėse ju duken krenarė, sigurisht ua shihni vetėm gėzhojėn. Gaforrja ėshtė pikėrisht si veja: jashtė i fortė, pėrbrenda tejet i butė, lėng. Vetėm "ēileni" pak dhe do tė shihni sesi bie mekanizmi: nė esencė janė aq tė pėrzemėrt, tė dashur dhe Miqteėsorė.

Ndėr tė metat e tyre mė tė mėdha mund tė jenė edhe hipohondria, egocentrizmi, ndjeshmėria tej mase (ndonjėherė madje janė edhe mė tė ndijshėm se fėmijėt), si dhe mungesa e guximit, qė ndonjėherė i bėn tė mos i argumentojnė madje as qėndrimet e veta dhe lejojnė qė tė tjerėt t'ia japin kahjen rrugėtimit tė tyre jetėsor.

Kah suksesi shkojnė nė stilin e gaforres: "dy hapa para, njė mbrapa", por kur janė afėr qėllimit - rrufeshėm e rrėmbejnė!

Kanė natyrė tejet komplekse dhe karakter tejet tė komplikuar (si tė gjitha shenjat e ujit, shenjat artistike). Janė tė pėrshkuar nga kontradiksionet, tė cilat bėjnė qė nė njė moment tė jetė tepėr i interesuar pėr njė gjė, sakaq nė momentin tjetėr plotėsisht indiferent.

Suksesi nė pjesėn e dytė tė jetės. Edhe pse i nevojitet shumė dashuria, qetėsia dhe lumturia familjare, GAFORRJA MASHKULL ėshtė "gjagadur" qė gruas, megjithatė, i hipėn nė kokė...

Shkurtimisht, ja fotografia e sublimuar e GAFORRES: mendimtar, ėndėrrimtar, frikacak, hipohondėr, i dehur nga bukuria dhe ėndrrat, nė atmosferė tė vdekjes, nė kėrkim tė tė fshehtave mė tė mėdha tė jetės - tė vėrtetave tė saj, duke e shikuar guximshėm universin; spiritualistė, intuitivė, tė prirur artistikisht, deduktivista....

GAFORRJA ėshtė tip romantik. Dėshiron grua energjike, qė tė mund ta udhėheqė dhe komandojė. Rėndom e dashuron gruan mė tė vjetėr se veten.

Nė dashuri GAFORRJA pajtohet me AKREPĖT dhe PESHQIT (shenja romantike, tė ujit), pastaj me tokėsorėt: DEMAT, VIRGJĖRESHAT, CJEPTĖ (me akrepėt kombinohen mirė mė tepėr si dashnorė, gabojnė kur lėshohen nė bashkėshortėsi).

Pėr martesė - DEMAT janė idealė. Edhe PESHQIT janė partnerė diealė pėr tė dy llojet e gaforreve, meshkuj e femra.

VIRTYTET: idealistė tė mėdhenj. Poetikisht tė prirur. I tėrheq ēdo gjė enigmatike dhe pamjaftueshmėrisht e hulumtuar.

E META E TYRE MĖ E MADHE: drejt qėllimeve nė jetė shkojnė nė stilin e gaforreve: "dy hapa para, njė prapa".

PUNA: studimet filozofike, filologjike dhe artet. Prej tyre ka shumė muzikantė, poetė, piktorė, gazetarė.

TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ: Jul Ēesari, Bajroni, Kolumbo, Rusoi, H. Hese, F. Kafka, Rembranti, Shuberti, Hemingueji, Fransua Sagan, P. Neruda, Vitoria de Sika, Xhina Lolobrixhita, Lui Amstrong etj.

PIKA TĖ DOBĖTA SHĖNDETĖSORE: mushkėritė, barku, nervat. I shtrohen gastritisit. Janė pak a shumė anemikė.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Karakteristikat e shenjave

Mesazh  Jon prej 27.07.08 12:14

Luani

(23 korrik - 22 gusht)

Element: ZJARRI

Planeti dominues: DIELLI

Nėnshenjė: PESHORJA

Ngjyra: E PORTOKALLTA dhe E VERDHA E ARTĖ

LUANI ėshtė shenjė intuitive, inteligjente e praktike. Rrezaton magnetizėm.

Pėrherė i sigurt nė vete. S'ėshtė frikacak dhe s'bie nėn ndikim. Ka dėshirė tė flasė mirė pėr veten dhe ta lavdėrojnė tė tjerėt.

E do organizimin, sundimin. Logjika tek ta ėshtė mbi zemrėn.

Nė esencė janė optimistė dhe shpirtmėdhenj. Me krenari LUANORE. Por, fisnikė. Nuk kanė aftėsi tė urrejtjes, madje as armikun. Janė tė prirur t'i hyjnė rrezikut, vėshtirėsive.

Nuk e durojnė dot monotoninė.

Dėshira pėr t'u imponuar i bėn madje edhe tiranė.

I donė ceremonitė, gazmendet, ku ata imponojnė aftėsitė e veta.
Shpesh narcisoidė: Kanė dėshirė qė "bota tė sillet rreth tyre".

Duan zhurmė, bujė: "Le tė dihet se kush jam unė"! (Siē thoshte dikur Luigji XIV: "Shteti, jam unė"!) Ėshtė tip spektakular, dėshiron t'i duartrokitet.

Si shenjė fikse qė ėshtė, rrugėn kah suksesi e ka tė garantuar.
Por, LUANI, si mbret qė ėshtė, di tė jetė ngandonjėherė edhe i pakėndshėm: superior dhe arrogant!

TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ: Luigji XIV, Napoleon Bonaparta, Musolini, Garibaldi, Jungu, Aleksandėr Duma (ati dhe biri), B. Sho, S. Alende, F. Kastro, A. Hiēkok, D. Aligeri etj.

KOMBINOHEN: me DESHTĖ (tė cilėt iu pėrgjigjen pėr nga intensiteti i pasionit) mund tė kombinohen pėrkohėsisht.

Po ashtu, edhe SHIGJETARI (femrat shigjetare donė t'i provojnė tė gjitha, sė paku njėherė; prandaj, meshkujt LUANĖ i donė shumė).

Shenja mė harmonike me LUANIN janė BINJAKĖT pėr tė dyja polet, si dhe PESHORET. (Apo: deri nė 30 vjet - shenjat qė element kanė zjarrin: DASHI, SHIGJETARI. Pas moshės 30 vjeēare - shenjat qė element kanė ajrin: BINJAKĖT, PESHORET).

PIKA E DOBĖT SHĖNDETĖSORE E LUANIT: ėshtė zemra dhe sistemi i qarkullimit tė gjakut.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Karakteristikat e shenjave

Mesazh  Jon prej 27.07.08 12:39

Virgjėresha

(22 gusht - 22 shtator)

Element: TOKA

Planeti dominues: MERKURI

Nėnshenja: Akrepi

VIRGJĖRESHAT janė tipa realistė, me shikim tė qartė nė jetė, racionalista dhe mendjemprehtė nė tė vėrejtur, veti kėto qė ua fal Merkuri.

Janė tipa analitikė, praktikė, me shpirt komercial. Por, planeti i tyre dominues, MERKURI, nė bashkėsi me SATURNIN, ndonjėherė lind edhe gjeni.

Domethėnė, kėta janė persona tė cilėt e duan precizitetin, me memorie tė fortė dhe logjikė tė pabesueshme; me aftėsi pėr tė depėrtuar nė esencėn e gjėrave.

Tė gjindshėm nė ēdo situatė.

Me aftėsi tė mirė oratorike dhe me kuptim.

Rėndom kanė shtat mesatar dhe ndėrtim proporcional.

Derisa MERKURI tek BINJAKĖT ėshtė tejet i paparashikueshėm, meqė kjo ėshtė shenjė ajrore, te VIRGJĖRESHA ėshtė krejtėsisht rast tjetėr. Tek kjo shenjė ai ėshtė mė stabil dhe praktik.

VIRGJĖRESHAT janė analitikė tė mėdhenj, inteligjentė, tė cilėt posedojnė kartotekėn e ēdo gjėje me tė cilėn kanė pasur tė bėjnė ndonjėherė.
PUNA ėshtė PERĖNDIA e tyre.

Veti kryesore e tyre ėshtė: logjika, rendi, puna, analiza, rutina. Apo, karakterizimi i tyre vetėm me njė fjalė, do tė mund tė ishte: PRAKTICISTA.

Pėr ta asgjė s'ėshtė e pamundur, por as "imtėsirat" nuk janė pa domethėnie.

Ndonjėherė mbesin robė tė punės dhe detyrimeve. Dhe, duke u ngjitur kah majat e ambicieve tė veta, shpeshherė e shkatėrrojnė mundėsinė e pėrjetimit nė kėnaqėsitė e pėrditshme.

Dhe, edhe po qe se mund tė kaplohen nga gjendjet e kėqija, pasi qė ata pėrherė e kanė fasadėn e jashtme tė kontrolluar, askush s'arrinė t'iu vijė nė ndihmė, meqė askush nuk di se ē'po ndodh me ta.

Nuk kanė reputacion aq tė mirė astrologjik, sepse merren si persona tepėr me sy kritikė, gjagadurė e cikėrrimtarė, dhe shpeshherė i mjaftojnė vetvetes, duke qenė racionalistė tė mėdhenj.

Zemra e tyre e gjakon DASHURINĖ, s'ėshtė e ftohtė, por punė ka aq shumė, qė duhet tė kryhen, prandaj s'mbetet kohė pėr dashuri e argėtim. Kėtė shpesh e paguajnė nė jetė: mbesin pa shokun e jetės!

Deviza e tyre ėshtė: "Mendoj, prandaj ekzistoj". Pėrndryshe, kanė sharm tė ftohtė diplomatik, pak a shumė melankolik, plot instikte dhe manire tė bukura.

MESHKUJT-VIRGJĖRESHA thjesht janė tė paaftė pėr tė pėrvetėsuar femėr. Ai tregon tregime, s'ėshtė i interesuar pėr femrat qė duan kėnaqėsi e aventura. Nėn kėtė shenjė s'ka donė zhuanė, por planerė, inzhinierė, ekonomistė, rrallėherė edhe artistė.

Partneri mė i mirė pėr virgjėreshėn (mashkull apo femėr) ėshtė po ashtu VIRGJĖRESHA; shkaku se janė tė njėjtė.

Atyre s'u ka mbetur shumė tek pasionet, romantika. Ata martesėn e marrin si punė ortakėsh, tregti.

TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ: Luigji XVI, Gėte, Shatobrian, Tolstoj, A. Kristi, Hegeli, Onazisi, Greta Garbo, Sofia Loren, Ingrid Bergman, R. Velē etj.

ASTROMEDICINA: si persona me logjikė tė fortė dhe vetėdisiplinė tė lartė, virgjėreshat janė shumė tė kujdesshėm: pak njė simptomė, dhe i rrahin tėra kumbonat.

Paksa janė tė prirur edhe kah hipohondria. Sakaq, pika mė tė dobėta tė tyre janė organet e tretjes, shpnetka, mėlēia, idhėza.

KOMBINIMI: deri nė 30 vjet astrologjikisht pajtohen me DEMIN dhe BRICJAPIN.

Pas 30 vjetėsh edhe me tri shenjat e ujit: GAFORREN, AKREPIN, PESHKUN.


Edituar pėr herė tė fundit nga Jon nė 27.07.08 13:38, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Karakteristikat e shenjave

Mesazh  Jon prej 27.07.08 12:42

Peshorja

(23 shtator - 21 tetor)

Element: AJRI

Planeti dominues: VENERA

Nėnshenja: SHIGJETARI

PESHORET janė bukuri, dashuri, harmoni, drejtėsi, gėzim jete, anim kah ēdo gjė e bukur. Jetojnė nė harmoni me veten dhe tė tjerėt.

Nuk kanė shumė fat, por lehtė pėrshtaten nė ēdo situatė. Shquhen pėr bukuri. Jetojnė nė tė tashmen, pa u preokupuar shumė me tė kaluarėn dhe pa u brengosur shumė pėr tė ardhmen.

Kanė karakter tė dashur e tė sinqertė, posedojnė inteligjencė tė shkėlqyeshme dhe shpirt fisnik me ndjenja fisnike.

Problemin mė tė madh, pothuajse absurd, e kanė nė kėrkimin e pėrsosmėrisė (vetė janė tė pėrsosur, e kėtė e kėrkojnė edhe tek tė tjerėt).

MESHKUJT-PESHORE janė sharmerė tė mėdhenj.

FEMRAT-PESHORE rėndom janė bukuroshe tė vėrteta. Zakonisht elegante. Sytė i kanė shprehės dhe hundėn rėndom e kanė krrute, si sqepi i zogjve. Ėshtė e prirur pėr dashuri tė shpejta, pėr tė cilat ėshtė e gatshme edhe tė flijohet.

Por, shpesh i ndėrron "objektivat" e flijimit! Edhe pse janė relativisht tė shoqėrueshėm, PESHORET kanė pak Miqte (ata miqtė i filtėrojnė nė filterė tė posaēėm subtilė).

Janė, siē thamė edhe mė lart, tejet inteligjentė, por ajrorė (shenja qė element kanė ajrin), prandaj pa ndonjė pėrgjegjėsi tė madhe. Interesat personale i vėnė mbi interesat e tė tjerėve. Dinė tė bėhen edhe viktima tė kėnaqėsive tė shkurtėra.

Tek kjo shenjė vėrehet dukshėm ndikimi i VENERĖS, prandaj, pėrpos bukurisė, tek kėta persona - pėrfaqėsues tė kėsaj shenje - hasim edhe komplekse tė ndryshme, si kompleksi i turpit, kompleksi i devijimeve morale (kurtizane) etj.

Krejt e donė paranė, paraja mė sė tepėrmi i do PESHORET dhe DEMAT. Rėndom mbesin tė pamartuar pėrjetėsisht. Edhe pse shenjė artistike joambicioze, megjithatė, peshorja jep shumė artistė tė mėdhenj: muzukantė, poetė, kėngėtarė, aktorė.

Domethėnė, mashkulli-peshore; lehtė e krijon besimin, lehtė harxhon pas dashnoreve, luan me tė holla, huazon, gabon, pastaj i pėrmirėson e kėshtu me radhė.

Femra-peshore: e rafinuar, e bukur, tėrheqėse, nuk ėshtė e gatshme ta refuzojė koketimin; nuk i do tė fuqishmit, mė tepėr i do don zhuanėt.

Di tė kėshillojė edhe nėse ėshtė e shfrenuar; flerton edhe nėse ėshtė motėr nderi.

Tė lindur nė kėtė shenjė: D. Didėro, A. Rembo, O. Vajld, Lermontov, Niēe, Iv Montan, Rita Hejvord, Xh. Lenoni, Gandi etj.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Karakteristikat e shenjave

Mesazh  Jon prej 27.07.08 12:48

Akrepi

(22 tetor - 21 nėntor)

Element: UJI

Planeta dominuese: MARSI

Nėnshenja: BRICJAPI

Ngjyra astrologjike: E KUQJA (me tone tė mbyllta) dhe E GJELBĖRA e mbyllėt, e cila iu shėrbem pėr qetėsim nervash; (kjo e fundit iu konvenon posaēėrisht akrepėve).

Metali: ARI I KUQ

Guri i ēmueshėm: RUBINI

Bima: MIMOZA (lulet me ngjyra tė gjalla)

Numri i fatshėm: 100

Veti tė pėrgjithshme: vdekja, seksualiteti, metamorfozat, krizat nervore, vizionariteti. Janė ngushtė tė lidhur me ēdo gjė qė ėshtė e errėt.

AKREPĖT pėr nga natyra janė enigmatikė, prandaj i donė netėt, hijet, ambientet e pandriēuara; ēdo gjė e ndritshme dhe e bujshme - i pengon.
Natyra e tyre ėshtė e begatė me kontraste, ku ekziston lufta e pandėrprerė midis arsyes dhe pasioneve.

Janė krenarė, dhe, edhe pse shenja uji, dėshirojnė tė dominojnė.
Janė shenja artistike. Shpesh janė gjenialė.

Janė mė tė rrezikshėm nga tė gjithė ujtarėt. Dinė tė jenė kryeneē, por edhe tė ashpėr; prandaj, vėshtirė ėshtė pėr t'i kuptuar. Janė enigmatikė. Tė padefinueshėm. Kompleks.

Planet e kanė MARSIN e natės. Janė misteriozė. Me shkahtėsi fshehin anėt e tyre tė dobėta. Iu ndihmon INTUICIONI i thellė.

Edhe pse tė preokupuar shumė me vdekjen, dhe pesimistė nė esencė, megjithatė janė plot jetė e dinamikė jetėsore.

Tej mase tė ndjeshėm nė simpati dhe antipati. Kurrė s'e harrojnė padrejtėsinė qė iu bėhet. S'i hiqen luftės, e as qė e pranojnė disfatėn.
Tė qėndrueshėm nė vendime, tė qėndrueshėm nė aksione. Janė nė gjendje qė tėrė energjinė ta koncentrojnė pėr qėllimin qė ia kanė caktuar vetvetes.

Mendjemprehtė, tė hapur pėr koncepte tė reja, me inteligjencė tė fortė dhe me mendime tė zjarrta. Janė tipa tė guximshėm, luftarakė. Por, janė mė efikas nė mbrojtje sesa nė sulm.

Fizikisht, rėndom, janė joproporcionalė, disharmonikisht tė projektuar, por nė tė shumtėn e rasteve - ēuditėrisht - kanė njė "bukuri djallėzore": shikim tė mprehtė dhe sharm tė papėrballueshėm.

Zėrin e kanė tepėr shqetėsues, shqetėsim i kėndshėem.

Kanė forcė tė kontrollohen. Tė pasionuar. Nuk bėjnė asgjė gjysmake, qoftė ajo mirė apo keq. Me energji tė madhe, shpesh seksualistė tė tepėruar. Shpeshherė tė ndarė nė mes tė: neokonformizmit, ekscentricitetit dhe racionalitetit.

Plot ndjenja tė thella, intensive, shqetėsimplote. Ofendimet nuk i fal lehtė. Shpesh me pasione dinake. Shpesh vdesin befasisht, papritmas. Kanė mė tepėr sukses nė pjesėn e dytė tė jetės.

Akrepėt dinė tė jenė edhe destruktivė dhe autodestruktivė. Kjo pėrmasė madhore e shpirtit tė tyre - prirja pėr tejkalimin e ēdo gjėje, madje edhe tė vetvetes - lidhet me vizionin e vdekjes, dhe i bėn sadista tė mėdhenj, sidomos nė dashuri. Ata ndiejnė nevojė tė flertojnė me vdekjen, dhe ky aspekt iu vėrehet nė zėrin e tyre, qė ka ngjyrė erotizmi.

Edhe pse shenja uji, janė "zjarr qė rrjedh", me shikim pabesueshmėrisht depėrtues dhe me gjakim kah pėrsosmėria.

Duken rėndom tė qetė, frikacakė. Kjo ėshtė vetėm sipėrfaqėsore.
E njohin mirė vetveten. S'kanė kohė pėr tė tjerėt. E dinė se janė absolutistė tė papėrmirėsueshėm.

Nėnēmojnė krejt ēfarė ėshtė e zakonshme, e pavėrtetė, mediokre, duke qenė tė vetėdijshėm se rreth tyre ēdo gjė ėshtė shkėlqim i rrejshėm, maskė, aktrim.

Nėse dėshironi MIQĖSI, do ta gjeni tek AKREPI. Pėrndryshe, akrepėt paraqesin elitėn nė horoskop dhe nė kategoritė e njerėzve.

Si tip luftarak qė ėshtė, pėr qėllime tė vetat lufton "me duar e me kėmbė".
Janė shenja mė seksuale e Zodiakut. Tėrheqin si magnet nė seksualitetin e tyre superior, qė iu buron nga sytė.

Kryesisht tipa tė natės: fantazues, magjikė, shohin gjėra qė tė tjerėt nuk i shohin. Objekt kanė: shpirtin, seksin,misterin.

Kjo shenjė jep krijues tė mėdhenj nė fushėn e krijimtarisė shpirtėrore.
Ekzistojnė tipat e ulėt dhe tipat e lartė tė akrepit. Tipat e lartė: posedojnė gjakimin faustian pėr tė njohur jetėn dhe vdekjen; posedojnė vetėdisiplinė, vetėkontroll, shpirt tė koncentruar; janė dinjitozė, krijimtarė, tė guximshėm, simpatikė, magjikė.

MASHKULLI AKREP: ėshtė prepotent, xheloz, hakmarrės, tiran, absolutist (madje, edhe nė dashur e Miqteėsi). Edhe pse gjenialė, me kėta meshkuj ėshtė shumė vėshtirė tė jetohet, sepse janė tiranė dhe despotė tė lindur. Martesa me ta rėndom ėshtė tragjike, ai e maltreton gruan nė tė gjitha mėnyrat e mundshme.

Mashkujt-shkorpionė, kur barten nė krahėt e epsheve, sillen si sadistė, e mundojnė partnerin.

FEMRA-AKREP ėshtė plot pasion, e padefinuar, shpeshherė e ēuditshme, mistike, ndonjėherė impulsive dhe sentimentale, por lucide dhe depėrtuese; gruaja-shkorpion rėndom paraqet enigmė, madje edhe pėr atė qė e njeh kaherė.

Sharmi i saj ēmend secilin qė e ka pranė, por ėshtė rėndom e paprekshme, refuzuese, dhe njerėzit e nderojnė duke e kundruar si "grua fatale". Tė fascinon mė tepėr me magjinė e pashpjegueshme tė saj, sesa me bukuri.

Sakaq, nga shikimi i saj enigmatik, i errėt, derdhet epshi qė ofron aventurė fatale. Dėshiron tė koketojė e tė pėrvetėsojė; thjesht tė ta vėrė "lakun". Suksein nė kėtė plan e ka tė garantuar kur kėtė e dėshiron. Me tė nuk duhet lozur, se ajo mashkullin e sos dhe e gjuan.

Shkorpioni-femėr kėnaqet nė pėrvetėsim dhe koketim, nė diskrecion dhe misteriozitet tė caktuar, shpesh duke i munduar partnerėt. I nevojitet partner i fuqishėm pėr ta mbajtur dhe pėr ta shpėtuar nga sadomazohizmi i saj i lindur.

Oreksi i saj seksual ėshtė greminė, qė duhet pėrmbushur.

FEMRA-AKREP ėshtė e mbyllur dhe enigmatike, idealiste dhe materialiste, nė kufijtė e sė mirės dhe tė sė keqes. I mbetet besnike qėllimit tė vet, por me aktivitetin apo pasivitetin e vet ekstrem, mė sė pari e dėmton vetveten.

Ėshtė e pajisur me plot kėrkesa e hire. E padefinueshme. Shpesh e pakėnaqur, shpesh i ndėrron krevatėt (ėshtė e prirur); lojėrat dashurore nuk i adhuron gjithaq, sa ndėrrimin e partnerėve. Ajo ėshtė dashnore qė dėshiron tė koketojė, pastaj me lehtėsi e hedh partnerin. Vėshtirė e gjen partnerin e vėrtetė.

Pėrkundėr tėrheqshmėrisė magjike qė posedojnė, ato dijnė tė jenė shpeshherė tejet tė errėta, e mbajnė shumė mend tė keqen, me predisponim pėr shumė bashkėshortėsi. MARSI, planeti sundues i shkorpionėve, iu jep energji tė madhe, pasione, gjakim, andaj edhe shkorpionėt janė shenjat mė seksuale tė Zodiakut.

Erotizmi ėshtė arma e saj mė e mirė dhe mė e ligė. Planeti qė sundon mbi kėtė shenjė, pėrpos MARSIT - Zot i luftės dhe katasttrofės, qė shkorpionin e mbush zjarr e pasion, ėshtė edhe PLUTONI - princ i mjegullės dhe zot i tė vdeK***ve, i cili sundon nė mbretėrinė e ferrit, dhe ky i bėn ato agresive, tė ashpra, posesive dhe nė kėtė periudhė ato janė nė gjendje tė bėjnė ēdo gjė.

Kanė mė tepėr tė fshehta se ēdokush tjetėr.

Tek ajo ka dashuri apo urrejtje, deri nė fund.

Ndodhet nė luftė tė pėrhershme nė mes trupit dhe shpirtit; ndaj ajo ėshtė herė mė e zezė se djalli, herė mė e bardhė se engjėlli.

TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ: Paganini, Dostojevski, Trocki, Kamy, I. Gandi, E.A. Po, R. Hadson, M. Crnjanski etj.

KOMBINOHEN: partnerėt e tyre mė tė mirė mund tė jenė PESHQIT dhe GAFORRET, pastaj vijnė "tokėsorėt": DEMAT, VIRGJĖRESHAT, BRICJEPTĖ. Disharmonikė me ta janė shenjat "e ajrit" dhe 'tė zjarrit".

PESHQIT janė partnerėt mė tė mirė pėr SHKORPIONĖT. Ata pėr gratė-shkorpionė janė burra dhe dashnorė tė mirė. GAFORRET janė tė ngjashėm me peshqit, por pak mė tė rrezikshėm.

Edhe GAFORRET i nėnshtrohen "zotėrisė" sė vet, por... Pėr gratė-shkorpionė GAFORRET mund tė jenė dashnorė tė mirė, por s'iu preferohen si bashkėshortė (s'janė tė qėlluar), sepse shpeshherė edhe ata vetė janė vetiakė, tė pasigurt, ndonjėherė edhe agresivė.

Pėr lidhje tė shkurtėra dashurie vijnė nė konsiderim edhe "tokėsorėt": DEMAT, BRICJEPTĖ dhe - optimistėt e tė kthjelltit e fisnikėt e Jupiterit: SHIGJETARĖT; edhe ata mund tė jenė dashnorė tė mėdhenj pėr femrėn-shkorpion.

Shumė nga shkoprionėt (femra), pėr shkak tė energjisė sė madhe dhe pasionit - kėrkojnė partnerė edhe tek shenja e DASHIT dhe LUANIT.

Thjesht: ata mund tė kombinohen me GAFORREN; me PESHKUN - kombinim i mirė dhe i dobishėm; me BRICJAPIN - tė krijuar pėr njėri-tjetrin; me DEMIN - jashtėzakonisht tė lumtu; me SHKORPIONIN - bėn; me tė tjerėt nuk janė harmonikė.

Apo: deri nė moshėn 30 vjeēare - partnerėt mė tė mirė janė gaforret dhe peshqit (sehnja tė ujit), sepse kėta i durojnė dhe i kuptojnė; kurse pas kėsaj periudhe, tė pėrshtatshėm janė bricjeptė - filozofė dhe deri diku tė qetė; dhe virgjėreshat - tė ftohta dhe racionale (shenja tė tokės).
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Karakteristikat e shenjave

Mesazh  Jon prej 27.07.08 12:50

Shigjetari

(22 nėntor - 22 dhjetor)

Element: ZJARRI

Planeti dominues: JUPITERI

Pėrfaqėsuesit e kėsaj shenje janė sangvinistė, sharmerė, entuziastė, optimistė. Temperamenti i tyre rėndom orientohet kah mėnyra dinamike e jetės, qė i shqetėson mjaft.

Kanė aftėsi qė tė shkaktojnė befasi dhe qė gjallėrisht tė depėrtojnė nė ēdo situatė.

Mbi ta dominon JUPITERI, qė pashterrshmėrisht iu fal fuqi e drejtėsi, kuptim religjioz, shpirtmadhėsi, fisnikėri dhe vlera morale.

Shigjetari ka karakter tė butė, si dhe qėllim tė hapur e mjaft tė ēiltėr, shumė mė tė mirė sesa dy shenjat e para tė zjarrir (luani dhe dashi).

Pėrndryshe, ėshtė mjaft impulsiv, ndonjėherė i rreptė, por rėndom plot arsye dhe plot konsideratė pėr tė tjerėt, pėrherė i gatshėm t'iu ndihmojė tė tjerėve; kėto veti ia jep JUPITERI, mbret i peshqve.

Shigjetari nuk i frikėsohet kurrfarė situate jetėsore. Pėrherė ka dashuri e shpirtmadhėsi. Ėshtė luftėtar i guximshėm pėr lirinė e vet. Pėrparimtar dhe entuziast. Antikonvencionalist, pėrherė i gatshėm qė t'i mbrojė bindjet e veta.

I jep shumė rėndėsi intelektit, nė pėrpjekje tė pėrhershme ta begatojė shpirtin dhe kulturėn e vet. Inteligjenca e tyre ėshtė e gjallė dhe spontane, plot kuptim pėr realitetin.

Ka mendim tė thellė, di tė planifikojė, tė parashohė, hyn nė hulumtimin e shpirtit tė vet tė zjarrtė. Ndjenjat i ka humane, kundėr dhunės e shtypjes. Moralin dhe etikėn i ka mjaft tė theksuara, edhe pėrkundėr fluturimeve tė lira tė mendjes.

Ėshtė idealist ekstrem, rėndom filozof, thellėsisht religjioz; optimist. E hulumton mirė terrenin para vendimit dhe shkel nė tė sigurt. Njė devotshmėri e jashtme dominon mbi fytyrėn e shigjetarit tipik, gjė qė nxit besim dhe respekt. Shqetėsohet dhe qetėsohet me maturi.

Kėnaqet shumė me gjėrat, situatat dhe me Miqteėsitė e paparashikueshme, befas. Nuk ėshtė cikėrrimtar, nuk merret me detaje, imtėsi.

Ėshtė optimist i lindur. Shpesh pėr tė jeta ėshtė argėtim. Ndonjėherė i ngjan bredhėritėsit tė shqetėsuar qė kurrė nuk di se a ėshtė ajo qė posedon edhe ajo qė e dėshiron.

Rėndom nuk martohen gjatė, duke mos dėshiruar pėrgjegjėsi. Martohet kur sheh se edhe "liria" ka pėrgjegjėsinė e vet. Ėshtė tip i lumtur njeriu. Shpesh luan, rrezikon, fiton. (Rrini pranė tij - do tė jeni mirė tė argėtuar).
Kanė rėndom strukturė tė fuqishme fizike. Meshkujt rėndom janė sportistė tė mirė (si edhe deshtė).

Gratė-shigjetare janė VITALE, DINAMIKE; rėndom tėrheqėse. Flokun e kanė tė zi. Hundėn tė shprehur, "shqiponjėtare".

Nuk janė vetiakė si luani dhe dashi.

Janė antipode tė shkorpionėve. Janė tė frymėzuar me jetėn, jo me vdekjen.

Kanė afinitet pėr aksion, vėshtirė qetėsohen nė njė vend, me gėzim shkojnė "nga lulja nė lule". Depėrtojnė dhe shkojnė.

Zakonisht dinė tė shkojnė pėrpara, duke udhėhequr suksesshėm me tė gjitha aksionet. I duan diskutimet. Secilit ia thonė tė vėrtetėn nė sy. Gėzojnė respekt dhe shpejt pasurohen.

Nė jetė i presin shumė rreziqe e befasi, por shkathtėsisht tėrhiqen, shpėtojnė. Pra, edhe pse gjithnjė janė nė luftė tė pėrhershme, dalin fitimtarė. JUPITERI ėshtė fat i madh, prandaj kanė fat, nderim, begati, lumturi.

Kanė shpirt tė paqetė, hipnotikisht duke vrapuar pas yjve tė vet qė befas shfaqen nė horizont, pėrherė duke pranuar aventura tė reja, duke dėshiruar tė prekin krejt tė mundshmet dhe tė pamundshmet, para se tė mbėrrijnė nė limanin e tyre tė fundit.

Fati i tyre ėshtė jeta normale qytetare.

Kanė shumė dėshirė tė flasin, edhe pse, si tė gjithė idealistėt, ndonjėherė janė tė vetmuar, tė pakuptueshėm nga rrethi.

Besojnė nė dashuri dhe Miqteėsi tė gjata. Nė kėtė shenjė, si tek shenjat e ujit, shpesh lindin ėndėrrimtarė tė mėdhenj.

VIRTYTET dhe VESET: edhe pse Don Zhuan, ka forca tė mėdha morale. Vetėmohues dhe luftarak. Tejet i shoqėrueshėm.

Kualitetet e tij: galantiteti, sharmi, liriadhurueshmėria. Manitė: lavdėrimi, snobizmi. Pėrndryshe: tė aftė, tė pavarur, mirė i pėrdoron tė hollat, e mban fjalėn, e kthen borxhin, human, optimist, entuziast, idealist.

TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ: Betoveni, Hajne, F. Sinatra, P. Elyar, M. Tven, Floberi, A, Zhid, K. Dagllas, V. Ēerēill etj.

KOMBINOHEN: Shigjetarėt pėr partnerė mė tė mirė kanė shenjat e zjarrit: LUANĖT dhe DESHTĖ. Pastaj vijnė "ajrorėt": BINJAKĖT, PESHORET, UJORĖT (deri nė 30 vjet: "zjarrtarėt"; pas 30 vjetve: "ajrorėt").

Pra, SHIGJETARI - LUANI: kombinim i mirė. SHIGJETARI - DASHI: tė lumtur sė bashku.

ASTROMEDICINA: iu beson metodave natyrore tė shėrimit: gjimnastikės, masazhės, ujėrave termale, sportit nė pėrgjithėsi.

Dhe vėrtet, iu ndihmon shumė dashuria ndaj sporteve dhe udhėtimeve. Sakaq, kur janė tė tjerėt tė sėmurė, ai pothuajse shėron me praninė e tij, respektivisht me kthjelltėsinė e shpirti dhe optimizmin e tij.

I MUNDON: ishiasi, reumatizmi, hemorroidet.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Karakteristikat e shenjave

Mesazh  Jon prej 27.07.08 12:54

Bricjapi

(23 dhjetor - 21 janar)

Element: TOKA

Planeti dominues: SATURNI (MARSI i ndihmon)

Nėnshenjė: UJORI Bima: Vjollca, zymbyli

Karakteristika tė pėrgjithshme: karrierė, sukses, fitime materiale, kurorėzim pėrpjekjesh.

Posedon veti tė jashtėzakonshme fizike dhe morale: precizitet, metodologji, seriozitet dhe disiplinė tė jashtėzakonshme tė brendshme. Qė nė rini i krijon idetė e veta pėr veten dhe kėrkesat e veta.

Ka karakter tė pathyeshėm, shpeshherė i kapluar nga vetmia. Vėshtirė e ka t'i shprehė idetė e veta dhe tė hyjė nė raporte tė kthjellta me tė tjerėt, shkaku se ėshtė tepėr i rreptė dhe i vetėdijshėm.

Nė rrethet me disponim armiqsor - tėrhiqet nė vetvete, por mjafton vetėm pak vullnet i mirė e respekt dhe ai ndodhet nė element tė vetin. Posa kupton se ėshtė i kuptuar, bėhet i dashur dhe shok i mirė, nė tė cilin maksimalisht mund tė gjeni mbėshtetje.

Nė kėtė shenjė toke dominon SATURNI, deridiku edhe MARSI i rrezikshėm. Karakteristikat e kėsaj shenje janė: ambicioziteti, qėndrueshmėria, shpirti serioz.

Shquhet pėr aftėsitė e tė jetuarit tash. Ndonjėherė tregon mungesė diplomacie. Shpesh i ftohtė si guri. Sakaq, me qėndrimin e tij tė ftohtė, filozofik, shpesh e fascinon masėn dhe imponohet.

Vullnetin e ka tė fortė, depėrtues, konstruktiv, nuk ikėn prej asgjėje, fatalist, fanatik, intelekt dogmatik, i gjindshėm, serioz, ndonjėherė i pashoqėrueshėm. Rėndom - i heshtur.

Tė tjerėve iu hapet, por pa disponim, duke iu ikur kėshillave tė tė tjerėve. Gjithsesi vetmitar, i i guximshėm, kokėfort. Prakticist i lindur, si nė punė ashtu edhe nė dashuri.

Rėndom ėshtė dembel, i errėt dhe i ēuditshėm. I rezervuar. Shpesh i frymėzuar me mendime tė errėta, si akrepėt ujorė. Por, sido qė tė jetė: ai pėrherė ėshtė plot pesimizėm, nga i cili nuk mund tė lirohet lehtė.

Bricjapi ėshtė shenjė themelore, prandaj ka fuqi dhe aftėsi tė jashtėzakonshme. Si pėrfaqėsues i tokės ėshtė tejet praktik dhe racional.

VETI TĖ KĖQIJA I KA: prirjen pėr vetmi dhe izolimin. Janė realistė tė pėrsosur, por edhe materialistėt mė tė mėdhenj tė Zodiakut. I hidhėron joserioziteti i tė tjerėve.

Qėllimi i tyre i vetėm ėshtė maja e ēdo gjėje. Janė tė vetėdijshėm pėr vlerat e veta. Shumė i duan tė hollat dhe pranojnė ēfarėdo pune, qė iu sjell fitime. Kjo nuk do tė thotė se edhe i harxhojnė me menēuri.

Nė martesė janė tejet stabilė dhe seriozė. endojnė se i mjaftojnė vetvetes. Dorėshtrėnguar ndaj vetvetes dhe tė tjerėve. Rėndom kanė mendim tė lartė pėr vetveten. Janė tė rezervuar dhe tė ftohtė. Pesimizmin e kanė veti tė lindur.

Rėndom vishen sipas modės sė vjetėr, i dėshirojnė ngjyrat e mbyllta. Martohen arsyeshėm, shpesh nga "llogaria". Pjesa e dytė e jetės mė e suksesshme. Nuk brengosen t'iu pėlqejnė tė tjerėve shkau i seriozitetit tė tyre.

Sa mės humė kalojnė vitet, kanė mė pak vėshtirėsi. Dhe, derisa tė tjerėt fitojnė rrudha, ata ndihen gjithnjė e mė mirė. SATURNI, si epror i madh i gjithėsisė, bėn qė pėrfaqėsuesit e kėsaj shenje tė luftojnė tėrė jetėn me idetė e errėta, depresionet dhe negativitetet; por jo hapurazi dhe nė sytė e botės.

TEMPERAMENTI: melankolik, nostalgjik, flegmatik. Tip epik. Tip shkėmbor-kodrinor. Pėr nga natyra: tepėr serioz dhe kokėfortė, por tė drejtė.

Shpesh i ftohtė dhe vetiak. Si mik ėshtė njeri mbi tė cilin mund tė mbėshtetesh. Dinė ta ruajnė sekretin. Ndjenja e detyrimit tek ta ėshtė e lartė. Pėrndryshe, ėshtė njeri familjar, por thellėsisht i vetmuar. Gruas s'ia lė duart e lira.

Edhe pse ka mjaft para nė shtėpi, ajo s'guxon t'i harxhojė vetė. Ai pėrshkruan sesi duhet harxhuar tė hollat. Ėshtė tejet konzervativ, shpeshherė me disponim diktatorial. Ndonjėherė edhe tiran.

TIPI I LARTĖ I BRICJAPIT: ėshtė i matur, taktizer, dinak, i prirur pėr tituj tė lartė, diplomat, organizator. Tipi i ulėt: ortodoksist, mizantrop; "para dite urren veten, pas dite tėrė botėn".

TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ: Ticiani, Njutni, Bokaēo, Kepleri, Pasteri, Kiplingu, Molieri, H. Mileri, E.A.Po, Rubinshtajni, Marlen Dritėrih, E. Prisli, Ava Gardner, Hemfri Bogart, Naseri, Niksoni, Stalini, Mao Ce Duni, Al Kapone etj.

ASTROMEDICINA: ėshtė i fortė dhe i qėndrueshėm. Sėmuret kur ėshtė nervoz dhe jotolerant, sepse atėherė ėshtė frikacak dhe i errėt, pret mė tė keqen. Por tė gjitha dhembjet i duron stoikisht.

Duhet tė kenė kujdes pėr mėlēinė, si dhe t'i ruhen tendosjes, nervozės, depresionit. Atyre iu duhet shumė mė tepėr gjumė sesa shenjave tjera. Shpesh i godet reuma dhe artritisi.

NĖ JETĖN SEKSUALE ėshtė konvencional: do seks klasik, pa fantazi, pa kombinim pozicionesh. Ėshtė vetiak (nė seks), pothuajse kurrė pa u pėrpjekur ta kėnaqė partnerin.

BRICJEPTĖ nuk janė magnetikė si SHKORPIONĖT, as dinamikė si BINJAKĖT, as tė butė e tė kėndshėm si DEMAT.

Por ata ia dinė vlerėn ēdo gjėje dhe kanė para. Pėrmes tė hollave, kėta materialistė tė pashembullt, arrijnė ēdo gjė, madje edhe femrat.

Kombinohen: BRICJAP - GAFORRE: tė krijuar pėr njėri-tjetrinm (sidomos pėr dashnorė). BRICJAP - PESHK: tė krijuar pėr njėri-tjetrin (edhe pėr grua edhe pėr dashnor). BRICJAP - AKREP: tė lumtur sė bashku. BRICJAP - DEM: kombinim i mirė.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Karakteristikat e shenjave

Mesazh  Jon prej 27.07.08 12:56

Ujori

(22 janar - 20 shkurt)

Element: AJRI

Planeti dominues: URANI

? Inteligjentė, intuitivė, tė lėvizshėm, deri diku idealistė, jokonformistė, tė dashuruar nė rrezikun dhe nė ēdo gjė qė ėshtė e re dhe e guximshme. S'e donė vetminė. Intuitivė dhe kreativė, por tejet racionalė, origjinalė; rrallė i ēmojnė mendimin e huaja.

Shpesh me mendime origjinale shkojnė para kohe. E kanė tė metė tė madhe se e tėrė bota duhet t'iu pėrshtatet atyre, e jo ata botės.

Rėndom altruista, edhe pse shpesh individualistė dhe racionalistė tė mėdhenj. Domethėnė, shpesh "hesapxhinj" tė mėdhenj. Por, megjithatė janė tė kėndshėm, tė shoqėrueshėm, spiriyuozė.

Dinamikė e modernė, i vret monotonia. Ēdo ditė duhet t'iu sjellė diēka tė re.
Janė epshorė dhe shpesh prepotentė. Dashurisė i japin kuptim tė veēantė.
Kanė intelekt tė veēantė. Origjinalė. Skeptikė.

Me imagjinatė tė pasur (si GAFORRET dhe PESHQIT, por jo tė errėt si GAFORRET dhe SHKORPIONĖT). Nėn shenjėn e ujorit kanė lindur shumė gjeni.

Temperamentin e kanė tė ftohtė - qetėsi para fortune. Tė pafrikė. Por, tė pakuptueshėm pėr rrethin - kėtė e kanė fat.

Vetmia pėr ta ėshtė dėnimi mė i madh. Dėshirojnė ta ndėrrojnė tėrė botėn. Kanė dėshirė tė apostrofohen. Janė pėrplot befasi e reaksione tė papritura.

Neve mund tė na duken UJORĖT si tė krisur, por koha e tyre mu tani po shkėlqen. Tek ta ka shkallė tė ndryshme: qė nga tė krisurit e gjer tek gjenitė. Mentalisht janė tepėr tė fortė, si tė gjithė "ajrorėt".

Janė oratorė tė lindur, kudo qofshin. Por, ekscentrikė, e megjithatė origjinalė. Tejet emotivė, e megjithatė tejet tė pėrshtatshėm nė ēdo mes. Shpesh: individualistė tė mėdhenj, gjė qė bėn qė lehtė kalojnė nė egoizėm.

Por, edhe pėrkundėr faktit se mund tė jenė individualistė dhe egoistė tė mėdhenj, edhe dinakė, megjithatė: humanizmi dhe altruizmi janė vija tė karakterit tė tyre. Sipas Nostradamusitit epoka e ujorėve pikėrisht ka filluar (sjellja e lirė, e shfrenuar e rinisė, droga, veshja e krisur, seksi grupor).

NĖ DASHURI: japin shumė prej vetes, pa pritur se do t'iu kthehet. Nuk pritojnė tė zdishen edhe 4 herė nė ditė (e tė bėjnė dashuri).

MASHKULLI-UJOR: bėn pjesė nė grupin e burrave mė tė shqetėsuar qė ka qejf t'i ndėrrojė partnerėt. Janė dashnorė tė zjarrtė, qė nė krahasim me ta DESHTĖ dhe LUANĖT dalin shegertė tė zakonshėm.

Pėrndryshe, janė me manire tė bukura, tė dashur, tė shoqėrueshėm. Ka dėshirė tė prekė sa mė shumė trupa partnerėsh tė vet, ku secili paraqet mister nė vete.

Pėr ta, dashuria dhe seksi janė komponente shumė tė rėndėsishme, si edhe liria. Edhe nė dashuri: imagjinativė dhe origjinalė. Madje, femrave frigjide iu preferohet qė "nė shėrim" tė shkojnė tek meshkujt-ujorė.

Pėr shumicėn e ujorėve martesa ėshtė mu si tatimi apo vdekja: njė e keqe e domosdoshme, e pashmangshme, qė duhet pranuar kurdoqoftė. Duan seks tė lirė, forma tė reja. Nė mesin e tyre ka mė sė shumti konsumues tė drogės.

Meshkujt, po edhe femrat-ujorė janė me horizont tė gjerė, me disponim eksperimental, tė shpėrthekuar kur ėshtė nė pyetje dashuria.

KOMBINIMI: partnerėt mė tė pėrshtatshėm pėr ta janė ajrorėt: BINJAKĖT dhe PESHORET.

Por, edhe zjarrtarėt: DESHTĖ, LUANĖT dhe SHIGJETARĖT.

TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ: Bajroni, Darvini, Dikensi, Mocarti, Ruzvelti, Mendeljevi, Pasternaku, Xh. Dini, K. Gebėll, Travolta etj.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Karakteristikat e shenjave

Mesazh  Jon prej 27.07.08 12:58

Peshku

(22 shkurt - 20 mars)

Element: UJI

Planeti dominues: JUPITERI

Nėnsheknjė: BINJAKĖT

bima: VJOLLCA

Pėrfaqėsuesit e kėsaj shenje janė: origjinalė, ekstravagantė, por mund tė jenė edhe ekscentrikė. Janė artistė tė lindur, tė cilėt askush kurrė nuk ika kuptuar nė kohėn e duhur.
Simbol i PESHKUT ėshtė flijimi dhe altruizmi.

Kjo shenjė ėshtė nėn ndikimin e JUPITERIT fisnik dhe tė NEPTUNIT kreativ, tė cilėt tek kėta pėrfaqėsues mxisin konflikte e shqetėsime, inspiracione tė mistershme dhe ndjeshmėri akute emotive.

Pėrfaqėsuesit e kėsaj shenje janė tė ndijshėm, tė butė, tė kėndshėm, tė sinqertė, fisnikė, por tejemotivė.

Jetojnė nė botėn e tyre romantike, tė ndėrtuar me elementet mė poetike, por ngandonjėherė plotėsisht jorelale.

Pothuajse janė tė predisponuar pėr ART, dhe me vetė kėtė edhe pėr vuajtje e tragjikė. Ata aq humbasin nė fantazinė e tyre tė madhe, saqė shpesh e humbasin ndjenjėn me realitetin.

Janė tė prirur pėr melankoli e pesimizėm, edhe pse dinė t'i tejkalojnė vėshtirėsitė jetėsore, duke iu falėnderuar fuqisė sė shpirtit tė vet dhe prirjes pėr humor, kėtij "izmi" tė fatkėqinjve tė mėdhenj. Plot imagjinatė, shpeshherė ėndėrrojnė syhapur.

Lehtė iu pėrshtaten situatave, si uji qė ndėrron formėn, edhe pse intimisht pėrherė i mbesin besnik vetvetes, idealeve tė veta tė mirėsisė, madje edhe nė shakullimat mė mizore.

Vėshtirė i sjellin vendimet, duke iu frikėsuar pėrgjegjėsisė pėr nisjativė. Kanė karakter tė pasigurt. Por, kur njėherė e gjejnė rrugėn, dinė tė jenė ambiciozė, madje edhe tė pathyeshėm.

I udhėheq shqisa e gjashtė: Intuicioni, instikti, parandjenjat. Natyra e tyre dualiste i ēon nė dy kahje: t'i pėrshtaten botės dhe t'i kėnaqin tė tjerėt; dhe nė anėn tjetėr: t'i mbesin besnik zėrit tė brendshėm.

PESHQIT janė idealistė e fatalistė, vėshtirė tė kuptueshėm nga rrethi. Jeta e tyre ėshtė plot ngritje e rėnie. Ndonjėherė duken artisitikisht egocentrikė, narcisoidė, tė imponueshėm.

Tė gjithėve mund t'iu ndihmojnė, pėr vete duke ruajtur tė drejtėn tė vuajnė, duke deklaruar se janė tė pafat.

Arma e tyre pėrvetėsuese janė sytė e lėngėsht, shikimit tė tė cilėve ėshtė vėshtirė t'i iket. I kanė tė shprehur sytė, tenin.

Intelektin ua mbulojnė emocionet, pa shumė logjikė e vetėmohim. Shpesh kaotikė, difuzė, krejt nė vizione, ngjyra.

PESHQIT janė poetė tė lindur e ėndėrrimtarė, tė shqetėsuar e imagjinativė.

Mbi tė gjitha janė fisnikė e simpatikė, tė mėshirshėm. NEPTUNI iu fal aftėsi pėr pėrceptime tė brendshme, shqisėn e gjashtė.

Peshqit udhėheqin me botėn e fshehtėsive dhe mistereve... dhe iluzioneve.

Nuk mendojnė shumė, lehtė i sjellin vendimet, pastaj rėndom qahen.
Duhet kontrolluar botėn e tyre mistike, sepse plagėt e tyre emocionale vėshtirė shėrohen.

Po u armatosėn me doza mė tė mėdha tė realizmit, disiplinės dhe prakticitetit, do ta kenė mė lehtė e mė bukur. Ata dėshirojnė tė jenė tė mundur dhe viktima, edhe pse dinė edhe tė protestojnė.

Peshqit janė rėndom tė tėrhequr, dėshirojnė tė vuajnė e tė brengosen. Temperamenti i tyre ėshtė si flaka e qiririt: nė ēast brilant, i hareshėm, spirituozė; shpejt pastaj melankolik dhe letargjik.

Por, nuk duhet frikėsuar kėsaj: tė kėtillė janė tė gjithė njerėzit e mėdhenj. Por, pėr tė pasur sukses, duhet tė jenė mė tė qetė, mė tė organizuar, mė "pėr vete", andaj edhe mė depėrtues, duke mos u shėrbyer me devizėn: "Ēdo gjė - tė gjithėve"!

Karakterin e kanė plot kundėrthėnie; pėr shumicėn e njerėzve tė pakuptueshėm, tė ēuditshėm, si tė mbuluar me njė lloj mjegulle. Fjala e rėndė peshqve iu shkakton dhembje tė rėndė.

FEMRAT-PESHK: ėshtė perėndeshė e butė nate nė mėndafsh.
Sėmuret nga fjala e rėndė. E tejndijshme. Plot vizione, ide tė fshehta. Dehet me romantikė.

Ajo vendosmėrisht e kėrkon idealen. Dėshiron tė shkruajė poezi dhe letra miqve. Di tė gėzohet, tė shqetėsohet; tė qajė dhe ēdo gjė ta pėrjetojė thellėsisht.

Di tė vuajė dhe tė falė. Kėnaqet e jeton nė dėgjimin e muzikės dhe nė shkrimin e letrave tė gjata. Rėndom ėshtė shumė e bukur, sharmante, origjinale. Shikimi i saj ēuditėrisht i butė - fascinon.

Sytė qė janė pasqyrėza tė shpirtit i ka nga ngjyra e liqenit. Zėrin e ka vibrues qė depėrton nė zemėr. Ato janė poeteshat e Zodiakut. Nuk ka ėndėrrimtare dhe dashnore mė tė mėdha se ato.

MASHKULLI-PESHK: rėndom dėshiron tė ėndėrrojė dhe aty rėndom e humb kohėn e ēmueshme: jeta dhe vlerat rrjedhin pėrskaj tij, por ai nė hutimin e tij - s'i vėren.

TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ: Krishti, Mojsiu, Nostradamusi, Mikelangjelo, Leonardo da Vinēi, Vivaldi, Bahu, Shopeni, Shopenhaueri, E. Kue, Renoari, Bunjueli, Ajnshtajni, D.Kish etj.

KOMBINOHEN: Pajtohen shumė me GAFORREN, edhe me SHKORPIONIN. Por, mund t'iu rekomandohen edhe "tokėsorėt": DEMAT, VIRGJĖRESHAT, BRICJAPI (deri nė 30 vjet-ujorėt, pas 30 vjetėve - tokėsorėt).

ASTROMEDICINA: Mund tė kenė probleme me kėmbė, shputat e rrafshta, depresionet; ėshtė i prirur tė helmohet. Terapia mė e mirė pėr ta ėshtė Muzikoterapia, si dhe aktivitetet tjera artistike, shoqėria e hareshme, lėvizjet, gjumi i mirė.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Karakeristikat e shenjave

Mesazh  Neo prej 24.01.09 19:54

KARAKTERISTIKAT E SHENJAVE

DEMI

Ju pelqen ti bejne punet kur te ju doje qejfi. Jane shume te duruar. Kur punet shkojne si dueht jane te sjellshem dhe perulen por nese provokohen nevrikosen dhe eshte veshtire ti qetesosh. Veprojne me plan, jane organizues dhe i mendojne levizjet por nuk u jepet shume per gjera origjinale.

Deshirojne te ecin ne rruget te sigurta te cilat i kane provuar edhe te tjere me pare.

Ne kohet te keqia ndryshojne tiparin e te qenit te gatshem e te durueshen, behen inatēore dhe te merzitshem. Influenca e Diellit ne shenjen e Demit i bene te lindurit e kesaj shenje ti besojne vetvetes dhe te jene kembengules.

E pelqejne rehatin dhe konfortin.

Venusi ne shenje i ben qe te jene perkrahes te paqes dhe ju jep bukuri natyrale. ju pelqejene argetimi, muzika, arti dhe librat e bukur.Jeni te durueshem ndaj sprovave dhe tregoni interes ndaj vlerave materiale. Jeni ne dijeni te fuqive te trupit tuaj, shume te kujdesshem me ato qe posedoni dhe jeni te gjallerueshem.

Per ju eshte shume e rendesishme te doni dhe te duheni, paraja per ju nuk eshte nje synim por nje nevoje per te jetuar te lumtur. Jeni te dashur por dhe shume inatēore. ne te njejten kohe jeni edhe xheloze, diēka ose dike qe e doni e shihni si pronen tuaj dhe nuk mund te duroni qe te terheqe vemendjen e te tjereve.

Deshironi te kaloni jete aktive dhe jeni te lidhur ngushte pas shtepise. Vetem ne shtepi mund te arrini qetesi shpirterore. Por megjithate i kini shume qejf shetitjet dhe argetimin.

Per arsye se jeni te lidhur pas pasurise vetem kur keni pasuri arrini te keni besim ne vetvete. Nuk semureni shume shpesh, keni rezistence dhe shpeshhere nje ushqim i shijshme mjafton per tju bere te lumtur.

Shenaj e Demit simbolizon vendosmeri dhe trejtim te jetes me vetedije.

Demi meqe eshte shenej e elementit Toke, njerezit e kesaj shenje jane mjeshtra ne konceptimin dhe vleresimin e vlerave materiale. Per ta eshte e renesishem te shtien ne dore diēka.

Vlerat qe kane ne te qenit praktik nuk diskutohen. Jetojne anen praktike te jetes dhe anen shpirterore kerkojen ate qe eshte e drejte. Ju pelqejen lehtesirat, rehatia dhe fitimet ne jete. Argetimi dhe rehatia jane te rendesishem per ta keshtu qe per te arritur keto bejen te pamunduren edhe nese kjo kerkon shume pune dhe energji.

Nje fjale e pershtatshme per ta do te ishte "Une kam". Jane te famshem per inatin e tyre. Nese kane arritur diēka qe e kane deshiruar shume bejne te pamunduren per ta mbrojtur ate, askush nuk mund ta terheqe vemendjen e ture ne diēka tjeter. Per kete arsye dyshojne tek te tjeret.

Jane edhe imitues dhe pak te varur nga te tjeret, nuk ngurrojne te imitojne diēka qe u ka pelqyer. Ua dine vleren dhe dine ti mbrojne gjerat e vyera. Per ta eshte i rendesishem besim edhe ne anen materiale edhe ne ate shpirterore.

Perpiqen ti ruajne marredheniet me sa te munden per sa kohe perfitojne diēka nga to. Ngaqe jane te besueshem me miqte u pelqen te merren me problemet e tyre.

Ndjenajt dhe problemet e te tjera sikur i ndjejne dhe jetojen edhe ata vete. Per arsye se jane teper inatēore mund te hyjne edhe ne kriza inati. Kjo rrjedh nga nevoja per besim tek te tjeret. Kur e ndiejne veten te pasigurte behen pak te papermbajtshem dhe te pabesueshem.

Nese martohen me nje me ta larte se vetja mund ta ndiejne vete te trishtuar dhe bejne kapricio.

Eshte shume e veshtire te shpjegosh jeten shpirterore te tyre. Per ta nu keshte shume e rendesishem te njohin vetveten.

Nje nder vetite e tyre interasante eshte se jane te afte te bejne plane afatgjata qe mund te zgjatin vite te tera. Kane sjellje autentike (origjinale) dhe eshte e veshtire ti ndryshosh.

Nder shenajt e horoskopit nder me te lumturit jane ata te shenjes se Demit, yjet gjithashtu i favorizojne dhe u sjellin fat.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Karakteristikat e shenjave

Mesazh  Neo prej 24.01.09 19:57

BINJAKET

Shquheni si komunikues nder shenjat e tjere te horoskopit.

Bini ne sy lehte per merite te mendjes se shpejte, zgjuarsise se mprehte dhe aftesise per te biseduar. Njerezit e kesaj shenja punojne ne fusha qe perfshijne gazetarine, shprehje opinionesh fusha te cilat kerkojne te shkruash e te nderrosh mendime ose ku ka diskutim.

Jeni tipa qe emocionoheni shpejt, me mendje te gjalleruar dhe qe nuk mposhteni lehte. Perpiqeni te beni ēdo gje shtu si dini vete. Nese persoant me te cilit keni te beni nuk durojne e pranojne pa kushte natyre tuaj te ndryshueshem e pak a shume me dy akraktere, do ta kene te veshtire te merren vesh me ju.

Jeni eksperte ne gjetjen e rrugeve te lira e pa shpenzime per transportim mallrash. Keni aftesine te perdorni mire dhe doren e djadhte dhe te majten, jeni te shakthet dhe pershtateni lehte, por mund te tendoseni me teper se ēduhet, jeni teper kurioze dhe arrin deri aty se te harxhoni kote energjite tuaja.

Nder te metat me te medah te Binjakeve eshte karakteri i ndryshueshem dhe te qenit te pabesueshem. Favoret dhe miresite ju ndikojne shume. Keni aftesi te medha te menduari e reflektuari dhe ndiheni krenar me zgjuarsine tuaj dhe zgjuarsia ne pergjithesi.

Kur Dielli ndodhet ne shenjen tuaj duket sikur fluturoni e nuk jeni me kembe ne toke por ashtu si Virgjeresha edhe ju ju pelqejne faktet, detajet e rendesishme, per ekte arsye mund te beheni nje dedektiv i mire. Ne kete luan rol edhe aftesia ne konceptimin e fjaleve e degjuara e te lexuara. Jeni nga ata qe ua thone te tjereve ato qe mesojne vete. Per ju eshte e veshtire te ruani sekretet.

Gjithashtu e keni qejf shume edhe shkencen dhe jeni tipa qe deshironi te mesoni e lexoni. Mund te beni dy pune ne te njejten kohe pa veshtiresi. Keni fantazi te zhvilluar e cial mund tju ndihmoje por edhe mund tju prishe pune. megjithate mund te arrini ne perfundime te veshtira ne te cilat jo shumekush mund te arrije me lehtesi te madhe. Ne pergjithesi jeni njerez zemermire, me qellime te mira e te kuptueshem (tolerant). Jeni idealist e keni ndjenja e intuite te forte e cila ju udheheq.

Ju pelqen te jeni te zene e te merreni vazhdimisht me diēka. Nuk e humbizini asnjehere ambiciet. Shumica e problemeve me te cilat perballin burojen nga karakteri juaj i deshires per ndryshime dhe shumellojshmeri.

Ylli juaj, Merkuri zimbolizon zgjuarsine dhe levizjen. Ne saje te te zgjuarise suaj jetoni ne rehati perhere.

Jeni te lumtur, dialogues, me aftesi per humor me nje fjale tipa qe nuk i merzisni te tjeret. Kur filloni te flisni shumekush nuk do tju nderpriste fjalen e do te deshironte tju degjonte me teper.

Per kete arsye mund te beheni edhe nje artist ose biznesmen i suksesshem.

Per sa kohe qe vini ne pune zgjuarsine tuaj te veēane mund te arrini me sukses te bein vepra te medha.

Jeni shume te levizshem, madje eshte e veshtire tju shihin vazhdimisht ulur ne nje vend. Merziteni nga punet monotone. Shpesh here ankoheni se jeni merzitur.

Te lindurit e kesaj shenje mund te martohen 2-3 here. İ duan shume femijet. Kur flasin me ta harrojne moshen dhe i peershtaten moshes se femijeve. Si mashkulli dhe femra e shenjes se Binjakeve pelqejne shume udhetimet.

Jeni tipa shume aktive,te shkathet ne pergjigje, te gezueshem, te zgjuar, komunikues e me humor te holle, tipa qe nuk kuptohen lehte.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Karakteristikat e shenjave

Mesazh  Neo prej 24.01.09 20:00

GAFORRJA

Hena, me e shpejta e trupave qiellore udheheq te lindurit e shenjes se Gaforres.

Kur Dielli ndodhet ne shenjen e Gaforees, te lindurit e kesaj shenje behen te ndjeshem, te ndryshueshem dhe e te turpshem.

Edhe nese mundoheni ti fshini ndjenjat tuaja jeni plot ndjenja, plot miresi, te menduar dhe veprimet tolerante ju ndikojne. Trembeni nga kritikat dhe venia ne loje. Gjendja shpierterore ndryshon shpesh.

Megjithese dukeni sikur keni besim ne vetvetete keni nevoje per mirebesim e siguri. Ashtu si simbolizuesi i shenjes suaj gaforrja edhe ju keni nje shtrese te ngurte qe mbron e fsheh veten tuaj, ndjenjat tuaja dhe butesine tuaj.

Ju terheqin vemendjen temat mbinatyrale, misterioze, ju pelqen astrologjia dhe ndodhite misterioze ne natyre.

Ju pelqejne edhe ato qe kane lidhje me detin. Ndikoheni lehte jo vetem nga njerezit por nga ēdo gje rreth e qark jush. Ju pelqen nje strehe e rehatshme ku mund te prisni here pas here derisa te rifitoni mesimin ne vetvete.

Mbani prane vetes diēka per te pire ose per te ngrene ne shtepi ose ne udhetim. Jini te dhene pas ushqimeve. Mbase jeni njohur me profesione te ndryshme pasi jeni tpia te ndryshueshem.

Jeni te kujdesshem e punetore.Punoni shume dhe mundesisht e ruani nje pjese te parase. Memorjen e keni te fuqishem dhe nuk harroni lehte nje fjale te mire apo te keqe qe ju eshte thene. E doni vendin, shtepine dhe familjen tuaj. Keni respekt per fisin e paraardhesit tuaj.

Shume nga patriotet ose filluesit e pasurive te medha jane te kesaj shenje. Te lindurit e kesaj shenje jane gjithashtu te dhembsur dhe me qellime te mira. Jane te lidhur ngushte me familjen dhe miqte e tyre. Por nese dyshojne sadopak e lene menjane qetesine dhe behen te padhembsur dhe te ftohte. Mund te jeni te sukseshem ne profesioent qe kane te bejne me problemet e shoqerise.

Megjithese se jane enderrimtare dhe te ndjesh i administroni shume mire parate por nuk jene doreshtrenguar. Dilni perhere kundra padrejtesive. Megjithate jeni mjaft te mbyllur dhe kjo mund te kuptohet nga miqte si mendjemadhesi e ftohtesi. Kujtoni mire ēdo gje qe ju intereson por nuk i kushtoni asnje rendesi diēkaje qe nuk ka lidhje me ju. Kur beni pazare jeni te pavendosur.

Nese diēka ju pelqen e merrni ate por kur shkoni ne shtepi nuk jeni shume te kenaqur. Ne nje gjendje te tille mund ta beni dhurate ate ēfare keni blere.

Femrat e shenjes se Gaforres mban e shume zemerimin, nuk e harron kurre qe te keqe qe i eshte bere. Po ne te njetjen menyre nuk i harron as favoret qe i jane bere. Jane guzhiniere te mira, i duan femijte dhe merren me problemet e tyre.

Nenat e shenjes se Gaforres jane shume te lidhura pas femijeve. Edhe mashkulli gjithashtu eshte shume inatēor. Kane te zhvilluar ndjenjat e te mbrıjurit dhe u pelqejne te jene "shef" ne familjen e tyre.

Shprehja e pershtatshme per te lindurit e kesaj shenje do te ishte "Une ndiej". Jane te besueshem ne lidhjet e tyre, dhe jane te mrekullueshem vetem pasi kane nen siguri jeten, famijen e te dashurit e tyre.

Zakonisht ruajne para per gjendje te veshtira. Por nese duhet qe te rrezikojne per te qene te sigurte e bejne kete. Jane te ndergjegjshem dhe e perdorin me kujdes parane e te tjereve, mundohen ti shlyejne borxhet sa me shpejt dhe presin te njejten gje nga te tjeret. Kane nje bote te brendshem shume ta pasur, here pas here duken te sigurte e te fuqishem e here pas here te pafuqishem si nje femije.

Ndonjehere jane melankolike, te mbyllur dhe pasive. Kur e ndiejne veten te kufizuar e te pasuksesshem behen kapricioze dhe behet shume e veshtire te punosh me ta. Shperndajne dashuri e ngrohtesi kudo qe shkojne, e kane te zhvilluar dashurine, kane dashuri pafund, te dashurit e tyre i ruajne plotesisht per vete, ne raste zenkash mund te veprojne pa menduar fare por mundohen te mos lendojne te dashurit e tyre.

Jane te paster e te kujdesshem per shtepite e tyre. Pamja e jashtme eshte shume e rendesishem per ta, u pelqen te vishen mire.Jane te dhembsur e plot dashuri por jane te mbyllur ne vetvete e nuk u pelqen te duken.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Karakteristikat e shenjave

Mesazh  Neo prej 24.01.09 20:03

VIRGJERESHA

Megjithese ofendoheni shume shpejt si efekt i Merkurit ne shenjen tuaj, deshironi qe mendimet dhe problemet e ndryshme ti rregulloni duke i diskutuar e pa i hyre sherreve shkaterruese.

Te lindurit e shenjes se Virgjereshes ashtu si Binjaket jane te prire per aktivitete mendore. Jeni te afte per te vene ne veprim arysen dhe te kuptoni mire fjalet qe degjoni ose lexoni, kjo ju ndihmon qe te mesoni shpejt.

Keni nje thesar te medha dijesh por kete jo shumekush e di pasi jeni te mbyllur ne vetvete. Jeni serioze, te thjeshte e punetore, shqetesoheni me vogelsira qe shumekush nuk mund te veje re, nuk e humbni shume lehte kurajon.

E kaloni nje pjese te mire te kohes duke ndihmuar e duke u sherbyer te tjereve, jeni te kujdesshem dhe me pamje drejt se ardhmes.

Ne krye te listave tuaja per te pasur kujdes mund te gjendet pastertia dhe shendeti. Mundoheni ti vleresoni gjerat duke u bazuar ne realitet dhe arsye, jeni aktiv e majft te levizshem por te ndrojtur.

Ju pelqen arti, letersia dhe deshironi qe ne ēdo gje te jeni te rregullt. Deshironi te fitoni nga ana materiale por nuk jeni shume te suksesshem. Nuk tregoni te vjeter, te lindurit e kesaj shenje jane nder me jetegjatet. Jeni tipa qe punoni dhe nuk ju ndihet fjala shume, teper te arsyeshem, nuk i lini punet ne doren e fatit por i hidhni hapat me mend e me kudjes.

Keni aftesi per aktor ose per ndonje rol ne teatro. Nese doni diēka mund edhe te thyeni te tjeret per ta arritur ate. Jeni paksa nevrike, te kujdesshem per ēdo gje, nuk eshte ēudi te keni nje raft me ilaēe per semundje te ndryshme, i vini re shume edhe detajeve te vogla, ju pelqen ti analizoni gjerat.

Jeni me fat ne dashuri, por jeta emocionale nuk eshte shume e rendesishem per ju, eshte thjesht diēka perfaqesore, zakonisht martohen vone. Arrinin kenaqesine tuaj ne nje shtepi te rehatshme ne ems te lluksit e konfortit.

Femrat e shenjes se virgjereshes mund te preken shume shoejt nga ndonje veprim i gabuar i meshkujve, jo vetem bashkeshorteve te tyre por edeh ata qe ndodhen ne shoqerine ku jetoni keshtu qe ne prani te tyre duhet pasur kujdes kur flet, jane te suksesshem ne fushen profesionale, simbolizojne rregullin dhe punen.

Per te lindurit e kesaj shenje puan eshte diēak shume e rendesishme ne jete, veprojne me delikatese, dhe u pelqen qe vazhdimisht te grumbullojne dije.

Nje shprehje e pershtatshme per te lindurit e kesaj shenje do te ishte "Po studioj, po kerkoj". U pelqen ti kene nen kontroll gjerat qe perdorin. Kane nje veēanti: Ose vene ēdo gje ne rregull ose e bejne lemsh ēdo gje, nuk arrijne te gjene nje vije te mesme. Per ta miqesia eshte e rendesishme por nuk do te harxhonin kohen kot me nje njeri qe rri kot e qe nuk i pelqen puna.

Jane njererz qe dine te thone Jo.

Duhet te mesojne se jo te gjithe njerezit jane nejsoj, te jene objektiv si edhe te mos u bejne te tjereve ate qe nuk do tu pelqente tua benin atyre vete. Kane frike dhe shqetesohen shume nga semundjet.

Si e thame edhe em siper jane punetore por nese gjenden ne mes te rehatise dhe lluksit mund te behen tipa qe u pelqen rehati, dembele. Shpenzojne shume dhe e kane te veshtire te grumbullojne para.

Ndikohen nga nejrezit qe dine te flasin bukur e te sillen diplomatike.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Karakteristikat e shenjave

Mesazh  Luli prej 19.10.09 16:09

Ky pershkrim i zodiakut per mua personalisht eshte me i sakti.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Karakteristikat e shenjave

Mesazh  ajo vajza prej 26.12.09 15:52

Edhe per mua gjithashtu.
avatar
ajo vajza

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Karakteristikat e shenjave

Mesazh  Juxhin prej 01.03.10 13:45

....si mund te mesojme se c'far horoskopi kemi ?

...p.s.......jam i shenjes se gaforres ....por nuk e di c'far horoskopi kam ..ju faleminderit.

Juxhin

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

shenja me e mire dhe me e keqe

Mesazh  Nikolaos prej 10.04.10 20:45

Sipas studimit dhe hulumtimit tim ne astrologji shenja me e keqe eshte Akrepi, kur Akrepit i ecen jeta mire ai behet i mire, por kur i ecen jeta keq ai behet shkaterrues i vetvetes dhe i te tjereve, ai shkakton kriza, shume.

Akrepa kane perfunduar ne burg, jane bere vrases, hajdute, drogaxhinj, kokeforte, xheloz, ziliqar, maniakė seksual, hakmarres, brutalė, dinakė.

Ndersa shenja te mira jane disa: Peshqit jane shenja me e mire persa i perket bamiresise, ata jane teper bujarė dhe zemergjere, jane altruist, pra mendojne me shume per te tjeret sesa per vete, jane te meshirshem, tolerante, falin shume, japin shume dhe ndihmojne shume, por e keqja e tyre eshte se jane pak pertace per shkak te mungeses se energjise.

Nje shenje tjeter pozitive eshte dhe Shigjetari, por e keqja e tij eshte se tregohet shume nevrik dhe prepotent, edhe Ujori eshte altruist, human por eshte shume rebel, edhe virgjeresha eshte altruiste por eshte koprace dhe materialiste dhe disi e ftohte....
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

akrepi

Mesazh  jakud linda prej 10.07.10 15:07

ku eshte akrepi?
avatar
jakud linda

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Karakteristikat e shenjave

Mesazh  Ivana prej 21.07.10 15:24

jakud linda shkruajti:ku eshte akrepi?


Dua te di edhe une per Akrepin, ju lutem publikojeni ...:)
avatar
Ivana

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Karakteristikat e shenjave

Mesazh  arkid agua prej 28.07.10 22:29

ore duam shenjen e akrepit

arkid agua

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Karakteristikat e shenjave

Mesazh  bes_niku prej 30.07.10 1:22

dua ta di per shenjen peshorja

bes_niku

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Karakteristikat e shenjave

Mesazh  Neo prej 30.07.10 10:13

Ivana shkruajti:Dua te di edhe une per Akrepin, ju lutem publikojeni ...:)

Akrepi

(22 tetor - 21 nėntor)

Element: UJI

Planeta dominuese: MARSI

Nėnshenja: BRICJAPI

Ngjyra astrologjike: E KUQJA (me tone tė mbyllta) dhe E GJELBĖRA e mbyllėt, e cila iu shėrbem pėr qetėsim nervash; (kjo e fundit iu konvenon posaēėrisht akrepėve).

Metali: ARI I KUQ

Guri i ēmueshėm: RUBINI

Bima: MIMOZA (lulet me ngjyra tė gjalla)

Numri me fat: 100

Veti tė pėrgjithshme: vdekja, seksualiteti, metamorfozat, krizat nervore, vizionariteti. Janė ngushtė tė lidhur me ēdo gjė qė ėshtė e errėt.

AKREPĖT pėr nga natyra janė enigmatikė, prandaj i donė netėt, hijet, ambientet e pandriēuara; ēdo gjė e ndritshme dhe e bujshme - i pengon.
Natyra e tyre ėshtė e begatė me kontraste, ku ekziston lufta e pandėrprerė midis arsyes dhe pasioneve.

Janė krenarė, dhe, edhe pse shenja uji, dėshirojnė tė dominojnė.
Janė shenja artistike. Shpesh janė gjenialė.

Janė mė tė rrezikshėm nga tė gjithė ujtarėt. Dinė tė jenė kryeneē, por edhe tė ashpėr; prandaj, vėshtirė ėshtė pėr t'i kuptuar. Janė enigmatikė. Tė padefinueshėm. Kompleks.

Planet e kanė MARSIN e natės. Janė misteriozė. Me shkahtėsi fshehin anėt e tyre tė dobėta. Iu ndihmon INTUICIONI i thellė.

Edhe pse tė preokupuar shumė me vdekjen, dhe pesimistė nė esencė, megjithatė janė plot jetė e dinamikė jetėsore.

Tej mase tė ndjeshėm nė simpati dhe antipati. Kurrė s'e harrojnė padrejtėsinė qė iu bėhet. S'i hiqen luftės, e as qė e pranojnė disfatėn.
Tė qėndrueshėm nė vendime, tė qėndrueshėm nė aksione. Janė nė gjendje qė tėrė energjinė ta koncentrojnė pėr qėllimin qė ia kanė caktuar vetvetes.

Mendjemprehtė, tė hapur pėr koncepte tė reja, me inteligjencė tė fortė dhe me mendime tė zjarrta. Janė tipa tė guximshėm, luftarakė. Por, janė mė efikas nė mbrojtje sesa nė sulm.

Fizikisht, rėndom, janė joproporcionalė, disharmonikisht tė projektuar, por nė tė shumtėn e rasteve - ēuditėrisht - kanė njė "bukuri djallėzore": shikim tė mprehtė dhe sharm tė papėrballueshėm.

Zėrin e kanė tepėr shqetėsues, shqetėsim i kėndshėem.

Kanė forcė tė kontrollohen. Tė pasionuar. Nuk bėjnė asgjė gjysmake, qoftė ajo mirė apo keq. Me energji tė madhe, shpesh seksualistė tė tepėruar. Shpeshherė tė ndarė nė mes tė: neokonformizmit, ekscentricitetit dhe racionalitetit.

Plot ndjenja tė thella, intensive, shqetėsimplote. Ofendimet nuk i fal lehtė. Shpesh me pasione dinake. Shpesh vdesin befasisht, papritmas. Kanė mė tepėr sukses nė pjesėn e dytė tė jetės.

Akrepėt dinė tė jenė edhe destruktivė dhe autodestruktivė. Kjo pėrmasė madhore e shpirtit tė tyre - prirja pėr tejkalimin e ēdo gjėje, madje edhe tė vetvetes - lidhet me vizionin e vdekjes, dhe i bėn sadista tė mėdhenj, sidomos nė dashuri. Ata ndiejnė nevojė tė flertojnė me vdekjen, dhe ky aspekt iu vėrehet nė zėrin e tyre, qė ka ngjyrė erotizmi.

Edhe pse shenja uji, janė "zjarr qė rrjedh", me shikim pabesueshmėrisht depėrtues dhe me gjakim kah pėrsosmėria.

Duken rėndom tė qetė, frikacakė. Kjo ėshtė vetėm sipėrfaqėsore.
E njohin mirė vetveten. S'kanė kohė pėr tė tjerėt. E dinė se janė absolutistė tė papėrmirėsueshėm.

Nėnēmojnė krejt ēfarė ėshtė e zakonshme, e pavėrtetė, mediokre, duke qenė tė vetėdijshėm se rreth tyre ēdo gjė ėshtė shkėlqim i rrejshėm, maskė, aktrim.

Nėse dėshironi MIQĖSI, do ta gjeni tek AKREPI. Pėrndryshe, akrepėt paraqesin elitėn nė horoskop dhe nė kategoritė e njerėzve.

Si tip luftarak qė ėshtė, pėr qėllime tė vetat lufton "me duar e me kėmbė".
Janė shenja mė seksuale e Zodiakut. Tėrheqin si magnet nė seksualitetin e tyre superior, qė iu buron nga sytė.

Kryesisht tipa tė natės: fantazues, magjikė, shohin gjėra qė tė tjerėt nuk i shohin. Objekt kanė: shpirtin, seksin,misterin.

Kjo shenjė jep krijues tė mėdhenj nė fushėn e krijimtarisė shpirtėrore.
Ekzistojnė tipat e ulėt dhe tipat e lartė tė akrepit. Tipat e lartė: posedojnė gjakimin faustian pėr tė njohur jetėn dhe vdekjen; posedojnė vetėdisiplinė, vetėkontroll, shpirt tė koncentruar; janė dinjitozė, krijimtarė, tė guximshėm, simpatikė, magjikė.

MASHKULLI AKREP: ėshtė prepotent, xheloz, hakmarrės, tiran, absolutist (madje, edhe nė dashur e Miqteėsi). Edhe pse gjenialė, me kėta meshkuj ėshtė shumė vėshtirė tė jetohet, sepse janė tiranė dhe despotė tė lindur. Martesa me ta rėndom ėshtė tragjike, ai e maltreton gruan nė tė gjitha mėnyrat e mundshme.

Mashkujt-shkorpionė, kur barten nė krahėt e epsheve, sillen si sadistė, e mundojnė partnerin.

FEMRA-AKREP ėshtė plot pasion, e padefinuar, shpeshherė e ēuditshme, mistike, ndonjėherė impulsive dhe sentimentale, por lucide dhe depėrtuese; gruaja-shkorpion rėndom paraqet enigmė, madje edhe pėr atė qė e njeh kaherė.

Sharmi i saj ēmend secilin qė e ka pranė, por ėshtė rėndom e paprekshme, refuzuese, dhe njerėzit e nderojnė duke e kundruar si "grua fatale". Tė fascinon mė tepėr me magjinė e pashpjegueshme tė saj, sesa me bukuri.

Sakaq, nga shikimi i saj enigmatik, i errėt, derdhet epshi qė ofron aventurė fatale. Dėshiron tė koketojė e tė pėrvetėsojė; thjesht tė ta vėrė "lakun". Suksein nė kėtė plan e ka tė garantuar kur kėtė e dėshiron. Me tė nuk duhet lozur, se ajo mashkullin e sos dhe e gjuan.

Shkorpioni-femėr kėnaqet nė pėrvetėsim dhe koketim, nė diskrecion dhe misteriozitet tė caktuar, shpesh duke i munduar partnerėt. I nevojitet partner i fuqishėm pėr ta mbajtur dhe pėr ta shpėtuar nga sadomazohizmi i saj i lindur.

Oreksi i saj seksual ėshtė greminė, qė duhet pėrmbushur.

FEMRA-AKREP ėshtė e mbyllur dhe enigmatike, idealiste dhe materialiste, nė kufijtė e sė mirės dhe tė sė keqes. I mbetet besnike qėllimit tė vet, por me aktivitetin apo pasivitetin e vet ekstrem, mė sė pari e dėmton vetveten.

Ėshtė e pajisur me plot kėrkesa e hire. E padefinueshme. Shpesh e pakėnaqur, shpesh i ndėrron krevatėt (ėshtė e prirur); lojėrat dashurore nuk i adhuron gjithaq, sa ndėrrimin e partnerėve. Ajo ėshtė dashnore qė dėshiron tė koketojė, pastaj me lehtėsi e hedh partnerin. Vėshtirė e gjen partnerin e vėrtetė.

Pėrkundėr tėrheqshmėrisė magjike qė posedojnė, ato dijnė tė jenė shpeshherė tejet tė errėta, e mbajnė shumė mend tė keqen, me predisponim pėr shumė bashkėshortėsi. MARSI, planeti sundues i shkorpionėve, iu jep energji tė madhe, pasione, gjakim, andaj edhe shkorpionėt janė shenjat mė seksuale tė Zodiakut.

Erotizmi ėshtė arma e saj mė e mirė dhe mė e ligė. Planeti qė sundon mbi kėtė shenjė, pėrpos MARSIT - Zot i luftės dhe katasttrofės, qė shkorpionin e mbush zjarr e pasion, ėshtė edhe PLUTONI - princ i mjegullės dhe zot i tė vdeK***ve, i cili sundon nė mbretėrinė e ferrit, dhe ky i bėn ato agresive, tė ashpra, posesive dhe nė kėtė periudhė ato janė nė gjendje tė bėjnė ēdo gjė.

Kanė mė tepėr tė fshehta se ēdokush tjetėr.

Tek ajo ka dashuri apo urrejtje, deri nė fund.

Ndodhet nė luftė tė pėrhershme nė mes trupit dhe shpirtit; ndaj ajo ėshtė herė mė e zezė se djalli, herė mė e bardhė se engjėlli.

TĖ LINDUR NĖ KĖTĖ SHENJĖ: Paganini, Dostojevski, Trocki, Kamy, I. Gandi, E.A. Po, R. Hadson, M. Crnjanski etj.

KOMBINOHEN: partnerėt e tyre mė tė mirė mund tė jenė PESHQIT dhe GAFORRET, pastaj vijnė "tokėsorėt": DEMAT, VIRGJĖRESHAT, BRICJEPTĖ. Disharmonikė me ta janė shenjat "e ajrit" dhe 'tė zjarrit".

PESHQIT janė partnerėt mė tė mirė pėr SHKORPIONĖT. Ata pėr gratė-shkorpionė janė burra dhe dashnorė tė mirė. GAFORRET janė tė ngjashėm me peshqit, por pak mė tė rrezikshėm.

Edhe GAFORRET i nėnshtrohen "zotėrisė" sė vet, por... Pėr gratė-shkorpionė GAFORRET mund tė jenė dashnorė tė mirė, por s'iu preferohen si bashkėshortė (s'janė tė qėlluar), sepse shpeshherė edhe ata vetė janė vetiakė, tė pasigurt, ndonjėherė edhe agresivė.

Pėr lidhje tė shkurtėra dashurie vijnė nė konsiderim edhe "tokėsorėt": DEMAT, BRICJEPTĖ dhe - optimistėt e tė kthjelltit e fisnikėt e Jupiterit: SHIGJETARĖT; edhe ata mund tė jenė dashnorė tė mėdhenj pėr femrėn-shkorpion.

Shumė nga shkoprionėt (femra), pėr shkak tė energjisė sė madhe dhe pasionit - kėrkojnė partnerė edhe tek shenja e DASHIT dhe LUANIT.

Thjesht: ata mund tė kombinohen me GAFORREN; me PESHKUN - kombinim i mirė dhe i dobishėm; me BRICJAPIN - tė krijuar pėr njėri-tjetrin; me DEMIN - jashtėzakonisht tė lumtu; me SHKORPIONIN - bėn; me tė tjerėt nuk janė harmonikė.

Apo: deri nė moshėn 30 vjeēare - partnerėt mė tė mirė janė gaforret dhe peshqit (sehnja tė ujit), sepse kėta i durojnė dhe i kuptojnė; kurse pas kėsaj periudhe, tė pėrshtatshėm janė bricjeptė - filozofė dhe deri diku tė qetė; dhe virgjėreshat - tė ftohta dhe racionale (shenja tė tokės).

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Karakteristikat e shenjave

Mesazh  Neo prej 30.07.10 10:14

bes_niku shkruajti:dua ta di per shenjen peshorja

Peshorja

(23 shtator - 21 tetor)

Element: AJRI

Planeti dominues: VENERA

Nėnshenja: SHIGJETARI

PESHORET janė bukuri, dashuri, harmoni, drejtėsi, gėzim jete, anim kah ēdo gjė e bukur. Jetojnė nė harmoni me veten dhe tė tjerėt.

Nuk kanė shumė fat, por lehtė pėrshtaten nė ēdo situatė. Shquhen pėr bukuri. Jetojnė nė tė tashmen, pa u preokupuar shumė me tė kaluarėn dhe pa u brengosur shumė pėr tė ardhmen.

Kanė karakter tė dashur e tė sinqertė, posedojnė inteligjencė tė shkėlqyeshme dhe shpirt fisnik me ndjenja fisnike.

Problemin mė tė madh, pothuajse absurd, e kanė nė kėrkimin e pėrsosmėrisė (vetė janė tė pėrsosur, e kėtė e kėrkojnė edhe tek tė tjerėt).

MESHKUJT-PESHORE janė sharmerė tė mėdhenj.

FEMRAT-PESHORE rėndom janė bukuroshe tė vėrteta. Zakonisht elegante. Sytė i kanė shprehės dhe hundėn rėndom e kanė krrute, si sqepi i zogjve. Ėshtė e prirur pėr dashuri tė shpejta, pėr tė cilat ėshtė e gatshme edhe tė flijohet.

Por, shpesh i ndėrron "objektivat" e flijimit! Edhe pse janė relativisht tė shoqėrueshėm, PESHORET kanė pak Miqte (ata miqtė i filtėrojnė nė filterė tė posaēėm subtilė).

Janė, siē thamė edhe mė lart, tejet inteligjentė, por ajrorė (shenja qė element kanė ajrin), prandaj pa ndonjė pėrgjegjėsi tė madhe. Interesat personale i vėnė mbi interesat e tė tjerėve. Dinė tė bėhen edhe viktima tė kėnaqėsive tė shkurtėra.

Tek kjo shenjė vėrehet dukshėm ndikimi i VENERĖS, prandaj, pėrpos bukurisė, tek kėta persona - pėrfaqėsues tė kėsaj shenje - hasim edhe komplekse tė ndryshme, si kompleksi i turpit, kompleksi i devijimeve morale (kurtizane) etj.

Krejt e donė paranė, paraja mė sė tepėrmi i do PESHORET dhe DEMAT. Rėndom mbesin tė pamartuar pėrjetėsisht. Edhe pse shenjė artistike joambicioze, megjithatė, peshorja jep shumė artistė tė mėdhenj: muzukantė, poetė, kėngėtarė, aktorė.

Domethėnė, mashkulli-peshore; lehtė e krijon besimin, lehtė harxhon pas dashnoreve, luan me tė holla, huazon, gabon, pastaj i pėrmirėson e kėshtu me radhė.

Femra-peshore: e rafinuar, e bukur, tėrheqėse, nuk ėshtė e gatshme ta refuzojė koketimin; nuk i do tė fuqishmit, mė tepėr i do don zhuanėt.

Di tė kėshillojė edhe nėse ėshtė e shfrenuar; flerton edhe nėse ėshtė motėr nderi.

Tė lindur nė kėtė shenjė: D. Didėro, A. Rembo, O. Vajld, Lermontov, Niēe, Iv Montan, Rita Hejvord, Xh. Lenoni, Gandi etj.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

karakteristikat e shenjave

Mesazh  ahbe prej 30.07.10 16:19

Dua te di per bricjapin !
avatar
ahbe

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Peshorja

Mesazh  Ivana prej 30.07.10 23:35

Pershendetje, per shenjen peshore duket se jane vendosur pak karakteristika ne lidhje me shenjat e tjera. nqs ka nje material plotesues do t`ju lutesha ta publikonit, faleminderi
avatar
Ivana

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

PO DASHI

Mesazh  egla88 prej 04.08.10 19:59

JU LUTEM PUBLIKOJENI SHENJEN E DASHIT
avatar
egla88

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Karakteristikat e shenjave

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi