Hipnoza dhe SIDA-AIDS

Shko poshtė

Hipnoza dhe SIDA-AIDS

Mesazh  Admin prej 21.10.08 1:53

Eksperimente pėr trajtimin me hipnozė tė AIDS

Kohėt e fundit nė Amerikė janė duke u bėrė kėrkime eksperimentale pėr mundėsinė e trajtimit me hipnozė te tė sėmurėve nga AIDS-i.

Kjo posaēėrisht ka tė bėjė me tė infektuarit qė kanė rezultuar si pozitiv nė testet HIV, dhe tek tė cilėt ende sėmundja nuk ka kaluar nė formė aktive. Prof. Roni Berger nga Universiteti i Nju Jorkut, i cili prej disa vitesh merret intensivisht me dukuritė e hipnozės, mendon se, sipas teorisė sė sotme mbi AIDS-in, stresi dhe frika e tė prekurit nga ky sindrom, janė faktorė kryesorė tė cilėt pėrshpejtojnė zhvillimin e simptomave tė kėsaj sėmundjeje vdrekjeprurėse.

Nėse intervenohet nė kohėn e duhur, duke eliminuar sindromėn e frikės dhe stresit, dhe duke e rritur vetėbesimin te pacientėt e infektuar, do tė mund tė ngadalėsojmė edhe zhvillimin e shpejtė tė simptomave tė sėmundjės, e ndoshta, shpreson ai, edhe parandalimin e plotė tė saj. Sipas kėrkimeve mė tė reja psikoimunologjike, ėshtė vėrtetuar se psikika mund tė ndryshojė sistemin imun tė organizmit tonė dhe nė kėtė mėnyrė, do tė mund t i shėrojmė shumė sėmundje, edhe AIDS-in, pėrfundon ai.

Edhe pse, gjatė gjithė historisė sė saj, hipnoza si mjet shėrues ka hasur nė sfida tė mėdha, prapseprapė ajo i ka tejkaluar ato me sukses dhe sot ėshtė radhitur pėrkrah degėve tjera tė mjekėsisė si mjet ndihmės nė shėrimin e shumė sėmundjeve.

Manipulimet

Keqkuptimet qė i veshin elemente mistike

Hipnoza ėshtė njėra ndėr fenomenet mė kontradiktore psikike, e cila, edhe pse e pranuar shumė vonė nga shkenca oficiale, ende, sot e kėsaj dite, shkakton mėdyshje nė opinionin e gjerė.

Duke mos qenė e zhveshur tėrėsisht nga elementet e sharlatanizmit dhe bestytnive tė prejardhjes sė saj mistike dhe religjioze, sot e kėsaj dite, ende manipulohet me tė si diēka mbinatyrore.

Pas studimeve dhe eksperimenteve tė shumta tė bėra nė kėtė drejtim, po arrihet nė dėshmi gjithnjė e mė bindėse pėr efikasitetin e saj tė pamohueshėm nė shėrimin dhe trajtimin e sėmundjeve tė ndryshme, e veēanėrisht tė atyre me prejardhje psikike.

Prandaj, psikoterapia mjekėsore bashkėkohore, zyrtarisht e ka pranuar kėtė metodė, diku nga vitet gjashtėdhjetė, duke e radhitur atė, nė mesin e terapive, jo vetėm shėruese, por edhe ekzaminuese, pėrmes sė cilės, mund tė arrihen rezultatet e vlefshme pėr gjenezėn e thellė dhe tė ndėvetėdijshėm tė sėmundjes.

"Ē ėshtė hipnoza?

Sa dhe pėr ēfarė sėmundje zbatohet kjo metodė nė psikoterapinė e medicinės bashkėkohore?

A mundet tė merret ēdo kush me hipnozė?

Shikuar historikisht, fenomeni i hipnozės zanafillėn e vetė e ka nga civilizimet shumė tė lashta tė historisė njerėzore. Shėnimet e para materiale tė zbuluara pėr hipnozėn datojnė qė nga populli i vjetėr Sumer, 4000 vite p.e.s.

Nė shumė religjione, sekte fetare, si dhe shkolla tė ndryshme tė edukimit psikik, hipnoza ėshtė ruajtur si njėra prej metodave sekrete e ndikimit tek personat tjerė.

Rruga e gjatė e evoluimit tė kėsaj metode gjer nė kohėn e sotme, ka qen e mundimshme, e dhembshme dhe pėrplot peripeci, me shumė rreziqe pėr shkencėtarėt dhe individėt e caktuar qė kanė tentuar, qė nė ēfarėdo mėnyre, publikisht ta dėshmojnė efikasitetin e saj terapeutik.

Edhe pėrpos kėtij realiteti, shumica e studiuesve mė eminent botėrorė, pėrveē se e kanė rrezikuar epitetin e vet tė shkencėtarit serioz, janė ballafaquar: qė nga dėbimi nga anėtarėsia nė akademinė e shkencave tė shtetit vetjak, e deri tek burgosja dhe syrgjynosja nga vetė shteti amė.

Kur e bėjmė kėtė vlerėsim, nuk e patėm fare nė konsideratė periodėn e errėt shekullore tė INKVIZICIONIT, ku marrja me fenomene shpirtėrore, e veēanėrisht me hipnozė, paguhej edhe me kokė. Sido qė tė jetė, kėtė pjesė tė evoluimit tė hipnozės do t ia lėmė historikut tė saj zhvillimore, si njė segment i degės sė caktuar tė psikoterapisė bashkėkohore, sepse, tanimė hipnoza konsiderohet, jo si dikur misticizėm dhe mrekulli e privilegjuar e disa individėve, por si njė tėrėsi komplekse metodike e trajtimit.

Ēka ėshtė hipnoza?

Definicion tė saktė dhe pėrgjithėsisht tė pranuar pėr hipnozėn nuk ka. Medicina shkencore, nga njėra anė, dhe alternativa shėruese tradicionale, nga ana tjetėr, pėr kėtė metodė, kanė konkretizime tė ndryshme. Por, sa i pėrket ēėshtjes sė definicionit tė saj, ne nė kėtė shtjellim, as qė to t i hymė nė imtėsitė e detajeve .

Vetėm mjafton ta kemi tė qartė se, HIPNOZA ėshtė njė metodė e ndikimit dhe komunikimit tė njė personi - si terapeut, me njė person tjetėr - si medium, i cili, pėrmes sugjestioneve verbale, e sjell atė nė njė gjendje shpirtėrore tė transit tė lehtė. Kjo gjendje e krijuar psikike quhet transi hipnotik, dhe, pėrmes saj, drejtpėrdrejtė komunikohet me pjesėn irracionale dhe tė ndėrvetėdishme tė mediumit.

Pra, hipnoza ėshtė komunikimi i drejtpėrdrejtė me ndėrvetėdijen e personit tė caktuar, duke anashkaluar pjesėn e vetėdijshme tė vlerėsimit racional tė sugjestioneve tė pranuara, gjegjėsisht mėnjanimin e EGO-s nga roli i saj i censorit. Kjo nėnkupton se, pėrmes sugjestioneve qė i jepen mediumit nė hipnozė, depėrtimi i tyre ėshtė i drejtpėrdrejtė.

Nėse, mediumit tė caktuar, gjatė transit hipnotik, do t i sugjerojmė se ėshtė fėmijė nė moshėn 9 vjeēare, ndėrvetėdija e tij do tė identifikohet me kėtė sugjestion dhe do tė veproj nė kuadrin e pėrmbajtjes sė saj. Pėrveē, sugjestioneve tė dhėna nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė gjatė transit hipnotik, mediumit mund t i jepen edhe sugjestione pos-hipnotike.

Pra disa kėrkesa qė ai duhet t i kryej pas njė kohe dhe nė momentin e mėvonshėm tė vetėdijesimit tė plotė. Kuptohet, kėto sugjestione rrėnjėzohen nė ndėrvetėdije dhe varėsisht nga pėrmbajtja e tyre, nxisin momentin e kėrkuar tė vetėrealizimit.

Nė hipnozė, kėto sugjestione quhen si ndikime post-hipnotike. Po ashtu, shumė ngjarjet dhe ndodhitė, qė pėr momentin mendohen se janė tė harruara, gjatė transit hipnotik, me njė pėrpikėri tė pabesueshme pėrkujtohen nė detale.

Andaj, psikoterapia medicinale, mu pėr kėtė mundėsi qė ka hipnoza, e zbaton atė nė gjetjen e shkaktarit tė vėrtetė tė traumės, qė supozohen si shkaktare kryesore i sėmundjes sė caktuar psikike, e cila duhet tė kurohet.

Metoda e hipnozės qartė tregon se sa rėndėsi ka ndėrvetėdija e jonė dhe mundėsia e komunikimit tė drejtpėrdrejt me te.

Nė krahasim me hipnozėn, tek autosugjestioni, veprimi dhe qėllimi ėshtė gati i njėjtė, por, shumė mė i ngadalshėm. Aty vetėdija e jonė, gjegjėsisht EGO-ja, sugjestionin e caktuar i mishėron tėrėsisht duke i lejuar depėrtimin nė ndėrvetėdije.

Nga ana tjetėr, tek hipnoza ėshtė e kundėrta: ndikohet aty pėr aty dhe drejtpėrdrejt nė ndėrvetėdije. Sikurse mund tė konkludojmė, si me sugjestion, gjegjėsisht autosugjestion, ashtu edhe me hipnozė, gjithnjė komunikimi i drejtpėrdrejtė bėhet me potencialin e pastėr, inteligjencėn e paskajshme e cila nuk njeh kufi, dhe nė tė nuk ka pengesa pėr realizimin e dėshirave dhe kėrkesave tona, me kusht qė, ato, tė jenė tė dhėna sipas metodikės sė caktuar tė vetėndikimit.

Nė psikoterapinė bashkėkohore, terapia me hipnozė pėrdoret mė sė shumti tek shėrimi i disa sėmundjeve psikike nė formė tė paranojave, fobive, apo frikave, si dhe tek shumė sėmundjet me natyrė organike, por qė kanė prejardhje psikosomatike.

Pra, atyre sėmundjeve fizike tė shkaktuar nga pengesat psikike. Pėrmes hipnozės, me sukses janė shėruar: varshmėritė e ndryshme nga toksiket, duhani, drogat, e veēanėrisht nga alkooli, janė larguar burimet latente tė frikės, depresioneve, komplekseve tė ndryshme tė sjelljes, etj.

Nga sėmundjet organike, shėrimi i suksesshėm pėrmes hipnozės bėhet: tek tė thatit nė lukth (ulcera) , kokėdhembjet, tė lagurit nė shtrat, impotenca, rritja e gjinjve tek femrat, pėrmirėsimi i tenit tė fytyrės...etj.

Nga disa literatura kurioze tė tretmanėve terapeutike, kamė hasur nė dėshmitė se me hipnozė janė shėruar: sida, kanceri si dhe shumė sėmundje qė pėr momentin e kohės, nga medicina cilėsohen si tė pashėrueshme. Arritja pėrmes hipnozės tė efektit anaztezik, praktikohet edhe tek shumė shėrim alternative tradicionale. Pėrmes hipnozės janė bėrė edhe shumė operacione tė suksesshme pa pėrdorur anestezinė.

Sa pėr kuriozitet, hipnoza me tė madhe ėshtė pėrdorur edhe nga shumė shėrbime informative sekrete tė sigurimeve shtetėrore, e posaēėrisht nga CIA-a amerikane dhe NKVD-ja e ish BRSS.

Pėrmes hipnozės, shumė tė dhėna dhe informata sekrete, janė bartur nga njė vend i spiunimit nė vendin tjetėr tė qendrės informative.

Posaēėrisht, kėto shėrbime, metodėn e hipnozės e kanė pėrdorur edhe pėr shpėlarjen e trurit gjatė imponimit tė dhunshėm tė ideve dhe mėsimeve tė caktuara tek individėt dhe grupet shoqėrore.

Kur jena tek veprimi i hipnozės masive tek grupet shoqėrore, nė kohėn tonė bashkėkohore, sistemi i pėrsosur i marketingut, gjegjėsisht i imponimit tė shitjes sė madhit tė caktuar nė konkurrencėn e tregut tė lirė, me tė madhe zbaton kėto metoda tė sugjestionit masiv pėrmes mas-medieve tė ndryshme.

Reklama e suksesshme ėshtė hipnoza e lehtė e ndikimit nė masė pėr imponimin e blerjes sė artikullit tė caktuar tregtar.

A mundet tė merret ēdo kush me hipnozė?

Edhe pse pėr ndikimin tek personat tjerė,mundėsitė e kėsaj metode janė shumė tė mėdha, ajo gjithnjė tek lexuesit laik lėnė pėrshtypjen e njė aftėsie dhe mrekullie tė jashtėzakonshme individuale.

Realisht, pėrdorimi i hipnozės ėshtė i lehtė, i thjeshtė dhe mund tė zbatohet nga ēdo individ, i cili, thjesht, di tė flas dhe tė mendoj shėndosh. Si element mė kyē nė hipnozė, duhet ditur se rėndėsi tė veēantė dhe tė pakontestueshėm ka autoriteti i terapeutit dhe aftėsia e krijimit tė besimit tė ndėrsjellėt me mediumin, pacientin, gjegjėsisht personin tė cilin duhet hipnotizuar.

Natyrisht se, duhet ditur edhe disa teknika parapėrgatitore operative, por, ato mund tė mėsohen dhe ushtrohen lehtė edhe nga njė kureshtar entuziast. Nėse, personi qė dėshironi ta hipnotizoni, nuk ka besim tek ju, dhe nuk dėshiron ta vej kontaktin e nevojshėm tė komunikimit intim, atėherė, nuk ka sukses pėr hipnozė.

Elementi tjetėr dhe tejet i rėndėsishėm tek kjo metodė ėshtė edhe vetėbesimi i madh i terapeutik. Nėse njė terapeut nuk ka vetėbesim tė fortė dhe dyshon nė suksesin e vetė gjatė hipnotizimit, atėherė hipnoza nuk ka efekte dhe ėshtė e pasuksesshme.

Parimisht, vetėm 70 % tė njerėzve, trajtohen si individ tejet sugjestibil dhe qė hipnotizohen lehtė, por, edhe me ata 30% tjerė, nėse punohet seriozisht dhe nė mėnyrė profesionale, arritja e suksesit nuk duhet tė jetė aq i vėshtirė..

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hipnoza dhe SIDA-AIDS

Mesazh  55 prej 04.03.15 11:44Po dhe do te sherohet nga mantra
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi