Hipnoza, tė mundėsh kujtimet me gjumė

Shko poshtė

Hipnoza, tė mundėsh kujtimet me gjumė

Mesazh  Neo prej 12.07.08 11:52

Hipnoza, tė mundėsh kujtimet me gjumė

Ju ka qėlluar ndonjėherė tė dėshironi tė keni aftėsinė e celularit pėr tė fshirė gjithēka qė nuk ju duhet mė?

Pėrfytyroni sikur tė ishim tė aftė qė nė fund tė njė dite tė lodhshme, kur shtrihemi pėr tė fjetur, tė vinim gishtin te koka dhe tė shenjonim gjithė kujtimet e kėqija tė ditės qė nuk duam ti mendojmė mė.

Pastaj... hop, njė komėndė e dytė: Fshi gjithēka.. Dhe tė nesėrmen, tė zgjoheshim vetėm me kujtime tė mira dhe nė gjendje tė relaksuar..

Eh, kjo nuk ėshtė e mundur, por diēka e pėrafėrt edhe mund tė ndodh.

Njė ushtrim i thjeshtė

- Imagjinoni njė situatė, person, mendim apo ngjarje qė nuk ju bėn tė ndiheni mirė

- Bėheni pamjen sa mė tė qartė

- Pastaj filloni ta zvogėloni

- Ulni shkėlqimin e dritės sė pamjes

- Vini re ndryshimin e ndjenjave tuaja

- Atėherė bėhenipamjen pak mė tė mjegulluar (tė turbullt)

-Shtyjeni kėtė pamjė larg nė distancė derisa tė bėhet njė pikė e vogėl nė horizont, tė zhduket ose tė shndėrrohet nė diēka qė nuk ju shqetėson mė

- Nė distancė shiko njė pamje tjetėr shumė tė kėndshme

- Vėre re qė pamja pėrmban ndjenja pozitive, konfidente, tė sigurta pėr ty.

- Lejoje kėtė pamje tė vijė afėr teje

- Bėje pamjen mė tė pastėr dhe tė ndritshme duke u pėrqėndruar tek ndjenjat e tua pozitive

- Lėri kėtė pamje tė vijė kaq afėr jush sa tė bėheni pjesė e saj dhe tė pėrjetoni kėto ndjenja tė mrekullueshme qė rriten rreth dhe brenda jush.

Pak histori...

Hipnoterapia ka rrėnjė shumė antike

Qė me kėrcimet tribale mundohej tė arrihej njė gjendje transi, e njėjtė me gjendjen mendore qė tė jep hipnoza e karakterit terapeutik.

Dėshmitė e para tė shkruara pėrsa I pėrket hipnozės i gjejmė nė qytetėrimet sumere. Mė pas gjejmė njė praktikė mijėravjeēare tė hipnotizmit nėpėrmjet jogės dhe teknikave tė tjera orientale.

Tentativat e para tė hipnozės me qėllim terapeutik shėnohen nė vitin 1770, meritė e Franz Mesmer dhe studimet e tij tė magnetizmit dhe mė pas kėto studime ndiqen ngaMilton Erickson.

Emri aktual I takon James Braid, I cili nė vitin 1842 pėrcaktoi termin Hypnos.

Njė kontribut tjetėr tė madh hipnozės I ka dhėnė dhe Jean Martin Charcot nė spitalin Salpźtričre nė Paris.

Ku aplikohet hipnoza?

- ndalimi I duhanit

- kontrolli I peshės dhe obezitetit

- ataket e panikut

- problemet seksuale

- pagjumėsia

- relaksimi

- fobitė

- tė folurit nė publik

- rritje e besimit nė vetvete

- menaxhim stresi dhe inati

- menaxhim I dhimbjes

- tension nga provimet

- ngrėnia e thonjve

- sindroma e zorrės sė irrituar

- sėmundjet terminale

- parapėrgatitje pėr operacion

- terapi e regresionit (kthim pas nė kohė)

- terapia e jetėve tė shkuara

Ēfarė ėshtė hipnoterapia?

Hipnoza ėshtė gjendje e natyrshme relaksimi tė thellė ku mendja shkėputet nga shqetėsimet dhe streset e pėrditshme.

Ajo karakterizohet nga njė ndjesi e mrekullueshme relaksi.

Gjatė hipnozės e pavetėdijshmja bėhet shumė e ndjeshme ndaj sugjestioneve. Nga funksionimi I kėsaj fuqie bėhen tė mundura ndryshime pozitive.

Ēmimet

- seanca fillimore apo e rastit ėshtė 20 mijė (tė vjetra)

- seanca e zakonshme 30 mijė (tė vjetra)

- ndalimi I duhanit, apo seanca e jetės sė shkuar (past life), 50 mijė lek (tė vjetra)

Fobia mė e madhe e shqiptarėve…Fluturimi

Klientėt mė nė masė nė klinikėn e hipnoterapisė janė femrat.

Kjo, sipas hipnoterapistes Fleura Shkėmbi ndodh dhe pėr faktin se femrat janė mė kurajoze dhe do thosha me shumė krenari janė femrat tė parat, janė mė kurajoze dhe me te hapur pėr gjerat e reja. Nuk ka njė moshė tė caktuar.

Punohet me fėmijet nga mosha 6 vjeē e lart. Kontrolli I peshės ėshtė njė tjetėr trajtim qė bėhet nga hipnoza, kjo sipas Fleurės bėn qė dhe pjesa mė e madhe e klineteve tė jenė femra.

Shqiptarėt e shikojnė ende si diēka mistike,e keqkuptojnė me hipnozėn e skenės, por frika mė e madhe e tyre ėshtė mbetja nė hipnozė. Vetė hipnoterapistja na tregon se kjo nuk ndodh.

Ndėrsa ndodh qė pacientė tė veēnatė ti zėrė gjumi dhe tė zgjohen pas njė ore, apo kur tė duan vetė ata.

Si zhvillohet njė seancė dhe sa zgjat ajo?

Njė seancė hipnoterapie zgjat nga 40 minuta deri nė 1 orė. Nėse jemi mėsuar qė nėpėr qendra estetike tė shohim pajisje tė ndryshme, ambjenti I nj qendre hipnoterapie ėshtė krejt ndryshe.

E vetmja pajisje ėshtė njė kolltuk, I cili hapet pėr ta vėnė trupin nė njė pozicion sa mė tė pėrshtatshėm dhe janė fjalėt e hipnoteraistes, toni I zėrit tė saj, ato qė e ndihmojnė pacinetin tė hyjė nė njė gjende tė pavetėdijshme, ta ndiejė atė dhe tė lėrė tė veprojė vetėm zėri I hipnoterapistės.

Llojet e hipnozave:

Hipnoza e skenės

Hipnoza mjekėsore dhe dentare

Hipnoza kriminale

Hipnoza nė edukim

Hipnoza nė sport

Por…ka dhe nga ata qė janė kundėr hipnozės

Shumė terapistė duket se e injorojnė faktin qė po I sugjerojnė pacientėve tė tyre diēka nė mėnyrė tė pavullnetshme.rreziqet e kėsaj praktike pėrshkruhen kėshtu nga

Martin Orne: “Sugjerimet nė lidhje me atė ēfarė pritet mund tė ofrohen pa u lajmėruar, para, apo pas procedurės sė hipnozės.

Shumė terapeutė tė tjerė injorojnė mundėsinė qė njė pacient mund tė ketė probleme fizike ose difekte nė karakter, asnjė pacient nuk ėshtė fizikisht I sėmurė, asnjė ērregullim mendor apo tė njė natyre biokimike dhe asnjė pacient nuk ėshtė pėrgjegjės pėr problemet e tij.

Faji ėshtė gjithnjė I dikujt tjetėr, apo e diēkaje tjetėr. Pacientėt nuk gėnjejnė kurrė, nuk manipulojnė. Nėse pacienti ka njė faj, ėshtė vetėm ai qė nuk I beson tėrėsisht terapistit.

Shumica e terapistėve injorojnė rolin qė kanė nė faktin qė janė ata qė janė ata qė u sugjerojnė pacientėve. Ata I kushtėzojnė dhe nė disa rraste ngulin nė kokėn e tyre ide mė tė vėrtetė tė veēanta.

U japin atyre tė lexojnė libra, apo tė shikojnė video, jo pėr ti ndihmuar püėr tė kuptuar problemin, por pėr ti bėrė pacientėt tė besojnė terapinė qė po ndjekin.

Terapia, sipas kundėrshtarėve bėn pjesė nė formėn mė tė keqe tė pseduokoshiencės dhe nė formėn mė tė keqe tė surrrealizmit.

Nga Elona Demollari
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi